Ponieważ jest to jedyny wątek o numerycznym modelu terenu (NMT), więc dopiszę tutaj, że pojawiło się kolejne źródło danych wysokościowych dla Ziemi (pomiędzy równoleżnikami 83°) o rozdzielczości 1". Aby móc pobrać dane, należy się zarejestrować. Pliki mają ograniczenia co do dalszej dystrybucji - zabronione jest wykorzystanie w postaci postaci pozwalającej na odtworzenie oryginalnych danych (lekko zmienionej). Dane są dostępne bezpłatnie dla osób i organizacji pracujących w następujących dziedzinach: "disaster, health, energy, climate, weather, ecosystem, agriculture, and biodiversity". Obecnie jest to wersja 1 "eksperymentalna", która zawiera poważne błędy i artefakty. Więcej na
http://www.ersdac.or.jp/. Pliki do pobrania:
http://www.gdem.aster.ersdac.or.jp/https://wist.echo.nasa.gov/~wist/api/imswelcome/Siatka jest trzykrotnie gęstsza od SRTM. Na obszarze Polski daje to czworoboki o wielkości około 20×30m. Pliki GeoTIFF mają 16bit rozdzielczości koloru mono, co może sprawiać problemy przy próbie otwarcia w programach graficznych. Jeden plik obejmuje obszar 1°×1°, podobnie jak SRTM i ma rozmiar 3601px×3601px. Dokładność w pionie ma wynosić 7-14m, średnio dla całości około 20m. W najbliższym czasie mam zamiar przyjrzeć się przydatności tych danych.
« Dodano: 24 Listopada 2010, 04:26:08 »
Opisany wcześniej obszar wg tych danych wygląda tak:
Czyli prezentuje się dość ciekawie. Niestety, dane są mało użyteczne, ponieważ zawierają np. skośne uskoki - patrz większy obrazek w załączniku (15'×10', ten sam lewy róg). Pozostaje czekać na skorygowaną wersję danych, ewentualnie uważając na błędy, próbować sobie coś lokalnie dopasować…