Autor Wątek:  Pozyskiwanie tlenu i wodoru przez elektrolizę wody.  (Przeczytany 11981 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TeKatka

  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pozyskiwanie tlenu i wodoru przez elektrolizę wody.
« dnia: 24 Listopada 2008, 18:38:29 »
Witam!
Chciałbym pozyskać tlen i wodór przez elektrolizę wody. Podłączyłbym do baterii 9V kable, które wprowadziłbym do 2. jakiś pojemników. Pojemniki te wsadziłbym do góry dnem do wody i na każdej z końcówek dałbym kawałek blachy miedzianej. Teraz moje pytanie: w którym naczyniu będzie wodór, a w której tlen? Czy istnieje duże ryzyko, że połączą się one w stosunku 2:1 (wodór:tlen) i powstanie tzw. gaz piorunujący? Czy gaz piorunujący potrafi wybuchnąć bez żadnej iskry, czy jednak musi być podana?

Pozdrawiam!

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Pozyskiwanie tlenu i wodoru przez elektrolizę wody.
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Listopada 2008, 18:48:41 »
1. W pojemniku gdzie wyparto większą ilość wody będzie wodór ( w wodzie na jeden atom tlenu przypadają 2 wodoru stąd zależność).
2. Istnieje b. małe ryzyko, że coś się złego stanie ;), przy bateryjce 9V dużo nie zdziałasz w tej materii :D. Polecam elektrolizę przy ok. 325V lub więcej np 750V - to się dopiero dzieje... :) (kiedyś też się w to bawiłem :] ).
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Pozyskiwanie tlenu i wodoru przez elektrolizę wody.
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Listopada 2008, 18:56:11 »
Ja niedawno robiłem elektrolizę wody za pomocą prostownika. Wodór wydziela się na minusowej elektrodzie. Ja przez ok 20min elektrolizy złapałem całą fiolkę po aromacie do ciasta wodoru.

Sigman

  • Gość
Odp: Pozyskiwanie tlenu i wodoru przez elektrolizę wody.
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Listopada 2008, 00:46:54 »
Najlepiej poddawać elektrolizie roztwór kwasu siarkowego (VI), np. elektrolit z akumulatora.
Wtedy na Anodzie mamy:

2H2O - 4e- => O2 + 4H+ (wydziela się tlen)


Na Katodzie:

2H2O + 2e- => H2 + 2OH- (wydziela się wodór)

Taka elektroliza zajdzie o wiele szybciej niż samej wody kranowej bez większego stężenia elektrolitu, ponieważ roztwór kwasu dużo lepiej przewodzi prąd. A elektroliza wody destylowanej jest niemożliwa, ponieważ sama woda nie przewodzi prądu. Muszą być w niej jakieś jony. Przy zastosowaniu roztworu kwasu potrzebne jest również mniejsze napięcie, 12V myślę, że wystarczy.

Ciekawiej jest elektrolizować roztwór soli kuchennej NaCl, ponieważ na jednej z elektrod wydziela się wodór, a na drugiej chlor :D

(Studiuję chemię jakby co :p )
« Ostatnia zmiana: 27 Listopada 2008, 00:57:17 wysłana przez Sigman »

guest4368

  • Gość
Odp: Pozyskiwanie tlenu i wodoru przez elektrolizę wody.
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Listopada 2008, 10:39:32 »
Jeszcze lepiej poddać elektrolizie saletrę amonową. Powstanie amoniak i, przy ciągłym dosypywaniu saletry, także dość stężony kwas azotowy (V). Wodór nie powstanie, ale mamy silny kwas (do użytku np. w produkcji nitrocelulozy).

Materiał w celach wyłącznie edukacyjnych :) .

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Pozyskiwanie tlenu i wodoru przez elektrolizę wody.
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Listopada 2008, 10:36:53 »
Sigman, wiesz, że z tą solą to tak nie do końca. Przy stężeniu poniżej, bodajże, 0.25% wydzielimy tlen. Można też po całkowitym wydzieleniu chloru prowadzić dalej elektrolizę roztworu... wodorotlenku sodu:D Lepszy efekt, tylko trzeba pilnować żeby stężenie nie było za wysokie, bo zacznie krystalizować.
A jak ktoś ma dojście do rtęci, to może sobie zbudować wannę do produkcji najczystszego NaOH z soli kuchennej, przy okazji produkując chlor i wodór. Do niedawna była to główna metoda produkcji wodorotlenku sodu i kwasu solnego z soli.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Sigman

  • Gość
Odp: Pozyskiwanie tlenu i wodoru przez elektrolizę wody.
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Listopada 2008, 12:35:37 »
Kidyś robiłem elektrolizę soli kuchennej. Chlor wydzielał się, ale jako cięższy od wody rozpuszczał się w niej i miałem takie zielone gluty w roztworze. Wystarczyła bateria 9V, dwie śrubki i szklanka z roztworem soli.