Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - m_w

Strony: [1]
1
Swoja droga ktoś z posiadaczy haslerow kręcił w nim przebieg do tylu już?
Zdejmujesz ramke z szybką i palcem, ew. wykałaczką ustawiasz rolki na interesującą cie wartość.

2
Szykuje się nowy projekt ;)

3
Ostatnio trochę pobawiłem się z kodem arduino w naszym pulpicie. Okazuje się, że arduino jako emulator klawiatury może także całkiem przyzwoicie współpracować z TD2 :)


4
Informuje, że pulpitem SM42 prezentowanym w tym wątku będzie można przejechać się jutro w Parowozowni Skierniewice.
http://www.psmk.org.pl/zapraszamy-na-sierpniowy-dzien-otwarty/

Pozdrawiam

5
Zgodnie z zapowiedzią, mała relacja i wyjaśnienie gdzie będzie można na pulpicie pojeździć: http://www.psmk.org.pl/symulator-lokomotywy-sm42/

Co do czterech monitorów - fajnie by było gdyby podłączyć chociaż dwa, widok maszynisty przód-tył. Pytanie czy maszyna oferuje taką możliwość na ten moment?

6
Chciałbym się pochwalić, ze pojawił sie kolejny pulpit do maszyny. Na domiar jest to chyba pierwszy pulpit lokomotywy SM42 ;). Stworzony został z myślą o publicznych cyklicznych prezentacjach, więcej szczegółów myślę, że podam wkrótce. Mam także zamiar napisać krótką relację z budowy.

Pozdrawiam
Maciej

7
W komentarzu jest błąd, tzn. w kodzie wykonywana jest operacja na bajcie 6, nie wiem dlaczego w komentarzu wpisany był bajt 4. Może stąd niezrozumienie.

digitalWrite(13, (bitRead(TablicaZPC[6], 1)));     //ustawienie wyjścia 13 według stanu bitu 1 w bajcie 6 w TablicaZPC (kontrolka jazdy na oporach)
Jeżeli chodzi o to jak przypisać pozostałe kontrolki, to byla kiedyś lista jakie dane i na którym bajcie i bicie wysyła maszyna. Należy interesujące nas informacje przypisać poszczególnym wyjściom jak w przykłądzie powyżej. Z tym, że z tego co widzę, to w najnowszej wersji maszyny ramka danych uległa znacznemu wydłużeniu, więc nie wiem na ile jest aktualna ta lista.
Wracam do pulpitu po niemal 1,5 roku, jest jakaś aktualna dokumentacja dot. tego co się zmieniło?

8
Dobrze, że rozwiązanie działa jak powinno czyli zapewnia bezawaryjną pracę nastawnika, ale w przypadku gdy wykonałeś taką płytkę stykową to wydaje mi się, że można by było taki sam rezultat uzyskać znacznie mniejszym kosztem. Mianowicie można by w to wlutować rezystory i zrobić z tego taki "potencjometr" o skokowych zmianach rezystancji i mierzyć napięcie na ruchomym wyprowadzeniu. Załączam schemat. Po stronie arduino określanie pozycji na podstawie napięcia na pinie analogowym dało by się zrealizować w jednej linijce kodu - funkcja "map". Sam kiedyś myślałem nad montażem takiej konstrukcji z rezystorów do nastawnika, ale jeżeli korzysta się z oryginalnych styków to program łączeń nastawnika raczej uniemożliwia rozwiązanie tego w ten sposób, i wtedy lepiej podpinać to pod wejścia cyfrowe właśnie.

Pozdrawiam

9
O manometrach i termometrach gazowych -->

Konieczność uruchomienia ośmiu okrągłych wskaźników ciśnienia (smells like a diesel), skłoniła mnie do poszukiwania alternatywnych źródeł napędu dla nich. Sprawdzony już tu wielokrotnie patent z wyciąganiem magnetoelektrycznych ustrojów pomiarowych z mierników jest fajny tyle, że coraz ciężej dostać dawców w sensownej cenie.

Postanowiłem spróbować z serwomechanizmami. Wybrałem sobie do tego celu serwa sg90 - najtańsze, małe, jedne z najbardziej popularnych. Specyfikacja jeżeli chodzi o kątowy zakres pracy i dokładność wydawała się zadowalająca. To zmontowałem sobie prototyp:
No i było fajnie do pierwszych prób, okazało się, że wskazówka porusza się z gracją sekundnika w zegarku tzn. skokowo, bo rodzielczość na zakresie pracy serwa w użytej bibliotece arduino wynosiła jedynie 180. Z uwagi na zerowy wcześniejszy kontakt serwomechanizmami nie przewidziałem tego. No ale stwierdziłem, że sie nie poddam tak łatwo i pobawiłem się nieco z tym - programowo zmieniłem sposób sterowania dzięki czemu teoretycznie zwiększyłem rozdzielczość, oraz w szereg z silniczkiem serwa włączałem rezystancje i indukcyjność o różnych wartościach - co miało nieco zniwelować te gwałtowne zrywy serwa w trakcie ruchu. Udało mi sie osiągnąć taki efekt: https://www.youtube.com/watch?v=4YW1cg4uf5I

Wizualny efekt był całkiem przyzwoity, jednakże zmiany które wprowadziłem spowodowały, że w momencie gdy serwo nie ustawiało się w dokładnie zadanym miejscu tylko np. tuż obok, to silniczek dostawał cały bardzo małą moc aby do tej pozycji jednak przejść. Jednakże byla ona na tyle mała, że nie był w stanie teo zrobić. Powodowało to bardzo upierdliwe buczenie. Miałem potem jeszcze pomysły aby pogrzebać nieco w samej płytce sterującej serwomechanizmem, ale prawdopodobnie nie dałoby to zadowalającego mnie rezultatu więc odpuścilem.

Potem jednak przyszła myśl, że to rozwiązanie może sie lepiej sprawdzić w małych wskaźnikach kontroli parametrów silnika spalinowego. Wskazówka jest krótsza, więc liniowe skoki jej końca powinny być mniej dostrzegalne, a i tych wskaźnikow nie obserwuje się tak bacznie jak manometrów np. przy hamowaniu. No to ponownie zmontowałem sobie prototyp, i już bez żadnych przeróbek:



No i tu już jak dla mnie efekt jest końcowy jest akceptowalny, więc zapewne dla manometrów pozostanę przy ustrojach z mierników elektrycznych, a do małych wskaźników zastosuje serwa.

To była taka moja garść luźnych doświadczen i przemyśleń, które zostawiam dla kogoś kto może kiedyś również będzie chciał sie pobawić z serwomechanizmami. ;)

10
A nie myśleliście może nad czymś takim jak zostało zrobione jeżeli chodzi o wejścia, tzn. konfiguracji wyjść z pliku? Każdy pojazd ma inne wskaźniki i np. dla lokomotywy innej niż ET22 nie ma potrzeby wyprowadzania aż trzech amperomierzy, a dla spalinowych jest sporo wyjść związanych kontrolą pracy silnika spalinowego (obroty, termometry, ciśnienie oleju) uruchomionych ostatnio przez kolegów, o których informacja nie przyda się w pulpicie lokomotywy elektrycznej. Może dałoby się to tak rozwiązać, aby to "końcowy użytkownik" mógł sobie przypisać na których bajtach ma sygnał z którego wskaźnika? Wtedy rozmiar aktualnej ramki powinien być chyba dla każdego pojazdu wystarczający.

11
mac310, wydaje mi się, że ten problem z WS można by rozwiązać poprzez zbudowanie odpowiedniego schematu w programie PoBlocks. Jest to program służący do implementacji różnych zależności między pinami w pokeys, dostępny na stronie producenta. Takie programowanie tylko, że w formie schematów blokowych. Może dałoby się w nim zrobić zależność, tak aby uC reagował na jeden z przycisków tylko gdy kontrolka WS jest nieaktywna, a na drugi gdy jest aktywna. Niestety schematu takiego Ci nie ułożę, bo nie jestem w tym programie wystarczająco biegły, ale może jeżeli napisałbyś do producenta to by w tym pomogli. Ja jakiś czas temu opisałem im swój problem z enkoderem gubiącym naciśniecia klawiszy, i na następny dzień dostałem w odpowiedzi schemat w Poblocks, dzięki któremu pokeys wysyłał informacje o naciśnięciu klawiszy do komputera w zwiększonych odstępach czasu. Problem z WS to pewnie byłaby prostsza zależność.


Z innej beczki, czy na najnowszym patchu działa komunikacja przez UART?

12
Cześć,
Mam na sprzedaż PoKeys 57u, kupiony u producenta w sierpniu zeszłego roku. Testowo podłączałem do niego kilka rzeczy (swoje perypetie z tym związane opisywałem kilka stron wcześniej w tym wątku), jednakże ostatecznie zdecydowałem się na komunikacje w inny sposób.
Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to zapraszam na PW.

Pozdrawiam Maciek

13
No właśnie mnie również wydaję się, że to gdzieś w tu leży problem. Miałby ktoś może pomysł co z tym można by zrobić? ewentualnie jak by to chociaż potwierdzić/wykluczyć?

Pozdrawiam Maciek

14
Dziękuje Wam bardzo za odpowiedzi.
Enkoder zbudowany jest w oparciu o podwójny fototranzystor z myszki, ale tak jak pisze Mariusz, wydaję mi się, że jest to problem właśnie gdzieś w komunikacji Pokeys - komputer. Gdy sprawdzam pracę enkodera w programie pokeys (Peripherals > Encoder RAW values), to jakbym nie próbował go oszukać, pozycja jest w zasadzie zawsze poprawna.

Ale efekt w notatniku (i maszynie) jest taki, że do pewnej prędkości kręcenia - x, sygnały "+/-" naliczane są poprawnie. Ale dla prędkości dajmy na to ~2x naliczy już tylko mniej więcej połowę sygnałów. Przy dalszym zwiększaniu prędkości sygnałów będzie jeszcze mniej. kierunek kręcenia nie ma najmniejszego znaczenia. Próbowałem się z tym podłączyć pod piny 1-2 i funkcje fast encoder, ale efekt był dokładnie taki sam jak dla zwykłego encodera. W notatniku działałem przy wyłączonym programie pokeys.

Kombinowałem również z ustawieniami klawiatury w windows, (szybkość powtarzania klawiszy, opóżnienie przy wciskaniu klawiszy itp.) bo wydawało mi się, że w tym może być problem. Ale nawet skrajnie różnie ustawienia, nie miały żadnego przełożenia na to co otrzymywałem w notatniku - cały czas to samo.

Muszę to jeszcze sprawdzić na innym komputerze - mój to laptop, niepierwszej już świeżości. Może tu jest przyczyna. Ale z drugiej strony prawidłowe naliczenie tych 11 sygnałów (tyle pozycji jezdnych ma nastawnik), jak dla mnie nie powinno wymagać przecież jakiegoś turbosprzętu.

Pozdrawiam Maciek




15
Witam.
Mój pierwszy post na forum. :) Pracuje właśnie nad podlączeniem nastawnika, wykorzystując funkcje enkodera pokeys. Mikrokontroler zawsze prawidłowo odczytuje jego pozycje mimo różnych prób oszukania go. Mam natomiast jakiś problem między pokeys a komputerem.
Do pewnej szybkości kręcenia wszystko jest w porządku, natomiast powyżej, zaczyna gubić pozycje. Gubić tzn. komputer nie odbiera odpowiedniej ilości znaków +/-, zarówno w maszynie jak i w notatniku. W tabeli wartości enkoderów pokeys pozycja jest cały czas właściwa. Im szybciej się zakręci tym więcej ich zgubi. Tak jakby w określonej jednostce czasu, komputer mógł wygenerować ograniczoną ilość znaków tekstowych, albo jakby sygnały od pewnej częstotliwości "sklejał" w jedno naciśnięcie klawisza. Mam Pokeys 57u, i najnowszą wersje maszyny (na starszej to samo, więc chyba to bez znaczenia).
Miał ktoś może podobny problem albo wie co może być przyczyną?

Pozdrawiam Maciek

Strony: [1]