Autor Wątek:  Kiedy sokista może wystawić mandat  (Przeczytany 38754 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dolmio89

  • Wiadomości: 1185
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #30 dnia: 07 Sierpnia 2009, 13:22:30 »
Pewnie sokista po prostu chciał postraszyć mandatem, a wy akademicką dyskusję prowadzicie.

@loteckownia może napisz ile masz lat, w końcu wiadomo że wiele zależy od wieku delikwenta.

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #31 dnia: 07 Sierpnia 2009, 15:58:17 »
Tylko jakoś nie mogę sobie wyobrazić, aby karać mandatem 10 letnie dziecko...

Nie można, osoba do 13 roku życia nie posiada osobowości prawnej.
Pozdrawiam

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #32 dnia: 07 Sierpnia 2009, 16:38:53 »
Ok :), jak znasz jeszcze jakieś takie knyfy prawnicze, to napisz :)

W sumie skoro straszył tylko, to trzeba było mu powiedzieć, nie strasz, nie strasz, bo się... ;)

Offline Karko

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #33 dnia: 07 Sierpnia 2009, 16:44:34 »
Dolmio89-> Loteckownia jest niepełnoletni, ale był z osobą pełnoletnią czyli mną, poza tym moim skromnym zdaniem nic (a juz tym bardziej wiek Loteckownii i mój (wyglądam na sporo młodszego) ) nie upoważniał SOK do takiego cwaniakowania i straszenia mandatem.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Sierpnia 2009, 17:05:13 »
I właśnie dlatego (dla własnego dobra) powinniście znać przepisy. Mnie dwóch sokistów w Koluszkach chciało wrobić w to, że nielegalnie filmuję odjazd pociągu... . Pewnie zakończyłoby się mandatem (już był w trakcie wystawiania) gdyby nie fakt, że znam przepisy porządkowe na PLK. Kiedy mnie spisywano zacząłem wypytywać o podstawę tego działania. Wtedy sokista oderwał wzrok od papierków i zrobił wielkie oczy. Gdy zacząłem im wymieniać co mi wolno a co nie i jak postępowałem podczas kręcenia, ton sokistów stanowczo się zmienił. Zaczęły się wymijające odpowiedzi, że pilnują porządku i takie tam. Skończyło się tylko na pobieżnym spisaniu danych (dla podniesienia statystyk) i panowie baaardzo szybko się oddalili.
Dodam, że przy przechodzeniu przez tory nie zachowali należytej ostrożności i nie postępowali zgodnie z zasadami BHP... ;).
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Dolmio89

  • Wiadomości: 1185
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #35 dnia: 07 Sierpnia 2009, 17:26:35 »
Niepełnoletni (albo tylko wyglądający na niepełnoletnich) często są niepoważnie traktowani, często można się spotkać z różnymi głupawymi uwagami. Myślę że w tym wypadku chodziło tylko o postraszenie.

Offline loteckownia

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Sierpnia 2009, 20:51:07 »
Moim zdaniem zadałem klarowne pytanie i oczekiwałem odpowiedzi a nie dyskusji na temat ile ja to mam lat. Skoro was to tak bardzo ciekawi to mam 14 lat

Offline Dolmio89

  • Wiadomości: 1185
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Sierpnia 2009, 20:59:13 »
Udzielam klarownej odpowiedzi sokista może wystawić mandat kiedy ma na to ochotę, wiadomo że każdy przypadek jest inny i tylko od niego zależy czy skończy się na pogadance czy mandacie.

Offline buczo

  • Wiadomości: 311
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #38 dnia: 07 Sierpnia 2009, 22:42:05 »
sokista może wystawić mandat kiedy ma na to ochotę
Nic, tylko unikać jak ognia :p
Gdy zbudzi nas dźwięk potłuczonego szkła....

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #39 dnia: 07 Sierpnia 2009, 23:05:21 »
Można też nie przyjąć i wtedy sąd grodzki, tylko czy warto wtedy mechanikowi robić problemy - wg mnie nie warto....
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2009, 10:29:05 wysłana przez REWIZOR »

Monczan_SP32

  • Gość
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #40 dnia: 08 Sierpnia 2009, 01:45:32 »
Zwłaszcza, że realnie patrząc, na kogoś wina spaść by musiała - więc jak nie na nas, to na mechanika. Bo przecież nie na sokistę, a w orzeczenie o braku winy nie uwierzę... To byłby precedens.

Offline Piotrek

  • Wiadomości: 888
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #41 dnia: 08 Sierpnia 2009, 09:32:53 »
Udzielam klarownej odpowiedzi sokista może wystawić mandat kiedy ma na to ochotę,

SOKista może wystawić mandat tylko wtedy, gdy łamiesz przepisy, a nie, kiedy tylko ma na to ochotę.

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #42 dnia: 08 Sierpnia 2009, 10:02:19 »
Zapomniałem wspomnieć,że sokista stwierdził,że powinien nam wlepić mandat dopiero wtedy gdy na jego pytanie o legitymacje lokalnego stowarzyszenia MK/klubu MK/ odpowiedziałem grzecznie i zgodnie z prawdą, że takowego w miejscu mojego zamieszkania nie ma.

OK, tylko przynależność do stowarzyszenia, klubu czy jak to jeszcze inaczej nazywając nie upoważnia do wchodzenia do kabiny maszynisty.
Tak całkowicie prywatnie, to myślę, że pracownik SOK-u był nadgorliwy...

Mariusz, ostatnio mój znajomy (kierowca) płacił mandat, bo jechał z kolegą, który nie zapiął pasów. Płacili obaj rzec jasna.

Monczan_SP32

  • Gość
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #43 dnia: 08 Sierpnia 2009, 10:20:17 »
SOKista może wystawić mandat tylko wtedy, gdy łamiesz przepisy, a nie, kiedy tylko ma na to ochotę.
W praktyce: Jak łamiesz przepisy, SOKista wystawia Ci mandat, gdy ma na to ochotę.

Offline HornExpert371

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 97
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #44 dnia: 08 Sierpnia 2009, 12:55:35 »
U mnie przypadek był inny, za to głupi do kwadratu potęgi trzeciej...

Stacja Bydgoszcz Główna. SOK chciał wlepić mandat za robienie zdjęć...
Więcej szczegółów tutaj: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,11365.msg110795.html#msg110795

Wiem że to już było poruszane, ale nie chciałbym żeby ktokolwiek przyjął mandat za fotografowanie (oczywiście tam gdzie nie ma zakazu). Ktoś może nie wiedzieć, a ja wolę poinformować ;)

Offline Piotrek

  • Wiadomości: 888
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #45 dnia: 08 Sierpnia 2009, 18:25:51 »
W praktyce: Jak łamiesz przepisy, SOKista wystawia Ci mandat, gdy ma na to ochotę.

Zgadza się, dlatego łamiąc przepisy musisz być zawsze przygotowany na mandat. To, że SOKista zamiast niego udzieli Ci tylko i wyłącznie pouczenia, to już jego dobra wola.

Offline Karko

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #46 dnia: 08 Sierpnia 2009, 20:36:16 »
EU07-457 -> nadgorliwość to jedno, a drugie to to,że łatwiej jest czepić się kogoś kto nie będzie agresywny itd i kto nie stwarza zagrożenia dla sokisty niż powiedzmy dresiarza rozwalającego coś na terenie pkp prawda?

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #47 dnia: 09 Sierpnia 2009, 04:58:50 »
Wiesz o tym, że gdyby ludzie od tak wchodzili by sobie do kabin lokomotywy lub nawet prowadzili pociąg, to byłoby to zagrożenie. Ba, przed wejściem do loka, który będzie prowadził jakiś skład (np. osobowy) powiedz ludziom w wagonach, że ich pociąg będzie prowadził czternastolatek. Co by powiedzieli? Jedni by zlali, drudzy by powiedzieli, że to paranoja. I oni mają rację tak naprawdę. Więc to jest stwarzanie zagrożenia z tą różnicą, że Ty możesz spowodować o wiele większe szkody w ludziach/materialne w przypadku, gdy coś schrzanisz, niż Ci 'dresiarze'.

Offline jacekst44

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 352
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #48 dnia: 09 Sierpnia 2009, 07:27:50 »
Cytuj
Nie można, osoba do 13 roku życia nie posiada osobowości prawnej.
Człowiek jako osoba fizyczna nigdy nie posiądzie osobowości prawnej. Jedynie zdolność do czynności prawnych. :)

Offline Karko

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #49 dnia: 09 Sierpnia 2009, 15:51:07 »
ZiomalCl nie wiem czy masz mnie za idiotę, ale jako MK wchodząc do maszyny (raczej nikt inny by nie chciał wejść do starego ET22) nie idę tam coś zepsuć,bądź pozabijać pasażerów w trakcie jazdy. Osobiście gdyby jakikolwiek mechanik zaproponował mi poprowadzenie pociągu z pasażerami w wagonach- odmówiłbym, choćby ze strachu, że popełnię błąd, który może kosztować czyjeś życie albo zdrowie..
Dresiarze to też zagrożenie dla podróżnych choćby dla tych oczekujących na pociąg.

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #50 dnia: 09 Sierpnia 2009, 15:57:39 »
ZiomalCl nie wiem czy masz mnie za idiotę, ale jako MK wchodząc do maszyny (raczej nikt inny by nie chciał wejść do starego ET22) nie idę tam coś zepsuć,bądź pozabijać pasażerów w trakcie jazdy. Osobiście gdyby jakikolwiek mechanik zaproponował mi poprowadzenie pociągu z pasażerami w wagonach- odmówiłbym, choćby ze strachu, że popełnię błąd, który może kosztować czyjeś życie albo zdrowie.. (...)
Zagrożenie bezpieczeństwa (teoretycznie) nie polega tylko na tym, ze będziesz chciał prowadzić lub coś popsujesz. Do tego dochodzi kwestia "zagadania" czyli dekoncentracje mechanika. Zagadasz go, nie zauważy S1 i pozamiatane...
Pozdrawiam, Sławek

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #51 dnia: 09 Sierpnia 2009, 16:05:11 »
ZiomalCl nie wiem czy masz mnie za idiotę, ale jako MK wchodząc do maszyny (raczej nikt inny by nie chciał wejść do starego ET22) nie idę tam coś zepsuć,bądź pozabijać pasażerów w trakcie jazdy.

Kto powiedział, że celowo? Wystarczy nieuwaga, bądź zwykła niewiedza.

Cytuj
Osobiście gdyby jakikolwiek mechanik zaproponował mi poprowadzenie pociągu z pasażerami w wagonach- odmówiłbym, choćby ze strachu, że popełnię błąd, który może kosztować czyjeś życie albo zdrowie..

W to akurat nie uwierzyłbym... Może nie za pierwszym razem, ale za którymś na pewno już byś tego chciał.

Cytuj
Dresiarze to też zagrożenie dla podróżnych choćby dla tych oczekujących na pociąg.

Mówiłem o skali zagrożenia, która w zestawieniu: nieprzeszkolony człowiek prowadzący pociąg vs 'dresiarz' zdecydowanie się różni.

Mimo wszystko trochę zjechaliśmy z tematu - kwestia kiedy sokista może wypisać mandat została rozwiana - kwestia prawna także.

Offline Karko

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #52 dnia: 09 Sierpnia 2009, 16:07:27 »
Sakorius-> Tu przyznam Ci rację, aczkolwiek ja (mówię o sobie a nie o ogóle MK) po prostu wcześniej spytałbym maszynisty czy woli rozmawiać czy woli jak jest cisza bo wtedy łatwiej mu się skupić.
ZiomalCl-> ja wyznaję zasadę,że jak na czymś się nie znam to się nie tykam. Co do prowadzenia składu- wierzyć mi nie musisz, mam już trochę latek i wiem jaka to odpowiedzialność prowadzić taki skład, a ja jako osoba nieprzeszkolona do takiej pracy nie usiadłbym za nastawnikiem. Towarowym to może i owszem bo jak go wykoleję to zrobię sobie krzywdę i mechanikowi (który zgadzając się na poprowadzenie składu przez taka osobę jak ja zgadza się na ryzyko, że popełnię jakiś błąd) a nie np 50 niewinnym i nieświadomym tego,kto prowadzi skład osobom.
Odeszliśmy od tematu ale moim zdaniem wywiązuje się dość ciekawa dyskusja.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #53 dnia: 09 Sierpnia 2009, 16:14:07 »
Prowadzenie towarowego nie wyklucza spowodowania jakiegoś wypadku, w którym zginęłaby jakaś osoba postronna.

Offline Karko

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #54 dnia: 09 Sierpnia 2009, 16:17:30 »
Sam przyznasz jednak,że szansa na to jest o wiele mniejsza.
Co do kwestii dresiarzy to szansa na to,że dorwą Cie i pobiją ("nieumyślne spowodowanie śmierci") jest naprawdę duża, przynajmniej w niektórych miejscach w mieście, w którym mieszkam obecnie.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #55 dnia: 09 Sierpnia 2009, 16:23:32 »
Cytuj
Sam przyznasz jednak,że szansa na to jest o wiele mniejsza.

No nie powiedziałbym...

EOT z mojej strony.

Monczan_SP32

  • Gość
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #56 dnia: 09 Sierpnia 2009, 16:46:21 »
Sam przyznasz jednak,że szansa na to jest o wiele mniejsza.
Co do kwestii dresiarzy to szansa na to,że dorwą Cie i pobiją ("nieumyślne spowodowanie śmierci") jest naprawdę duża, przynajmniej w niektórych miejscach w mieście, w którym mieszkam obecnie.
Określenia "duża", "mała" itp. są względne, i nie ma sensu ich stosować, jeżeli nie stoją za nimi konkretne przeliczenia. Bo proszę podaj mi w jaki sposób wyliczasz te szanse? Co powoduje zwiększenie w Twoich oczach szansy pobicia wobec szansy spowodowania wypadku na szynach?

Offline Darth Luk

  • Wiadomości: 367
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #57 dnia: 09 Sierpnia 2009, 17:41:40 »
No dobra ale nikt z was nie pomyślał o tym jak np. 13letni czy trochę starszy MK prowadzący pociąg się zachowa w sytuacji losowej takiej jak np. wyskakujący nagle samobójca, kierowca wyjeżdżający przed skład na przejeździe, jakieś przeszkody na torach itp.
Raczej wątpię by zareagował w takim samym czasie jak mechanik o ile w ogóle włączy hamulec bo nie wiadomo jak się zachowa zaskoczony i być może sparaliżowany przerażeniem chłopak nie mówiąc o późniejszych konsekwencjach dla jego psychiki. Wiadomo przyjedzie policja, pogotowie być może i karawan. Oczywiście maszynista nie przyzna się, że dał prowadzić dziecku pociąg i się go gdzieś pozbędzie nim dojadą służby ratunkowe co by się nie wygadał. Chłopak zostanie sam (pewnie gdzieś w wagonie), a później po powrocie do domu będzie miał koszmary przez długi czas tylko dlatego, że prowadzenie pociągu które miało być czymś fajnym pokazało mroczną stronę tego zawodu, która fajna nie jest.

Dlatego m.in. przez to jestem na nie, żeby pociąg prowadziły osoby nie przeszkolone oraz przez argumenty podane powyżej.
Zapraszam na Mgławicę Mocy http://mglawicamocy.pl

Offline libertyn89

  • Wiadomości: 2002
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #58 dnia: 09 Sierpnia 2009, 17:56:16 »
Co do aspektu psychiki tego MK zgadzam sie, natomiast nie wydaje mi sie zeby nagle hamowanie mialo jakis wplyw na uratowanie zycia samobojcy.
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpnia 2009, 18:21:00 wysłana przez libertyn89 »
Pozdrawiam, Karol

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Kiedy sokista może wystawić mandat
« Odpowiedź #59 dnia: 09 Sierpnia 2009, 18:08:26 »
No dobra ale nikt z was nie pomyślał o tym jak np. 13letni czy trochę starszy MK prowadzący pociąg się zachowa w sytuacji losowej

Pomyślał, pomyślał...

natomiast nie wydaja mi sie zeby nagle hamowanie mialo jakis wplyw na uratowanie zycia samobojcy.

To zależy od miejsca i sytuacji. Nieraz udaje się wyhamować, nawet gdy taki typ wejdzie Ci w ostatniej chwili. Tylko tutaj na to ogromne znaczenie mają prędkość jadącego pociągu, nieraz masa, odległość od typka i czas reakcji.