Autor Wątek:  Padajace dyski twarde  (Przeczytany 12412 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Padajace dyski twarde
« dnia: 21 Listopada 2007, 19:46:11 »
Witam

Pacjent : Dysk Hitachi Travelstar 60G/5400/ATA - laptop HP NX5000 wiek dysku 2 lata, czas pracy po 7godz na dobe

Zaczelo sie od czestych samowolnych resetow systemu - winowajca : sterownik karty wi-fi
Co dziwne : we wlasciwosciach kontrolera dysku primary tryb pracy przestawil sie na PIO4 z UDMA5

Przez resety porobily sie bad blocki ktore elektronika dysku zastapila sektorami zapasowymi w liczbie 5

Pozniej elektronika dysku sama zaczela sie resetowach - slychac stukanie parkujacych glowic ...

Bylem dupa i nie zrobilem wczesniej backupu danych, mialem doslownie kilka minut na zgranie danych nim dyk padl na amen

Szlag mnie trafil i wypowiaedzialem caly alfabet epitetow itp ..

Po ochlonieciu zabralem sie za ratowanie dobytku ...
a) odkrecenie elektroniki (widoczne zimne luty "RHoS gora")
- z braku narzedzi do lutowania (obcy kraj) na szybko zalatwilem kalafonie i plytke do piekarnika aby poprawic luty.. uff udalo sie

b) kolejny problem - glowice dysku
- poprzez "stukanie" glowice zablokowaly sie w stanie spoczynku, ryzyk fizyk odkrecilem pokrywe i recznie odblokowalem. Po tym zabiegu kilka minut na zgranie danych

Efekty naprawy
- uszkodzony jeden plik w katalogu maszyny
- dysk na smietnik albo ozdoba na sciane (chce ktos ? )

To moja pierwsza powazna awaria , wczesniej dochodzilo do uszkodzen programowych (znikniecie partycji itp itp).

BiałaSowa

  • Gość
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Listopada 2007, 15:38:45 »
Cytuj
- poprzez "stukanie" glowice zablokowaly sie w stanie spoczynku, ryzyk fizyk odkrecilem pokrywe i recznie odblokowalem.

Dysk jest urządzeniem hermetycznym, rozkręcanie jest możliwe w specjalnych pomieszczeniach o odpowiedniej klasie czystości powietrza. Dostabnie się jakiegokolwiek zanieczyszczenie np. do głowicy powoduje jej uszkodzenie.

Cytuj
we wlasciwosciach kontrolera dysku primary tryb pracy przestawil sie na PIO4 z UDMA5

To to od elektroniki raczej. Albo coś sie spieprzyło od kontrolera.

Cytuj
Po tym zabiegu kilka minut na zgranie danych
Masz szczęście że w ogóle udało się odzyskać po tym odkręceniu ;)


Cytuj
Pozniej elektronika dysku sama zaczela sie resetowach - slychac stukanie parkujacych glowic ...

Kiedyś dość dawno tak samo miałem na dysku 1GB (XD), BIOS już go nie wykrył....

Ja mam dwa lata dysk WD80GB/SATA i wszystko działa bez zarzutu. Polecam tę firmę ;)
Pozdrawiam
Marcin
« Ostatnia zmiana: 22 Listopada 2007, 15:44:50 wysłana przez BiałaSowa »

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Listopada 2007, 17:37:16 »
Cytat: BiałaSowa
Ja mam dwa lata dysk WD80GB/SATA i wszystko działa bez zarzutu. Polecam tę firmę ;)

Dokładnie!! Mam ten sam dysk, też 2 lata i żadnych problemów... Ale 80Gb na te czasy to troche za mało i zamierzam kupić 250Gb i tu moje pytanie... Kumpel mi powiedział że jak kupie taki dysk (tzn chodzi o 250Gb i więcej) to moge mieć problemy z jego wykryciem. Mój komputer ma 2 lata i nie był przeciętny w chwili zakupu. Czy takie problemy mogą wystąpić???
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

BiałaSowa

  • Gość
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Listopada 2007, 17:46:48 »
Tzn. BIOS ten dysk może wykryć jako mniejszy (chociaż to tylko dwa lata). Ale. Wystarczy zaktualizować BIOS (potrzebna dyskietka i trochę oleju w głowie). W razie potrzeby pisz na GG.

P.S.
Jeszcze zależy czy masz w kompie SATA czy tylko PATA, jeśli do dysku podłączony są takie 2 pomarańczowe kabel na mw. 2 cm to masz SATA (extra), jeśli taki szary pofalowany (80 przewodów) to masz PATA. Na PATA wychodzi coraz mniej dysków, są one wolniejsze. No ale jak mówisz że masz ten sam dysk...to jest OK!
« Ostatnia zmiana: 22 Listopada 2007, 17:50:03 wysłana przez BiałaSowa »

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Listopada 2007, 19:24:59 »
Raczej nie powinno byc problemu ja używam 250 a wykrywa mi 233 :),nie wiedziec czemu ale dysk w zupełności wystarcza o takiej pojemności.:]
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Listopada 2007, 20:05:02 »
Pamiętaj że Windows XP bez SP1/2 nie będzie widział więcej niż 137 GB.
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Listopada 2007, 20:20:19 »
Po co Wam takie duże pojemności?
Serwerownie robicie czy jak?
Ważne dane kopiuje się na płyty (są przecież tanie). Dysk może w każdej chwili uszkodzić się.
Z doświadczenia wiem, że tym wszystkim, którym brakuje miejsca na dysku, to mają niezły burdel i sami nie wiedzą co mają i gdzie mają. Jak pytałem o losowo wybrany katalog co w nim jest odp. była nie wiem, zaglądam do środka pytam się co to jest, aaa to takie nieważne, można kasować i tak 3/4 dysku można wyczyścić.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Listopada 2007, 20:32:19 »
Raczej nie powinno byc problemu ja używam 250 a wykrywa mi 233 :),nie wiedziec czemu ale dysk w zupełności wystarcza o takiej pojemności.:]
Dyski nigdy nie mają deklarowanej pojemności.
Pierwszy powód, to sposób liczenia bajtów.
Drugi powód, to fabrycznie nowe dyski zawierają już bad sektory fabrycznie zablokowane przez producenta. Te uszkodzone klastry są niewidoczne dla systemu.

PS: Mariusz1970, mnie jest wszystkiego szkoda wywalić z dysku. Z teorią jednak się zgadzam.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Listopada 2007, 20:36:17 »
Cytuj
PS: Mariusz1970, mnie jest wszystkiego szkoda wywalić z dysku. Z teorią jednak się zgadzam.

Kiedyś za Ciebie zdecyduje sam dysk lub komputer np. poprzez spalony zasilacz.

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Listopada 2007, 20:41:14 »
250GB to jeszcze nic ja mam dysk 400GB SATA mam go już prawie rok jest na nim tyle informacji że jak kiedyś padnie to się chyba pochlastam:)...Sama MaSzyna zajmuje ok 18GB...
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline DiDok

  • Wiadomości: 114
  • Precz z dynamic.dat! Niech żyje STV!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Listopada 2007, 20:41:51 »
Ja mam 160 giga dysku zajęte i mam pedantyczny wręcz porządek, więc nie mów, że WSZYSCY mają burdel... Niczego nie instaluję do Program Files, gry, programy, muzykę, itp mam w oddzielnych katalogach i wiem, gdzie co powsadzałem i skąd tam się wzięło. Po ostatnich czystkach zwolniłem tylko ok. 2 gigabajty miejsca, ale po wypaleniu części muzyki i innych mniej używanych plików i całych kolekcji (South Park... 22 gigabajty) zwolni się więcej przestrzeni. Nie tyczy się to dysku systemowego (10 GB), bo ciężko jest utrzymać Windę w ryzach a i parę różnych plików się trzyma na pulpicie (w folderach oczywiście).

Raczej nie powinno byc problemu ja używam 250 a wykrywa mi 233 :)
Pierwszy powód, to sposób liczenia bajtów.
Drugi powód, to fabrycznie nowe dyski zawierają już bad sektory fabrycznie zablokowane przez producenta.
To nie do końca prawda - dysk o pojemności nominalnej 250 GB zużywa część jego powierzchni na tablicę alokacji danych (wskazuje ona umiejscowienie danych na klastrach). W moim 200GB dysku mam dostępne 186 GB - reszta to boot-sektory i wspomniana tablica. Dodam, że formatowanie dysku opiera sie na zamazaniu tejże tablicy, a nie na fizycznym usunięciu danych z dysku (to jest zresztą niemożliwe - czysta fizyka), więc takie dane można bardzo łatwo odczytać.

http://www.dzyszla.aplus.pl/download-35.html
^ Tu znajdziesz bardzo loader do MaSzyny ^

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Listopada 2007, 20:48:44 »
DikDok i tak Ci nie wierzę w pedantyczny porządek, ale niech tam, mówie o regule, a wyjątki ją potwierdzają. Masz mózg ponad przeciętny, bo mój nie łyka już np. 50 katalogów z muzyką (chyba, że posiadam bazę danych w formie elektronicznej).
Ponadto pytam o sens takiego działania?
Płytki są tania i przy normalym ich przechowywaniu są pewniejsze.
Ktoś pisał o MaSzynie 18 GB, hmmmm strasznie dużo, ale nie sztuką jest zbierać wszystko, tylko sztuką jest zbieranie tego co wartościowe.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Listopada 2007, 21:00:41 »
Cytuj
To nie do końca prawda - dysk o pojemności nominalnej 250 GB zużywa część jego powierzchni na tablicę alokacji danych (wskazuje ona umiejscowienie danych na klastrach). W moim 200GB dysku mam dostępne 186 GB - reszta to boot-sektory i wspomniana tablica. Dodam, że formatowanie dysku opiera sie na zamazaniu tejże tablicy, a nie na fizycznym usunięciu danych z dysku (to jest zresztą niemożliwe - czysta fizyka), więc takie dane można bardzo łatwo odczytać.
Zawracanie głowy, z Twoich obliczeń wynika że tablica alokacji zajmuje razem z boot sektorem aż 14Gb, co prawdą nie jest. Po za tym boot-sektor to nie to samo co Bad sektor. Każdy nowy dysk nie jest idealny, zawiera już uszkodzone sektory, które producent blokuje programowo. Wszystkie informacje o dysku są zapisane przez producenta też wykorzystując część jego pojemności. W poprzednim poście wymieniłem dwie podstawowe przyczyny niezgodności rzeczywistej i deklarowanej pojemności - w tym sposób liczenia bitów: 1024 na jeden megabajt. Przy pojemności rzędu 200Gb wychodzą całkiem spore różnice. Niektórzy wiedzą że nie ma dwóch takich samych dysków, nawet jeśli są jednakowej deklarowanej pojemności i są tego samego typu i jednego producenta.

PS: Mariusz,  za jakieś 200 lat archiwum będzie miało wartość muzealną. Reszta zostanie z tym co zbierają wszyscy.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopada 2007, 21:04:25 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline DiDok

  • Wiadomości: 114
  • Precz z dynamic.dat! Niech żyje STV!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Listopada 2007, 21:15:21 »
Masz mózg ponad przeciętny, bo mój nie łyka już np. 50 katalogów z muzyką
Heh, też bym nie łykał =] Trzeba diabelstwo segregować zespołami a pojedyncze utwory wrzucać do max 3 katalogów... Zresztą kto każe to pamiętać?? Jak się chce czegoś posłuchać, to sie szuka ręcznie na czuja, a jak się nie znajdzie to "Czy użyłeś k.... wyszukiwarki??" xD

Sama MaSzyna zajmuje ok 18GB...
O_o Mam 10% z tej wielkości i myślę, że to ciutek za dużo...

@Krzysiek626 -> Może i masz rację, nie będę się kłócił bo nie ma sensu, może mi się już wszystko we łbie j^&%e od stresu =/ Zresztą każdy może popełnić błędy:
sposób liczenia bitów: 1024 na jeden megabajt
Coś po drodze odjechało na bocznicę, ale rozumiem co miałeś na myśli =] Wróćmy do padających dysków, nowych HDDków z wgranymi trojanami itp. Po to ten temat jest...

http://www.dzyszla.aplus.pl/download-35.html
^ Tu znajdziesz bardzo loader do MaSzyny ^

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Listopada 2007, 21:17:45 »
Cytuj
PS: Mariusz,  za jakieś 200 lat archiwum będzie miało wartość muzealną. Reszta zostanie z tym co zbierają wszyscy.

1)A co zbierają wszyscy?
2)Za 200 lat, to mnie to już będzie od  ok. 170 gilać.

Wiem jedno, mam ponad 200 płyt CD z filmami, muzyką+ baza elektroniczna ich zawartości. Dzięki temu, iż mam je na płytkach to jeszcze mam, bo dyski mi padł. Miałem tam ok. 40 odcinków "Sondy", których nie wypaliłem i teraz żałuje.
Niech Ci tam Krzysiek przy twojej paczce mszynowej, którą tak z mozołem zbierasz padnie dysk, oj będzie bal, oj będzie bal...

boot-sektor o ile dobrze czaje baże to jakieś bajty pojedyncze (32 czy 64), coś koło tego o ile dobrze czaje bazę. Dyskietka np. 1.44 MB też posiada boot sektor.
Co do liczenia bajtów coś w tym jest, iż niektóre firmy podają metrycznie, a nie potęga liczby 2.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopada 2007, 21:26:50 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Listopada 2007, 21:25:25 »
Ktoś pisał o MaSzynie 18 GB, hmmmm strasznie dużo, ale nie sztuką jest zbierać wszystko, tylko sztuką jest zbieranie tego co wartościowe.
Uważasz że MaSzyna nie jest wartościowa??
Ja mam dwie kopie zapasowe MaSzyny plus wszystkie dodatki w archiwach i jedną MaSzynę "dopieszczoną" działającą cacy.
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Listopada 2007, 21:28:10 »
Cytuj
Uważasz że MaSzyna nie jest wartościowa??

Uważam, iż jest wartościowa.
Co do cacy, to już nie przesadzaj:), a jak tam koła chociażby?
« Ostatnia zmiana: 22 Listopada 2007, 21:30:23 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Listopada 2007, 21:35:27 »
Co do cacy, to już nie przesadzaj:), a jak tam koła chociażby?
No i tu mnie masz koła są jakie są ale wszystkie trasy działają loki i wagony też.
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Listopada 2007, 21:43:51 »
Jak tak dobrze poszukam to więcej się znajdzie tego niecacy w cacy np. odpalaj po kolei scny i przeglądaj loga pod kątem brakujących tekstur chociażby.
Wiesz, widziałem paczki różne maszynowe, wypsione pod względem bajtów, a w środku jakieś scn niedokończone, albo dokończone starocie np. Transylwania (bez drutów), albo kawałek toru prostego, trochę zieleni i dwa domki na krzyż, tabor jak leci, byle więcej. Za takie coś serdecznie podziękuję.
Nie wiem jak jest u Ciebie, ale to już inna historia, nie na ten temat.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopada 2007, 21:49:15 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Listopada 2007, 21:48:44 »
Nie wiem jak jest u Ciebie, ale to już inna historia, nie na ten temat.
Racja nie zagłebiajmy dalej w ten temat.
Co do dysków ja polecam dyski SATA są chyba najlepsze i najdłużej działają bez żadnych błędów. W niedalekiej przyszłości planuję kupić dysk przenośny ale jeszcze niewiem jaki. Może coś doradzicie?
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Listopada 2007, 21:51:35 »
Dysk jest urządzeniem hermetycznym, rozkręcanie jest możliwe w specjalnych pomieszczeniach o odpowiedniej klasie czystości powietrza. Dostabnie się jakiegokolwiek zanieczyszczenie np. do głowicy powoduje jej uszkodzenie.

Dysk nie jest hermetyczny, jest po prostu dobrze filtrowany, zwroc uwage, na wielu dyskach jest otworek (z napisem 'nie zakrywac'), czasem widac tez filtr. Nie moze byc hermetyczny, gdyz roznice cisnien by mogly go bez problemu uszkodzic.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Listopada 2007, 22:03:30 »
Heh, jest hermetyczny. Dyski mają specjalne naklejki zakrywające technologiczne otwory. Te naklejki nie są sztywne. Pod wpływem zmiennego ciśnienia, za sprawą między innymi zmian temperatury - zmieniają swój kształt, powiększając (lub zmniejszając) objętość przestrzeni wewnątrz dysku. Specjalny filtr natomiast jest wewnątrz dysku, zbiera on zanieczyszczenia wytrącające się z szybko obracających się talerzy.

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Listopada 2007, 23:09:28 »
A ja powiem że warto jest mieć i duży dysk i regularne kopie zapasowe. Takie dublowanie jest najlepszym rozwiązaniem. Do tej pory dysk mi jeszcze ani razu nie padł. Miałem 6,4 GB a teraz 40 GB + 250GB. Natomiast płyty CD potrafiły odmówić posłuszeństwa już po około 2 latach (lub mniej). Nie były to byle jakie płyty lecz Verbatim czy TDK. Tak więc moje indywidualne doświadczenia sprawiają że bardziej ufam dyskom niż płytom.

Ponadto przechowywanie wszystkiego tylko na płytach CD/DVD jest zwyczajnie niewygodne. Lepiej mieć wszystko na dysku (szybki dostęp) + kopię w szefie.

Jeżeli chodzi o porządek na dysku to pewnie większość słyszała czym miał być WinFS (ten z którego okrojono Vistę). Ja mam folder z muzyką i wielki bałagan w nim. To może się kiedyś zemścić, ale obecnie to nie ma znaczenia... to odtwarzacz porządkuje kolekcję za pomocą tagów i świetnie się to sprawdza.
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Listopada 2007, 01:26:38 »
Ile by nie było zawsze jest mało miejsca na HDD. Dla kogoś kto zapełnia no pwiedzmy 40 GB swoich danych, setki TB też okażą się z małe. Pamiętam jak 200 MB to już było tyle, że świat i ludzie (faktem jest, iż obecne systemy teraz żrejają pojemność, ale mimo wszystko). Może mam zbyt mało doświadczeń, ale jeśli ktoś mówi mi, iż zapełnił 80 GB, kupuje dysk 200GB i też po jakimś czasie zapełnia, a pytam się co on ma na dysku i nie wie lub wie, ale nie wie dokładnie co gdzie, później okazuje się jak wspomniałem 3/4 można się pozbyć. Dokładnie taki schemat zauważyłem.

Co do płyt, jeśli zachowa się pewne warunki przechowywania i użytkowania (np. kurz, dotykanie tłustymi palcami powierzchnię) nie widzę problemu. Sprawa jest tego typu jak zostało wypalone. Często ludzie dają prędkość max., a to się może mścić później (ja wypalam z prędkością x8 -taki kompromis pomiędzy szybkością a pewnością). Dobrym sposobem jest weryfikacja poprawości danych tuż po wypaleniu płyty. Co do czasu dostępu, hmm, co się z reguły trzymie na płytach, mulimedia, do filmów, muzyki piko sekundy nie są potrzebne. Faktem jest, iż co parę lat trzeba zmienić napęd CD, ale co to taniocha jest. Ja raz straciłem dane na HDD, więcej tego nie chce przeżyć, moi znajomi również z rożnych powodów.
W sumie niech każdy robi tak jak jemu wygodniej. Jest popyt, jest konkurencja i dzięki Wam i waszym wydanym pieniądzom (dziękuję osobiście za to również) zakupując coraz większe dyski przyczyniacie się do rozwoju informatyki.

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Listopada 2007, 10:00:59 »
Heh, jest hermetyczny. Dyski mają specjalne naklejki zakrywające technologiczne otwory. Te naklejki nie są sztywne. Pod wpływem zmiennego ciśnienia, za sprawą między innymi zmian temperatury - zmieniają swój kształt, powiększając (lub zmniejszając) objętość przestrzeni wewnątrz dysku. Specjalny filtr natomiast jest wewnątrz dysku, zbiera on zanieczyszczenia wytrącające się z szybko obracających się talerzy.
Dyski nie sa hermetyczne. Sa po prostu wspaniale chronione przed zanieczyszczeniami przez filtr. Oczywiscie wszystko zlaezy od producenta, ale rozbierz sobie jakas sztuke, zobaczysz ze filtry czesto sa w poblizu otworow.

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Listopada 2007, 11:46:42 »
Ile by nie było zawsze jest mało miejsca na HDD. Dla kogoś kto zapełnia no pwiedzmy 40 GB swoich danych, setki TB też okażą się z małe. Pamiętam jak 200 MB to już było tyle, że świat i ludzie (faktem jest, iż obecne systemy teraz żrejają pojemność, ale mimo wszystko). Może mam zbyt mało doświadczeń, ale jeśli ktoś mówi mi, iż zapełnił 80 GB, kupuje dysk 200GB i też po jakimś czasie zapełnia, a pytam się co on ma na dysku i nie wie lub wie, ale nie wie dokładnie co gdzie, później okazuje się jak wspomniałem 3/4 można się pozbyć. Dokładnie taki schemat zauważyłem.

Mariusz... czasy się zmieniają. Jak wymieniałem 6,4 GB na 40 GB to myślałem że tego nigdy nie zapełnię... a teraz musiałem dokupić te 250 GB. Dzisiaj instalacja programu/gry potrafi zajmować 1-2GB. W wymaganiach Win NT 6.0 czytam:
"Dysk twardy o pojemności 40 GB i mający 15 GB wolnego miejsca podczas instalacji"
Porównaj to z wymogami Win 98:
"300 MB wolnego miejsca na dysku"

Do tego dochodzi tak z 8-9 GB wolnego miejsca żeby obsłużyć obraz płyty DVD przy przegrywaniu.
Ponadto ludzie trzymają mnóstwo multimediów na dysku. Kto ma aparat cyfrowy to wie:
lipiec - 2,1 GB
sierpień - 1,5 GB
wrzesień - 1,1 GB

Trzeba więc spojrzeć na to z różnych punktów widzenia. Nie tylko (co słusznie zauważyłeś) bałaganiarstwo ale po prostu rosnące wymogi współczesnego świata. Ponadto spójrz na fakt że te Twoje 200 płyt CD to około 130 GB... a więc spory dysk bez problemu byś sobie zapełnił... a gdybyś miał większą wiarę w niezawodność dysków twardych (obecnie jej mieć nie można) to pewnie nie nagrywałbyś tych 50 płyt.

Co do hermetyczności dysków twardych to z tego co wyczytałem jedne są inne nie.
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Listopada 2007, 15:50:50 »
Akvin, po części masz rację, ale jak to się mówi apetyt rośnie w miarę jedzenia czyli jednym słowem rozbestwienie:)
Stawiam tezę (może mylną), iż 1,1 GB zdjęć to naprawdę wartościowych jest jakiś tam ułamek, a visty sristy nie są mi do szczęścia potrzebne. To co chcę by działało mi na win98 działa (później rzeczywiście mogą się pojawić problemy z oprogrmowaniem urządzeń peryferyjnych, ale jak na razie jest ok). Jeszcze parę lat wstecz, to działałem na kompie 386, DOS+Win 3.11 i gdyby nie multimedia i oczywiście MaSzyna, to komputer spełniał moje oczekiwania, powiem więcej wykorzystywałem tylko ułamek jego możliwości. Jest racja, świat się zmienia i komputer z maszyny liczącej zamienia się w typowo urządzenie rozrywkowe.
W każdym bądź razie po padzie dysku mam 80GB i dla mie to nieskończenie dużo (mam płytki i zdania nie zmienię, iż to pewniejsze).

Ja kiedyś zbierałem takie pierdołki elektroniczo-elektryczne przez kilka lat. Uzbierało się tego trochę i leżało w piwnicy. Dla mnie to były skarby, ale pewnogo dnia moja narzeczona wpadła na pomysł zrobienia porządku w piwnicy. Jako, że byłem wtedy pod jej pantoflem dałem się namówić na wyrzucenie tego i wyrzuciłem (wyleczyła mnie ze zbierctwa). Nagle okazało się, że to co było dla mnie skarbami przestało nimi być. Żal mi bylo może przez dzień, dwa. Na dobrą sprawę to tylko leżało i miejsce zjmowało (choć nie wiem jak się nazwywa to prawo, że gdy coś jest to nie jest potrzebne, a jak tego czegoś brak, to okazuje się, iż przydałoby się).
« Ostatnia zmiana: 23 Listopada 2007, 15:57:36 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline janek32

  • Wiadomości: 567
  • EMIT Ghp400M4C
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Listopada 2007, 16:56:05 »
Pamiętaj że Windows XP bez SP1/2 nie będzie widział więcej niż 137 GB.
Rzeczywiście, mój tata ma w swoim komputerze w pracy dysk 160 GB, z czego BIOS widzi całe 160GB a Windows tylko 130GB.

A co do głowic to mogę napisać, że tata w pracy tęż miał awarię dysku  z RedHatem, z którego właściwie nie korzystał. Co ciekawe, jak ten dysk był w komputerze, to tylko głowice stukały, a komputer wogóle nie bootował, mimo że domyślnie uruchamiał Windowsa. Po wyjęciu zepsutego dysku od razu zbootował.

A ta ograniczona pojemność dysku to z kilku powodów. Rzeczywiście dlatego, że producenci dość często obliczają metrycznie (wtedy bajt to 1000 a nie 1024) i jeszcze zablokowane sektory. Na opakowaniu od mojego Pen Drive'a (Kinston DataTraveler 512 MB) jest napisane, że część miejsca jest zużyte na formatowanie itp. Być może jest, ale ja myślę, że te 32MB (bo mam dostępne tylko 480MB) to właśnie te bad-sektory. Pytanie tylko po co sztucznie je tworzyć?
-Środa 844012.
-Zgłaszam się.
-Zapytaj energetykę, czy zapłacili rachunki, luzem ciągniemy i jest 2900.

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Listopada 2007, 10:25:20 »
Widze ze wyszla z tego neizla dyskusja , musze wtracic swoje pare groszy

1. Hermetyczne dyski

Popularne dyski nie sa hermetyczne , niektore dyski maja na pokrywce otwary lub zakryty otwor membramowy ktory sluzy do wyrownania cisnien. Wewnatrz jest filtr ktory uniemozliwnia zasysanie syfu do srodka (teoretycznie). Widzialem dysk ktory pracowal w tlustej i pylistej atmosferze. Dysk byl w ontracku gdzie odzyskali ponad 97% danych.
Bardzo stare dyski pracowaly w prozni, ale wtedy obowiazywal inny sposob zapisu danych. Dzisiejsze dyski pracuja na "poduszcze powietrznej" i unosza sie kilka um (nm) nad powierzchnia talerza. Nowoscia w dyskach jest urzadzenie do parkowania glowic poza talerzami i blokowania ich w tej pozycji. Przez ta funkcje dyski maja bardzo wysoka odpornosc mechaniczna na udary (upadek itp). Starsze dyski parkowaly glowice blisko srodka osi silnika, przez brak blokady glowic w tej pozycji kazdy upadek powodowal zniszczenie powierzchni do urwania glowic wlacznie. Pewnie nikt nie pamieta pierwszych PC wraz z wczesnymi dos-ami itp. Stare systemy mialy specjalna komende do parkowania glowic przed wylaczeniem komputera. Dzisiejsze dyski robia to samoczynnie.

Pelna hermetyzacje posiadaja dyski SCSI ktore sa przeznaczone do bardzo waznych i drogich macierzy dyskowych. Kosztuja one niekiedy tyle ile dobry samochod klasy sredniej.

2. Otwieranie dysku

Mieszkam w bardzo wilgotnym klimacie gdzie praktycznie w domu nie ma kurzu, najlepsze warunki do awaryjnych napraw to zaparowana lazienka po bardzo goracej kampieli. Polecam do czyszczenia optyki i matryc w aparatach cyfrowych i analogowych. Zrobilem to na tyle szybko aby nic nie osiadlo na talerzach, wiadomo ze po takim zabiegu trzeba poczekac z uruchomieniem z uwagi na zaparowane i mokre talerze.

3. Producenci dyskow

Mialem dysk WDC 20G UDMA-66 ktory dziala bez awari 3,5 roku. Po tym czasie wystapily 2 bad blocki. Na dzien dzisiejszy firma WDC to jedna z najgorszych.

Matrox 80G ATA - po 2 miesiacach normalnej pracy spalil sie kontroler silnika - podmienina elektronika, dane odzyskane w 100%
Matrox 120G SATA - najwieksza dopuszczalna temperatura pracy 50stopni, powyzej szybkie uszkodzenie (bad blocki i inne).

Samsung - szkoda slow.

Segate - mam kilka dyskow po 320G pracuja juz rok bez awari (na dzien dzisiejszy najlepsza firma, w koncu to oni zbudowali pierwszy dysk).

IBM\HITACHI - slyszeliscie pewnie o problemach tej firmy.

4. Awarie dyskow.
Dzisiejsze dyski nie padaja odrazu tak same z siebie, wczesniej poprzez S.M.A.R.T. mozna odczytac wazne dane dotyczace kondycji i w miare wczesniej przewidziec awarie.

5. Roznice ATA - SATA
- dyski SATA grzeja sie bardziej od ATA (rozniaca prawie 10stopni). W obudowie z normalnym obiegiem powietrza pod SATA musze stosowac wentylator. Bez wentylatora dysk poprostu sie gotuje.

- plyty glowne (mostek od obslugi SATA) tez wyrazne wieksze nagrzewanie.

6. Plyty CD/DVD
Mam bardzo stare cd-r Verbatima (bialy gruby nadruk i niebieska warstwa nagrywajaca) dane do tej pory odczytuja sie bezblednie. Dzisiejsze plyty w dobrych warunkach wytrzymuja max 2 lata.

Jak sobie cos jeszcze przypomne to napisze

Na koniec kilka linkow z opisami HDD, po dokladniejsze informacje odsylam do google i stron zagranicznych
http://www.lipka.klub.chip.pl/budowa/hdd.htm
http://www.sciaga.pl/tekst/16890-17-dysk_twardy_hdd_referat
http://www.sciaga.pl/tekst/14072-15-budowa_i_funkcjonowanie_dysku_hdd_i_fdd
http://zs-6.com/przedmioty/inf1/prace/sprzet/12/Dysktwardy.htm
« Ostatnia zmiana: 24 Listopada 2007, 10:31:21 wysłana przez MuNiO »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Padajace dyski twarde
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Listopada 2007, 13:56:44 »
Cytuj
Segate - mam kilka dyskow po 320G pracuja juz rok bez awari (na dzien dzisiejszy najlepsza firma, w koncu to oni zbudowali pierwszy dysk).
swego czasu była kompeksowa wymiana u mnie w robocie HDD na właśnie Segate i padały jeden za drugim (może partia wadliwa była, ale tak było).
WDC chodziły parę ładnych lat nonstop - bez awarii.
Cytuj
Pelna hermetyzacje posiadaja dyski SCSI ktore sa przeznaczone do bardzo waznych i drogich macierzy dyskowych. Kosztuja one niekiedy tyle ile dobry samochod klasy sredniej

Nie wiem jak jest w tej chwili, ale też mieliśmy SCSI i były droższe, ale nie aż tak. Mam nawet taki jeden w chacie 2GB + kontroler na PCI. Dodatkowo do kompletu napęd na dyski magneto-optyczne (to dobiero bajerek, ale rynku powszechnego nie zdobył).

Powyżej opisałem stan jaki był parę lat temu. Teraz może rzeczywiście wszystko się wywróciło do góry nagami.

Cytuj
Dzisiejsze plyty w dobrych warunkach wytrzymuja max 2 lata.

Bzudra.
« Ostatnia zmiana: 24 Listopada 2007, 14:36:11 wysłana przez Mariusz1970 »