Autor Wątek:  Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D  (Przeczytany 11050 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Qba_S

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D
« dnia: 13 Marca 2008, 23:08:22 »
Krótki poradnik, jak zwiększyć realizm symulacji.

Metoda ta jest kompatybilna tylko i wyłącznie z układami graficznymi NVIDIA!!!

Uwaga! Jeśli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem komputera, nie ryzykuj. Wszystko co tu opisałem robisz na własną odpowiedzialność.

Znalazłem ciekawy sposób, dzięki któremu można nieco urozmaicić symulację. Za pomocą specjalnych sterowników Nvidia można otrzymać bardzo zaskakujący efekt. Chodzi tu o generowanie obrazu stereoskopowego, dzięki któremu będziemy mogli pograć w Symka w 3D. Potrzebne będą nam jedynie czerwono-niebieskie okulary (kiedyś wszędzie było tego pełno). Oto kilka przykładowych screenów:

   

   

   

Ok, wygląda to właśnie mniej więcej tak. I teraz uwaga, aby zrobić coś takiego z własnym Symkiem wcale nie trzeba posiadać specjalistycznego sprzętu, czy niemożliwie mocnego komputera.
Co nam będzie potrzebne do zabawy:

- Najważniejszy element - karta graficzna (funkcja ta działa tylko na kartach graficznych firmy Nvidia, GeForce FX, lub nowszych),
- Sterowniki karty graficznej - polecam Forceware 169.21 (z inną wersją sterowniki 3D mogą nie działać, można je pobrać ze strony nvidia.com, lub z rapidshare),
- Sterowniki Stereo3D - kliknij tutaj,
- System operacyjny - Windows XP (sterowniki 3D nie działają w systemach x64, nie wiem jak radzą sobie z Vistą)
- Okulary 3D - zwykłe kartonowe, z kawałkiem czerwonej i niebieskiej folji,

Jeżeli twój komputer spełnia powyższe warunki, pobierz odpowiednie sterowniki i przystąp do instalacji:

1. Instalujemy Forceware 169.21.
2. Instalujemy Sterowniki Stereo3D (StereoE16215.exe).
3. Teraz jeden z trudniejszych momentów instalacji. Nvidia, niestety dla udręki większości użytkowników zrezygnowała z klasycznego centrum sterowania oprogramowaniem karty graficznej na rzecz 'wygodniejszego' nowego panelu sterowania. Ma on taką wadę, że nie można skonfigurować za jego pomocą sterowników Stereo3D. Jest na to jednak rada: Nvidia.rar jest to paczka z dwoma wpisami do rejestru. Uruchamiamy StaryPanel.reg i dodajemy informacje do rejestru. Powinniśmy uzyskać dostęp do starego dobrego panelu sterowania Nvidia, (chociaż słyszałem, że Vista ma trudności z przywróceniem tego panelu).
4. Otwieramy panel kontrolny Nvidia (PPM na pulpicie->Właściwości->zakładka Ustawienia->Zaawansowane->zakładka z nazwą naszej karty graficznej (np. GeForce FX5600)->Dodatkowe właściwości.
5. Następnym krokiem jest konfiguracja okularów, podaję przykład dla klasycznych czerwono-niebieskich.
6. W panelu sterowania Nvidia klikamy 'Właściwości stereo', Tryb włączenia stereo ustawiamy na 'Włączone'.
7. Dla mnie najlepszym ustawieniem 'Rozdzielenia stereo' było 5% (przesuwamy suwak w lewo).
8. Stereo3D są już skonfigurowane. Akceptujemy zmiany i wychodzimy z panelu kontrolnego.
9. Czas na próbne uruchomienie Symulatora.

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem ekran ładowania powinien przybrać CZERWONE zabarwienie. Po uruchomieniu cieszymy się nowym wymiarem symulacji.

Jeszcze kilka uwag:

- Sterowniki 3D skonfigurowane tak, jak napisałem powyżej spowodują, że w większości innych programów wykożystujących DirectX3D, lub OpenGL będzie generowany stereoskopowy obraz. Można to wyłączyć z panelu kontrolnego, lub w większośći przypadków skrótem Ctrl+T. (Skrót ten nie działa w Symku).
- Sterowniki 3D mogą powodować zawieszanie się systemu lub jego niestabilne działanie, zaleca się w takim wypadku ich deinstalacje.
- Wersja sterowników 3D podana powyżej jest to Beta o oznaczeniu 162.15, obsługuje ona tylko karty graficzne GeForce Fx lub nowsze. Na stronie nvidia.com znajduje się starsza wersja (91.31) jednak jest ona bardzo niestabilna, jedynym jej atutem jest kompatybilność z kartami Nvidia TNT2 lub nowszymi (np. GeForce 2). Nie polecam tych sterowników, chyba, że ktoś jest fanem oglądania ciekawych niebieskich ekranów pojawiających się w najmniej oczekiwanych momentach pracy z komputerem.
- Obraz stereoskopowy oglądany przez czerwono-niebieskie okulary jest bardzo męczący dla oczu, więc nie radzę siedzieć bez przerwy dłużej niż godzinę przed symulatorem.
- Jeśli chodzi o FPS to nie zauważyłem żadnego wachania, a tym bardziej spadku.
- Pamiętajcie, że sterowniki działają tylko z układami graficznymi Nvidia, próba instalacji na innym sprzędzie może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

Życzę udanej instalacji i proszę o komentarze 8)
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwca 2008, 16:06:38 wysłana przez Qba_S »

Offline paul4402

  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Marca 2008, 23:21:09 »
Jak popatrzyłem na ten tytuł to pomyślałem, że doczekaliśmy sie SPT i troche mnie to przygasiło jak przeczytałem cały tamat choć przyznam, że pomysł jest ciekawy ale wydaje mi sie, że już to kiedyś na forum było? Chociarz może to było deja vu.

Offline moko_loko

  • Wiadomości: 189
  • :)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Marca 2008, 06:44:03 »
Zastanawiam się czy nie było juz takiego tematu.
...

Offline EP07-1057

  • Wiadomości: 380
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Marca 2008, 07:15:31 »
Zastanawiam się czy nie było juz takiego tematu.

Oczywiśćie że było w tym temacie: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,7363.0.html

Nie byłbym sobą gdybym nie zapytał: "A jak to się je z linuksem"?
K:83261 Odjazd M:Pan będzie łaskawy spojrzeć na semafor K:Osobówka zasłania pytałem czy wolny pan nie odpowiedział, M:Pan nie pytał tylko gadał odjazd! K: Ja nie wiem co to się dzisiaj z tym radiem u wszystkich dzieje...

reds0

  • Gość
Odp: Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Marca 2008, 12:12:41 »
Przepraszam , że zapytam ! A jak to się ma do kwadrofoinii ? Czy jakoś tak .

Offline Qba_S

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Marca 2008, 16:37:26 »
Nie byłbym sobą gdybym nie zapytał: "A jak to się je z linuksem"?

Z Linuksem może być ciężko. Nie wiem, czy do Wine można wgrać te sterowniki, z ich wersją napisaną na Linuksa nigdy się nie spotkałem.

Przepraszam , że zapytam ! A jak to się ma do kwadrofoinii ? Czy jakoś tak .

To są tylko sterowniki grafiki, nie wpływają na dźwięk.

Zastanawiam się czy nie było juz takiego tematu.

Próbowałem znaleźć coś takiego na forum za pomocą szukajki, jednak widać, że szukałęm za słabo :)

Offline kgb

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 203
  • PTKiGK Zabrze
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Marca 2008, 18:46:42 »
Z tego co mi wiadomo to nie było identycznego tematu.Tylko był temat poświęcony screenom z maszyny które póżniej za pomocą jakiegoś programu zostały konwertowane na obraz 3d i nie było tam mowy o jeżdzie w maszynie na obrazie 3d.


P.S
   
   Jeżeli się myle proszę mnie poprawić.

Offline Qba_S

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Marca 2008, 19:00:32 »
Tutaj był podobny temat: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,6739.msg67838.html#msg67838, no może trochę gorzej opisany 8)

Offline Ajusto

  • Wiadomości: 150
  • Notatnik;] A nawet ostatnio trasy tworze;]
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Marca 2008, 20:17:17 »
Przeczytałem, zrobiłem to co napisał Qba_S i jestem zadowolony. Działa bez zarzutu.  :)

Offline lukaszqx

  • Wiadomości: 85
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Lipca 2008, 13:07:57 »
Jeśli chodzi o użytkowników Linux.
W najnowszej wersji compiz-fusion (chyba testowej) spotkałem się z wtyczką dającą taki sam efekt.
Ale wiadomo, że compiz=spadek wydajności w grach.
Wtyczka to Anaglyph.

Qba_s
Nie da się takiego czegoś zrobić z sterownikami dla M$ Windows pod Linux.

EDIT:
Jednak skusiłem się przetestować.
Wszystko jest ok i można pograć na Linux.
Jakbym wyłączył więcej efektów pulpitu to i więcej fps byłoby.

Dodaję screeny.
http://img.wklej.org/images/468188709zrzutekranu-3.png
http://img.wklej.org/images/812906686zrzutekranu-4.png
Efekt ten możemy zrobić dla całego pulpitu lub dla aktywnego okna.
Jeśli ktoś chce mogę napisać poradnik.
« Ostatnia zmiana: 14 Lipca 2008, 10:14:00 wysłana przez lukaszqx »
Pozdrowiam

Offline Nicolass

  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lipca 2008, 23:55:53 »
Na LCD też działa?
Pozdrawiam, Nicolass

Offline ShaXbee

  • Administrator
  • Wiadomości: 1984
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Nowy wymiar symulacji -> MaSzyna w Stereo3D
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Lipca 2008, 18:32:39 »
Na LCD też działa?

Działa, to nie okulary migawkowe :) Tu odświeżanie się nie liczy.

Właśnie załatwiłem monitor CRT z myślą o maszyną w stereo 3d ale z użyciem wyżej wymienionych okularów