Autor Wątek:  Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców  (Przeczytany 272661 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline jussi19

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #150 dnia: 08 Lipca 2013, 21:00:20 »
A czy duże będą straty w odbiorze jeżeli zainstaluje taką antenę pod dachem, na strychu? Niestety nie mogę zamontować takiej anteny na samym dachu.

Offline Tyrystor

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #151 dnia: 08 Lipca 2013, 21:57:58 »
To zależy od anteny. Jeżeli masz antenę kierunkową i w starym budownictwie (kamienica) to może być problem.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #152 dnia: 09 Lipca 2013, 01:24:21 »
To zależy od anteny. Jeżeli masz antenę kierunkową i w starym budownictwie (kamienica) to może być problem.
Jaki to może być problem? Zmniejszy się tylko wysokość zawieszenia anteny ho i wysokość skuteczna anteny hn. Co ma wpływ na zasięg anteny.
Zasięg radiowy dr = 4,12 √ho + √hn.

Offline Tyrystor

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #153 dnia: 09 Lipca 2013, 01:35:58 »
Weź również pod uwagę rodzaj budownictwa. W tym może być problem, że od czasu do czasu mocniej zakłóci odbierany sygnał, jeżeli mieszkamy w starej, poczciwej kamienicy.
« Ostatnia zmiana: 09 Lipca 2013, 01:44:55 wysłana przez Tyrystor »

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #154 dnia: 09 Lipca 2013, 08:29:06 »
Weź również pod uwagę rodzaj budownictwa. W tym może być problem, że od czasu do czasu mocniej zakłóci odbierany sygnał, jeżeli mieszkamy w starej, poczciwej kamienicy.
Tak właśnie teraz mnie się to przypomniało. Zależy czym jest kryty budynek. Jak jest kryty na przykład dachówką ceramiczną problemów nie będzie. W przypadku krycia blachą sygnał będzie tłumiony, gdyż metal działa jak ekran.

Offline jussi19

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #155 dnia: 09 Lipca 2013, 13:41:44 »
To jest zwykły budynek, dwupiętrowy plus strych z dachem dwuspadzistym. Niedawno był wymieniany cały dach i jest pokryty normalną dachówką. Dodatkowo strych jest jakby dwupiętrowy, gdzie zaraz po wejściu są sznurki na pranie, a obok jest wejście na wyższe jakby piętro, tak że antenę można umieścić pod samym czubkiem dachu.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #156 dnia: 09 Lipca 2013, 14:31:22 »
A balkon? Parapet? Ja zrobiłem sobie najprostszą antenę, którą przyczepiłem do parapetu i na lekkim pręcie wysunąłem jakiś metr od budynku (patrz rysunek). Zdjęcie, które tutaj wrzucałem kiedyś (przedstawiające moją antenę) jest nieaktualne. Jeżeli masz balkon, to możesz zrobic podobnie. Tutaj moja mapka: czerwone - odbiór świetny; żółte - z lekkimi zakłóceniami. Ale czego wymagac od anteny, której koszt wykonania to 12 zł?
http://wwk.kolej.org.pl/old/images/zasieg.gif
« Ostatnia zmiana: 09 Lipca 2013, 14:33:17 wysłana przez macius5991 »
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #157 dnia: 09 Lipca 2013, 21:35:40 »
Jeśli coś Was trapi to śmiało możecie pytać fachowców takich jak @nbmx czy @ZiomalCl. Ja osobiście polecam do cięższych problemów kontakt z @nbmx'em bo to jest gość, którego wiedza wykracza poza pojęcie radioamator ;)

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #158 dnia: 10 Lipca 2013, 09:47:12 »
Zasada jest taka, nim wyżej położona antena tym lepiej. @jussi19 ja bym to zastosował. Jakby była na dachu, to zasięg teoretycznie byłby trochę większy. @macius5991 to nie jest dobra koncepcja. Już z mapki widać, że stacje położone z tej strony budynku z której jest antena, odbiór jest świetny. Odbiór stacji położonych po przeciwnej stronie budynku jest tłumiony.

Offline TomKot

  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • Moje foty
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #159 dnia: 10 Lipca 2013, 17:40:13 »
Moim zdaniem w takim budynku, jak Ty masz, to pod dachem można spokojnie dać taką antenkę. Tylko pamiętaj, kabel będzie długi więc użyj kabla koncentrycznego o impedancji 50 Ohm (symbol omegi (nie chce mi się go wklejać)). Jeśli mieszkasz całkiem wysoko, i okna masz zwrócone w stronę interesującego Cię miejsca to myślę, że można odpuścić zabawy z kablem, bo jednak na dachu, a pod dachem będzie troszkę inaczej. Choć nieznacznie. Ale może okazać się, że za oknem będzie praktycznie tak samo.
Przepraszam za zagmatwanie wszystkiego - w skrócie - rozważyć, czy opłaca się dłubać w sprawie strychu, jeśli mieszka się w miarę wysoko, albo nie jest się za bardzo osłoniętym i ma się okienka w stronę interesującego nas miejsca, to wystarczy za okno wywalić antenkę. Ale koniecznie w polaryzacji pionowej. Mniej koniecznie, ale wciąż - gorąca żyła do góry.
Moje pisanie bez łądu spowodowane jest:
a) temperaturą
b) jutro jadę na festiwal i nosi mnie już :D

Pozdrawiam i życzę dobrych odbiorów. Takich na 5.9. :)
known as a Kitek

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #160 dnia: 11 Lipca 2013, 11:28:50 »
Jakby zainstalował antenę na dachu, to też kabel byłby długi. Kabel oprócz impedancji cechuje też tłumienie. Nim grubszy kabel tym mniejsze tłumienie, ale tym droższy. Jak ma możliwość zainstalowania na strychu, to nie ma sensu instalowania przy oknie. Antena nie ma charakterystyki kołowej w płaszczyźnie poziomej. Wprawdzie tłumienie kabla jest mniejsze, gdyż jest krótszy, ale poziom sygnału jest mniejszy.

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #161 dnia: 12 Lipca 2013, 21:09:40 »
Witam, mam pytanie odnośnie skanerów. Są skanery cyfrowe i analogowe, kolega posiada skaner Rexon, jest to dosyć stary skaner i raczej na pewno analogowy. Słychać na nim w zasadzie wszystko, oprócz stróżów prawa. Ci ostatni przeszli na nadawanie cyfrowe, czego powyższy skaner nie obsłuży. Jaki skaner cyfrowy proponujecie na pasma 146 - 175 MHz. Drugie pytanie, czy skaner cyfrowy przetworzy nadawany sygnał analogowy?

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #162 dnia: 13 Lipca 2013, 12:04:25 »
Nie ma czegoś takiego jak skaner cyfrowy, tym bardziej do bezpośredniego nasłuchu:
 - MotoTRBO: jak Capacity i Tier,
 - TETRA: DMO, TMO
 - NEXEDGE:
itp cyfra.
Są tacy co próbują ugryźć cyfrę poprzez różnego rodzaju Tunery DVB-T + zewnętrzne oprogramowanie.
Jak im to wychodzi, publicznie się nie chwalą.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipca 2013, 12:21:31 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline Maszynista_94

  • Wiadomości: 216
  • Z MZK Skierniewice zawsze po drodze...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #163 dnia: 21 Lutego 2014, 22:47:10 »
Po pierwsze przepraszam za duży odkop, ale to jest najlepszy wątek do tego. Więc w moim Unidenie UBC30XLT zepsuła się antena - duże zakłócenia, mały zasięg (znacznie mniejszy niż oferowane w oryginale 10-15 km). Moim celem jest nasłuchiwanie pasma kolejowego. Chciałbym się zapytać, czy antena z poniższego linka będzie pasować do moich celów? http://www.radio-sklep.pl/pl/p/NAGOYA-NA-771-SMA/326 Do niej planuję jeszcze kupić przejściówkę SMA -> BNC.  Jeśli nie pasuje, to jakimi parametrami powinna się charakteryzować antena?

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #164 dnia: 22 Lutego 2014, 10:30:11 »
Po co szukasz anteny na SMA i przejściówki BNC/SMA jak masz http://www.radio-sklep.pl/pl/p/NAGOYA-NA-771-BNC/325 tą samą antenę już z BNC i w tej samej cenie?
Na kawałku gwoździa też byś coś odebrał, mnie zastanawia czy zbyt silny okoliczny sygnał na wejściu nie odczula odbiornika.
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego 2014, 11:00:31 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline Maszynista_94

  • Wiadomości: 216
  • Z MZK Skierniewice zawsze po drodze...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #165 dnia: 22 Lutego 2014, 11:15:39 »
Czy ta antena dobrze będzie odbierać częstotliwości kolejowe? Chodzi mi o jej parametry, czy są OK na te częstotliwości.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #166 dnia: 22 Lutego 2014, 19:19:56 »
Przecież kolega podał link, gdzie widać dokładnie antenę, a pod spodem wyraźny opis na jakie częstotliwości jest ta antena. Czytać chyba umiesz. Gdybyś jednak nie znalazł tego opisu to:
Dane techniczne
Zysk2,15dBi
Moc maksymalna10W FM
Długość39cm
Waga53g
Typ złączaBNC
Impedancja50Ω
PochodzenieTajwan
ModelNA-771 BNC
Częstotliwość144/430 MHz

Użyj czcionki o normalnym rozmiarze.
adsim
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego 2014, 22:25:49 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #167 dnia: 22 Lutego 2014, 21:50:49 »
Dokładnie, 144MHz (1/4 lambda) i 430MHz (1/2 lambda) są to środkowe częstotliwości przy pracy nadawczej, gdzie antena ma najmniejszy SWR. W przypadku tej anteny +/- 10 MHz w odbiorze nie robi większego znaczenia.
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego 2014, 21:55:31 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline Maszynista_94

  • Wiadomości: 216
  • Z MZK Skierniewice zawsze po drodze...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #168 dnia: 22 Lutego 2014, 22:13:53 »
@ Interesant, o to mi właśnie chodziło. Dzięki wielkie.

Offline Exe

  • Wiadomości: 581
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #169 dnia: 31 Lipca 2014, 14:15:03 »
Nieco odświeżę kotlecika. Wczoraj zamówiłem Unidena UBC69-XLT-2. Moje pytanie wygląda następująco - Czy dam radę na antenie dołączonej do zestawu usłyszeć nastawnię oddaloną o ok. 8 km w linii prostej? Od razu uprzedzam kupiłem ten sprzęt raczej na szlak niż do domu, aczkolwiek warto spróbować też w domu :)
Maszynista Stażysta - PKP Cargo Północny Zakład Spółki, Sekcja Przewozów i Eksploatacji Bydgoszcz

Offline marczi-arczi

  • Wiadomości: 65
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #170 dnia: 31 Lipca 2014, 14:29:17 »
Miałem go i podsłuchiwałem ze swojego miejsca Nadodrze a czasem zdarzyło się załapać Osobowice ! Tylko musisz mieć go w odpowiednim miejscu umieścić to jest szansa że nawet i 10km Ci złapie.

Offline Exe

  • Wiadomości: 581
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #171 dnia: 31 Lipca 2014, 14:32:10 »
Z tego co wiem to fale radiowe lubią "latać wysoko" a moje osiedle jest znacznie wyżej niż nastawnia a na dodatek mieszkam w bloku na 1 piętrze. ;)
Maszynista Stażysta - PKP Cargo Północny Zakład Spółki, Sekcja Przewozów i Eksploatacji Bydgoszcz

Offline ic_kolobrzeg

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 536
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 51
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #172 dnia: 31 Lipca 2014, 16:27:35 »
Skanery mają to do siebie, że wyłapują wszystko po kolei jak leci. Skaner Uniden UBC miałem ze 3 lata temu, średnio byłem z niego zadowolony. Następnie zamieniłem go na uniwersalny Radiotelefon Dual Band Intek 900EE. To jest dopiero maszynka: mogę nasłuchiwać jednocześnie dwie częstotliwości, nic i nikt mi się nie wcina na dany kanał, oraz co najważniejsze ma możliwość nadawania. Poza tym różnica w cenie Unidena i Inteka to tylko jakieś 70 zł (porównuję nowe sztuki).
Zasubskrybuj mój kanał YT--> https://www.youtube.com/channel/UCAlVu9PI4F9bbKKffC5Eu3Q
Zestawienia pociągów Spółki PKP IC ->http://bocznica.eu/
PKP Polskie Linie Kolejowe, Zakład Linii Kolejowych  Szczecin, Sekcja Eksploatacji Koszalin

Offline Exe

  • Wiadomości: 581
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #173 dnia: 31 Lipca 2014, 16:54:40 »
Z tego co wiem, to ten mój skaner ma możliwość nastawienia częstotliwości której tylko chcesz słuchać.
Maszynista Stażysta - PKP Cargo Północny Zakład Spółki, Sekcja Przewozów i Eksploatacji Bydgoszcz

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #174 dnia: 31 Lipca 2014, 17:07:39 »
Trzeba zawsze pamiętać o tym że radiotelefony produkowane na konkretne pasmo (wycinek widma) będą czulsze w odbiorze od odbiorników szerokopasmowych, gdzie jest niemożliwością zestroić tak obwody, aby w każdym paśmie Skaner odbiera idealnie.

Kolego @ic_kolobrzeg oczywiście mamy rozumieć że masz stosowne uprawnienia do korzystania z urządzeń nadawczo-odbiorczych pracujących w pasmach komercyjnych, których używanie jest objęte stosownymi pozwoleniami? Jak nie, to przewertuj art. 208 pt :-] TRX=/=RX, to tak dla przypomnienia, aby przypadkiem kuku i smrodu w życiu sobie nie zrobić.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipca 2014, 17:18:27 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline ic_kolobrzeg

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 536
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 51
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #175 dnia: 31 Lipca 2014, 18:18:11 »
Nie zdarzyło mi się jeszcze z mojego radia nadawać, a słuchanie ale nie rozpowszechnianie nie jest zabronione.
Zasubskrybuj mój kanał YT--> https://www.youtube.com/channel/UCAlVu9PI4F9bbKKffC5Eu3Q
Zestawienia pociągów Spółki PKP IC ->http://bocznica.eu/
PKP Polskie Linie Kolejowe, Zakład Linii Kolejowych  Szczecin, Sekcja Eksploatacji Koszalin

Offline Exe

  • Wiadomości: 581
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #176 dnia: 31 Lipca 2014, 18:53:27 »
Tyle, że jak wbije do ciebie policja całkiem przypadkowo, zobaczy radiotelefon to poprosi o zezwolenie, którego najprawdopodobniej nie masz wiec radę być ostrożnym z chwaleniem się takimi rzeczami. :)

Reg. obowiązki 11a.
Proszę poprawić.
Benek
« Ostatnia zmiana: 31 Lipca 2014, 19:06:04 wysłana przez Exe »
Maszynista Stażysta - PKP Cargo Północny Zakład Spółki, Sekcja Przewozów i Eksploatacji Bydgoszcz

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #177 dnia: 31 Lipca 2014, 23:53:17 »
Cytuj
oraz co najważniejsze ma możliwość nadawania.
.
No chwalić to nie ma się czym za bardzo (Ściany mają uszy) :P... nawet gdy urządzenia nie używasz w nadawaniu to nadal podlegasz pod paragrafy gdyby ci wjechali na chatę :P, albo przypadkowo cię sprawdzili ;) (na mieście).  Oczywiście to czysta teoria ale smrodu mógłbyś sobie narobić gdybyś miał akurat pecha.
Pozdro:).
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #178 dnia: 01 Sierpnia 2014, 00:58:09 »
Cytuj
1. Jesteś w pobliżu szlaku, widzisz leżącego na torach pijanego człowieka lub innego samobójcę znasz kilometr i kanał radiołączności na danym odcinku i uprzedzasz w porę prowadzącego pojazd. Prowadzący pojazd po usłyszeniu tej wiadomości ma większą szansę na zatrzymanie się niż gdybyś go o tym nie powiadomił. Tak jest również w przypadku zauważenia innej przeszkody czy dziwnej sytuacji, o której nie powiadamiał nikt. Kary z tego powództwa nie ma.
Bez przesady, ewentualnego gościa można zawsze z torów ściągnąć. Zostają jeszcze sygnały ręczne i dźwiękowe. Chyba każdy zna "ręczny" i dźwiękowy sygnał "Stój!"...
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline grzechu_k

  • Wiadomości: 87
  • kolega z pracy MKaczego ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #179 dnia: 01 Sierpnia 2014, 08:16:13 »
To ja też podam dwa przykłady.
1)Idziesz wzdłuż szlaku mając przy sobie radiotelefon. Spotykasz patrol policji/sok. W czasie rozmowy odzywa się RT. Okazuje się, że w okolicy ktoś czasami nadaje dla zabawy sygnał radiostop. Masz ciepło.
2)W kieszeni trzymasz rt. Przez przypadek naciskasz przycisk nadawania i zakłucasz korespondencje. Dochodzi do wypadku.

Także sprzęt fajny, ale można sobie i innym zrobić nieświadomie "kuku".