Autor Wątek:  Nasłuch kolei  (Przeczytany 54152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dyspozytor_wroc

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Nasłuch kolei
« dnia: 05 Maja 2008, 20:39:28 »
Witam
Koleją interesuję się już ładnych parę lat, i w związku z tym mam do Was pytanie: w jaki sposób można prowadzic nasłuch pkp? Wiem, że na pewno CBradiem, ale czy możliwe jest słuchanie przez proste walkie-talkie(widziałem na tegorocznej paradzie takie rozwiązanie u miłosnika pkp). Oczywiście nie dysponuję jakimiś wielkimi funduszami, dlatego proszę o odpowiedzi. Proszę pisac po prostu wszystko co wiecie: co jak gdzie i za ile?;d
Dzięki wielkie za odpowiedzi

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: nasłuch kolei
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Maja 2008, 21:02:57 »
Witam
Koleją interesuję się już ładnych parę lat, i w związku z tym mam do Was pytanie:
Witam.
Cieszy mnie to :) więc witamy na forum :).
w jaki sposób można prowadzic nasłuch pkp? Wiem, że na pewno CBradiem, ale czy możliwe jest słuchanie przez proste walkie-talkie(widziałem na tegorocznej paradzie takie rozwiązanie u miłosnika pkp).

To nie było walkie talkie czy CB-radio to są zupełnie inne pasma na których pracuje kolej jeżeli to ciebie interesuje bardzo to kolej pracuje w modulacji FM w paśmie 150-155 Mhz (przykładowa częstotliwość bo kiedyś miałem nasłuch 2-tnie więc "150,150 Mhz" NP: trasa Olsztyn- Warszawa.
 
Cytat: dyspozytor_wroc link=topic=8238.msg84202#msg84202

 dlatego proszę o odpowiedzi. Proszę pisac po prostu wszystko co wiecie: co jak gdzie i za ile?;d


To o czym mówisz nazywa się "Skaner nasłuchowy" lub też bardziej profesjonalnie "odbiornik szerokopasmowy" ale używa się raczej tego pierwszego sprzedawcy nawet nie mają pojęcia że to się może zwać odbiornik szerokopasmowy ( po co się wysilać i pisać profes), można znaleźć dużo urządzeń na allegro giełdach radiowych lub innych ETC.

Oczywiście nie dysponuję jakimiś wielkimi funduszami,
Dobry odbiornim można już kupić za około 300 zł apel do wszystkich MK :)) wystrzegajcie się firmy Maycom najgorsze g....o jakie mogło powstać kiedykolwiek "wielki szumofon

Dzięki wielkie za odpowiedzi
Cała przyjemność po mojej stronie że mogłem się podzielić informacjami:-).

Polecam z całym sumieniem modele marki Uniden UBC po prostu nagrania żyleta wychodzą.
A tutaj jeśli ktoś by chciał jeszcze się utwierdzić w przekonaniu jakie nagrania wychodzą do ściągnięcia (jeśli kogoś interesuje nagrania są z modelu Uniden UBC 69 XLT) Link na dole podany do ściągnięcia. I niech ktoś powie że nie żyleta :)) nagranka :) albo pokaże lepsze:). Dodam że nagrania były nagrywane w kompletnym zamknięciu w środku domu stało urządzonko na podłodze koło komputera. ;)

http://www.speedyshare.com/299573371.html


« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2008, 21:08:13 wysłana przez Grzegorz KK »
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline _KAT_

  • Wiadomości: 425
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: nasłuch kolei
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Maja 2008, 21:05:06 »
A jak działa takie radio?
Tzn co musze zrobić, żeby nasłuchiwać? ;)

Wystarczy włączenie, ustawienie częstotliwości i po wszystkim?

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: nasłuch kolei
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Maja 2008, 21:16:14 »
A jak działa takie radio?
Tzn co musze zrobić, żeby nasłuchiwać? ;)

Wystarczy włączenie, ustawienie częstotliwości i po wszystkim?
Tak dokładnie jak piszesz włączasz wklepujesz częstotliwości i skanujesz"przesiewasz częstoty" :D.

Witam.
Z racji że napisałem dość obszerny post powyżej postanowiłem napisać go niżej żeby się wyróżniał bo by zginął pośród tego bełkotu :).
Skaner nasłuchowy włączamy ustawiamy poszczególną częstotliwość.Dajmy na to że mieszkamy w  Elblągu szukamy sobie na stronce P: Włodzimierza Gillera częstotliwości policja straż PKP :D[/b] według preferencji ( z instrukcją obsługi ręki wstukujemy daną częstotliwość, Czyli np: zobaczcie jak dla jednej częstotliwości jest wiele kierunków:
I albo wstukujemy np: 15 różnych częstotliwości wciskamy przycisk "Scan" na urządzeniu i skanuje częstotliwości wprowadzone do komórek jeśli natrafi na jakąś rozmowe przebijającą szum wyższy od ustawionej blokady szumów odbiera odczekuje około 2-3 sek i leci dalej.
2. Kanał  Częstotliwość  150,150 MHz no to jedziemy :)
Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek
Bydgoszcz Główna - Toruń Główny - Włocławek - Kutno Zachodnie
Czeremcha - Hajnówka - Siemanówka - Cisówka
Fosowskie - Kluczbork - Ostrów Wielkopolski - Jarocin - Poznań Starołęka
Kalwaria Lanckorona - Wadowice - Bielsko Biała
Kłodzko Główne - Ścinawka Średnia - Wałbrzych Główny
Kraków Bieżanów - Wieliczka Rynek
Kraków Główny - Kraków Płaszów - Kraków Bieżanów - Gaj - Rudzice - Podłęże - Tarnów - Dębica - Rzeszów - Przeworsk - Przemyśl - Medyka
Malbork - Elbląg - Bogaczewo - Małdyty - Gutkowo - Olsztyn - Szczytno - Wielbark - Ostrołęka
Pruszcz Gdański - Kartuzy - Lębork - Łeba
Rokitki / Chojnów - Leszno Górne
Runowo Pomorskie - Szczecinek - Chojnice - Tuchola - Wierzchucin - Laskowice Pomorskie
Siechnice - Jelcz Miłoszyce - Opole Wschodnie - Opole Groszowice
Sieraków - Międzychód - Międzyrzecz - Zbąszynek - Sulechów - Czerwieńsk - Krosno Odrzańskie - Gubin (granica)
Ścinawka Średnia - Nowa Ruda Słupiec
Warszawa Michałów / Warszawa Grochów / Warszawa Podskarbińska - Warszawa Wschodnia - Warszawa Centralna - Warszawa Zachodnia - Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki - Skierniewice - Koluszki - Piotrków Trybunalski - Rząsawa - Częstochowa Osobowa - Myszków - Zawiercie - Łazy - Dąbrowa Górnicza - Sosnowiec Główny / Sosnowiec Południowy - Katowice - Bytom - Chorzów Batory - Ruda Śląska - Zabrze - Gliwice
Warszawa Szczęśliwice - Warszawa Czyste - Warszawa Zachodnia
Wisła Głębce - Goleszów - Skoczów - Chybie - Pawłowice Śląskie - Żory - Rybnik - Sumina - Nędza Wieś - Turze
Wrocław Nowy Dwór - Malczyce
Zagórz - Rzepedź - Łupków
Zawada - Zamość - Hrubieszów
[/b]
To był przykładowy kanała na reszte zapraszam tutaj

http://radioscannerpolska.pl/strony/sluzby/pkp.html
Pozdrawiam.
Przykłady takich urządzeń:
http://allegro.pl/item355049557_uniden_ubc_69_xlt_ubc69xlt_bearcat_wroclaw_nowy.html
http://allegro.pl/item352219507_skaner_uniden_ubc_60_xlt_2_jak_nowy_.html
http://allegro.pl/item352730237_odbiornik_szerokopasmowy_uniden_ubc_69xlt2_inradio.html
http://allegro.pl/item359438760_swietny_skaner_nasluchowy_uniden_ubc_69_xlt_2.html
http://allegro.pl/item356087507_uniden_ubc_69_xlt_przenosny_skaner_nasluchowy.html
http://allegro.pl/item359311265_skaner_uniden_ubc_69_xlt_2_nowy_model_299_zl.html


Najpiękniejsza sprawa była symkować wieczorem gdy sporadyczny ruch w eterze  :)) a tu co jakiś czas jakiś towar gotowość zgłosił albo pośpieszny odjechał. ))

Jeśli się postaramy to ja ściągałem swoją anteną zrobioną własnej roboty (czytać w garażu z wujkiem Staszkiem :-),to ściągałem swobodnie wlatujące pociągi do/z Olsztyna wyjeżdzające albo maszynistów proszących o podanie wjazdu chociaż nie zawsze jest kolorowo i zdarza się różnie tutaj pan mechanik rzucający obelgami na lokomotywe :)), z powodu przepalającego się bezpiecznikai braku radiostopu drugie nagranie przedstawia wlot do Olsztyna (promień około 8 km). Gągławki w lini prostej 10 km :).
--->
http://www.speedyshare.com/540853787.html
[C] [Copyright]
Pozdrawiam :P.
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2008, 22:16:09 wysłana przez Grzegorz KK »
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline MaciejZ

  • Wiadomości: 344
  • Latamy by ratować ;) Pozdro z góry!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 69
Odp: nasłuch kolei
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Maja 2008, 22:30:40 »
Ja jestem również zainteresowany i dziękuje za informacje. Mam jednak pytanie, czy jest to w pełni legalne? Czy mogę mieć nasłuch PKP bez żadnych obaw, że policja zapuka do drzwi? Pozdrawiam

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: nasłuch kolei
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Maja 2008, 22:45:42 »
Ja jestem również zainteresowany i dziękuje za informacje. Mam jednak pytanie, czy jest to w pełni legalne? Czy mogę mieć nasłuch PKP bez żadnych obaw, że policja zapuka do drzwi? Pozdrawiam

Nasłuchiwać można bez obaw, natomiast nie wolno nadawać :).
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: nasłuch kolei
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Maja 2008, 22:46:39 »
Witaj.
U nas jest te prawo troche tak porąbane jak łysy z grzywką:)). Prawo telekomunikacyjne mówi coś takiego teraz już nie pamiętam ale postaram się to sprecyzować w łopatologiczny sposób:

Nasłuch jest dozwolony tylko wtedy gdy "słuchamy sami" i nie możemy rozpowiadać że kończyków to wzieli na izbe wytrzeźwień a pyrków złapali za kradzież ogórków :P w warzywniaku czy też pan Mietek to podrywa panią Anie z nastawni :P , oczywiście są to absurdy ale na tym to polega że nie rozpowiadamy temu nikomu ja posiadałem ten sprzęt 3 urządzenia przez w  sumie około 2 lata puszczałem w eter jak narazie spokój i cisza:) nie szukają mnie hehe:). a W praktyce wygląda to tak że idąc sobie na chodniku pan policjant nie może usłyszeć siebie w naszym urządzeniu (wiadomo sposób słuchawki :P)
Ja jestem również zainteresowany i dziękuje za informacje. Mam jednak pytanie, czy jest to w pełni legalne? Czy mogę mieć nasłuch PKP bez żadnych obaw, że policja zapuka do drzwi? Pozdrawiam

Nasłuchiwać można bez obaw, natomiast nie wolno nadawać :).
Dzięki Mechatronik za uzupełenie zapomniałem o tym wspomnieć o nadawaniu bo są i tacy delikwenci co opychają na allegro i takie urządzenia co nadają w paśmie np: Kolejowym a to już jest nielegalne :). Nasłuch jak najbardziej jest  legalny :)
Pozdrawiam.

EDIT: Dokładnie to tak brzmi:

USTAWA
z dnia 16 lipca 2004 r.
Prawo telekomunikacyjn
(Dz. U. Nr 171, poz.1800)
DZIAŁ VI

Razdział 2Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.


----------------------------------------------------------------------------------------------
Jakiś czas temu (jeszcze miałem skaner) poszedłem na stacje nagrać odjazd pociągu :) niczym nie przypominałem zbytnio kierownika pociągu ani kierpocia:P kierownik się zapytał to takich młodych przyjmują już na kolej :P ??.
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2008, 23:02:26 wysłana przez Grzegorz KK »
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline _KAT_

  • Wiadomości: 425
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: nasłuch kolei
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Maja 2008, 06:54:35 »
Heee... ;)
Ja ostatnio spotkałem podczas focenia 2 MK ze skanerem nasłuchowym ;) Powiem szczerze, że to urządzenie mnie zafascynowało :D

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: nasłuch kolei
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Maja 2008, 09:37:49 »
Na allegro przy tym skanerze napisane jest to:
 
Cytuj
Zakres przeszukiwania pasm 25÷512 MHz:
To znaczy że moge podsłuchiwać wszystkie służby z tej stronki mieszczące się w tym zakresie częstotliwości? Nawet rozmowy pilotów z kontrolą lotu?
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: nasłuch kolei
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Maja 2008, 09:54:36 »
Tak, jeżeli bedziesz w ich zasięgu.
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: nasłuch kolei
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Maja 2008, 10:00:29 »
No mieszkam 25km od lotniska Katowice-Pyrzowice i chyba kupię to cacko:D
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: nasłuch kolei
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Maja 2008, 13:59:57 »
Witam.
No mieszkam 25km od lotniska Katowice-Pyrzowice i chyba kupię to cacko:D
Polecam zakup takiego cacka jak już niektórzy określili :)). Ja na lato prawdopodobnie znów się zasile w te urządzonko :)) jeśli tylko pieniążki będą:).

A teraz przechodzimy do meritum sprawy:).
Co do tego urządzenia przydaje się kapitalnie gdyż nigdy nas nie zaskoczy niezapowiedziany towarowy czy też podsył lokomotyw :). Skaner przy takim zakresie przeszukiwania wystarczy nawet zaawansowanym uzytkownikom ja używałem tylko przedziału w paśmie 2 Metry(110-180 Mhz) wszelkie służby ( i oczywiście PKP !!:] )

Tak, jeżeli bedziesz w ich zasięgu.


Michał masz racje ale tylko wtedy jeśli nasz odbiornik umożliwia odbiór w  AM bo jak wiemy lotnictwo używa modulacji AM a służby inne kolej policja ETC używa modulacji FM. [/b].
 NP takie urządzenie:

 http://allegro.pl/item359243950_skaner_uniden_ubc_30xlt_88_174mhz_nowy_gw_12mies_.html#photo

Jeśli antena będzie wysoko zbiera bardzo ładnie nawet z "odległych zakątków" ja np nie raz kiedy jeszcze miałem skaner nasłuchowy zawsze zabierałem go na kolej-foto :)). Komiczne komentarze można było usłyszeć na radiu.


-Rysiu ale ty uczesz  to czupryne bo tam pan fotograf się przymieża do strzału :D.
- Kierowniczka zgłoś się
- Zgłaszam się
- W naterkach będe wchodził do szafy (WN) bo silniki je...ą mi na 1-szym układzie :).
-Zbyszku tam na moście focą popraw się :)
- Jurek pedałuj pedałuj bo ja pod górke nie moge już :) (rozmowa 2-ch mechaników na trasie jeden na popychu i prosił go żeby go troche mocą wspomógł. :D


----------------------------------------------------------------------------------------------
Co do anten: to zacytuje kilka opcji:

Cytuj
Do GP wystarczy ci stary wtyk BNC i 5 kawałków drutu ... koszt zerowy. Charakterystyka dookólna.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=226451 <-- (rysunek techniczny 1)

Cytuj
Przy antenie odbiorczej jej parametry nie mają takiego krytycznego znaczenia, natomiast ważne jest aby była umieszczona jak najwyżej i na zewnątrz budynku. Warto też oddalić antenę od źródła zakłóceń z wnętrza budynku - ja mam np. spore zakłócenia od telewizora który jest oddalony o kilka metrów od anteny - po jego włączeniu gwałtownie rośnie poziom szumów w odbiorniku.

Cytuj
Na nastawniach PKP stoja anteny tzw. "pałki" ktore sa niczym innym jak wlasnie DIPOLEM.
Starsze to dwie grubsze rury polaczone ze soba cienszym izolatorem. Jest to zwykly dipol otwarty 50 Ohm. Taka impedancje uzyskano dzieki sporej srednicy promiennika.
Nowszy typ, to taka czarna (jak nowa) lub szara a nawet kremowa (niestety slonce te anteny bardzo lubi, szczegolnie ich plastikowe rury) z wiekszej srednicy zatyczka na gorze.
To tez dipol, ale nieco inaczej zasilany i w inny sposob dopasowany.

Jaki z tego moral ? Dipol jest bardzo dobra antena. O jakimkolwiek zysku nie ma mowy, ale starsze wersje "pałek" stoja od ponad TRZYDZIESTU lat i nic im nie dolega 
Ja mam na dachu z 1980 roku a wyglada, jakby moze 2 lata temu wyszla z fabryki...

http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/dipol_p___fali_2m_1065.jpg <-- (Drugi rysunek techniczny)

http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/dipol_1819.jpg <-- (3-ci rysunek techniczny)  :D
Jaki z tego morał: Jaką antene byśmy nie użyli każda będzie dobra aby miała dobre warunki i przestrzeń ja używałem (wszystkich na parapecie-szlak (dipol najprostszy) ściągało wyśmienicie co niedługo będziecie mieli okazje posłuchać w najnowszych trasach :).

Heee... ;)
Ja ostatnio spotkałem podczas focenia 2 MK ze skanerem nasłuchowym ;) Powiem szczerze, że to urządzenie mnie zafascynowało :D
PFFF 2-ch tylko? :P  ja ostatnio z całego dnia śmigałem po szlakach kolejowych chyba z 7 osób widziałem :) robi się to coraz bardziej popularne więc nie dziwi mnie już widok takich osób:).

Urządzenie takie kosztuje w okolicach 300 zł a jakośc odbioru jest niekiedy przepiękna więc warto zainwestować i co za tym idzie przez kilka  lat użytkowania w swoich urządzeniach wymieniłem tylko (u znajomego co bawi się w takie rzeczy elektroniczne) zapłaciłem za wymiane wejścia na zasilacz (coś się spaliło wymienił naprawił) odsprzedałem skaner nasłuchowy jak się później okazało konduktorowi :)) (naprawa kosztowała mnie "psie pieniądze" 7  zł za robocizne wziął. ;)

---------------------------------------------------------------------------------------------
Ewentualnie coś takiego :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/1_4399.jpg (fotka)
http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/2_8909.jpg (fotka)
http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/3_1199.jpg (fotka) Prościej i taniej się już nie
da :D . :)


http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/skrzynka_4323.jpg
Ale się rozpisałem :P mam nadzieje że nie dostane po głowie od mod/adminów:) .
« Ostatnia zmiana: 06 Maja 2008, 14:26:33 wysłana przez Grzegorz KK »
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline kcpr1

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: nasłuch kolei
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Grudnia 2010, 12:37:58 »
Wiem, że odkopuję stary temat, ale wkradło się tu trochę niejasności i chciałbym udzielić paru cennych rad.
To prawda, że nie trzeba mieć pozwolenia na skaner nasłuchowy, ale
Cytuj
Heee... ;)
Ja ostatnio spotkałem podczas focenia 2 MK ze skanerem nasłuchowym ;) Powiem szczerze, że to urządzenie mnie zafascynowało :D
publiczny nasłuch jest zabroniony, może on podlegać karze. A bywały i przypadki wyrzucenia z pociągu nasłuchowców i wzywania policji.
Poza tym teoretycznie nasłuch rozmów nie przeznaczonych dla nas również jest zabroniony. Nie przytoczę teraz odpowiedniego artykułu, ale kiedyś się z nim spotkałem. Jeśli już ktoś z Was używa skanera, niech robi to z głową, nie pokazuje, że go ma i nie słucha rozmów publicznie. Taka mała rada regularnego nasłuchowca :)


Cytuj
Polecam z całym sumieniem modele marki Uniden UBC po prostu nagrania żyleta wychodzą.
A tutaj jeśli ktoś by chciał jeszcze się utwierdzić w przekonaniu jakie nagrania wychodzą do ściągnięcia (jeśli kogoś interesuje nagrania są z modelu Uniden UBC 69 XLT) Link na dole podany do ściągnięcia. I niech ktoś powie że nie żyleta :)) nagranka :) albo pokaże lepsze:). Dodam że nagrania były nagrywane w kompletnym zamknięciu w środku domu stało urządzonko na podłodze koło komputera. ;)
Wykorzystywanie, przetwarzanie nagranych rozmów także jest zabronione. Prawo zabrania publikowania korespondencji radiowej w której nie bierzemy udziału. Wiem, że to na potrzeby symulatora, ale najlepiej jest zachować wszystko dla siebie. Co innego, kiedy ktoś jest krótkofalowcem i bierze udział w rozmowie - wtedy ma prawo jej opublikowania.

Cytuj
Skaner przy takim zakresie przeszukiwania wystarczy nawet zaawansowanym uzytkownikom ja używałem tylko przedziału w paśmie 2 Metry(110-180 Mhz) wszelkie służby  (i oczywiście PKP !!:])
Pasmo 2 metry to wyłącznie pasmo krótkofalarskie 144-146MHz, na korzystanie z niego trzeba mieć licencję. To o czym Ty mówisz to pasmo VHF 138-174Mhz, w skład którego wchodzi kolejowe pasmo 150MHz. Nie ma pasma 110-180. Jest jeszcze air band, czyli pasmo lotnicze 118-138MHz.
Cytuj
Na nastawniach PKP stoja anteny tzw. "pałki" ktore sa niczym innym jak wlasnie DIPOLEM.
Pałki tak, ale dipole? Osobiście na dachach PKP nie spotkałem się nigdy z typowym dipolem a raczej z pałkami, bo to zupełnie co innego. Pałek (choćby Radmora) używają też służby, np policja. Pałka składa się wyłącznie z jednej części, dipol jest połączeniem dwóch części (ich długość dobiera się w zależności od preferowanych częstotliwości, długość oblicza się ze wzoru).

Do samego nasłuchu kolei polecę najtańszego Inteka 109, sam posiadam i sprawdza się nieźle. Dla tych którzy lubią zabierać skaner ze sobą polecam zakup lepszej anteny, najlepiej na określone pasmo lub teleskopowej (można ją dostrajać do danej częstotliwości poprzez dobranie długości). Sam do nasłuchu kolei używam właśnie anteny teleskopowej i sprawdza się nieźle, z mieszkania słyszę stacje nawet do 30km.

Przenoszę, jest na temat więc regulamin dopuszcza taką możliwość.

REWIZOR
« Ostatnia zmiana: 20 Grudnia 2010, 18:54:34 wysłana przez REWIZOR »

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Nasłuch kolei
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Grudnia 2010, 19:02:37 »
Cytuj
publiczny nasłuch jest zabroniony, może on podlegać karze. A bywały i przypadki wyrzucenia z pociągu nasłuchowców i wzywania policji.

Nikt nie napisał, że słuchali na głośnikach. A słuchanie na słuchawkach za publiczny uznać nie można.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Nasłuch kolei
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Grudnia 2010, 23:03:24 »
Post wprowadza zamieszanie i nieścisłości.
Cytuj
Pasmo 2 metry to wyłącznie pasmo krótkofalarskie 144-146MHz, na korzystanie z niego trzeba mieć licencję. To o czym Ty mówisz to pasmo VHF 138-174Mhz, w skład którego wchodzi kolejowe pasmo 150MHz. Nie ma pasma 110-180. Jest jeszcze air band, czyli pasmo lotnicze 118-138MHz.
Pasmo VHF zawiera się:
Cytuj
fale metrowe, fale ultrakrótkie    UKF    30-300 MHz  1-10 m  Very high frequency    VHF
Zawiera więc dużo większy zakres częstotliwości.
I jeszcze jedna mądrość.
Cytuj
Pałki tak, ale dipole? Osobiście na dachach PKP nie spotkałem się nigdy z typowym dipolem a raczej z pałkami, bo to zupełnie co innego.
Mylisz się bo pałki są dipolami pół falowymi, o czym można przeczytać na stronie Radmora: http://radmor.wp.biz.pl/pol/Produkty-cywilne/Akcesoria-i-osprzet/Anteny/Stacjonarne/Antena-stacjonarna-32812
Cytuj
Dipol jest połączeniem dwóch części (ich długość dobiera się w zależności od preferowanych częstotliwości, długość oblicza się ze wzoru)
A dipol pętlowy? Składa się z jednej części i niestety nie pasuje do Twoich wywodów.
Post trafił na bocznicę bo odkopał wątek i ma małe właściwości merytoryczne zawierając nieścisłości. Tyle ode mnie.
Ps: nie szukałem rozbieżności w sprawie sprzętu pewnie jest nie lepiej, a do napisania postu zostały wykorzystane zasłyszane wiadomości bez sprawdzenia ich wartości.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudnia 2010, 09:51:43 wysłana przez Krzysiek626 »