Autor Wątek:  Przepisy na wąskotorówkach  (Przeczytany 2303 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ural

  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Przepisy na wąskotorówkach
« dnia: 21 Sierpnia 2006, 15:53:31 »
Od pewnego czasu zastanawiam się jak to jest ze wskaźnikami, semaforami itd na wąskotorówkach. Na różnych zdjęciach w internecie widziałem, że coś tam jest inaczej niż na normalnotorowych. Na stronie GKW są zdjęcia dwukomorowych semaforów świetlnych. Zamiast tarcz ostrzegawczych widywałem sam wskaźnik W1. Z kolei na fotografiach z ŻKD widziałem, że semafory są czterokomorowe. Są też takie wąskotorówki na których semaforów w ogóle nie ma np. na Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej. Wobec tego mam kilka pytań odnośnie wąskotorówek, bo w internecie NIE MA takich instrukcji, przepisów, itd.

1.Jakie semafory się tam stosuje?
2.Czy są tarcze ostrzegawcze?
3.Jakie prędkości szlakowe?
4.Jaki promień i długość zwrotnic?
5.Czy występują tarcze manewrowe?

Z góry dziękuję za wyjaśnienia.

Offline EU05

  • Wiadomości: 536
  • Tekstury produkuję!
    • Zobacz profil
    • http://www.tgk.rail.pl
  • Otrzymane polubienia: 0
Przepisy na wąskotorówkach
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Sierpnia 2006, 16:09:33 »
Na fotografiach z ŻKD to widzieć nie mogłeś, gdyż ŻKD istnieje od 2002/3 roku, zaś na Gdańskich KD semafory były w Stegnie (3 wjazdowe, 4 komory każdy) oraz Nowym Dworze Gdańskim Wąskotorowym (semafory pięciokomorowe, wjazdowe i wyjazdowe wraz z tarczami ostrzegawczymi. Tarcze ostrzegawcze były "jednostawne", czyli były to po prostu wskaźniki, informujące, że w odległości drogi hamowania znajduje się semafor wjazdowy. Prędkości szlakowe są różne. Na ŻKD jest to 20-25 km/h, lecz dawniej na obecnie nieczynnych liniach osiągane były prędkości rzędu 35-40 km/h. Szlakowa jest ustalana w zależności od podłoża (podbudowy torowiska) oraz materiału torowego. Wskaźnik W1 zaś na wąskim oznacza, iż w odległości drogi hamowania znajduje się pierwsza zwrotnica mijanki/mniejszej stacji bez dyżurnego ruchu.

Przepisy WE1 (wąskotorowe E1) możesz znaleźć tu: http://153.19.208.3/~ksp/we1/we1.htm. Wystarczyła minuta (jeśli nie mniej) szukania w google. Warto wyszukiwać poprzez program do tego celu stworzony, a nie przez forumowiczów.

Pozdrawiam!
Chętnie przyjmę zdjęcia na tekstury lokomotyw serii EU06, EU07, EP07, EP08 a także ET21, ET22, ET40, ET41 i ET42.

Kontakt mailowy.