Autor Wątek:  Tutoriale dostosowywania obrazków do wymogów Forum  (Przeczytany 23312 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Quark-t

 • Administrator
 • Wiadomości: 3590
 • Automaty liczą...
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 46
Tutoriale dostosowywania obrazków do wymogów Forum
« dnia: 03 Czerwca 2011, 11:47:30 »
Szanowny Użytkowniku!

Chcąc opublikować zdjęcie poglądowe na Forum (czyli zdjęcia, które nie są materiałem na tekstury, a także wszelkiej maści screeny z Symulatora), zobowiązany jesteś do przestrzegania zapisu w Regulaminie Forum:

Umieszczając na Forum materiały graficzne służące za poglądowe, skorzystaj z funkcji Załącz lub naszego Uploadu. Obowiązuje wówczas limit 250 KiB na plik. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest umieszczanie grafik w treści wiadomości (np. wątki o charakterze poradników). Wówczas grafiki nie mogą mieć wymiarów większych niż 640 × 480 pikseli i wagi większej niż 120 KiB, jednakże mogą stanowić odnośniki do grafik znacznie większych. Do wykadrowania i wyskalowania grafik użyj dowolnego programu graficznego (np. Użytkownikom systemu Windows wystarczy Paint).

Jak widać, ograniczona została maksymalna waga pojedynczego obrazu. Jak sobie z tym poradzić, aby materiał do publikacji na forum nie był "miniaturowym koszmarkiem"? Jest wiele możliwości, poniżej prezentujemy kilka z nich: Jeżeli używasz innego programu graficznego, nic nie szkodzi – opcje, których użycie prezentujemy, znajdziesz w praktycznie każdym programie służącym do obróbki zdjęć. Zatem sięgnij do pomocy swojego programu, aby odnaleźć potrzebne narzędzia.

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże szybko i w prosty sposób przygotować zdjęcia do publikacji na Forum i nie tylko.
POWODZENIA!Skrypt automatycznego zmieniania obrazków

http://www.jak-zmniejszyc-fotke.pl/
Nie potrzeba nic więcej tutaj opisywać. Wystarczy wejść na stronę i postępować zgodnie z podanymi tam instrukcjami.

Znalazł @REWIZOR.Użycie programu Paint.NET

Darmowy program Paint.NET jest dostępny pod adresem http://www.getpaint.net/.

Za przykład posłuży nam zdjęcie, które wykonałem podczas ZloTTu w Sosnowcu. Oto ono:
Jak łatwo można sprawdzić, jego wymiary to: 3072x2304 pikseli a jego rozmiar to: 3,24MB. O ile wymiary nie są ograniczone regulaminem, o tyle rozmiar, jak wspomniałem powyżej – już tak. Zatem co należy zrobić, aby zdjęcie było regulaminowe?

 • Po pierwsze – kadrujemy!
  Dlaczego najpierw kadrowanie? W ten sposób pozbędziemy się niepotrzebnej części zdjęcia, i łatwiej będzie ustalić rozmiar już fragmentu docelowego. Posłużymy się narzędziem Rectangle select (na poniższym screenie nr 1) oraz Move selection (na poniższym screenie nr 2).
  Pierwszy umożliwia wybranie prostokątnego obszaru a drugi modyfikację jego wymiarów i położenia. Gdy już ustalimy pożądany obszar nowego zdjęcia, przycinamy go do zaznaczenia (z menu Image wybierz opcję Crop to Selection lub użyj skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+X).

  PORADA
  Co obcinamy? W przypadku screenów bezwzględnie należy pozbyć się z grafiki wszelkich toolbarów programów, pasków zadań, paska start (bądź innego), fragmentów pulpitu poza oknem etc. Czy mają one jakieś znaczenie dla oglądającego? Nie. A zatem niepotrzebnie powiększać będą one rozmiar Twojego obrazka. W przypadku zdjęć pozbywamy się po prostu tego, co nie jest istotne na zdjęciu.

 • Po drugie – zmieniamy rozmiar.
  Pojawia się pytanie – jaki rozmiar wybrać? Pomocny będzie w tym celu niniejszy wątek: Rozdzielczość ekranu. Na jego końcu pokusiłem się o małe podsumowanie. Jak widzisz, większość z Użytkowników pracuje z rozdzielczościami pionowymi <900 pikseli. Zatem możemy zacząć od takiego rozmiaru. Otwórz okienko zmiany rozmiaru (z menu Image wybierz opcję Resize... lub użyj skrótu klawiszowego Ctrl+R). Pojawi się następujące okno:
  Pamiętaj, aby pozostawić zaznaczenie opcji Maintain aspect ratio, zachowa ona proporcje obrazu podczas zmniejszania i obraz nie będzie zniekształcony. Następnie w polu Height grupy Pixel size wpisz 900 i zatwierdź przyciskiem OK. twoje zdjęcie zostanie zmniejszone do wysokości 900 pikseli, a szerokość zostanie automatycznie dobrana.

 • Po trzecie – zapisujemy.
  Możemy już spróbować zapisać nasze zdjęcie. W tym celu z menu File wybierz opcję Save As.... Wybierz miejsce umieszczenia pliku, oraz jego typ. Do publikacji screenów najbardziej przydatny będzie jpg. Po ustaleniu nazwy i wybraniu z listy rozszerzenia jpg, pokaże nam się okienko jak poniżej:
  Mamy tutaj możliwość ustawienia stopnia kompresji pliku. Zmieniając wartość, obserwujmy w górnej części okna jak zmienia się rozmiar obrazka. Ustalamy tak kompresję, aby rozmiar był Regulaminowy (dla przypomnienia – <250KiB). Warto następnie spojrzeć na obrazek w podglądzie i ocenić, czy nie doszło do znaczących zniekształceń spowodowanych kompresją. Jeżeli tak, wracamy do punktu nr 2 i zmniejszamy nieco wysokość obrazka, po czym znów próbujemy go zapisać.
  Tak było w przypadku obrazka służącego za przykład – musiałem zmniejszyć jego wymiary do 800 pikseli na wysokość.
Tak przygotowany obrazek powinien nadawać się do publikacji pod względem estetycznym i regulaminowym.

Przygotował Quark-t.Użycie programu IrfanView

Do przygotowania obrazu możesz skorzystać z bezpłatnego programu IrfanView dostępnego pod adresem www.irfanview.com, wraz z niezbędnymi do publikacji wtyczkami.

Przygotowanie pliku krok po kroku:

 • Pamiętaj, dobry załącznik to taki, który jest wartościowy oraz porusza istotę problemu. Powinien nas także zainteresować, a nie zniechęcać i zmuszać do głębokiego myślenia o przekazie, jaki niesie.
  Warto skorzystać z opcji kadrowania. Załącz plik do programu i wybierz to, co przedstawia istotę problemu. Przykładowo niech to będzie wieża. W tym celu zaznacz obiekt, trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy i zarysuj jego kontury. Wielkość zaznaczenia możesz w każdej chwili zmodyfikować, najeżdżając kursorem na linie zaznaczenia. Wciskając lewy przycisk myszy jesteś w stanie powiększać lub pomniejszać interesujący fragment:


 • Gdy zaznaczenie jest gotowe  dokonaj kadrowania za pomocą kombinacji klawiszy CTRL+Y lub klikając w menu Edycja->Kadruj (przytnij) zaznaczone. Efektem działań jest tak skadrowana wieża:


 • Jeśli skadrowany obiekt ma bardzo duży rozmiar, a jego zmniejszenie nie wpłynie istotnie na jakość obrazka, warto dokonać zmniejszenia rozmiaru. W tym celu naciśnij CTRL+R lub kliknij w menu Obraz->Zmień Rozmiar obrazu. Ukaże się okno:


  Możesz podać dowolny rozmiar obrazka, jednak aby uprościć działanie warto skorzystać z gotowych wzorców z pola oznaczonego jako a, wybierając z listy kilka typowych rozdzielczości, bądź skorzystać z opcji Połowa. Sugeruję zaznaczyć opcje w sekcjach b i c, tak jak na powyższym obrazku. Kiedy dokonasz wyboru, kliknij OK.

 • Ostatni etap to dopasowanie wielkości pliku pod kątem przysługującego na Forum limitu objętości. W tym celu kliknij menu Plik->Zapisz zoptymalizowany… (plugin):


  Otworzy się okno, na dole którego znajdują się interesujące nas grupy przycisków:


  Klikając w a otworzysz okienko, w którym musisz podać wielkość w KB (KiB), dopuszczoną regulaminem forum i następnie zatwierdzasz OK. Program samoistnie dopasuje ustawienia suwaka Quality umieszczonego w grupie b. Zalecam wybór dodatkowych opcji tejże grupy, tak jak przedstawiono to na obrazku (oczywiście suwak Quality jest dopasowany wcześniej przez program). Kiedy program zakończy dopasowywanie, klikasz ikonkę dyskietki SAVE umieszczoną w górnym pasku narzędzi. Wskazujesz właściwą ścieżkę zapisu i klikasz OK. Zamykasz PlugIn, oraz program IrfanView.
  Tak przygotowany plik spełnia wymagania regulaminu, jak również jest przejrzysty w odbiorze i nadaje się do publikacji.

Przygotował @motonita2002.Użycie programu MS Paint
tak, ten z systemu Windows :)

MS Paint nie daje kontroli nad stopniem kompresji, ale może być również użyty do szybkiego przygotowania obrazów (zwłaszcza tych niewielkich). Procedura postępowania wygląda wówczas tak:
 • Wciśnij klawisz PRINT SCREEN.
 • Otwórz MS Paint.
 • Wklej obrazek (Ctrl+V).
 • Zaznacz interesujący Cię obszar.
 • Wytnij go (Ctrl+X).
 • Stwórz nowy obraz (nie musisz zapisywać tego poprzedniego) i zmniejsz jego rozmiar przeciągając kropkę w jego prawym dolnym rogu, Po co? Ponieważ jeżeli ta "biała kartka" będzie za duża, to po następnym kroku będzie wystawać spod wklejonego obrazka.
 • Wklej ten wycięty obrazek (Ctrl+V).
 • Opcjonalnie zmień rozmiar (Menu Obraz -> Atrybuty...). Jako jednostki wybierz PIKSELE i wpisz w okienka pożądane wymiary. UWAGA! Paint nie pilnuje proporcji obrazka, zatem wpisując wartości "z głowy" można zniekształcić obraz. Aby tego uniknąć należy najpierw obliczyć stosunek bieżących wymiarów i wpisać nowe o takim samym stosunku.
 • Zapisz obraz jako jpg. Niestety, Paint nie daje informacji o rozmiarze obrazu wynikowego, ale jeżeli Twój obraz nie jest bardzo duży (ok. 800x600 i mniejsze), to powinno być dobrze. Warto sprawdzić przed wysłaniem rozmiar obrazka, zaglądając do jego właściwości.
Gotowe!

Przygotował Quark-t.
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2011, 20:55:15 wysłana przez Quark-t »
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t