Autor Wątek:  Hybrydy Newagu dla IC  (Przeczytany 1176 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline koszowy

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 537
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Hybrydy Newagu dla IC
« dnia: 23 Maja 2024, 09:18:59 »
Taka ciekawostka się szykuje: https://kolejowyportal.pl/newag-dostarczy-pkp-intercity-hybrydowe-zespoly-trakcyjne/
Cytuj
PKP Intercity rozstrzygnęło przetargu na zakup 35 nowych dwunapędowych zespołów trakcyjnych (HZT). Za dostawę pojazdów odpowiadać będzie Newag, który jako jedyny podmiot złożył ofertę w postępowaniu. To pierwsze takie pojazdy w taborze przewoźnika.
Abstrahując od tego skandalu z Newagiem i pomijając fakt, że sama jednostka wygląda jak impuls, to będzie to pierwsza polska jednostka z przedziałem silnikowym, zaś raczej będzie to druga na naszych torach po GTW od DB Regio odwiedzających niegdyś Szczecin.
Jak sądzicie, czy poza wykorzystaniem na dotychczasowych odcinkach po których poruszają się TLK/IC z użyciem składów wagonowych lub szt, byłaby szansa na uruchomienie w przyszłości jakichś nowych relacji? Mam wrażenie, że one będą dedykowane głównie na Podsudecką w zamian za SN84 i na pewno pojawią się także w Lubuskim. Zresztą, zobaczymy jak to będzie.


PS. pozazdrościli chyba ilości zachpomowi :P
« Ostatnia zmiana: 23 Maja 2024, 13:49:41 wysłana przez koszowy »

Offline jakisrandomowynoob

  • Betatester
  • Wiadomości: 194
  • (zachodnio)niemieckie SZT <3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 169
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maja 2024, 11:30:15 »
Mnie najbardziej nurtuje, czy człon a'la GTW będzie przechodni, czy wracamy do czasów EW53 z praktycznie podzieloną jednostką.
Zadziwiające jest, ile rzeczy w plikach MaSzyny można zmienić korzystając tylko z notatnika.

Offline koszowy

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 537
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maja 2024, 11:41:44 »
Ciekawe spostrzeżenie. Też mnie to ciekawi, w jaki sposób rozwiążą tą kwestię. A z ciekawości, jak wyglądają takie przejścia w GTW?

Offline jakisrandomowynoob

  • Betatester
  • Wiadomości: 194
  • (zachodnio)niemieckie SZT <3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 169
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Maja 2024, 12:53:17 »
Z tego co patrzę po internetach to GTW mają ten człon przechodni, ale specjalnie szerokie to to przejście nie jest.
Zadziwiające jest, ile rzeczy w plikach MaSzyny można zmienić korzystając tylko z notatnika.

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1545
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1200
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Maja 2024, 13:06:01 »
Raczej muszą zrobić przejście, bo inaczej jak drużyna konduktorska miałaby chodzić po składzie?
10 lat na forum MaSzyny!

Offline koszowy

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 537
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Maja 2024, 13:43:46 »
Tak, faktycznie jest ciasno. Udało mi się znaleźć jakąś fotke. Zresztą co się dziwić, przestrzeń w tym wagonie wygląda na wystarczającą, ale mam nadzieję, że newag akurat tego nie skaszani bardziej.

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1060
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 485
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Maja 2024, 14:05:39 »
Mam wrażenie, że one będą dedykowane głównie na Podsudecką w zamian za SN84 i na pewno pojawią się także w Lubuskim.
Wydaje mi się, że SN84 zastąpione będą przez SD85 (ex DM90 NS zwane "Bizonami").
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline koszowy

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 537
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Maja 2024, 14:14:12 »
Rozumiem, że w kontekście wymiany taboru w SKPLu, tak? Bo mi chodziło o pociąg Sudety, czy dalej by SKPL udostępniało swój tabor.

Zrobię taki offtop, jeśli faktycznie wymiana taboru ma mieć miejsce, to SD85, których jest na pewno więcej (sprowadzonych) niż samych SN84 może uratować niektóre sytuacje. Zastąpienie SN84 "starym-nowym" taborem w postaci holenderskich jednostek pewnie nastąpi  za parę lat, gdy na chodzie będzie więcej sztuk poza tą jedną czy dwoma.
« Ostatnia zmiana: 23 Maja 2024, 14:19:15 wysłana przez koszowy »

Offline jakisrandomowynoob

  • Betatester
  • Wiadomości: 194
  • (zachodnio)niemieckie SZT <3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 169
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Maja 2024, 14:37:26 »
Raczej muszą zrobić przejście, bo inaczej jak drużyna konduktorska miałaby chodzić po składzie?
Zawsze mogą zrobić "przejście służbowe" i po sprawie. Szkoda by tylko było tych automatów vendingowych, bo wtedy albo pół pociągu nie ma do nich dostępu, albo trzeba ich dać 2× tyle co normalnie.
Nie no, oby to zrobili jakoś sensownie.
Zadziwiające jest, ile rzeczy w plikach MaSzyny można zmienić korzystając tylko z notatnika.

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 155
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 122
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Maja 2024, 15:01:38 »
Wydaje mi się, że SN84 zastąpione będą przez SD85 (ex DM90 NS zwane "Bizonami").

Nie po to kupowane są hybrydy aby dalej wynajmować tabor z SKPL, tylko że na hybrydy jeszcze chwilę poczekamy. SD85 będą jeździły jeszcze w tym roku, a jak przyjdą hybrydy to cały tabor SKPL zostanie pożegnany.

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1545
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1200
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Maja 2024, 15:52:57 »
Zawsze mogą zrobić "przejście służbowe" i po sprawie.
Miałoby to jakiś sens? Jak już ma być przejście to nie widzę nazywania go służbowym, chyba że zamiast szaf w korytarzu będą gołe silniki i niezabezpieczone przyciski i pokrętła? Bariera żeby przeciętny Kowalski nic nie dotknął chyba nie musi zabierać aż tyle miejsca?
10 lat na forum MaSzyny!

Offline spot57

  • Wiadomości: 72
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Maja 2024, 16:19:57 »
Oj mogłoby mieć. Gdyby silniki były osłonięte tylko pokrywami, to w takim przedziale byłoby po prostu bardzo głośno. I o ile dla obsługi nie jest to zwykle problemem, to tu zaraz zaczęłoby się narzekanie, że delikatne uszy pasażerów puchną przez ten zły Newag. No chyba, że zainwestują w porządnie wyciszone przejście, to co innego.

Pewnie i tak agregaty będą w szafach, tak jak w dotychczasowych Impulsach.
« Ostatnia zmiana: 23 Maja 2024, 16:21:24 wysłana przez spot57 »
Fascynuje mnie trasopisarstwo, ale czasu jak zawsze brak...

Offline koszowy

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 537
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Maja 2024, 16:52:26 »
Wydaje mi się, że SN84 zastąpione będą przez SD85 (ex DM90 NS zwane "Bizonami").
Nie po to kupowane są hybrydy aby dalej wynajmować tabor z SKPL,(...)

Wtrące się; słuszna uwaga dotycząca czegoś co chcę zauważyć w swoich postach wyżej. Poza tym skpl w końcu będzie mieć pole do udzielania się w innych może i ważniejszych celach zamiast użyczania jednostek picowi (oj ile płaczu było bo nurka z wagonami zabrali...). Swoją drogą, to czy ktoś z Was jechał wymienionymi w którymś poście Sudetami przed i po zmianie składu? Jak oceniacie tą zmianę? Czy szt skplu jednak wystarcza na takie zadanie?

[...]o ile dla obsługi nie jest to zwykle problemem, to tu zaraz zaczęłoby się narzekanie, że delikatne uszy pasażerów puchną przez ten zły Newag.

Polak potrafi ;)

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 155
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 122
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Maja 2024, 10:39:35 »
Na ten moment na Sudetach zmiany nie ma i nie będzie. Dalej tam jeździ SN84. SD85 będzie najpierw jeździł do Zagórza jakoś w niedalekiej przyszłości, a zmiana na pewno będzie na plus bo będzie klimatyzacja i brak problemu z drzwiami.

Offline borys_q

  • Wiadomości: 319
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Maja 2024, 23:51:00 »
Cytuj
Jak sądzicie, czy poza wykorzystaniem na dotychczasowych odcinkach po których poruszają się TLK/IC z użyciem składów wagonowych lub szt, byłaby szansa na uruchomienie w przyszłości jakichś nowych relacji?

Podejrzewam ze to będzie jeździć przez cała Polskę zygzakiem.

Offline koszowy

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 537
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Maja 2024, 23:58:23 »
Osobiste marzenie - zobaczyć je na linii 402 :D
Ale i tak uważam, że "pierwszeństwo w wymianie taboru" mają pociągi wspomagane jednostkami SKPLu lub te wagonowe złożone z "pokaźnej" ilości wagonów.

Offline SMemek

  • Wiadomości: 128
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Maja 2024, 11:43:26 »
Podejrzewam, że ich stałym miejscem bytowania będą Mazury i Podlasie. Chociażby taka TLK Biebrza, jeśli by została w obecnym ciągu to mogła by być tym obsługiwana.

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1545
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1200
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Maja 2024, 18:02:42 »
Biebrza raczej nie, w perspektywie elektryfikacji trasy Ełk-Korsze. Na pewno wszelkie "ogryzki" można by tym obsługiwać, Flisaki (wraz z uruchomieniem drugiej pary), pociągi na Zagórz i inne pociągi obsługiwane obecnie Nurkami albo SU4210, czy też może nowe pociągi, np. do Szczecina przez Kołobrzeg.
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2024, 18:05:24 wysłana przez jakubg1 »
10 lat na forum MaSzyny!

Offline koszowy

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 537
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Maja 2024, 21:02:40 »
Na pewno wszelkie "ogryzki" można by tym obsługiwać, Flisaki (wraz z uruchomieniem drugiej pary), pociągi na Zagórz i inne pociągi obsługiwane obecnie Nurkami albo SU4210, czy też może nowe pociągi, np. do Szczecina przez Kołobrzeg.

W sumie to jak tak sobie myśle, to każdy z posta na posta sprowadza się do tego samego rozwiązania. Z drugiej strony odnosząc się do mojej myśli o linii 402 (tudzież Twojej o pociągu "do Szczecina przez Kołobrzeg") to widzę je WYŁĄCZNIE na wakacyjnym Swarożycu; o to mi chodziło wcześniej, ponieważ całkowicie nie widzę sensu by IC miało konkurować na tamtym odcinku z peerami.

Offline HeroPie312

  • Wiadomości: 165
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 171
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Maja 2024, 10:19:23 »
Zakup tych pojazdów to jedno wielkie XD. Gdyby IC zapowiedziało więcej pociągów na liniach bez druta to jeszcze rozumiem.. ale w obecnej chwili to dramat. Nie lepiej naprawdę zainwestować w lokomotywy dwutrakcyjne, wagony sterownicze? No lepiej ale drożej a trzeba oszczędzać, więc będą kolejne odpowiedniki ED74 czyli tabor regionalny na siłę przystosowany do dalekobieznego ruchu. Sama geneza oddzielnego członu okej, jeżeli będzie tam przejście. Jeśli nie będzie to dramat. Generalnie imo trefny zakup i tyle. Jedyny +, że nie jest to oddzielna platforma a po prostu impuls a nie nowe wymysły jak PESA robiła z Dartami np.

Offline koszowy

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 537
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Maja 2024, 14:59:36 »
No dobra a co z tą Gamą Dual Power?
Wracając do Impulsa. Wychodzi na to, że jedna jednostka = około dwa igreki 2 klasy, więc tak, w jakimś stopniu kolejna edyta; robienie z jej na siłę dalekobieżnego ezeta (po modernie) jest dla mnie co najwyżej zabawne, nie powinien to być tak jak napisałeś "tabor regionalny na siłę przystosowany do dalekobieznego ruchu". Niemniej jednak liczę na to, że IC kierowało się przy zakupie tym, że pociągi poruszać będą się samymi odcinkami gdzie byłyby mile widziane, a nie fantazjami "jo zaszczepie dwa impulsy i puszcze na ślunsk bo na ślunsku to każdy pociąg musi być".
« Ostatnia zmiana: 27 Maja 2024, 15:00:48 wysłana przez koszowy »

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 155
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 122
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Maja 2024, 17:48:02 »
No jak co z DualPower. Pesa jak to pesa jest w lesie i jest opóźnienie, sam prezes się dzisiaj nawet o tym wypowiadał.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4097
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1236
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Maja 2024, 22:43:30 »
Żeby rozwiać wątpliwości, to zajrzałem w szczegóły zamówienia:
- co najmniej 20 miejsc w klasie 1, układ 2+1
- co najmniej 160 miejsc w klasie 2, układ 2+2
- obie klasy będą bez przedziałów
- 8 miejsc na rowery (2 pionowo, 6 poziomo)
- 2 miejsca dla OzN na wózkach (+2 dla opiekunów)
- prędkość na silniku elektrycznym: 160 km/h
- prędkość na silniku spalinowym: 120 km/h
- minimalny zasięg na silniku spalinowym: 920 km
- skład ma być jednoprzestrzenny
- wyposażony w ETCS poziomy 1 i 2
- w każdym z pociągów będą 2 automaty vendingowe: do napojów gorących oraz do napojów zimnych i przekąsek
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline koszowy

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 537
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Hybrydy Newagu dla IC
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Maja 2024, 14:30:09 »
2+1 rozumiem, że taki jak w klopach z przedziałem 1 klasy?