Autor Wątek:  Radio  (Przeczytany 6462 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przemekm

  • Wiadomości: 161
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Radio
« dnia: 01 Lipca 2006, 16:00:36 »
Czy można legalnie podsłuchiwać kolejowe rozmowy za pomocą jakiegoś odbiornika? Bardzo mnie interesuje co tam gadają. Czy można kupić gdzieś jakiś odbiornik który odbierał by te częstotliwości? Gdzie moge znaleźć więcej informacji na ten temat?

Offline defiler

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 81
Radio
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lipca 2006, 16:10:35 »
Kiedys byla o tym rozmowa na pl.misc.kolej
znalazlem ten watek:
http://groups.google.pl/group/pl.misc.kolej/browse_frm/thread/6e3792f8448685c9/7d9a5d2540dc9dbb?tvc=1&q=%22nasluchiwanie+pkp%22&hl=pl#7d9a5d2540dc9dbb

przeczytaj, moze cos tam ciekawego pisze..

hunter

  • Gość
Re: Radio
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lipca 2006, 19:47:46 »
Cytat: "Przemekm"
Czy można legalnie podsłuchiwać kolejowe rozmowy za pomocą jakiegoś odbiornika? Bardzo mnie interesuje co tam gadają. Czy można kupić gdzieś jakiś odbiornik który odbierał by te częstotliwości? Gdzie moge znaleźć więcej informacji na ten temat?


Wystarczy krótkofalówka oraz znanie częstotliwości (na jakiejś tam stronie były)

Offline |andy|

  • Wiadomości: 960
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Re: Radio
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lipca 2006, 20:00:31 »
Cytat: "Hunter"
Wystarczy krótkofalówka oraz znanie częstotliwości (na jakiejś tam stronie były)


Google powiedziały, że "jakaśtam strona" to na przykad ta -  http://www.radio.org.pl/poradnik/czestotliwosci/pkp.php

Offline dj_awj

  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
    • http://www.kol.za.pl
  • Otrzymane polubienia: 0
Radio
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Lipca 2006, 20:48:21 »
Mogę ci powiedzieć że taka krótkofalówka kosztuje jedyne 1500pln
i nic tańszego nie znajdziesz , bo sprzęt na pasmo vhf jest dość drogi
mk_Gryf
Reaktywacja Koszalińskiej Wąskotorówki
www.waskotorowka.koszalin.pl
[you]

Offline firefoxfan

  • Wiadomości: 244
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Radio
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lipca 2006, 20:54:59 »
Cytat: "dj_awj"
Mogę ci powiedzieć że taka krótkofalówka kosztuje jedyne 1500pln
i nic tańszego nie znajdziesz , bo sprzęt na pasmo vhf jest dość drogi

Znajdziesz, znajdziesz. Na allegro chodzą skanery. Taki dosyć dobry (nie znam się na tym :P) skaner częstotliwości można spotkać za 500-600 PLN (są tańsze, ale też są droższe). Widziałem takie cuda już za 100, ale mam wątpliwości, co do jakości i zastosowań.
Oczywiście skanerem nie da się nadawać, nie to, co krótkofalówki wspomniane przez poprzednika.

Pozdrawiam,
Firefoxfan

andrev1989

  • Gość
Radio
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lipca 2006, 21:04:13 »
Cytat: "firefoxfan"
(...)Oczywiście skanerem nie da się nadawać, nie to, co krótkofalówki wspomniane przez poprzednika.(...)


Jak ma nadawać, to lepiej wogóle nie rozmawiajcie o sposobach, bo to może się źle skończyć taka zabawa z krótkofalówkami. Co innego nasłuchiwanie, które jak dla mnie nie jest szkodliwe.

Offline firefoxfan

  • Wiadomości: 244
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Radio
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lipca 2006, 21:09:40 »
Cytat: "andrev1989"
Cytat: "firefoxfan"
(...)Oczywiście skanerem nie da się nadawać, nie to, co krótkofalówki wspomniane przez poprzednika.(...)


Jak ma nadawać, to lepiej wogóle nie rozmawiajcie o sposobach, bo to może się źle skończyć taka zabawa z krótkofalówkami. Co innego nasłuchiwanie, które jak dla mnie nie jest szkodliwe.

Oczywiście że nie namawiam do nadawania, bo to nielegalne, nie zgodne z prawem itp. Napisałem tę notkę dlatego, iż kolega Przemekm mógł pomyśleć, że mógłby wykorzystać skaner do np. gadania z kolegami, bo to przecież nie jest możliwe. Skaner jest tylko do słuchania i tylko słuchanie pasm innych niż amatorskie jest legalne.
Uff, się rozpisałem...

Pozdrawiam,
Firefoxfan

Offline dj_awj

  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
    • http://www.kol.za.pl
  • Otrzymane polubienia: 0
Radio
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Lipca 2006, 09:59:08 »
Więc kolega Przemekm Aby słuchać pasma kolejowego powinien zaopatrzyć się w skaner:

częstotliwość: 150-155mhz (pasmo vhf)
modulacja: (Modulacja Częstotliwości) FM

A jak kolega mieszka daleko o torów i chce słuchać w domu to daje link
http://www.pink.art.pl/radio/antena.html


PS  Nadawanie jest legalne jeśli ma się odpowiednią kategorię krótkofalarską. oczywiśce nie nadaje się na zajętym kanale
mk_Gryf
Reaktywacja Koszalińskiej Wąskotorówki
www.waskotorowka.koszalin.pl
[you]

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Radio
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Lipca 2006, 15:04:03 »
Jeśli chodzi o radiostacje kolejową to co linię są inne częstotliwości, żeby nie było zagęszczenia ludzi, którzy chcieliby coś powiedzieć w jednym czasie. I są różne kanały do róznych potrzeb.

Jedno jest dla kontaktu dyżurnego ruchu z maszynistą, drugie jest do kontaktu dyżurnego z zwrotniczymi, monterami zabezpieczenia itd. A jeśli chodzi o to co oni przez radio gadają, to różnie. Np. maszynista zgłasza dyżurnemu najbliższej stacji, że semafor SBL jest ciemny, lub że wygasł wyjazd, albo też wjazdowy jest nie podany. Również dyspozycje dyżurnego do maszynisty pociągu kończącego bieg - że ma podjeżdżać pod tarczę bo trzeba skład schować w tor postojowy.

 A jeśli chodzi o radiostacje do kontaktu z zwrotniczymi itd. to tak: zwrotniczy chce posmarować rozjazd z obu stron iglic, a posmarował już jedną. No to przez radio mówi dyżurnemu aby ten przełożył dany rozjazd na daną pozycję. A jeśli chodzi o monterów zabezpieczenia to np. gdy "położył się odcinek" to podczas naprawy konsultują z dyżurnym w trakcie naprawy czy jest już"widny", czy SSP chodzi bez szwanku itp. I to właśnie ględzą kolejarze przez radio.