Autor Wątek:  Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości  (Przeczytany 7694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline minimini

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« dnia: 27 Listopada 2011, 16:06:29 »
Gdzieś miałam możliwość przeczytania postu odnośnie ustalania profilu pionowego, bodajże na potrzeby tworzenia scenierii.

Myślę, że ktoś kto ma trochę w głowie, albo po prostu jest odpowiednio zdolny odpowiednio wykorzysta te informacje. Na dobrą sprawę trzeba mieć wskaźnik laserowy, łatę z miarą i samą miarę by uzyskać dokładność do około 3 cm na 50 metrach. Chociaż to kwestia montażu.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Listopada 2011, 17:41:48 »
Czy to jest z książki Andrzeja Jagielskiego? :)

Offline minimini

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Listopada 2011, 19:40:44 »
Ciężko powiedzieć bo notatki dostałam w formie elektronicznej i to wybiórczo ;)

...

Jeśli koledzy chcą tworzyć scenerie realistyczne (właściwej nomenklatury nie znam), to warto by zapoznać się z:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Osnowa_geodezyjna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reper_(geodezja)

gdyż dzięki powyższym "bajerom" można ustalać profil pionowy torowisk.

Swoją drogą warto sprawdzić:
http://www.gpswielkopolska.pl/na-rower/46-mapa-gpswielkopolska
« Ostatnia zmiana: 28 Listopada 2011, 14:41:27 wysłana przez minimini »

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Listopada 2011, 20:18:45 »
"Wartość" danego repera trzeba wykupić z ODGiK, a sama zabawa w ciągi niwelacyjne nie są warte zachodu jeśli chodzi o symka.

Offline minimini

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Listopada 2011, 17:53:44 »
Z pierwszym jak i drugim zgodzić się nie mogę. Nie dlatego, że nie jest to prawda ale dlatego, że życie pokazuje co innego. Przeciętnie normalny, pracujący geodeta odpowiednie dokumenty sobie kseruje i to właśnie jest furtka dla Trasopisarzy. Korzystanie z niwelatora ma jeden plus, jak ktoś jest odpowienio zdolny to może sobie policzyć przewyższenia w punktach krytycznych dla utrzymania realiów.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Listopada 2011, 18:15:03 »
I tak, i nie. Dokładność punktów, choćby klasy III i IV, jest i tak bardzo wysoka dla kogoś, kto wykonuje scenerię w 3ds Maxie. Oczywiście punkty krytyczne warto mieć, ale niekoniecznie tak dokładne. Z drugiej strony jeśli będą wyznaczone na podstawie reperów to dokładne będą. Jakby jednak robić teren w Rainsted, to tam się bodajże korzysta z ortofotomap, więc jest to uzasadnione. W przypadku 3ds Maxa każdy robi na oko.

Offline minimini

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Listopada 2011, 18:30:25 »
Nie jestem znawczynią... ale jeśli robić scenerie realistyczne to kłaść torowisko tylko w programie Ra. Potem można dłubać w maxie, ale profil pionowy trzeba korygować. Kolega Ra, już chyba nawet kiedyś napisał, jaki ma "rozjazd" w Toruniu.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Listopada 2011, 18:35:47 »
Słusznie, tylko że realistyczna sceneria zrobiona w Rainsted jest aż jedna. Wrocławski Węzeł Kolejowy, na dodatek niedostępny dla ogółu. Wynika to z tego, że nie ma modeli, tekstur na modele, itp. Dlatego nawet jak położysz tory, to nie odtworzysz dokładnie otoczenia.

Offline minimini

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Listopada 2011, 18:43:28 »
Kolega szuka wymówek jeszcze przed wypróbowaniem w/w działań ;) Obrażać się nie będę ale czytam, czytam, czytam i czytam te wszystkie żale i lamenty, że symulator stoi w miejscu bo nie ma po czym sensownie jeździć, a jak użyszkodnik mojego pokroju chce się przyłączyć do tych działań, to robi się z tego kłopot wielkości PZPN...

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Listopada 2011, 18:55:12 »
Minimini, ja Cię bardzo zachęcam do tworzenia. Chcę byś tylko wiedziała jak to jest u nas krucho z modelami. Myślę, że możesz wiele nas nauczyć (to nie jest ironia) :)

Offline minimini

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Listopada 2011, 22:05:04 »
Wypracujmy sobie standardy ułatwiające tworzenie w pełni realnych tras. Tym sposobem będzie można tworzyć trasy dokładniej i szybciej. Po rozmowie z kolegą Ra, jestem prawie przekonana, że najlepsza trasa jaką można ułożyć/zrobić/stworzyć to linia niezelektryfikowana. Tylko trzeba przejrzeć mapy topo i wybrać taką względnie płaską. Jeśli powstanie linia w 100% realna to będzie największy sukces od momentu gdy youBy wziął się za prace nad fizyką hamowania. A to było dość dawno (z tego co widzę po dacie postów).

Czytam post po poście i nie wiadomo dlaczego, z normalnego problemu rangi "wytęż się i działaj" robi się "nie tknę realistycznej bo śmierdzi abstrakcyjnie ciężką pracą, z narzędziem dla geoinformatyków-maniakówEU07"...

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Listopada 2011, 22:11:31 »
Czytam post po poście i nie wiadomo dlaczego, z normalnego problemu rangi "wytęż się i działaj" robi się "nie tknę realistycznej bo śmierdzi abstrakcyjnie ciężką pracą, z narzędziem dla geoinformatyków-maniakówEU07"...
Cały czas masz S2, a próbujesz wyjechać na rozkaz S ;)

Offline minimini

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Ustalanie przewyższeń - pomiar względny wysokości
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Listopada 2011, 22:15:28 »
Być może to dyskoteka na semaforze i dlatego przeciętny user nie wie co robić i jak to ugryźć;)