Autor Wątek:  Goła Czestochowa  (Przeczytany 2916 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Copper11

  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Goła Czestochowa
« dnia: 20 Lipca 2023, 10:45:43 »
Witam, jako że jestem świeży, to chyba nie ogarniam wszystkiego. Mianowicie linia 61 Częstochowa osobowa, na YT widziałem stacje, a w mojej grze nie ma nic po za torami, semkami i sieci trakcyjnej. Zacząłem dopiero zabawę, więc mam najnowszą wersję. Co robię nie tak?

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Lipca 2023, 11:40:56 »
Która paczka, która misja, jaki skład? Coś dorzucałeś dodatkowo?
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Copper11

  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lipca 2023, 16:34:29 »
Mój, błąd, już sam nie wiem o co chodzi, na którymś scenariuszu nic nie było w tej osobowej, teraz widzę że jest, ale za to nie ma Kępna, poprostu goło, korzystam z najnowszej wersji symulatora, mapy te co są wbudowane, nic sam nie dodawałem, czyżby była jakaś nowsza mapa niż symulator?
Acha, scenariusz to linia61_osobowy1, przy okazji zauważyłem gdzieś jeden semafor powtarzający, który wyświetlał wszystkie 3 kolory jednocześnie, a na wjazdowym do herb starych z nowego, na semaforze świecą się dwa zielone, czy to moja grafika głupieje?
« Ostatnia zmiana: 20 Lipca 2023, 16:37:22 wysłana przez Copper11 »

Offline Forfiter

  • Wiadomości: 44
  • Mechanik
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lipca 2023, 17:41:03 »
Co do dwóch zielonych świateł na semaforze.
Odwołane pociągi nigdy się nie spóźniają

Offline Copper11

  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lipca 2023, 18:06:41 »
Co do semafora to mnie zatkało, ale się to zmienia, natomiast czekam na odp. co do znikającej scenerii.

Offline sklox

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lipca 2023, 18:58:38 »
Kępno jest niezrobione do końca dlatego jest "puste".

Offline Copper11

  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Lipca 2023, 19:48:25 »
Podziękował 👍

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Lipca 2023, 12:28:14 »
Mój, błąd, już sam nie wiem o co chodzi, na którymś scenariuszu nic nie było w tej osobowej, teraz widzę że jest,
Najpierw się zorientuj, jaki to był scenariusz, bo być może gdzieś jest podpięta Częstochowa Osobowa jako stacja techniczna do wysyłania pociągów i niepotrzebnie wziąłeś do jazdy pociąg dekoracyjny. A może to nie była Częstochowa? Stan scenerii w paczce MaSzyna 23.04 jest kilka lat do tyłu względem moich poprawek, ale od czasu reform w 2015 roku się już nie wtrącam do tego, co w paczkach powinno być i w jakim stanie. Z krytyką poczekam jeszcze 2 lata, bo może to tylko jakieś przejściowe trudności.

ale za to nie ma Kępna, poprostu goło, korzystam z najnowszej wersji symulatora, mapy te co są wbudowane, nic sam nie dodawałem, czyżby była jakaś nowsza mapa niż symulator?
Kępno, na ile pamiętam, ma układy torowe, szczątkową sieć trakcyjną oraz sygnalizację, a także zaczątek terenu. Ale że w paczce jest stan z 2020 roku, to mogę źle pamiętać. Parę osób kiedyś wyrażało jakiś sentyment do Kępna, więc liczyłem na to, że po dociągnięciu torów zabiorą się ochoczo do wstawienia dekoracji...

Acha, scenariusz to linia61_osobowy1, przy okazji zauważyłem gdzieś jeden semafor powtarzający, który wyświetlał wszystkie 3 kolory jednocześnie, a na wjazdowym do herb starych z nowego, na semaforze świecą się dwa zielone, czy to moja grafika głupieje?
Trzy światła na powtarzającym to może być sygnał Sp3. Jednym z uroków Herb Starych do około 2015 roku była sygnalizacja wg stanu na 1969 rok, wprowadzająca w konfuzję początkujących miłośników kolei. Podobno jeszcze na kilku stacjach to nadal funkcjonuje.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 481
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Lipca 2023, 12:41:59 »
Znam maszynistów, którzy byli nieco pogubieni, gdy widzieli semafor ze wskazaniem sygnału S5, czyli dwa zielone... Pamiętam, że takie sygnały były wyświetlane np. na stacji Tarnów zanim ją zmodernizowano.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Copper11

  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Lipca 2023, 00:42:21 »
To jedno pytanie mam jeszcze, bo skoro jest opcja, że nie mam dobrej paczki z linii 61, to z kad moge takową pobrać, która może być lepiej dopracowana? Pochodzę z okolic, więc jestem usatysfakcjonowany, raz że bardzo dobry symulator, to jeszcze okolice, które doskonale znam, no szczyt marzeń, dzięki za zainteresowanie. Gdybym jeszcze umiał sam coś stworzyć, a ja nawet nie wiem, jak mogę edytować to co jest, ale to moje początki, więc wiele przede mną.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Lipca 2023, 12:10:16 »
Przede wszystkim, jeśli uważasz, że coś powinno być inaczej, to rób i załączaj zrzuty ekranu, bo my nie wiemy, co Ty widzisz. I staraj się precyzyjnie opisać sytuację (unikając słów "którymś", "gdzieś jeden" — pod [F12] można sprawdzić współrzędne kamery, semafory powinny mieć oznaczenia). Być może coś się zepsuło, być może źle się wczytało, być może jest to zrobione specjalnie w jakimś celu, a być może mylisz miejsca. Ostatnie moje paczki są dostępne pod adresem https://rainsted.com/warsztat/MaSzyna_23.04/, ale ponieważ nikt się nie wypowiadał, czy wszystko tam działa, to może lepiej się za to nie zabieraj. Co do edytowania, to nie ma gotowych algorytmów, jak co należy robić, więc najpierw musisz skądś wiedzieć, jak coś powinno wyglądać i jak to mniej więcej zrobić, a dopiero na koniec wstawiać do MaSzyny.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Copper11

  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Lipca 2023, 17:04:51 »
Dziękuję za wszelkie sugestie. A czy dodanie dodatkowego składu do scenariusza i nadanie mu poleceń również jest bardzo skomplikowane?

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Lipca 2023, 00:55:49 »
Jeśli chodzi o scenerie, które staram się ulepszyć, to większość posterunków ma skrypty sterujące i przebiegi wyzwalane wyjazdem z sąsiedniej stacji. Dla stacji węzłowych zwykle zrobione jest rozpoznawanie kierunku docelowego na podstawie rozkładu. Na linii jednotorowej obsługiwane jest mijanie. Podsumowując, dodatkowy pociąg powinien być bezproblemowo obsługiwany, o ile będzie miał prawidłowy rozkład.

W ogólnej sytuacji trzeba zacząć od sprawdzenia, czy dostępne fragmenty scenerii obejmują odpowiednią trasę. Przykładowo, są tory z Częstochowy do Katowic przez Tarnowskie Góry, ale nie ma przez Zawiercie (tzn. niby są, ale nie zostały dopracowane i opublikowane). Następnie w pliku SCN trzeba dołączyć odpowiednie fragmenty z odpowiednio dobranymi przesunięciami.

Kolejnym krokiem jest ustalenie rozkładu. Stan scenerii nadaje się na lata od 2000 do 2015, potem wykonano szereg modernizacji i zmieniły się układy torowe, prędkości drogowe, zlikwidowano bocznice... Rozkłady pociągów osobowych można znaleźć w archiwalnych wersjach programu Hafas, do pobrania np. z chomikuj.pl. W przypadku pociągów towarowych dostępność rozkładów jest dużo mniejsza, ale kolega @MW przygotował wykresy ruchu dla lat 2007 i 2011 w programie Timegraph. Z obu tych programów można skonwertować rozkłady przy użyciu Rainsted. Zweryfikować trzeba jednak nazwy posterunków i ustawić takie, jakie użyte zostały w scenerii (konwerter w Rainsted obsługuje słowniki podmian).

Następnie należy wziąć skrypt jakiejś misji, która jest jakoś podobna i próbować przejechać. Dla niektórych posterunków może być konieczne inne ustawienie przebiegów. Jeżeli przejazd będzie możliwy, w następnej kolejności można uzupełnić pociągi dekoracyjne, dobrać i ustawić im rozkłady. Na koniec zająć się bardziej skomplikowanymi sytuacjami, typu jazda lewym torem, wyprzedzanie itp. Ewentualnie dodać jakieś polecenia podawane przez radio, czy zdarzenia nietypowe. W razie co, to rozpisz scenariusz, a ja postaram się opisać, jak to powinno być zaprogramowane.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Copper11

  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Lipca 2023, 01:47:23 »
Dzięki za wyjaśnienie, ja to w sumie chciałbym tylko dodać więcej towarowych, żeby się nieco częściej mijać z jakimś składem i tyle.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Lipca 2023, 11:30:15 »
To proponuję wziąć wykres ruchu z 2007 roku, wybrać jakiś zakres godzin, zrobić rozkłady w formacie MaSzyny oraz dopasować składy i ładunki. Przy czym od Stradomia do Lublińca jest średnio duży ruch, a od Lublińca do Opola to już w ogóle słabo. Więcej się działo na LK143 od Lublińca (Kalet) do Kluczborka (Kępna?), tylko tam terenu jeszcze nie ma. Jak przygotujesz rozkłady i jakieś sensowne składy towarowe, to pomogę wstawić i uruchomić.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Copper11

  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Lipca 2023, 11:48:54 »
Super, więc spróbuję zagłębić się w temat, i coś zaproponować, dziękuję.

Offline Copper11

  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Lipca 2023, 13:05:30 »
Kurcze, chyba za bardzo się pospieszyłem. Nim uruchomie symulator, wolę zapytać, czy pobrana paczkę wystarczy wypakować do folderu z grą? Bo ja po rozpakowaniu otrzymałem folder Linia61-f2307, po wejściu do tego folderu miałem kolejny Scenery i to ten folder wkleiłem i zamieniłem w folderze głównym, czy nic nie poknocilem?
I chciałem jeszcze zapytać kierunek Tarnowskie góry, czy to również jest gotowe czy w planach, no i ewentualnie czy to wszystko jest w paczce która pobrałem z twojego linku? Wybacz te moje pytania, ale poprostu jestem zachwycony tym symulatorem i podziwiam wszystkich, którzy tą grę tworzą, zwłaszcza, że to łatwe nie jest.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Lipca 2023, 13:54:10 »
Paczki na ogół się wypakowuje do głównego folderu symulatora, zwykle mają one odpowiednią strukturę wewnętrzną (jeśli nie mają, to mogą być pojedyncze pliki i wtedy trzeba wiedzieć, gdzie te pliki mają iść). Jeśli się wypakuje w innym miejscu, to następnie trzeba zawartość scenery dodać do scenery itd. Paczka "linia61-f2307" jest nakładką na "linia61-f2305" i samodzielnie może nie działać. Poza tym zalecane jest zrobienie kopii scenery przed wrzucaniem paczek, bo coś może się zepsuć i potem odkręcanie tego zajmie więcej czasu niż odtworzenie kopii. Usunąć trzeba także pliki z rozszerzeniem SBT, bo inaczej zmiany w terenie nie będą widoczne.

W paczce "linia61-f2305" są tory przejezdne od Herbów przez Tarnowskie Góry do Katowic, aczkolwiek mogą być nierówności w torach, a sieć trakcyjna jest poprawna chyba tylko nad jednym z torów. Nie ma tam terenu ani otoczenia (od Herbów do Kalet jest wstępna wersja terenu, nadal z dziurami). W miarę możliwości będzie to ulepszane. Obecny stan ma pozwolić wstawić dodatkowe składy i naprawić błędy zauważone podczas obserwacji ich ruchu. Są też tory na północ, aż do Kępna, też pod kątem dobrania składów.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Copper11

  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Lipca 2023, 15:18:54 »
Super, bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Zaraz to spróbuję ogarnąć.

Offline Copper11

  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Sierpnia 2023, 14:25:53 »
Ale jestem w szoku, właśnie przeleciałem trasę przez moje rodzinne miasto Bytom. Gdybym umiał tworzyć scenerię, to bym ci pomógł to ubrać, wow, normalnie kawał pracy musiałeś w to włożyć, a ile jeszcze do zrobienia, szacun.



Jeżeli Twój post jest ostatnim w wątku, to użyj opcji modyfikuj zamiast pisać nowy.
Matek123
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpnia 2023, 18:25:02 wysłana przez matek123 »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Sierpnia 2023, 12:10:19 »
Autorem trasy od Katowic do Lublińca jest Matz32. Okolice Bytomia były już zrobione w 2013 roku, ale wtedy zbyt wiele rzeczy nie działało w symulacji, żeby myśleć o uruchomieniu tego. Chociaż z dzisiejszej perspektywy, to bym raczej odpuścił dopracowanie profilu pionowego, a postawił na zrobienie prowizorycznego terenu do poziomych torów, ale ułożonych przynajmniej zgodnie z mapami. Ja jestem głównie autorem edytora, w którym te tory powstały. Jedynie finalnie dopracowałem trochę drobiazgów, niezbędnych do uzyskania przejezdności. No i dopiero w 2022 roku udało mi się ukształtować podział obiektów na pliki — na tyle, że teraz można składać z tego potrzebne trasy. Gdybym ja umiał tworzyć scenerie, to bym je dawno zrobił... A że nie umiem, to się przebijam przez różne koncepcje oraz eksperymenty, co zajmuje masę czasu.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Copper11

  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Goła Czestochowa
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Sierpnia 2023, 12:27:21 »
No właśnie, gdyby to było takie proste, no cóż, pozostaje czekać, aż ktoś kiedyś ubierze tę trasę, podoba mi się to, że został zachowany stary schemat, zwłaszcza przy byłej kopalni Rozbark, dzięki temu, że mieszkałem naprawdę blisko, mogłem codziennie obserwować ruch pociągów właśnie w okolicach kopalni.