Autor Wątek:  SRTM vs NMT z geoportal.gov.pl  (Przeczytany 7202 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
SRTM vs NMT z geoportal.gov.pl
« dnia: 05 Września 2008, 05:32:05 »
Jako że pracuję nad edytorem scenerii realistycznych, rozważałem też temat automatycznego ustalania wysokości terenu i jego rzeźby. Serwis geoportal.gov.pl, oprócz rewelacyjnych ortofotomap oferuje również numeryczny model terenu (NMT). Model ten ma niby siatkę 25m, czyli 3-4 lepszą niż SRTM. Przyjrzałem się temu dziś. Porównałem fragment wielkości 0.1° wygenerowany na podstawie SRTM z tym, co jest oferowane przez geoportal.gov.pl jako NMT (od 19°E i 50°N w kierunku wzrostu współrzędnych, okolica między Tychami, Oświęcimiem i Pszczyną, rzeki od dołu to Pszczynka, Korzenica i Gostynia; obszar ok. 7km×11km, ale pokazany jako kwadrat). Porównanie wygląda tak:

¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: SRTM vs NMT z geoportal.gov.pl
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Listopada 2010, 04:10:20 »
Ponieważ jest to jedyny wątek o numerycznym modelu terenu (NMT), więc dopiszę tutaj, że pojawiło się kolejne źródło danych wysokościowych dla Ziemi (pomiędzy równoleżnikami 83°) o rozdzielczości 1". Aby móc pobrać dane, należy się zarejestrować. Pliki mają ograniczenia co do dalszej dystrybucji - zabronione jest wykorzystanie w postaci postaci pozwalającej na odtworzenie oryginalnych danych (lekko zmienionej). Dane są dostępne bezpłatnie dla osób i organizacji pracujących w następujących dziedzinach: "disaster, health, energy, climate, weather, ecosystem, agriculture, and biodiversity". Obecnie jest to wersja 1 "eksperymentalna", która zawiera poważne błędy i artefakty. Więcej na http://www.ersdac.or.jp/. Pliki do pobrania:
http://www.gdem.aster.ersdac.or.jp/
https://wist.echo.nasa.gov/~wist/api/imswelcome/

Siatka jest trzykrotnie gęstsza od SRTM. Na obszarze Polski daje to czworoboki o wielkości około 20×30m. Pliki GeoTIFF mają 16bit rozdzielczości koloru mono, co może sprawiać problemy przy próbie otwarcia w programach graficznych. Jeden plik obejmuje obszar 1°×1°, podobnie jak SRTM i ma rozmiar 3601px×3601px. Dokładność w pionie ma wynosić 7-14m, średnio dla całości około 20m. W najbliższym czasie mam zamiar przyjrzeć się przydatności tych danych.


   « Dodano: 24 Listopada 2010, 04:26:08 »
Opisany wcześniej obszar wg tych danych wygląda tak:


Czyli prezentuje się dość ciekawie. Niestety, dane są mało użyteczne, ponieważ zawierają np. skośne uskoki - patrz większy obrazek w załączniku (15'×10', ten sam lewy róg). Pozostaje czekać na skorygowaną wersję danych, ewentualnie uważając na błędy, próbować sobie coś lokalnie dopasować…
« Ostatnia zmiana: 24 Listopada 2010, 04:34:56 wysłana przez Ra »
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni