Autor Wątek:  Prędkościomierz Hasler.  (Przeczytany 45765 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ryszard-san

  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Prędkościomierz Hasler.
« Odpowiedź #30 dnia: 21 Września 2014, 11:44:54 »
Witam

Ja przymierzam się do zbudowania prostego falownika na 6 tranzystorach, sterowanego impulsami prostokątnymi.
Umożliwia to wykorzystanie oryginalnego silnika.

Znając zakres heslera i jego obroty dla v-max łatwo przeliczyć liczbę impulsów na 1km/h

Pozdrawiam

Offline MSZM

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Prędkościomierz Hasler.
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Stycznia 2020, 20:51:23 »
Witam, mam pytanie - czy nie można by było po prostu zamontować zwykłego silnika na prąd stały i nie kombinować z falownikami?

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Prędkościomierz Hasler.
« Odpowiedź #32 dnia: 22 Stycznia 2020, 20:57:53 »
Jeśli chcesz mieć prawidłowe wskazanie prędkości, to moim zdaniem łatwiej zrobić falownik według już gotowego i sprawdzonego projektu, niż kombinować z pomiarem prędkości obrotowej silnika prądu stałego, która zależy nie tylko od napięcia zasilania, ale też od obciążenia i na pewno nie będzie to charakterystyka liniowa.

Offline dymus

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1046
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 274
Odp: Prędkościomierz Hasler.
« Odpowiedź #33 dnia: 22 Stycznia 2020, 22:20:01 »
A jakby zastosować silnik krokowy ale już do napędu bezpośrednio wskazówki? Bo z tego co pobieżnie patrze w wątku, to jak na razie proponowany jest jakiś silnik, nawet oryginalny, do napędu w Haslerze. Oczywiście dając silnik krokowy, do napędu bezpośrednio wskazówki, pomijałoby się oryginalny napęd Haslera = brak dźwięku (chyba, że dałoby się dodatkowy napęd do tego, niezależny od wskazówki). Chyba, że w zastosowaniu silnika krokowego do napędu wskazówki jest jakiś ukryty mankament o którym nie wiem. Odczyt prędkości z MaSzyny, plus losowe "drgania", tak jak w rzeczywistości i taki sygnał prędkości z dodanym "drganiem"już na silnik krokowy i wskazówkę. tylko głośno się zastanawiam ;)

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Prędkościomierz Hasler.
« Odpowiedź #34 dnia: 23 Stycznia 2020, 00:32:51 »
No, nawet mam zamiar sobie zrobić taką podróbkę Haslera, ale to się "od biedy" nadaje tylko do wskazującego, bo jeśli to jest rejestrujący i ma zapisywać taśmę, to nie przejdzie. A przy falowniku napędzającym oryginalny silnik zapis na taśmie wychodzi sam z siebie ;)

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Prędkościomierz Hasler.
« Odpowiedź #35 dnia: 19 Czerwca 2020, 11:27:39 »
Tak naprawdę w sterowaniu silnikami DC robi się pomiar prędkości obrotowej silnika jako pętlę sprzężenia zwrotnego i na tej podstawie stabilizuje się jego obroty. Można wtedy zastosować sterownik z członem PID.
Ze względu na prędkości z jakimi musi się kręcić wał RT9 przy małych prędkościach jazdy, silnik DC może mieć tutaj problemy i potrzebna będzie przekładnia.

Zrobiłem sobie taki (prawie) kompletny sterownik do RT9, który steruje zarówno silnikiem jak i mazakami. Komunikacja przez USB, I2C oraz jak skończę program to też UART 3,3V. Ma też możliwość sterowania potencjometrem ale samych obrotów.
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline kuba_mk

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Prędkościomierz Hasler.
« Odpowiedź #36 dnia: 26 Grudnia 2020, 18:57:14 »


Do napędu Haslera użyłem silnika prądu stałego 12V z przekładnią dającą 1000 obr/min. Sterowanie odbywa się sygnałem PWM za pośrednictwem mostka H. Charakterystyka wyszła praktycznie liniowa. Jedyne mankamenty, to przy niskiej prędkości i bardzo powolnym przyspieszaniu startuje od około 5 km/h. No i jest trochę hałasu od przekładni. Ale to udało się załatwić... zamknięciem silnika w oryginalnej puszce od silnika Haslera. Może nie w 100% oryginalnie, ale tanio, łatwo i moim zdaniem efekt jest OK.

Offline marcinn

  • Wiadomości: 65
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 86
Odp: Prędkościomierz Hasler.
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Października 2022, 22:45:35 »
Do napędu Haslera użyłem silnika prądu stałego 12V z przekładnią dającą 1000 obr/min.

Kuba, mógłbyś napisać jaki to silnik? Na jakiś czas, albo i na stałe, chcę zastosować twoje rozwiązanie. Dzięki.