Autor Wątek:  Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców  (Przeczytany 272762 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #90 dnia: 15 Czerwca 2011, 20:08:49 »
Witam. Mam pytanie dotyczące tego skanerka:
http://www.wasserman.pl/pl/p/Profesjonalne-Radio-VHF-PUXING-PX-2RV-136-174-MHz/1926
Czy on jest wart tych pieniędzy? Czy moglibyście go polecić? Może ktoś z forumowiczów go posiada.
Niestety mam ograniczony budżet, więc na nic droższego mnie nie stać.
Jest to urządzenie Nadawczo-Odbiorcze, i jak cię złapią bez posiadania stosownych uprawnień to grożą większe sankcje niż z włączonym odbiornikiem we dłoni. Większość TRXów chociaż posiadają możliwość scanowania częstotliwości po komórkach pamięci, to robią to za wolno.
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwca 2011, 21:16:59 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #91 dnia: 23 Czerwca 2011, 22:01:02 »
Witam ponownie :)
Zrezygnowałem jednak z zakupu tego radyjka, o którym pisałem kilka postów wcześniej i postanowiłem wydać troszkę więcej pieniędzy.
Zastanawiam się teraz między skanerami marki Unidem, a konkretnie modelami UBC-30XLT, UBC 69XLT-2.
Który mogli byście polecic. Wiem, że ten 69XLT-2 ma większy zakres częstotliwości niż 30XLT.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #92 dnia: 23 Czerwca 2011, 22:04:21 »
Pytanie, czy w praktyce będziesz używał czegokolwiek powyżej 174MHz... Wątpię. Bo poniżej 174MHz to 30XLT jest górą - ma pasmo lotnicze, którego na 69XLT nie posłuchasz.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #93 dnia: 23 Czerwca 2011, 22:11:48 »
Powyżej 174 raczej niczego słuchał nie będę. Pasma lotniczego raczej też raczej nie. Bardziej zależało by mi na podsłuchu służb tzn. straży pożarnej, policji, pasma CB, no i oczywiście pasma kolejowego.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #94 dnia: 23 Czerwca 2011, 22:21:24 »
Z tego co czytam na forach, 30XLT jest znacznie trudniejszy w obsłudze. Wszystko obsługuje się za pomocą klawiatury złożonej z 10 przycisków. Obsługa 30XLT w porównaniu do 69XLT-2 (którego posiadam) jest znacznie trudniejsza. Z modelem 30XLT miałem styczność niedawno przez kilkanaście minut i śmiało mogę to wszystko potwierdzić. I jeżeli nie będziesz potrzebował nasłuchiwać pasma lotniczego, to 69XLT-2 będzie dla Ciebie odpowiedniejszy. Niestety, cena jego jest trochę wyższa. 30XLT na allegro sprzedawany jest po około 270 złotych, ja swojego 69XLT-2 kupiłem za 340 złotych. Z mojej strony tyle.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #95 dnia: 23 Czerwca 2011, 22:24:59 »
Tego 69XLT-2 na allegro można już dorwać za 300zł. I chyba jednak na niego się zdecyduję.

Offline firefoxfan

  • Wiadomości: 244
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #96 dnia: 23 Czerwca 2011, 22:55:10 »
Z tego co czytam na forach, 30XLT jest znacznie trudniejszy w obsłudze.
Oj tam trudny w obsłudze. Co prawda kodowanie kanałów odbyło się z asystą instrukcji obsługi, ale to robi się praktycznie raz na rok (a nawet rzadziej). Codzienna obsługa opiera się na max 8 z tych 10 przycisków (w tym jeden do włączenia/wyłączenia) :).

Dodatkowo UBC30XLT ma pasmo UKF i 200 kanałów pamięci.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #97 dnia: 23 Czerwca 2011, 23:19:43 »
Również z początku miałem dylemat czy wybrać trudniejszy, ale tańszy czy łatwy ale droższy. Poczytałem i wybrałem ten droższy :) I fakt, na moim można zapisać tylko 80 pozycji, ale dotychczas zapełniłem tylko 30 kanałów.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #98 dnia: 24 Czerwca 2011, 02:47:46 »
Powyżej 174 raczej niczego słuchał nie będę. Pasma lotniczego raczej też raczej nie. Bardziej zależało by mi na podsłuchu służb tzn. straży pożarnej, policji, pasma CB, no i oczywiście pasma kolejowego.

W miarę jedzenia ... Krajowa Tablica Przeznaczeń Częstotliwości -> http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/1127.htm
Interesant.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #99 dnia: 24 Czerwca 2011, 17:49:49 »
Czyli ten 69XLT-2 nadawał by się wyśmienicie ?

Offline firefoxfan

  • Wiadomości: 244
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #100 dnia: 24 Czerwca 2011, 17:55:42 »
Jeśli pasmo CB jest dla ciebie ważne, no to z tej dwójki tylko ten spełnia wymagania. Dodatkowo też będziesz mógł słuchać walkie-talkie (PMR 446).

Offline Gonza

  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #101 dnia: 24 Czerwca 2011, 19:03:08 »
Ja od paru miesięcy używam Unidena UBC69XLT-2, jedynie do nasłuchu pasma kolejowego w mojej okolicy. Używam tylko jednego kanału, póki co jakoś nie miałem chęci opanowania wszystkich funkcji skanera, w zupełności wystarcza mi nasłuch jedynie na 150,225 MHz. Kupiłem na allegro używany, bez pudełka i instrukcji za 199 zł, jestem zadowolony z zakupu. Widać że ten model Unidena cieszy się popularnością, trochę tego schodzi na allegro.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #102 dnia: 25 Czerwca 2011, 12:12:59 »
Jeśli pasmo CB jest dla ciebie ważne, no to z tej dwójki tylko ten spełnia wymagania. Dodatkowo też będziesz mógł słuchać walkie-talkie (PMR 446).

69xlt-2 Nie spełnia, brak modulacji amplitudy.

Ja od paru miesięcy używam Unidena UBC69XLT-2, jedynie do nasłuchu pasma kolejowego w mojej okolicy. Używam tylko jednego kanału, póki co jakoś nie miałem chęci opanowania wszystkich funkcji skanera, w zupełności wystarcza mi nasłuch jedynie na 150,225 MHz. Kupiłem na allegro używany, bez pudełka i instrukcji za 199 zł, jestem zadowolony z zakupu. Widać że ten model Unidena cieszy się popularnością, trochę tego schodzi na allegro.

Schodzi, bo większości nie zależy na jakości odsłuchu (przy silnych sygnałach podatny na zatykania się, niewystarczająca selektywność - przesiąki z kanałów sąsiednich), tylko na samym odsłuchu.
« Ostatnia zmiana: 25 Czerwca 2011, 12:26:04 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #103 dnia: 25 Czerwca 2011, 18:10:20 »
Cytuj
69xlt-2 Nie spełnia, brak modulacji amplitudy.
No właśnie. Przeglądałem sobie specyfikację tego Unidena i coś mi tu nie pasowało.
Ale znalazłem na allegro taki skaner:
http://allegro.pl/albrecht-ae-86-h-skaner-25-174-mhz-i1670648159.html
Cena podobna do UBC69XLT-2, ale nie wiadomo jak z jakością. Ale za to posiada modulację AM.

EDIT:
Jednak zdecydowałem się na tego Unidena UBC69XLT-2. Pasma CB i tak bym za dobrze nie odbierał, ponieważ jestem w trakcie budowy anteny J-Pole na 150 Mhz, a pasmo CB to coś około 26-27 Mhz, a na tej antenie odbiór tegoż pasma byłby słaby.
Myślę, że dokonałem dobrego wyboru. Gdyby ktoś był zainteresowany mogę umieścić tutaj zdjęcia mojej anteny J-Pole.
« Ostatnia zmiana: 26 Czerwca 2011, 13:11:20 wysłana przez Mytnik »

Offline jussi19

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #104 dnia: 12 Września 2011, 12:32:13 »
Odkopuję trochę temat, ale czy ktoś wie na jakich częstotliwościach odbywają się manewry? Czy jest to częstotliwość taka sama dla całego kraju, czy może różna w zależności od danego rejonu.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #105 dnia: 12 Września 2011, 12:49:25 »
Nie ma częstotliwości przeznaczonej tylko na manewry. Wszystko masz napisane na stronie http://radioscannerpolska.pl/strony/sluzby/pkp.html.

Offline jussi19

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #106 dnia: 12 Września 2011, 12:54:40 »
Mi chodzi o częstotliwość na jakiej nadają manewrowi, ustawiacze.

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #107 dnia: 12 Września 2011, 18:30:09 »
Nie ma częstotliwości przeznaczonej tylko na manewry. Wszystko masz napisane na stronie http://radioscannerpolska.pl/strony/sluzby/pkp.html.
A właśnie że są takie kanały manewrowe.
Spróbuj ich poszukać właśnie na stronie http://radioscannerpolska.pl ale w dziale dotyczących poszczególnych miast.
Drugim źródłem jest strona urzędu komunikacji elektronicznej
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead24&news_cat_id=358&news_id=5064&layout=9&page=text
Tutaj jest łatwo wyszukać na jakich częstotliwościach nadają np prywatni przewoźnicy.
Tak dla podpowiedzi częstotliwości między 150 a 155MHz to jest pasmo dla kolei właśnie.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #108 dnia: 12 Września 2011, 18:56:01 »
Na stronie http://radioscannerpolska.pl nie znalazłem informacji na temat kanału dla manewrów oprócz LHS. W praktyce też nie zauważyłem by podczas manewrów przełączano się na jakiś specjalny kanał. W razie czego będę mógł później dać film z manewrów. Rezcz jasna mogę się mylić.

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #109 dnia: 12 Września 2011, 20:48:20 »
Kanały pociągowe są od 1 do 7, 8 to kanał ratunkowy a reszta to manewrowe, przynajmniej jeden maszynista mi tak powiedział. Ten sam maszynista powiedział mi też, że radia przenośne nie mają kanałów manewrowych, korzysta się więc wtedy z kanałów pociągowych, takich by w okolicy dany kanał nie był używany. Ponadto korzysta się też często z kanałów pociągowych, by po prostu słyszeć dyżurnego.
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #110 dnia: 13 Września 2011, 15:15:27 »
Na stronie http://radioscannerpolska.pl nie znalazłem informacji na temat kanału dla manewrów oprócz LHS. W praktyce też nie zauważyłem by podczas manewrów przełączano się na jakiś specjalny kanał. W razie czego będę mógł później dać film z manewrów. Rezcz jasna mogę się mylić.
Słabo szukasz http://radioscannerpolska.pl/strony/inne/prst.html zobacz np "Poznań nowe od remika". Kanały manewrowe nie są ogólnopolskie tylko przydzielone dla poszczególnych stacji. A u mnie w okolicy jest jeszcze np 150,300 153,300 151,750 ale są one używane na dużych stacjach  gdzie nie wypada zakłócać łączość pociągową tekstami "Mieciu podepchnij jeszcze". Na małych stacjach używa się kanału pociągowego albo 8 ,9 lub tak jak powiedział kolega wyżej innego pociągowego jaki obowiązuje na danej stacji.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #111 dnia: 13 Września 2011, 16:14:15 »
Na stronie http://radioscannerpolska.pl nie znalazłem informacji na temat kanału dla manewrów oprócz LHS. W praktyce też nie zauważyłem by podczas manewrów przełączano się na jakiś specjalny kanał. W razie czego będę mógł później dać film z manewrów. Rezcz jasna mogę się mylić.
Słabo szukasz http://radioscannerpolska.pl/strony/inne/prst.html zobacz np "Poznań nowe od remika".
Napisałeś ,,na przykład", a tymczasem innych kanałów oznaczonych na  tej stronie jako ,,PKP manewry" poza Ponzaniem już nie ma;p
Standardowo używa się zwykłych kanałów pociągowych. Choć jak zauważyłem, jak jest większa gadka to czasem się zainteresowani przełączają na osobny kanał.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #112 dnia: 13 Września 2011, 16:50:44 »
Napisał ,,na przykład" bo tych kanałów trochę jest. Kwestia poszukać w internecie, np: http://www.eu06.cba.pl/radio.html
Jeśli chodzi o prowadzenie manewrów to prywatni przewoźnicy najczęściej manewrują w taki sposób, że ustawiacz ma łączność z maszynistą a maszynista z dyżurną i na pociągowym nie ma tekstów typu "na wagon, na wózek, dociśnij" itp. Dodatkowo ustawiacz ma w radiotelefonie kanały pociągowe na wypadek gdyby trzeba było się bezpośrednio dogadać z dyżurną ;).

Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #113 dnia: 22 Września 2011, 10:38:23 »
Na WWO sytuacja się inaczej przedstawia.
Dyżurna/y z manewrowymi/rewidentem stacyjnym IC rozmawia na 153.150.
Lok "manewrowy" na przykładzie EU07-070 prócz radia pociągowego, na stanie posiada radio manewrowe (na 99% nasobne).
Warto przebywać na WWO w czasie przepinania wagonów z Vltawy do Kiepury i odwrotnie.
Strona Radioscannerpolska od kilku ładnych lat nie jest aktualizowana i zawarte na stronie dane mogą już być nieaktualne.
Interesant.

Offline TomKot

  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • Moje foty
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #114 dnia: 28 Września 2011, 21:27:43 »
Jakieś kilka miesięcy temu wyposażyłem sie w UBC-72XLT. Genialna maszynka. Funkcja Close Call pozwoliła mi złapać kanał manewrowy w mojej Legnicy. Dla Wrocławia Głównego nie szukałem tak, ale w zeszłym tygodniu ze stronu uke.gov.pl ściągnąłem spis częstotliwości używanych komercyjnie dla OWR (okręg Wrocławski) i tam wszystko na piśmie cvzarno na białym podane jest. jakie LG, ustawiacze, w tym Wrocław, obszary działania, jak ktoś chce to nawet współrzędne geograficzne są, a co najważniejsze częstotliwości na wejściu i wyjściu. Calutki plik excelowy sprawdziłem wiersz po wierszu. Polecam sprawdzić.
known as a Kitek

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #115 dnia: 03 Października 2011, 17:16:33 »
Koledzy, taka sprawa na szybko. Może i mniej związana z koleją, ale bardzo związana z nasłuchem. Obecnie u mnie w podwórzu kręci się ekipa filmowa i kręcić się będzie przez najbliższe kilka godzin. Oczywiście mają radiotelefony/krótkofalówki. Pytanie - w jakich częstotliwościach mogą nadawać?
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #116 dnia: 03 Października 2011, 17:20:47 »
Zapewne pasmo amatorskie coś koło 400MHz...

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #117 dnia: 03 Października 2011, 17:25:01 »
Dzięki bardzo za podpowiedź. Dla ciekawskich 467.050 MHz. Oj nie... złapałem coś innego. Ale brnę dalej.

Proszę państwa, zrobiłem coś baaaardzo prowizorycznego, ale świetnie spełnia swoją funkcję. Wziąłem pudełko z bardzo sztywnej tektury, na zewnątrz wychodzą dwie anteny teleskopowe (po 49 cm) i podłączyłem kablem RG58 do UBC 69XLT-2 zgodnie z zaleceniami podanymi wyżej i wszystko działa. Anteny są mocno oplecione przewodami i dokładnie zalepione taśmą izolacyjną. A odbiór? Skaner "leci" na bateriach i pewnie dlatego odbiór jest słabszy, ale niebawem podłączę go do sieci i pewnie będzie różnica :)

Robiłem to w sumie pół roku: 6 m-cy oczekiwania aż zrobi się samo, ale zwątpiłem w to. Na serio to 20 minut pracy :)
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2011, 22:53:14 wysłana przez macius5991 »
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #118 dnia: 18 Grudnia 2011, 23:42:33 »
A odbiór? Skaner "leci" na bateriach i pewnie dlatego odbiór jest słabszy, ale niebawem podłączę go do sieci i pewnie będzie różnica :)

Słabszy od czego? Od małej z ręczniaka? Bateria nie ma nic do tego. To powinno być oddalone od ściany/okna o minimum 0,5m.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #119 dnia: 19 Grudnia 2011, 16:11:55 »
Tak jak pisze Ziomal, moc zasilacza nie ma wpływu na odbiór, liczy się jedynie przy nadawaniu.