Autor Wątek:  Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?  (Przeczytany 5900 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline eu07-001

  • Wiadomości: 337
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« dnia: 30 Maja 2008, 15:34:37 »
Jak w temacie.Czy mogę robić zdjęcia na tekstury z peronu? (chodzi o sokistów),
Czy nie wyjdzie mi to bezkarnie?

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maja 2008, 15:43:22 »
Jak w temacie.Czy mogę robić zdjęcia na tekstury z peronu? (chodzi o sokistów),
Czy nie wyjdzie mi to bezkarnie?
Wszystko zależy jak będziesz się zachowywał. Zakazu fotografowania nie ma.
Obowiązują jednak pewne reguły których należy przestrzegać.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Maja 2008, 15:45:37 »
Jak w temacie.Czy mogę robić zdjęcia na tekstury z peronu? (chodzi o sokistów),
Czy nie wyjdzie mi to bezkarnie?

Wątek robienia fot na terenach kolejowych był wałkowany n razy.
Ale przypomnę. Jeżeli robisz foty w celach zarobkowych to musisz mieć zezwolenie naczelnika stacji, jeżeli robisz dla siebie, lub tak jak w tym przypadku na potrzeby symka to takiego pozwolenia mieć nie musisz. Oczywiście nie wolno robić zdjęć z torów oraz innych niebezpiecznych miejsc. Jeżeli przestrzegasz przepisów dot. bezpieczeństwa SOK nie ma prawa Ci nic zrobić (ew. tylko mogą Cię wylegitymować). Jeżeli jednak będą żądali aparatu, kliszy/karty to bez wahania wzywaj policję (ale dopiero wtedy jeżeli  nie dotrze do nich fakt, że masz pełne prawo fotografować).

Pozdrawiam i udanych fot życzę :).
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Popkorn667

  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Maja 2008, 15:50:16 »
O i tu się zdziwisz. Też tak myślałem do momentu, gdy kumpel miał szkolny konkurs fotograficzny i z nim poszedłem na stację, aby potowarzyszyć. W pewnym momencie zatrzymało nas 2 sokistów i grzecznie (!) nas poinformowało (!!!), że należy mieć zezwolenie od zarządcy stacji, także w celach niezarobkowych.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Maja 2008, 16:24:48 »
O i tu się zdziwisz. Też tak myślałem do momentu, gdy kumpel miał szkolny konkurs fotograficzny i z nim poszedłem na stację, aby potowarzyszyć. W pewnym momencie zatrzymało nas 2 sokistów i grzecznie (!) nas poinformowało (!!!), że należy mieć zezwolenie od zarządcy stacji, także w celach niezarobkowych.

W takim razie wykazaliście się brakiem znajomości obowiązujących przepisów i nie uświadomiliście panów z SOK, że się mylą i takowego zezwolenia mieć nie musicie . W razie wątpliwości odsyłam do władz SOK-u i PLK.
Widziałem rozporządzenie wewnętrzne na PLK w sprawie osób fotografujących. Nie było tam nic o zakazie fotografowania (z miejsc publicznych), a jedynie podpunkt instruujący organy porządkowe na kolei, że w przypadku zauważenia takiej osoby należy ją wylegitymować (to w związku z zagrożeniem terrorystycznym...). Także jak po raz drugi spotkacie się z taką sytuacją to wytłumaczcie grzecznie sokistom, że się mylą a jeśli nadal będą się upierać przy swojej wersji i zaczną grozić, zaproponujcie wezwanie policji -na 99% Wam odpuszczą :).

Pozdrawiam.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Maja 2008, 17:09:12 »
O i tu się zdziwisz. Też tak myślałem do momentu, gdy kumpel miał szkolny konkurs fotograficzny i z nim poszedłem na stację, aby potowarzyszyć. W pewnym momencie zatrzymało nas 2 sokistów i grzecznie (!) nas poinformowało (!!!), że należy mieć zezwolenie od zarządcy stacji, także w celach niezarobkowych.
Tu jest pewien problem, często jest tak że widząc bardzo młodych ludzi pilnujący porządku próbują się pozbyć fotografującego przewidując -nieżadko słusznie- kłopoty.

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Czerwca 2008, 08:06:36 »
Mnie ostatnio zjechał mechanik, jak zdjęcia ET41-104 robiłem. Że z drogi obok mogę a z peronu nie, i jak nie pójdę, to inaczej pogadamy... wtedy akurat odszedłem. Ale potem kapłem się, że przecież żadnego zakazu nie mam...

Online Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Czerwca 2008, 08:23:45 »
A ja wczoraj fociłem Iławski pociąg sieciowy na stacji w Suszu, czyli przerobioną EW58. Podszedł do mnie jeden z "pająków", chyba jakiś kierownik, albo brygadzista i pyta mnie co robie. Ja mu grzecznie dopowiadam, że robie zdjęcia. On na to z uśmiechem mówi że ine można fotografować obiektów kolejowych. Ja natomiast mówie, że owszem był taki zakaz, ale wygasł w 2001 roku(chyba sie nie pomyliłem) powiedziałem mu że jestem miłośnikiem kolei, a on się uśmiechął i powiedział skoro ine ma zakazu, to rób dalej zdjęcia, tylko uważaj na torach.
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwca 2008, 08:25:21 wysłana przez Mihau_PCC »
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Czerwca 2008, 14:04:54 »
Mnie ostatnio zjechał mechanik, jak zdjęcia ET41-104 robiłem. Że z drogi obok mogę a z peronu nie, i jak nie pójdę, to inaczej pogadamy... wtedy akurat odszedłem. Ale potem kapłem się, że przecież żadnego zakazu nie mam...
Czasem mechanicy nie chcą być na zdjęciach. Trzeba to uszanować.
Mechanik ma prawo tego wymagać, w końcu nie wie po co nam są takie zdjęcia. Zwykle wystarczaja moje zapewnienia że ich nie będzie widać na fotografiach, a zależy mi tylko na lokach.
Część mechaników zasłania zasłonki w kabinie.

Offline Darth Luk

  • Wiadomości: 367
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Czerwca 2008, 15:00:32 »
Mnie ostatnio zjechał mechanik, jak zdjęcia ET41-104 robiłem. Że z drogi obok mogę a z peronu nie, i jak nie pójdę, to inaczej pogadamy... wtedy akurat odszedłem. Ale potem kapłem się, że przecież żadnego zakazu nie mam...

Też to wczoraj słyszałem (ale kulturalnie) od mechanika żebym uwarzał jak robię zdjęcia na peronie, bo mogą się SOKiści przyczepić, że jest jakiś przepis który zabrania focić z peronów (Ale z drogi koło torów już nie). Zapytałem się drugiego mechanika później czy to prawda, to powiedział że tak. Więc czy jest jakiś przepis o którym nie wiem skoro dwóch ludzi mi to potwierdza?
Zapraszam na Mgławicę Mocy http://mglawicamocy.pl

Offline tomasz9992

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Czerwca 2008, 15:26:04 »
Mnie ostatnio zjechał mechanik, jak zdjęcia ET41-104 robiłem. Że z drogi obok mogę a z peronu nie, i jak nie pójdę, to inaczej pogadamy... wtedy akurat odszedłem. Ale potem kapłem się, że przecież żadnego zakazu nie mam...

Też to wczoraj słyszałem (ale kulturalnie) od mechanika żebym uwarzał jak robię zdjęcia na peronie, bo mogą się SOKiści przyczepić, że jest jakiś przepis który zabrania focić z peronów (Ale z drogi koło torów już nie). Zapytałem się drugiego mechanika później czy to prawda, to powiedział że tak. Więc czy jest jakiś przepis o którym nie wiem skoro dwóch ludzi mi to potwierdza?
Witam. Ja natomiast znalazłem takie coś:
Komenda Główna SOK do redakcji miesięcznika "Świat Kolei"
Pismo nr I00D2-0604-36/04 z dnia 23-12-2004 r.
(...) Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 marca 2001 r. (Dz.U. nr 30 poz. 351) fotografowanie, wykonywanie szkiców i rysunków budynków, budowli i urządzeń oraz pociągów i innych kolejowych pojazdów szynowych zabronione jest tylko wtedy, gdy taki zakaz wprowadzi zarządca lub przewoźnik umieszczając na tych obiektach tablice z zakazem fotografowania. Jeżeli brak jest wyraźnego zakazu, a fotografujący posiada ważne zezwolenie wstępu na obszar kolejowy (oczywiście takie zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli fotografujący robi zdjęcia w miejscach ogólnodostępnych (publicznych)), specjalna zgoda na fotografowanie nie jest wymagana. Oczywistym jest również to, ze gdy fotografujący, pomimo że znajduje się w miejscu publicznym lub posiada zezwolenie wstępu na obszar kolejowy, nie może robić zdjęć obiektów, na których znajduje sie zakaz fotografowania.
Komendant Straży Ochrony Kolei - mgr Witold Śląski.
Pozdrawiam.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Czerwca 2008, 18:37:07 »
Mechanik ma prawo tego wymagać, w końcu nie wie po co nam są takie zdjęcia.

Nie ma do tego prawa...

Nie wiem czym Wy się tak podniecacie - jak wam mowia, ze jest zakaz olejcie to, lub zazadajcie podstawy prawnej. A gdy sokista upierdliwy poproscie o numer sluzbowy - wtedy albo sobie daruja, albo dopiero się zacznie ;-)
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Czerwca 2008, 18:06:17 »
Mnie ostatnio zjechał mechanik, jak zdjęcia ET41-104 robiłem. Że z drogi obok mogę a z peronu nie, i jak nie pójdę, to inaczej pogadamy... wtedy akurat odszedłem. Ale potem kapłem się, że przecież żadnego zakazu nie mam...
Czasem mechanicy nie chcą być na zdjęciach. Trzeba to uszanować.
Mechanik ma prawo tego wymagać, w końcu nie wie po co nam są takie zdjęcia. Zwykle wystarczaja moje zapewnienia że ich nie będzie widać na fotografiach, a zależy mi tylko na lokach.
Część mechaników zasłania zasłonki w kabinie.
Tylko, że w moim przypadku, akurat z peronu to robiłem fotki baterii, magnesu i buforów. A zdjęcia z widoczną kabiną robiłem z drogi (20 m od loka), a i tak na teksturze nie widać mecha, bo cień w kabinie. A czoła nie zdążyłem zrobić.

Offline eu07-001

  • Wiadomości: 337
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Czerwca 2008, 19:27:02 »
Komenda Główna SOK do redakcji miesięcznika "Świat Kolei"
Pismo nr I00D2-0604-36/04 z dnia 23-12-2004 r.
(...) Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 marca 2001 r. (Dz.U. nr 30 poz. 351) fotografowanie, wykonywanie szkiców i rysunków budynków, budowli i urządzeń oraz pociągów i innych kolejowych pojazdów szynowych zabronione jest tylko wtedy, gdy taki zakaz wprowadzi zarządca lub przewoźnik umieszczając na tych obiektach tablice z zakazem fotografowania. Jeżeli brak jest wyraźnego zakazu, a fotografujący posiada ważne zezwolenie wstępu na obszar kolejowy (oczywiście takie zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli fotografujący robi zdjęcia w miejscach ogólnodostępnych (publicznych)), specjalna zgoda na fotografowanie nie jest wymagana. Oczywistym jest również to, ze gdy fotografujący, pomimo że znajduje się w miejscu publicznym lub posiada zezwolenie wstępu na obszar kolejowy, nie może robić zdjęć obiektów, na których znajduje sie zakaz fotografowania.
Komendant Straży Ochrony Kolei - mgr Witold Śląski.
Pozdrawiam.
Czy to wystarczy wydrukować i pokazać sokiście który upiera się ,że nie mogę robić zdjęć?Czy coś jeszcze trzeba dodrukować?

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Czy można robić zdjęcia lokomotyw ze stacji?
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Czerwca 2008, 19:38:23 »
To powinno wystarczyć. Z tym, że jest jedno ale. Komendant SOK powołuje się na rozporządzenie z 2001r. a obecnie obowiązuje z 2004r.
Resztę doczytasz tu :
http://www.pod-semaforkiem.aplus.pl/zakaz.php

EDIT
A to dam jako ciekawostkę:
http://z.kgsok.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=235&Itemid=161
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwca 2008, 19:42:15 wysłana przez mechatronik »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76