Autor Wątek:  Brak semaforów wyjazdowych?  (Przeczytany 9392 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szczurek

  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Brak semaforów wyjazdowych?
« dnia: 06 Lipca 2009, 19:18:26 »
Nie do końca jestem przekonany, że to dobry dział na to pytanko, więc w razie czego proszę przenieść w odpowiednie miejsce :)

A pytanie moje związane jest z semaforami wyjazdowymi. Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale semafor wyjazdowy to ostatni semafor w obrębie stacji, który zezwala (lub nie) na wyjazd na szlak? Mniejsza o nazewnictwo, ale właśnie o tego typu semafor mi chodzi. Zauważyłem, że we wszystkich sceneriach po których póki co miałem okazję pojeździć owego semafora często brakuje, czyli np. stoję sobie pod semaforem w obrębie stacji, dostaję S11, więc ruszam, i do następnego semafora kulam się 40 km/h. Teoretycznie zanim wyjadę na szlak, minę zwrotnice i co tam jeszcze na stacji mogę minąć, i przed wyjazdem na szlak powinienem jeszcze minąć jeden semafor, grzecznie wyświetlający S2. Tymczasem następny semafor znajduje się na następnej stacji, ew. w dość sporej odległości na szlaku, co skutkuje tym, ze przez 15-20 minut, a czasem i dłużej trzeba się toczyć 40km/h, co bywa nieco uciążliwe :) Pytanie brzmi, czy jest to zamierzony efekt twórców tras? Jeśli tak, to czy takie sytuacje mają miejsce w rzeczywistości? Nie, żebym się skarżył, marudził, czy narzekał na twórców, jestem po prostu ciekaw, czym taka sytuacja jest powodowana :)
Optymista wie, że życie stoi do niego otworem.
Pesymista wie dokładnie którym...

Offline Quork QTar

  • Wiadomości: 201
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Brak semaforów wyjazdowych?
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Lipca 2009, 19:25:30 »
Chyba "infrastruktura" byla by lepszym dzialem. A zeby nie bylo o pouczyniu, jeszcze szybko dodam tresc:
Wiadomo, jak cos jest w Niemczech, to nie musi byc tez w Polsce; ale z drugiej strony wschodnioniemiecki system Hl sie wywodzi z tego samego co polskie semafory swietlne, a w Hl jest tak samo jak i w innych systemach, wiec i moze w Polsce. Nagmatwalem tlumyczen, dlaczego nie a jednak tak, ale teraz juz naprawde tresc:

Semafor wyjazdowy moze byc i bezposrednio za peronem, jak wskazuje ograniczenie, to ono jest wazne az do konca terenu zwrotnicowego danej stacji (przy duzych stacjach jest wskaznik oznaczajacy koniec terenu rozjazdowego przy torze, ktory jest juz wyprowadzony, jak jest niejednoznaczna sytuacja), a po przejechaniu ostatniej osi przez ostatnia zwrotnice sie przyspiesza na szlakowa.
Zostan, Neda/Spojrz na to miasto
Na wstrzesione fundamenty palacow/Na wysokosc platanow Teheranu
Zwa nas "kurzem", a jesli maja racje/Zanieczyscmy powietrze gnebicielom
Nie idz, Neda

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Brak semaforów wyjazdowych?
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Lipca 2009, 19:46:04 »
(...)pytanie moje związane jest z semaforami wyjazdowymi. (...) Zauważyłem, że we wszystkich sceneriach po których póki co miałem okazję pojeździć owego semafora często brakuje, czyli np. stoję sobie pod semaforem w obrębie stacji, dostaję S11, więc ruszam, i do następnego semafora kulam się 40 km/h. Teoretycznie zanim wyjadę na szlak, minę zwrotnice i co tam jeszcze na stacji mogę minąć, i przed wyjazdem na szlak powinienem jeszcze minąć jeden semafor, grzecznie wyświetlający S2.(...)
Semafor wskazujący sygnał s2, o którym piszesz, to tzw semafor grupowy, stosowany przeważnie przy wyjazdach na szlak wyposażony w Samoczynną Blokadę Liniową (SBL).

Cytuj
Tymczasem następny semafor znajduje się na następnej stacji, ew. w dość sporej odległości na szlaku, co skutkuje tym, ze przez 15-20 minut, a czasem i dłużej trzeba się toczyć 40km/h, co bywa nieco uciążliwe :) (...)
Prędkość 40 km/h, trzymasz do momentu minięcia semafora wjazdowego przez koniec pociągu :)
Pozdrawiam, Sławek

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Brak semaforów wyjazdowych?
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Lipca 2009, 20:00:40 »
Na semaforze wyjazdowym, za którym nie ma w bliskiej odległości następnego semafora od którego byłby uzależniony, wyświetlany jest sygnał nakazujący jazdę z ograniczeniem (albo bez), a następnie Vmax. Jak świeci się S11 to jest to błąd w scenerii.

Semafor wskazujący sygnał s2, o którym piszesz, to tzw semafor grupowy, stosowany przeważnie przy wyjazdach na szlak wyposażony w Samoczynną Blokadę Liniową (SBL).

Czy ja wiem czy grupowy? Grupowy to raczej wspólny dla grupy torów, przy których są same semafory zaporowe (albo nic). Ten to taki "semafor wjazdowy na szlak". Stosuje się go w celu uzależnienia nowej blokady liniowej (niekoniecznie samoczynnej) ze starymi urządzeniami stacyjnymi (np. mechanicznymi) - zamiast przerabiać wszystkie semafory wyjazdowe, uzależnia się z blokadą ten dodatkowy semafor, a między nim a semaforami wyjazdowymi ustala się kolejność nastawiania (nie można podać wyjazdowego dopóki nie podany zostanie "wjazdowy na szlak").
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline hunter

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1126
    • Zobacz profil
    • kolej.banda.pl
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Brak semaforów wyjazdowych?
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Lipca 2009, 20:24:06 »
Zauważyłem, że we wszystkich sceneriach po których póki co miałem okazję pojeździć owego semafora często brakuje, czyli np. stoję sobie pod semaforem w obrębie stacji, dostaję S11, więc ruszam, i do następnego semafora kulam się 40 km/h.
Wymien te scenerie, przynajmniej z 3.
Z pozdrowieniami,
Grzegorz Durbajło

http://www.kolej.banda.pl/ - moje kolejowe zdjęcia.

Offline szczurek

  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Brak semaforów wyjazdowych?
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Lipca 2009, 21:59:15 »
Wymien te scenerie, przynajmniej z 3.

Taka sytuacja występuje na pewno w scenerii Krzyżowa - Drawowo,  quark_mce i linii 546, ale tak z pamięci ciężko wszystkie sobie przypomnieć. Następnym razem podczas jazdy zapiszę sobie co, gdzie i jak, żeby było wiadomo o które miejsca chodzi.
Optymista wie, że życie stoi do niego otworem.
Pesymista wie dokładnie którym...

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Brak semaforów wyjazdowych?
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Lipca 2009, 22:13:53 »
A mnie się wydaje, że błędnie interpretujesz pojecie semafora wyjazdowego. Z Twojego opisu wynika, że oczekujesz semafora po minięciu wszystkich zwrotnic itp. Semafor wyjazdowy może znajdować się nawet w połowie stacji, gdzie po jego minięciu przejeżdżasz po drodze przez kilka lub kilkanaście rozjazdów zanim wyjedziesz na szlak. Myślę, że zamiast S11 dostajesz S10 i jest to całkiem normalne. Jedziesz tą "czterdziestką" do momentu minięcia przez skład ostatniego okręgu zwrotnicowego i rozpędzasz pociąg do prędkości rozkładowej.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Brak semaforów wyjazdowych?
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Lipca 2009, 22:23:56 »
Ja to interpretuję tak, że ograniczenie podane podczas wyjazdu obowiązuje do semafora wjazdowego opuszczanej właśnie stacji (czyli tego co go mijamy patrząc na niego od tyłu), tudzież wskaźnika W5 który stoi (a przynajmniej powinien stać) 100 metrów wcześniej. Może tak być?

Offline Quork QTar

  • Wiadomości: 201
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Brak semaforów wyjazdowych?
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Lipca 2009, 22:30:31 »
Skoro @Siodemka 457 opisuje tak samo jak i ja, i jest tak we wszystkich krajach o ktorych wiem jak jest, to najprawdopodobniej i w Polsce tak jest; ostatnia os za ostatnia zwrotnica -> szlakowa.
Zostan, Neda/Spojrz na to miasto
Na wstrzesione fundamenty palacow/Na wysokosc platanow Teheranu
Zwa nas "kurzem", a jesli maja racje/Zanieczyscmy powietrze gnebicielom
Nie idz, Neda

Offline szczurek

  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Brak semaforów wyjazdowych?
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Lipca 2009, 08:52:46 »
Tak, oczywiście chodziło o S10.

Dziękuję za wyjaśnienia, teraz jest już wszystko jasne.

Przenoszę do działu infrastruktura.
Lepiej późno niż wcale ;]
Quark-t
« Ostatnia zmiana: 24 Lipca 2009, 12:26:16 wysłana przez Quark-t »
Optymista wie, że życie stoi do niego otworem.
Pesymista wie dokładnie którym...