Autor Wątek:  Szkoły kolejowe  (Przeczytany 65323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #90 dnia: 16 Marca 2010, 15:34:57 »
Technikum kolejowe to szerokie pojęcie - sprecyzuj po jakim kierunku...

Offline Piotrek

  • Wiadomości: 888
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #91 dnia: 16 Marca 2010, 15:38:26 »
A czy po skończonym technikum kolejowym, jest szansa na posadę maszynisty ? Czy trzeba skończyć te 3 kierunki ?

Jeden z nich wystarczy, jest wyraźnie napisane "lub". Technikum kolejowe też kształci w jednym z tych kierunków (lub podobnym) np. trakcja elektryczna.

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #92 dnia: 16 Marca 2010, 16:08:51 »
Cytuj
"Od kandydatów oczekujemy: wykształcenia średniego oraz tytułu zawodowego technika w specjalności mechanicznej, elektrycznej lub elektrotechnicznej.".
A czy po skończonym technikum kolejowym, jest szansa na posadę maszynisty ? Czy trzeba skończyć te 3 kierunki ?
Pisałem do działu rekrutacji Intercity, czy tytuł Technik Transportu Kolejowego wystarczy. Odpowiedzieli, że bez problemu można po nim zostać pomocnikiem, a potem maszynistą.
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #93 dnia: 16 Marca 2010, 16:16:51 »
A czy po skończonym technikum kolejowym, jest szansa na posadę maszynisty ? Czy trzeba skończyć te 3 kierunki ?
Jeśli będziesz miał kurs to masz ogromne szanse na posadę, a kurs możesz zrobić nawet (tak wynika z paragrafów) mając technika żywienia. Sądzę, że po kolejówce na zdrowy rozsądek masz większe szanse niż po zwykłym technikum, ale lepiej niech zweryfikują to osoby które się bardziej znają w tym temacie.


   « Dodano: 16 Marca 2010, 16:17:44 »
No widać kolega wyżej mnie wyprzedził :)

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #94 dnia: 16 Marca 2010, 16:17:52 »
Powiem jeszcze tylko, że jeśli ktoś jest zainteresowany iść do technikum kolejowego, to przestrzegam przed wybraniem kierunku odpowiedniego. Akurat teraz tak jest niestety, że zainteresowanie jest tylko na kierunku elektroenergetyk transportu szynowego (choć po ostatnich wynikach naboru w TK w Szczecinie widać, że i ta tendencja przestaje się utrzymywać). W pozostałych kierunkach (typu automatyka SRK, czy też ogólny technik transportu kolejowego) takiego zainteresowania nie ma i nie zdziwcie się, gdy wybierzecie taki kierunek i będzie "zonk", bo klasa nie powstała ze względu na liczbę chętnych.

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #95 dnia: 16 Marca 2010, 16:32:04 »
W Warszawie (służę linkiem >  http://www.wce.pl/policealna szkoła kolejowa na przyszły rok organizuje klasę właśnie technik transportu kolejowego. Wiem bo wczoraj się dowiadywałem telefonicznie. Osoba z którą rozmawiałem powiedziała, że kilka osób się już deklarowało więc klasę na pewno utworzą o tym profilu . 

BTW to jest szkoła ucząca również w innych kierunkach, ale absolwenci kierunków kolejowych uczą się w dawnej kolejówce i mają praktyki na zakładzie taboru.

Dawna kolejówka oczywiście kolejówkę straciła tylko w nazwie - obecnie jest to Technikum nr 7 w Warszawie wraz z kierunkami kolejowymi. http://www.swysocki.edu.pl/
ZiomalCl

« Ostatnia zmiana: 16 Marca 2010, 16:44:19 wysłana przez ZiomalCl »

Offline DRE

  • Wiadomości: 63
  • D29-131
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #96 dnia: 16 Marca 2010, 16:38:17 »
Dziękuje Szociu za odpowiedź.

A i jeszcze jedno pytanie, czy wiecie może, jak to jest ze szkołami w Sosnowcu i Gliwicach. Czy w ogóle kształcą jeszcze w tym kierunku. Bo czytałem gdzieś, że niestety nie.

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #97 dnia: 16 Marca 2010, 17:20:08 »
Dziękuje Szociu za odpowiedź.

A i jeszcze jedno pytanie, czy wiecie może, jak to jest ze szkołami w Sosnowcu i Gliwicach. Czy w ogóle kształcą jeszcze w tym kierunku. Bo czytałem gdzieś, że niestety nie.

Nie wiem jak z Gliwicami, ale w Sosnowcu nadal są kierunki kolejowe i cieszą się dość sporym powodzeniem:
-technik transportu kolejowego
-technik elektroenergetyk transportu kolejowego,
z tym, że ten drugi dużo mniejszym od pierwszego i nie udało się w ostatnich latach takiej klasy uruchomić. Będę próbował na niego się dostać, miasta woj. Śląskiego (nie wiem jak jest w innych woj.) obejmuje elektroniczny system rekrutacji, w którym należy wybrać trzy szkoły i kilka profili w nich, jakie nas interesują. Czyli jak zaznaczę w pierwszej kolejności elektroenergetyka i takiej klasy nie uda się utworzyć, to jeśli zaznaczyłem w drugiej kolejności technika transportu kolejowego zostanie on automatycznie uwzględniony zamiast tego pierwszego.

EDIT: Dodaję dwie fotki z pracowni kolejowych w szkole w Sosnowcu (znalezione na forum modelarskim). 22 marca w szkole są dni otwarte w godz. 14 - 18, szkoła znajduje się przy samym dworcu PKP Sosnowiec Główny, więc jeśli ktoś jest zainteresowany warto przyjechać.
« Ostatnia zmiana: 16 Marca 2010, 17:30:31 wysłana przez Szociu »
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline pachwał

  • Wiadomości: 119
  • CT Śląski
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #98 dnia: 16 Marca 2010, 17:38:41 »
Cytuj
"Od kandydatów oczekujemy: wykształcenia średniego oraz tytułu zawodowego technika w specjalności mechanicznej, elektrycznej lub elektrotechnicznej.".
A czy po skończonym technikum kolejowym, jest szansa na posadę maszynisty ? Czy trzeba skończyć te 3 kierunki ?
Pisałem do działu rekrutacji Intercity, czy tytuł Technik Transportu Kolejowego wystarczy. Odpowiedzieli, że bez problemu można po nim zostać pomocnikiem, a potem maszynistą.

W listopadzie były przyjęcia na pomocnika, ukończyłem ten właśnie kierunek i zgłosiłem kandydaturę.
Po czasie odpisali w jakim mieście chciałbym pracować miałem do wyboru z listy i zaznaczyli,że skontaktują się tylko
z wybranymi kandydatami i do dziś głucho i jak tu być optymistą :D
12.12.12 - Maszynista spalinowych pojazdów trakcyjnych
Autoryzacja: SM31, SM42, SM42-12xx (6Dg), ST44-12xx, ST48

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #99 dnia: 16 Marca 2010, 23:51:27 »
Zawsze się zastanawiałem czy można z tytułem mgr mieć szansę ma pracę maszynisty? Mgr kierunku ścisłego (fizyka, matematyka) + inż. kierunku przyrodniczego?

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #100 dnia: 17 Marca 2010, 18:33:03 »
Zawsze się zastanawiałem czy można z tytułem mgr mieć szansę ma pracę maszynisty? Mgr kierunku ścisłego (fizyka, matematyka) + inż. kierunku przyrodniczego?
Benek, tak bardziej życiowo patrząc, to raczej (nie chciałbym ciebie ani nikogo  tu z obecnych urazić), ale na szlaku raczej nie potrzeba umysłów ścisłych, tylko ludzi znających się trochę na w zależnościach w  dieslach/Elektrykach,  żeby w środku polu, naprawić siódemkę kawałkiem druta z pomocą śrubokręta;) (oczywiście to troszkę tak w formie pół żartu pół serio),   wymienić bezpieczniki czy to w radiu czy gdzie indziej i przeróżne podobne sytuacje na szlaku z którymi będzie się często spotykać czy to na EN57/EU07 bądź innej maszynie.
Ale szanse po magistrze masz zawsze i to dość duże jak by nie patrząc ;-), więc do dzieła bo mało mamy w porządku mechaników:).
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline libertyn89

  • Wiadomości: 2002
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #101 dnia: 17 Marca 2010, 18:36:13 »
A tak plus minus za 20-25 lat, moze sytuacja sie zmieni i sprzet bedzie bardziej zaawansowany technicznie, to moze wtedy jacys specjalisci sie przydadza?
Pozdrawiam, Karol

Offline Dolmio89

  • Wiadomości: 1185
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #102 dnia: 17 Marca 2010, 19:00:21 »
Zawsze się zastanawiałem czy można z tytułem mgr mieć szansę ma pracę maszynisty? Mgr kierunku ścisłego (fizyka, matematyka) + inż. kierunku przyrodniczego?
Nie.

Offline Piotrek

  • Wiadomości: 888
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #103 dnia: 17 Marca 2010, 22:11:31 »
A tak plus minus za 20-25 lat, moze sytuacja sie zmieni i sprzet bedzie bardziej zaawansowany technicznie, to moze wtedy jacys specjalisci sie przydadza?

Tak czy siak muszą to być specjaliści z danej dziedziny, a nie przyrodnicy lub humaniści :-)

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #104 dnia: 18 Marca 2010, 21:10:00 »
Ktoś pisał, że ma wadę wzroku. Ja ma wadę -0.5. Czy mam szansę na to stanowisko czy raczej już nie?

Proszę się trzymać tematu.
ZiomalCl
« Ostatnia zmiana: 19 Marca 2010, 20:53:44 wysłana przez ZiomalCl »
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #105 dnia: 19 Marca 2010, 07:16:50 »
Niestety nie. Coś było że miała być jakaś nowelizacja ustawy że jak ktoś ma jakąś tam wadę (niedużą nie wiem dokładnie ile) ale z korekcją (okulary, soczewki) to był by traktowany jak bez wady. Ale coś ucichło na razie o tym.

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #106 dnia: 21 Marca 2010, 11:36:04 »
W listopadzie były przyjęcia na pomocnika, ukończyłem ten właśnie kierunek i zgłosiłem kandydaturę.
Po czasie odpisali w jakim mieście chciałbym pracować miałem do wyboru z listy i zaznaczyli,że skontaktują się tylko
z wybranymi kandydatami i do dziś głucho i jak tu być optymistą :D

Jeśli zależy Ci na pracy maszynisty, niekoniecznie PKP, możesz zapytać w lokomotywowniach CTL Maczki-Bór w Sosnowcu Maczkach lub DB Schenker (dawne PCC Rail Szczakowa) w Sosnowcu Jęzorze. Podejrzewam, że zostałbyś przyjęty bez problemu.
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline Muriel

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #107 dnia: 04 Kwietnia 2010, 17:43:15 »
Witam Serdecznie

Prześledziłem cały wątek (napotkałem się na niego na zapytanie w google) i tak analizując wypowiedzi mam pytanie: Czy będąc teraz w szkole zawodowej jako Piekarz (tak można się zapytać co ma chlebuś do silnika:P) było by możliwe po ukończeniu tej szkoły startować dalej w kierunku kolejnictwa? Dokładniej chodziło by mi o pracę maszynisty.

Ktoś może się zapytać "Stary jak interesuje Cię kolej to czemu od razu się tym nie zająłeś?" no to odpowiadam, ponieważ nie pomyślałem o tym za bardzo, no i podoba mi się piekarstwo, lubię ten zawód.

No to dla czego akurat teraz pomyślałem, o maszyniście? Od małego miałem "pociąg do pociągów" że tak to ujmę;) Tereny PKP są przeze mnie w moim mieście (Oleśnica, woj. dolnośląskie) bardzo często odwiedzane. Ostatnio myślałem sporo i pomyślałem, że mam internet to może coś znajde o szkołach kolejarskich i się nieco dowiem o wymaganiach. No jak pisałem wyżej natrafiłem na ten temat i sporo się dowiedziałem jednak samemu zadać konkretne pytanie i dostać na nie odpowiedź to jest jednak precyzyjniejsze;)


Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #108 dnia: 04 Kwietnia 2010, 18:17:40 »
Jak się dokształcisz w kierunku związanym z elektrotechniką, to czemu nie :)

Offline Muriel

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #109 dnia: 05 Kwietnia 2010, 10:04:09 »
Tzn tak mam dokładnie 19 lat gdy 31.08.2012 (och nie koniec świata;< :P) kończy mi sie umowa z moim mistrzem. I co bym musiał zrobić? Najpierw dowiedzieć się raczej w danej szkole (najlepiej na dolnym śląsku) o jakieś info czy jeszcze uczą nowych maszynistów? a jak tak to najpierw bym musiał zdać jakieś liceum uzupełniające ew technikum? czy bym musiał normalnie lecieć na dziennym jak np. Technik Mechanik? Czy bez tego by się obeszło i szkoła Kolejarska by się nadrobieniem tego jakoś zajęła w trakcie nauki?
« Ostatnia zmiana: 05 Kwietnia 2010, 10:53:40 wysłana przez REWIZOR »

Offline Dominik333

  • Wiadomości: 212
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #110 dnia: 05 Czerwca 2010, 11:39:20 »
Z góry przepraszam, że odgrzewam wątek, ale już nie pierwszy i nie ostatni raz ;)
Powoli kończę gimnazjum... Do 18 czerwca muszę się zarejestrować elektronicznie do 3 wybranych szkół. Oczywiście myślę o Technikum. Technikum po jakim mógłbym iść na kolej (maszynista :D), tyle, że w moich rejonach nie ma typowej kolejówki, więc muszę wybrać jakiś inny kierunek. Myślałem nad Mechatroniką, ale jest ona dostępna w szkole w której jest dość wysoki poziom nauczania. I nie owijając w bawełnę jestem z tych którym nie chce się za bardzo uczyć ;). I myślę, że edukacja w tej szkole nie potrwała by długo. Przeglądając oferty różnych Tarnowskich szkół natrafiłem na szkołę gdzie jest taki kierunek jak LOGISTYKA. Jak myślicie czy po tym kierunku miałbym szansę na jakąś pracę na kolei?
Z góry dzięki ;)

Offline hunter

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1126
    • Zobacz profil
    • kolej.banda.pl
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #111 dnia: 05 Czerwca 2010, 12:26:16 »
Bez nauki nic nie osiagniesz, no chyba ze jestes ustawiony (tatus albo mamusia wysoko postawieni itp.) Mechatronik bylby bardzo dobrym wyborem jak na dzisiejsze czasy.
Z pozdrowieniami,
Grzegorz Durbajło

http://www.kolej.banda.pl/ - moje kolejowe zdjęcia.

Offline Dominik333

  • Wiadomości: 212
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #112 dnia: 05 Czerwca 2010, 12:33:05 »
No mechatronika też była by według mnie najlepsza, ale w tej szkole (pytałem wśród znajomych z tej szkoły) jest podobno bardzo ciężko, a ja nie wiem czy dałbym sobie radę, tak więc logistyk? czy miał bym też z tym jakieś szanse? (Mechatronik, to oczywiście jest wybór kierunku który wybiorę na 1-szym miejscu), i teraz jakie wybrać pozostałe dwa kierunki żeby mieć w ogóle o czym myśleć.

Offline hunter

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1126
    • Zobacz profil
    • kolej.banda.pl
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #113 dnia: 05 Czerwca 2010, 12:36:09 »
Przede wszystkim poczytaj opisy o konkretnych profilach - czesto w nich jest napisane, gdzie po skonczeniu szkoly mozna sie spodziewac pracy; bardzo pomaga to w wyborze konkretnej szkoly/profilu.
Z pozdrowieniami,
Grzegorz Durbajło

http://www.kolej.banda.pl/ - moje kolejowe zdjęcia.

Offline wce

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #114 dnia: 25 Sierpnia 2010, 11:44:44 »
Warszawskie Centrum Edukacyjne "Matel Service" szkoła policealna dla dorosłych prowadzi nabór na kierunki kolejowe. Tel: 022 620 67 50. Więcej na stronie www.wce.pl

Offline Szymoniak

  • Wiadomości: 317
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Wybór kierunku
« Odpowiedź #115 dnia: 27 Września 2010, 22:35:16 »
Witam.
Męczę ten wątek w nadzieji, że ktoś odpisze a ja nie będę musiał zakładać nowego. Mam do wyboru 4 kierunki a jeśli szedł><bym na kolej to raczej no pozycję mechanika (maszynisty). Oto i one:
- technik spedytor
- technik elektroenergetyk transportu szynowego
- elektryk (wątpię że do czegoś się nada)
- elektromechanik

Powiecie mi jaki kierunek był by najlepszy jeśli chciałbym iść na mechanika?

Pozdrawiam.

REWIZOR
« Ostatnia zmiana: 28 Września 2010, 08:51:26 wysłana przez REWIZOR »

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wybór kierunku
« Odpowiedź #116 dnia: 27 Września 2010, 22:39:51 »
Powiecie mi jaki kierunek był by najlepszy jeśli chciałbym iść na mechanika?

Elektryk i elektroenergetyk. O spedytorze raczej zapomnij.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Szymoniak

  • Wiadomości: 317
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #117 dnia: 27 Września 2010, 22:43:10 »
Podejrzewam że elektroenergetyk byłby lepszym rozwiązaniem. A jaka jest różnica czy skończę kierunek 'energetyk' w zwykłej szkole czy w technikum kolejowym. Gdy skończę w technikum kolejowym mam większe szanse dostania się na kolej?
Zajrzałem na tą stronę:
http://www.zs4.szczecin.pl/viewpage.php?page_id=31  - i chyba najbardziej z tego co widzę interesuje mnie klasa 'ET'?

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #118 dnia: 27 Września 2010, 22:48:14 »
A jaka jest różnica czy skończę kierunek 'energetyk' w zwykłej szkole czy w technikum kolejowym. Gdy skończę w technikum kolejowym mam większe szanse dostania się na kolej?

Po kolejówce do egzaminu na pomagiera możesz przystąpić bez kursu. A kolejówka na pewno lepiej będzie wyglądać w papierach.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline kalapi

  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Szkoły kolejowe
« Odpowiedź #119 dnia: 28 Września 2010, 16:26:34 »
Po kolejówce do egzaminu na pomagiera możesz przystąpić bez kursu.

EE mając wykształcenie średnie idąc na kurs na pomocnika możesz pójść wariantem A i wtedy nie masz szkolenia teoretycznego natomiast nie ma znaczenia czy skończysz spedytora czy elektryka (wiadomo jako elektryk łatwiej przyswoisz pewne zagadnienia) i tak masz warsztat i całe przeszkolenie.