Autor Wątek:  Fotografowanie z lampą błyskową.  (Przeczytany 20516 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kurak303E

  • Wiadomości: 267
  • PKP Intercity, Gdynia - kurs maszynistowski :)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Fotografowanie z lampą błyskową.
« dnia: 14 Kwietnia 2008, 15:45:08 »
zdjęcia robić BEZ FLESZA, bo później cholera wie co zrobić z rozbłyskiem, który siępojawia na blachach. Lepiej żeby było trochę ciemniej i rozjaśnić ręcznie, ale JEDNOLITĄ teksturę...

Wydzielam.
Akvin
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2008, 10:52:22 wysłana przez Akvin »
Lubię SU45 :) Zapraszam na mój kanał, głównie o SU45 na YT - http://www.youtube.com/user/Gryszaq oraz Ełcką Galerię Kolejową - www.elkgk.cba.pl

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Kwietnia 2008, 17:56:51 »
Panowie bez lampy tyle że "czas otwarcia migawki" zrobić o wiele krótszy aby fotka nie poruszona wyszła. :-).
Z mojej strony EOT.
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Kwietnia 2008, 19:41:55 »
Panowie bez lampy tyle że "czas otwarcia migawki" zrobić o wiele krótszy aby fotka nie poruszona wyszła. :-).
Z mojej strony EOT.
Jak zrobisz za krótki to będzie 'cimno'. A jak podciągniesz ISO, to zależnie od aparatu będziesz miał ładną, kolorową kaszkę na fotce.

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Kwietnia 2008, 20:17:26 »
Może dyfuzor na lampie by pomógł.
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Kwietnia 2008, 20:20:41 »
Tylko wiecie... Przeawznie nie ma mozliwosci zrobienia fotki w kabinie np na szopie bez lampy.

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Kwietnia 2008, 21:40:00 »
Może dyfuzor na lampie by pomógł.
Wątpię. Dyfuzor zmiękczy światło, ale refleks i tak będzie.

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Kwietnia 2008, 21:51:13 »
Wątpię. Dyfuzor zmiękczy światło, ale refleks i tak będzie.

Zalezy z jaka moca strzela lampa, duze znaczenie ma tez fakt czy lampa skierowana w strone obiektu czy w sufit.

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Kwietnia 2008, 21:59:24 »
Zalezy z jaka moca strzela lampa, duze znaczenie ma tez fakt czy lampa skierowana w strone obiektu czy w sufit.
Nie wiem czy moc odegra tutaj jakieś znaczenie, bo i tak powstanie odbicie - tyle że mniejsze, choć nie liczyłbym na jakąś dużą różnicę. Co do kierunku lampy - myślę, że odbicie i tak powstanie. Mam gdzieś foto, które robiłem sobie w lustrze z lampą skierowaną w sufit - błysk i tak widać na zdjęciu. Poza tym - pamiętajmy, że większość ludzi posiada zwykłe kompakty, które nie mają możliwości regulacji mocy lampy, nie wspominając o kierunku palnika. Nawet lustrzanki nie mają wbudowanej lampy. Przeszkoda - mało kto posiada zewnętrzną lampę błyskową. Pomysł i tak jest ciekawy i warto próbować.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Kwietnia 2008, 22:48:37 »
Cytuj
Nie wiem czy moc odegra tutaj jakieś znaczenie
Moc lampy nie ma tu nic do rzeczy, od mocy lampy zależy tylko wyłącznie jej zasięg.
Moc lampy wyrażana jest liczbą przewodnią lampy i od niej zależy maksymalna odległość od aparatu przy której zdjęcie wychodzi poprawnie.
Cytuj
większość ludzi posiada zwykłe kompakty, które nie mają możliwości regulacji mocy lampy
Też błąd, mocy lampy nie reguluje się. Moc danej lampy jest stała, co najwyżej reguluje się moc błysku. Moc błysku reguluje się poprzez skrócenie lub wydłużenie czasu świecenia palnika lampy. W tej chwili wszystkie aparaty łącznie z kompaktami oferują regulację mocy błysku w zależności od oświetlenia fotografowanej sceny. Najlepsza jest lampa zewnętrzna z możliwością odbicia światła o sufit. To nie podlega żadnej dyskusji, taki błysk daje rozproszone oświetlenie.
Można zrobić niedoświetlone zdjęcia bez lampy z rozsądnym iso i z czasem około 1/25s z dużym otworem przysłony. Zdjęcia ciemne niedoświetlone można dość prosto wyciągnąć, natomiast prześwietlone, z wyżartymi dziurami w obrazie są bez wartości.
« Ostatnia zmiana: 15 Kwietnia 2008, 22:50:10 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Kwietnia 2008, 23:30:15 »
Cytuj
Moc lampy nie ma tu nic do rzeczy

Ja się nie znam na tym, tak sobie myślę, iż jeśli weźmiemy trzy lampy, tak w teorii:
1)o mocy 50 uW
1)o mocy 50 W
3)o mocy 50 kW

przejaskrawiłem moce, ale tak, żeby było łatwiej dyskutować.

Dodatkowe założeia dla prostoty dyskusji, iż wszystkie mają ten sam czas byłsku.
Naprawdę nie będzie miało to znaczenia?
« Ostatnia zmiana: 15 Kwietnia 2008, 23:34:06 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Kwietnia 2008, 23:37:50 »
Nie będzie miało to znaczenia jaka jest moc lampy.
Jeśli przyjąć że robimy zdjęcie tej samej sceny z odległości przykładowo 2m z zadaną przysłoną 11 i czasem naświetlania 1/100 (czas naświetlania nie ma tu znaczenia) każda z tych lamp zaświeci identycznie. Zadziała automatyka która zaświeci lampą tyle ile potrzeba w danych warunkach oświetlenia. Oczywiście mówimy o lampach zintegrowanych w aparatach cyfrowych, lub zewnętrznych.

Widzę że dopisałeś, Nie może być opcji jednakowy czas błysku. Każda lampa produkowana w dzisiejszych technologiach oferuje zmianę mocy błysku. Zmiana mocy błysku dokonywana jest zawsze zmianą czasu świecenia lampy. Polega na odcięciu zasilania palnika w energię płynącą z kondensatora.
By uściślić: Lampa o największej mocy będzie świecić krócej, lampa o najmniejszej mocy będzie świecić dłużej. Jednak porcja światła która dotrze do fotografowanej sceny będzie taka sama.
« Ostatnia zmiana: 15 Kwietnia 2008, 23:45:24 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Kwietnia 2008, 23:42:10 »
(czas naświetlania nie ma tu znaczenia)

Czas naswietlania ma znaczenie. Im wiecej swiatla zastanego tym mniejsza moc lampy blyskowej w celu doswietlenia sceny.



Cesky Kretek widzialem to foto. Uzywasz dyfuzora ?
« Ostatnia zmiana: 15 Kwietnia 2008, 23:44:30 wysłana przez MuNiO »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Kwietnia 2008, 23:51:04 »
(czas naświetlania nie ma tu znaczenia)
Czas naswietlania ma znaczenie. Im wiecej swiatla zastanego tym mniejsza moc lampy blyskowej w celu doswietlenia sceny.
Mieszasz,  dokładasz dalszy parametr, który tylko komplikuje sprawę. Nie mówimy o doświetlaniu. Doświetlić można zdjęcia nawet robione w pełnym słońcu dla rozjaśnienia cieni. Po za tym nie moc lampy, tylko siła (moc) błysku. W przypadku kiedy w kabinie jest za ciemno i decydujemy się użyć lampy, nie można mówić o doświetlaniu.
« Ostatnia zmiana: 15 Kwietnia 2008, 23:53:26 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Kwietnia 2008, 23:53:33 »
Cytuj
Nie będzie miało to znaczenia jaka jest moc lampy

Krzysiek, na chłopski rozum, w moim przykładzie lampa nr
1)Będzie dawało światło takie jak świeczka albo jeszcze mniej
2)Takie jak lampa błyskowa zwykła
3)Jak 1000 lamp z pkt 2, będzie taaaaaaaka jasność jak na Słońcu :)

Widać tutaj jednoznacznie, iż moc ma znaczenie.
To tak jakbyś powiedział, iż moc światła Księżyca i moc światła Słońca nie ma znaczenia dla fotografii.

Krzysiek, jeśli to nie ma znaczenia, to zaproponuj firmom fotagraficznym, aby zminimalizowały moc lampy do mikroWatów, a my użytkownicy aparatów zaoszczędzimy na bateriach.

« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2008, 00:00:25 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Kwietnia 2008, 23:58:55 »
W przypadku kiedy w kabinie jest za ciemno i decydujemy się użyć lampy, nie można mówić o doświetlaniu.

Gdy nie mozemy zrobic zdjecia w normalnych warunkach to wlasnie doswietlamy lampa blyskowa, traktujac ja jako dodatkowe zrodlo swiatla.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Kwietnia 2008, 00:01:05 »
Co do mocy jeszcze, ja wiem tylko, iż jak wkręcę żarówkę 15W, mam w pokoju półmrok, wkręcę 500W mam jasność, jak w niebie :)

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Kwietnia 2008, 00:02:50 »
W przypadku kiedy w kabinie jest za ciemno i decydujemy się użyć lampy, nie można mówić o doświetlaniu.
Gdy nie mozemy zrobic zdjecia w normalnych warunkach to wlasnie doswietlamy lampa blyskowa, traktujac ja jako dodatkowe zrodlo swiatla.
Nie, traktujemy lampę jako jedyne źródło światła. Tu zdania nie zmienię. Doświetlamy tylko tam gdzie można zrobić zdjęcie bez lampy, jednak chcemy doświetlić jakiś ciemny element sceny.
Co do mocy jeszcze, ja wiem tylko, iż jak wkręcę żarówkę 15W, mam w pokoju półmrok, wkręcę 500W mam jasność, jak w niebie :)

Dobrze wiesz, tylko lampy błyskowe to nie żarówki w żyrandolu.
Radzę poczytać dokładnie co napisałem. Liczy się moc błysku. Jeśli robisz zdjęcie pulpitu z 1m to na jasna... pogodę ci lampa o zasięgu 100m? Czyli lampa dużej mocy. Tak samo dobre zdjęcie zrobisz lampą o małej mocy z zasięgiem 6m. Ale ilość światła wysłana przez obie lampy do fotografowanego obiektu będzie taka sama! Jeszcze raz przypominam - lampy mają automatykę sterującą siłą światła, tu moc nie ma nic do rzeczy.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2008, 00:11:18 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Kwietnia 2008, 00:17:54 »
Cytuj
Dobrze wiesz, tylko lampy błyskowe to nie żarówki w żyrandolu.
Radzę poczytać dokładnie co napisałem. Liczy się moc błysku. Jeśli robisz zdjęcie pulpitu z 1m to na jasna... pogodę ci lampa o zasięgu 100m? Czyli lampa dużej mocy. Tak samo dobre zdjęcie zrobisz lampą o małej mocy z zasięgiem 6m. Ale ilość światła wysłana do fotografowanego obiektu będzie taka sama!

Ale pewne zjawiska są uniwersalne np. to samo pasuje do laserów.
Laser o mocy paru mW krzywdy Ci nie zrobi, ale laser o mocy KW już tak :)
Mocy lampy przez wydłużenie czasu nie zwiększasz, tylko zwiększaj jej pobraną energię czyli moc*czas.  To tak jakbyś napisał, iż jeśli włączę odkurzacz na 1 minutę i później na 10 minut, to zwiększam moc odkurzacza w tym drugim przypadku.

Reasumując odnosnie źródeł światła według Ciebie:
-moc żarówki z sufitu- ma znaczenie
-moc lasera - ma znaczenie (tu się chyba ze mną zgodzisz)
-moc lampy nie ma znaczenia - bo lampa nie daje się podciągnąć po żadne znane prawa fizyki.
-przy wybuchu atomowym jest taaaaaaaki bysłk, że oj ja Cię

Energia błysku, to oczywiście moc lampy * czas, to się zgodzę.

Nie mam nikogo zamiaru przekonywać.
Dla mnie moc lampy ma znaczenie i podałem przykłady, jeśli uważasz inaczej, twoja rzecz.



« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2008, 00:27:18 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Kwietnia 2008, 00:28:52 »
Mariusz. Moc lampy ma znaczenie. Określa jej zasięg. W przypadku lamp błyskowych moc lampy wyrażamy liczbą przewodnią.  Lampa o liczbie przewodniej 100 dla iso 100 i przysłony 5,6 może zrobić poprawne zdjęcia do odległości 56 m
Lampa o liczbie przewodniej 10 dla iso 100  i tej samej przysłonie 5,6 zrobi poprawne zdjęcie do odległości około 5,6 m
Radzę poczytać o lampach błyskowych i nie mieszać do tego żarówek i laserów. One służą zgoła do innych celów.
Przy warunkach z poprzednich postów 1 m i fotografujemy pulpit z czasem 1/100 z przysłoną 11 moc lampy nie ma znaczenia. Obie wyślą dokładnie identyczną porcję światła.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2008, 00:30:58 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Kwietnia 2008, 00:34:35 »
A ja radzę trochę więcej pokory.
No pomieszałem róźne źródła światła.
Widzisz w tym coś złego?
Jeśli tak, to co i dlaczego?
Dałem przykłady z życia, aby było łatwiej sobie komuś wyobrazić, iż moc ma źródeł światła ma znaczenie.
Nie wmawiaj mi proszę, bo w bajki dawno przestałem wierzyć, iż lampa błyskowa, to inna para kaloszy, iż taka lampa, to proszę Ciebie zuuuuupełnie, a to zuuuupełnie inna bajka.


Jeśli ktoś miesza, to nie ja.
Napisałeś:
Cytuj
Nie będzie miało to znaczenia jaka jest moc lampy

teraz piszesz, iż:
Cytuj
Moc lampy ma znaczenie
Ja mieszam?

Ponadto, udowodniłem Ci, iż ten twój cytat:
Cytuj
Każda lampa produkowana w dzisiejszych technologiach oferuje zmianę mocy błysku. Zmiana mocy błysku dokonywana jest zawsze zmianą czasu świecenia lampy. Polega na odcięciu zasilania palnika w energię płynącą z kondensatora.

Jest nieprawdziwy i z gruntu zły.

Cytuj
Radzę poczytać o lampach błyskowych i nie mieszać do tego żarówek i laserów. One służą zgoła do innych celów

Do tych samych, czyli np. oświetlenia.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2008, 00:46:48 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Kwietnia 2008, 00:43:43 »
Przy warunkach z poprzednich postów 1 m i fotografujemy pulpit z czasem 1/100 z przysłoną 11 moc lampy nie ma znaczenia. Obie wyślą dokładnie identyczną porcję światła.

Zwiekszajac przyslone dostarczamy do kliszy lub matrycy mniejsza ilosc swiatla. Automatyka lampy zwieksza moc aby dostarczyc wymagana ilosc swiatla.

Fotografujac z lampa f/2.8 musialem zmniejszac moc, zwiekszajac do f/18 zwiekszalem moc blysku.

W bardzo starych lampach gdzie moc blysku wybieralo sie przelacznikiem byla specjalna tabelka z przyslonami i czasem otwarcia migawki aby uniknac przepalenia.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2008, 00:45:35 wysłana przez MuNiO »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Kwietnia 2008, 00:51:06 »
Napisałeś:
Cytuj
Nie będzie miało to znaczenia jaka jest moc lampy

teraz piszesz, iż:
Cytuj
Moc lampy ma znaczenie
Ja mieszam?
Wyrwane z kontekstu, więc zostawię bez komentarza.
Cytuj
Ponadto, udowodniłem Ci, iż ten twój cytat:
Cytuj
Każda lampa produkowana w dzisiejszych technologiach oferuje zmianę mocy błysku. Zmiana mocy błysku dokonywana jest zawsze zmianą czasu świecenia lampy. Polega na odcięciu zasilania palnika w energię płynącą z kondensatora.

Jest nieprawdziwy i z gruntu zły.
Nic mi nie udowodniłeś.
Mariusz, fotografuję od 30 lat. Można powiedzieć że od dziecka, zużyłem już trochę lamp i aparatów, doskonale wiem jak działają lampy błyskowe. O laserach i żarówkach nie będę dyskutował bo trzeba trzymać się tematu i porównywanie tych źródeł światła jest bzdurą. Masz problem, bo nie przyjmujesz do wiadomości że ktoś może coś wiedzieć.  Zdaje się że dla Ciebie trudno znaleźć jakiś autorytet. Kończę dyskusję bo mnie świerzbi napisać coś przykrego.
Życzę dobrej nocy i bardziej udanych argumentów.

@Munio, dokładnie tak było, dla lamp o stałej sile błysku. Dawniejsze lampy świeciły ile fabryka dała.
Tylko kto takimi lampami dziś fotografuje? Obecnie lampy mierzą oświetlenie sceny na bieżąco i same wiedzą kiedy się wyłączyć.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Kwietnia 2008, 01:10:56 »
Cytuj
porównywanie tych źródeł światła jest bzdurą

No to skoro tak, to ja napiszę tezę nie udawadniając jej, żeś sam jest bzdura :)
Nie gniewaj, się, ale nie lubię jeśli ktoś pisze, iż jest coś bzdurą, a nie napisze dlaczego.
Cytuj
Masz problem, bo nie przyjmujesz do wiadomości że ktoś może coś wiedzieć
Nie mam z tym problemu, żadnego, tylko forum jest od tego, aby m.in. różne punkty widzenia się ścierały. Ja nie mam monopolu na więdzę (chyba w przeciwnieństwie do Ciebie, bo się od razu unosisz jak conajmniej profesor).
Przedstawiasz jakiś argument i jeśli wydaje mi się, iż jest nieprawdziwy, podaję kontragrument (o którym jestem przekonany, iż jest prawdziwy, dopóki, ktoś mi nie udowodni, iż mój jest fałszywy- wtedy zmieniam zdanie, ale nie na zasadzie, iż piszę bzdury- bo to nie jest żaden argument).

Jeszcze o żarówce z żyrandola np. o mocy 500W (albo dajmy 1000 W) w małym pokoju z powodzeniem zastąpi mi lampę błyskową, więc mogę porównać oba te źródła światła i taka żarówka może zastąpić mi lampę.
Zapewniam Cię, iż żarówka z żyrandola i lampa byłskowa ma to samo zadanie, czyli oświetlać otoczenie, z tym, iż do fotografii o wiele bardziej praktyczna jest owa lampa błyskowa.
Natomiast moja wyobraźnia nie sięga tak daleko, aby wyobrazić sobie co byłoby, gdyby stopniowo zwiększać moc lampy błyskowej robiąc zdjęcia w kabinie loka i ją zwiększać np. aż do wartości 1000 zwykłych lamp błyskowych (np. poprzez synchronizację wielu lamp) i patrzeć jakie to przyniosło efekty. Domyśłam się, iż do pewnego momentu zdjęcia będą wychodziły coraz jaśniejsze, czyli coraz bardziej udane, a od pewnego momentu nastąpi przegięcie i zdjęcia będą prześwietlone lub przejaskrawione światłem z lampy.
Pomijam tutaj zjawiska refleksów do oceny jakości zdjęcia.
Cytuj
Wyrwane z kontekstu, więc zostawię bez komentarza
Może i wyrwane, ale moc ma znaczenie i stąd ma dyskusja.

Wiem, co chciałeś przekazać, iż z punktu widzenia praktycznego (taka sytacja o której rozmawiamy- czyli lok+kabina+lampa) zwiększnie mocy lampy może nic nie dać, gdyż moc zastosowanej lampy jest wystarczająca do tego, aby film został dobrze naświetlony. Nie wyklucza to natomiast, iż jeżeli oświetlimy ową kabinę silniejszym światłem (byle nie zasilnym), to jakość zdjęcia będzie lepsza np. 2 lub 3 krotnie silniej niż pojedyncza lampa. Jeśli nawet okazałoby się, iż zdjęcia wtedy są prześwietlone, to też jest dowód na to, iż moc ma znaczenie. Reasumując moc lampy musi być odpowiednio dobrana do powierzchni, rodzaju filmu itd. :)

Co do mocy błysku, zwracam honor, wygooglałem trochę i rzeczywiście pojęcie to występuje i reguluje się czasem. Choć z tą mocą na jednym z forum też sobie nie mogli poradzić:
http://www.aparatycyfrowe.net.pl/index.php?s=3bb8479dd21b9a49877bf8906f4cc721&showtopic=538&pid=1605&st=0&#entry1605
I w sumie post faktum wysłania mojego posta o rozważaniach mocy i energii, też nabrałem sam wątpliwości. Ale to nie na moją głowę, zapętliłem się w myślach :), bo zacząlem rozmyślać nad mocą lampy, mocą błysku, mocą odkurzacza, czasem, energią, natężeniem prądu, napięciem, luksami i się zapętliłem :)

PS
Jeśli nawet jakiś błąd w myśleniu popełniłem, to proszę obal to na zasadzie, mylisz się w tym punkcie myślenia, dlatego bo... a nie od razu, że piszę bzdury.
Nie twierdzę, iż jestem nieomylny.
Jestem zdania, iż zawsze warto jednak swój pogląd i wiedzę weryfikować.
Na pewno masz Krzysiek doświadczenie w fotografii, tego nie neguję i sam niejednoktrotnie byłem pod wrażeniem twoich ocen fotek, iż np. tu coś źle czy tam cos niedopracowane, a dla mnie było ok :), ale ja laik jestem, dostrzegasz pewne niuanse, które mi są nieznane.
Tylko pytanie, czy ja zawsze wtedy muszę się z Tobą zgadzać, jeśli poruszamy tematy foto? Nawet jeśli się mylę, można to powiedzieć inaczej niż bzdury, brednie itp.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2008, 06:25:16 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Kwietnia 2008, 12:32:17 »
Cytuj
Nie wyklucza to natomiast, iż jeżeli oświetlimy ową kabinę silniejszym światłem (byle nie zasilnym), to jakość zdjęcia będzie lepsza np. 2 lub 3 krotnie silniej niż pojedyncza lampa.
Problem właśnie w tym że oświetlanie światłem błyskowym jest bardzo trudne, często nie można przewidzieć uzyskanych efektów. Dopiero po zrobieniu zdjęcia można ocenić efekty. Ze światłem żarowym jest inaczej, tu na matówce aparatu można wstępnie ocenić przyszły efekt. Z tego powodu nie powinniśmy mieszać światła żarowego i światła błyskowego do naszych rozważań. Także przy robieniu zdjęć nie powinniśmy oświetlać sceny jednocześnie światłem żarowym i błyskowym ze względu na skrajnie różną ich temperaturę barwową. W tym przypadku nie uzyskamy prawidłowych barw na zdjęciu.
Lampa wyładowcza oddaje bardzo dużo energi w ułamku sekundy, nie można sprawić by świeciła słabiej lub mocniej, można ją tylko zmusić by świeciła krócej. Z żarówką jest inaczej, pomijając fakt że można wkręcić słabszą lub mocniejszą. Można obniżyć jej napięcie zasilania i sprawić by oświetlenie było ciemniejsze lub jaśniejsze przy tej samej długości świecenia.
Wracając do lampy błyskowej i do powstałych refleksów i odbić na fotografowanym obiekcie, stosuje się nasadki zmiękczające i rozpraszające. Dobrze jest zwiększyć odległość od fotografowanego obiektu zwiększając ogniskową obiektywu. Najlepszy efekt to odbicie światła lampy o sufit lub specjany ekran. Trzeba mieć jednak taką lampę.

Wracając do zacytowanego zdania, ziększanie ilości światła w którymś momencie zaczyna być bez celowe. Chyba że chcemy uzyskać jakieś specjalne efekty. Chcę przez to powiedzieć że w kabinie loka, czyli naszym przykładzie wystarczy mała lampa, której światło skutecznie rozproszymy niwelując refleksy i odbicia.
Peace, Mariusz.

WOMEN

  • Gość
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Kwietnia 2008, 15:14:44 »
...."Nie, no to masakra jakaś jest"....
Nie wiem, po co ta konwersacja wzajemne docinanie i udowadnianie, kto ma rację i jak będzie lepiej?
Czy na tym Forum zawsze pewne istoty za wszelka cenę muszą udowodnić, że mają rację?!
Jeszcze trochę a pewne osobniki zaczną...."Wszystkich na forum nazwać idiotami i żadnego idioty oprócz siebie nie oszczędzę"....
Panowie chyba coś nie tak ? Czasami wystarczy odrobinka dobrej woli, troszeczkę delikatności, uprzejmości i pokory.
Moim skromnym zdaniem nie ma problemu zrobić zdjęcie z lampa i bez lampy. Zobaczymy jaki efekt :)
Oj Panowie Panowie.........


Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Kwietnia 2008, 16:39:13 »
I to wszystko przez moją małą wzmianke o migawce, co to się dzieje z tym naszym forum:|.
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Kwietnia 2008, 17:53:12 »
Cytuj
Lampa wyładowcza oddaje bardzo dużo energi w ułamku sekundy, nie można sprawić by świeciła słabiej lub mocniej, można ją tylko zmusić by świeciła krócej

Pewno masz rację, ale można zwiększać moc np. synchronizując kilka takich lamp ze sobą lub kupując słabsze lub silniejsze lampy błyskowe i podłączając je po kolei do aparatu

Cytuj
Z żarówką jest inaczej, pomijając fakt że można wkręcić słabszą lub mocniejszą. Można obniżyć jej napięcie zasilania i sprawić by oświetlenie było ciemniejsze lub jaśniejsze przy tej samej długości świecenia

Różni się tylko metodą zmiany mocy.

Cytuj
Z tego powodu nie powinniśmy mieszać światła żarowego i światła błyskowego do naszych rozważań. Także przy robieniu zdjęć nie powinniśmy oświetlać sceny jednocześnie światłem żarowym i błyskowym ze względu na skrajnie różną ich temperaturę barwową. W tym przypadku nie uzyskamy prawidłowych barw na zdjęciu.

Tego za bardzo nie rozumiem, całkiem możliwe, iż wtedy zdjęcia wychodzą coś nie teges, ale przecież nie o to chodzi dla naszych rozważań.
Ponadto często się tak dzieje np. jakaś impreza w kościele, a kościół oswietlany jest światłem żarowym, czy impereza jakaś np. w domu, po zmierzchu. Zauważyłem też, iż fotograf robiąc mi zdjęcia do dowodu, załączał dodatkowe matowe jakieś lampy i zastosowana był również lampa błyskowa. Te matówki prawdopodobnie były lampami żarowymi (na pewno były różne od lamp błyskowych).

Offline iwan

  • Administrator
  • Wiadomości: 596
    • Zobacz profil
    • Fotki na TWB
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Kwietnia 2008, 19:14:03 »
Nie wiem, po co ta konwersacja wzajemne docinanie i udowadnianie, kto ma rację i jak będzie lepiej?

Jak dla mnie jest OK - przynajmniej mozna zweryfikowac swoja wiedze w temacie ;) Caly watek mamy w innych niekolejowych, wiec na male OT mozna sobie pozwolic :)
/Krzysztof Waszkiewicz/ <iwan@eu07.pl> http://www.eu07.pl
tel: +48667841589
********* Non sunt multiplicanda entia sine necessitate *********

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Kwietnia 2008, 20:02:27 »
Cesky Kretek widzialem to foto. Uzywasz dyfuzora ?
Nie.

Krzysiek: w takim wypadku reasumując: robię zdjęcie tego samego obiektu (załóżmy w odległości ok. 1m). Jeśli ustawie kompensację błysku na wartość np. -3 i +1, to zdjęcie wyjdzie mi takie same?

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Kwietnia 2008, 20:05:43 »
Krzysiek: w takim wypadku reasumując: robię zdjęcie tego samego obiektu (załóżmy w odległości ok. 1m). Jeśli ustawie kompensację błysku na wartość np. -3 i +1, to zdjęcie wyjdzie mi takie same?
Jeśli zmienisz kompensację zdjęcie nie wyjdzie takie samo. Automatyka lampy zrobi poprawkę na to że chcesz zdjęcie prześwietlić (+), lub nie doświetlić (-).