Autor Wątek:  Aparaty fotograficzne pod robienie tekstur i ich parametry  (Przeczytany 6063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cytryna

  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Aparaty fotograficzne pod robienie tekstur i ich parametry
« dnia: 04 Sierpnia 2012, 12:45:30 »
Chciałbym dowiedzieć się jakie aparaty fotograficzne polecacie do tworzenia odpowiednich zdjęć pod tekstury? Rozumiem, że mówimy tylko o lustrzankach cyfrowych? Jakimi aparatami sami robicie zdjęcia lokom i obiektom. Jakie waszym zdaniem powinien posiadać opcje/cechy?
Jaka ogniskowa? parametry balansu bieli, i wszelkie podobne.
W jakich okolicach cenowych polecacie, tak żeby nie przepłacić? Wasze polecane modele/firmy??

Zachęcam do prezentacji i krótkiego opisu.
Był już temat dotyczący unikania efektu beczki, ale jest on oczywiście węższy.
Proszę o zwięzłe wypowiedzi   

PS. aha, to że bez lampy błyskowej to wiadomo.
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpnia 2012, 12:49:03 wysłana przez cytryna »

Offline KlimaT

  • Wiadomości: 191
  • Rąbiniak.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Aparaty fotograficzne pod robienie tekstur i ich parametry
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Sierpnia 2012, 13:00:06 »
Lustrzanka cyfrowa? Wcale nie jest Ci potrzebna, aby zrobić dobre zdjęcia na tekstury. Polecałbym jednak aparaty z możliwością ustawienia czasu naświetlania, inaczej można się nieźle wkurzyć robiąc setny raz jedno zdjęcie, które ciągle wychodzi zamazane.  Ogniskowa? Cóż, zależy z jakiej odległości chcesz to robić. Mi tam starcza 18-55mm z odległości 3-4 metrów (co by beczka nie wychodziła). Tak, jestem posiadaczem lustrzanki, ale jeśli jesteś początkujący, to nie wydawałbym tyle pieniędzy. Chociaż... jeśli zamierzasz zostać przy fotografowaniu na długo, to lustrzanka wystarczy Ci na dłużej. Body (ta część z ekranem jbc. ) starzeje się wolniej, w razie potrzeby możesz rozbudowywać o dodatkowe obiektywy i przeznaczyć nie tylko do fotografowanie kolei.

Co do posiadanego aparatu - właśnie Nikon D3100 (dość popularna lustrzanka) + 18-55mm VR z autofokusem. Posiada tryb podręcznika, więc można szybko się nauczyć obsługi.
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpnia 2012, 13:05:05 wysłana przez KlimaT »

Offline szogun

  • Wiadomości: 5631
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 566
Odp: Aparaty fotograficzne pod robienie tekstur i ich parametry
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Sierpnia 2012, 13:52:32 »
Wszystko zależy od fotografa. Można zrobić idealne zdjęcia cyfrakiem sprzed paru lat, można wypasioną lustrzanką zrobić coś czego nawet najbardziej zaawansowany teksturowiec nie wykorzysta.

http://eu07.pl/forum/index.php/topic,17785.0.html
http://eu07.pl/forum/index.php/topic,17845.0.html
http://eu07.pl/forum/index.php/topic,5365.0.html
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline cytryna

  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Aparaty fotograficzne pod robienie tekstur i ich parametry
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Sierpnia 2012, 21:36:48 »
Dzięki, fajnie żeby pojawiło się tu trochę więcej postów.
Może dodacie więcej przykładów. A poniżej jakiej kwoty nie warto kupować (oczywiście orientacyjnie) bo cyfrowy aparat można za 400-500 zl kupić - czy jednak nie okaże się że ma ograniczone możliwości?

Robiąc zdjęcia aparatem z komórki 3.2 mpx mam problem tego typu że jak niebo jest jasne, a obiekty z przodu (trawa, krzewy) ciemne to zdjęcie wychodzi nierealnie. tzn. niebo zbyt jasne a pierwszy plan nienaturalnie ciemny.
np. jeśli fotografuje się popołudniu koło 16, 17 wtedy takie są warunki bo słońce jest niżej. Ale ładne są widoki. Czy lepsze aparaty potrafią poprawnie odzwierciedlić scenę, gdzie są spore różnice światła?

Offline hunter

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1126
    • Zobacz profil
    • kolej.banda.pl
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Aparaty fotograficzne pod robienie tekstur i ich parametry
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Sierpnia 2012, 21:43:46 »
3,2mpix na jakiej matrycy? Jej wielkosc ma duze znaczenie, z reszta - nie ma co porownywac aparatu z telefonu do normalnego aparatu.. IMO przede wszystkim wazna jest mozliwosc manualnego ustawienia balansu bieli, czasu naswietlana oraz przyslony. Przy ustawionych konkretnych parametrach zdjecia sa oswietlone rownomiernie (no chyba, ze robisz zdjecia w sloncu i zajdzie za chmury).
Z pozdrowieniami,
Grzegorz Durbajło

http://www.kolej.banda.pl/ - moje kolejowe zdjęcia.

Offline Mati_An

  • Wiadomości: 630
  • Trasopisarz i fotograf
    • Zobacz profil
    • Moje Fotki
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Aparaty fotograficzne pod robienie tekstur i ich parametry
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Sierpnia 2012, 21:48:08 »
Robiąc zdjęcia aparatem z komórki 3.2 mpx mam problem tego typu że jak niebo jest jasne, a obiekty z przodu (trawa, krzewy) ciemne to zdjęcie wychodzi nierealnie. tzn. niebo zbyt jasne a pierwszy plan nienaturalnie ciemny.
np. jeśli fotografuje się popołudniu koło 16, 17 wtedy takie są warunki bo słońce jest niżej.
W takich przypadkach problem tkwi w tzw. rozpiętości tonalnej matrycy, która jest tym lepsza im większa fizycznie jest matryca. Objawia się to właśnie tym, że przy zbyt kontrastowych scenach sensor nie jest wstanie zarejestrować tak dużej ilości informacji i niebo na zdjęciu jest bardzo jasne, czasem wręcz białe, albo ciemne obiekty są bardzo ciemne, albo wręcz czarne.
Czy lepsze aparaty potrafią poprawnie odzwierciedlić scenę, gdzie są spore różnice światła?
Jak najbardziej, np. byle lustrzanki Nikona z matrycami formatu DX (24*16mm) już spokojnie dają sobie radę, o pełnej klatce FX to nawet nie wspomnę, tu jest po prostu bajka, choć za grubą kasę, od 7.5 kPLN w górę.
Bajka o czasie - trza się brać tylko za trasy... a może nie tylko?

Offline cytryna

  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Aparaty fotograficzne pod robienie tekstur i ich parametry
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Października 2012, 20:48:10 »
Jaka matryca jest wystarczająca i jaki maksymalny zoom warto się pokusić w aparacie. Czy istnieją sensowne aparaty poniżej kwoty tysiąca zł? Jakieś propozycje? Śmiało !

Offline Kurek

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Aparaty fotograficzne pod robienie tekstur i ich parametry
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Grudnia 2012, 22:05:41 »
Jestem zdania, że nie potrzeba kupować zaawansowanej lustrzanki, by robić fajne zdjęcia. Fotki dobrej jakości z idealnym odzwierciedleniem kolorów bez trudu uzyskamy także kompaktem. Owszem kompakt, kompaktowi nierówny. Nie wymagajmy cudów po aparatach starszego typu czy sprzętu za 200zł. Ale najlepsze aparaty kompaktowe wcale nie muszą kosztować fortuny. Od kilku miesięcy mam Cyber-shota W690 i wychwalam go pod niebiosa. 16 mln pikseli, dziesięciokrotny zoom optyczny i kilka innych fajnych parametrów. Ku mojemu zaskoczeniu kręci też bardzo dobrej jakości filmy. Cytryna, i kosztuje sporo poniżej tysiąca.

Offline czakulec1825

  • Wiadomości: 152
  • Koleje Dolnośląskie S.A.
    • Zobacz profil
    • Legnicka Galeria Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Aparaty fotograficzne pod robienie tekstur i ich parametry
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Grudnia 2012, 22:14:51 »
Polecam Cyfrówkę Samsung ES25, jestem z niej naprawdę zadowolony.
Koleje Dolnośląskie S.A

Windows 8 32bit, 2GB RAM, Nvidia Geforce GT220 1GB.