Autor Wątek:  Kandydat na maszynistę Intercity  (Przeczytany 3664 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline HipoliT

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Kandydat na maszynistę Intercity
« dnia: 10 Października 2022, 20:02:43 »
Witam. Czy ktoś z forum dostał się na szkolenie na maszynistę w Intercity? Chciałbym się dowiedzieć jak takie coś wygląda w praktyce od kuchni. Gdzie coś takiego się odbywa, jak często, jak wygląda opcja zatrudnienia przy takim szkoleniu? :)

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 151
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Kandydat na maszynistę Intercity
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Października 2022, 20:15:25 »
Dostałem się już dawno i ukończyłem. Odbywa się tak samo jak wszędzie bo szkolenie na świadectwo jest regulowanie odgórnie. Najpierw praktyki na warsztacie, u rewidentów i w wagonowni całość około 2 miesiące. Potem jazda za obserwatora, 200 godzin spalinowe, 300 elektryczne. Następnie szkolenie teoretyczne na świadectwo ok. 2 miesiące. I najważniejsza część, jazda z przydzielonymi opiekunami pod nadzorem czyli nauka prowadzenia pociągu w praktyce, 1000 godzin elektryczne i 200 spalinowe. Następnie egzamin już raczej po nowemu czyli w UTK oraz na symulatorze. Całość szkolenia to jakieś ok. 2 lata. Ja zrobiłem w 20 miesięcy. Jesteś zatrudniony w zakładzie do którego są przyjęcia i do sekcji, która Ci najbardziej odpowiada, na umowę o pracę za najniższą krajową plus dodatki za pracę w nocy, w weekendy i warunki niebezpieczne.

Offline HipoliT

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Kandydat na maszynistę Intercity
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Października 2022, 20:28:11 »
A jak wygląda sytuacja z licencją? Licencje tez robię bezpośrednio u pracodawcy czy wysyłają kandydata do którejś zewnętrznej firmy? I jeszcze jedno pytanie te 2 lata spędziłeś mniej więcej w obrębie zakładu do którego Cię zatrudnili czy musiałeś ganiać po całej Polsce?

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 151
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Kandydat na maszynistę Intercity
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Października 2022, 20:47:41 »
Licencje ogarniasz sobie sam, w ostatnim czasie IC już nie robi szkoleń z licencją i raczej się to nie zmieni.

Ganiać po całej Polsce nie będziesz, ale jak np. zatrudnisz się do sekcji Skarżysko-Kamienna to szkolenia teoretyczne czy jazdy na lokomotywach spalinowych będziesz musiał odbyć w Krakowie.

Offline Forfiter

  • Wiadomości: 44
  • Mechanik
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Kandydat na maszynistę Intercity
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Października 2022, 13:16:16 »
Według nowych przepisów, które wejdą w życie od przyszłego roku, godziny jazdy jako obserwator mają się skrócić do 60, ale za to te zabrane 440 będzie dołożone do jazdy pod nadzorem. Informacja od maszynisty instruktora z mojej spółki.
Odwołane pociągi nigdy się nie spóźniają

Offline gravition

  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 82
Odp: Kandydat na maszynistę Intercity
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Października 2022, 17:28:38 »
I prawidłowo, bo za obserwatora to oczami jeździć się nie nauczysz. 60 godzin wystarczy żeby zapoznać się pobieżnie z pracą maszynisty od kuchni, czyli dyspozytor, objęcie służby, objęcie taboru, przebieg służby itd. A jak kandydat ma się czegoś nauczyć to tylko i wyłącznie za kieratem

Offline k. wojak

  • Wiadomości: 154
  • Wojak
    • Zobacz profil
    • Kanał Youtube
  • Otrzymane polubienia: 74
Odp: Kandydat na maszynistę Intercity
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Października 2022, 18:37:49 »
Licencje ogarniasz sobie sam, w ostatnim czasie IC już nie robi szkoleń z licencją i raczej się to nie zmieni.
Jeszcze 3 tygodnie temu na stronie IC były oferty szkolenia licencja + świadectwo. Pisali wówczas, że na czas szkolenia na licencję jest się zatrudnionym w ramach umowy zlecenie.  Mieli ruszyć z tego co pamiętam na przełomie października i listopada.

Nadmienię także, że jakby ktoś jeszcze chciał się załapać, to PKP Cargo szuka na szkolenie licencja + świadectwo, w prawie wszystkich zakładach, jak nie we wszystkich.
POLREGIO S.A. Zakład Zachodniopomorski

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 151
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Kandydat na maszynistę Intercity
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Października 2022, 21:40:04 »
Z tym, że za licencję musisz sam wybulić, więc tylko tyle robią że ją organizują.

Offline HipoliT

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Kandydat na maszynistę Intercity
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Października 2022, 10:45:14 »
Płacą za wszystko również z licencją. Umowa lojalnościowa na okres 3 lat. Jestem po rozmowie u nich.

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 151
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Kandydat na maszynistę Intercity
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Października 2022, 22:04:13 »
To oni sami nie wiedzą co robią, miesiąc temu mojemu koledze proponowali licencję ale jak sobie zapłaci. Całe IC, co chwila co innego.

Offline KibelAtomowy

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 38
Odp: Kandydat na maszynistę Intercity
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Listopada 2022, 10:29:19 »
W IC robią licencje, ale to trochę inaczej teraz działa, nie powiem Ci dokładnie jak, bo ja robiłem sam i dostałem się z rekrutacji na świadectwo. Jestem na 3 etapie szkolenia i zgadzam się z przedmówcami, obserwator spokojnie by wystarczyło 60 h.

Z tego co wiem, od przyszłego roku mają być szkoleńcy zaliczani w poczet drużyn trakcyjnych, więc spodziewaj się szycht za pomocnika, o ile już takiej informacji nie dostałeś. 160 w pojedynczej obsadzie można imo włożyć między bajki, nikt tego nie podpisze.

Z jazdami jest jak mówią, ja dojeżdżam do sekcji macierzystej, to też trochę zajmuje ale da się przeżyć. U nas na sekcji sporo osób dojeżdża z tego co słyszę.

W IC na świadectwie masz od razu długą umowę i możesz korzystać z UUT no i jeździ się bez przerwy więc godziny wyjeżdżasz naprawdę szybko, czego nie można powiedzieć o Cargo, są u nas ludzie co tam próbowali robić i był podobno dramat - z drugiej strony, znam też gościa co robi w Cargo świadectwo i trafił na maszynistę z którym raz dwa wyjeździł obserwatora. Ile osób tyle opinii, a wszędzie dobrze tam, gdzie nas nie ma.

Offline k. wojak

  • Wiadomości: 154
  • Wojak
    • Zobacz profil
    • Kanał Youtube
  • Otrzymane polubienia: 74
Odp: Kandydat na maszynistę Intercity
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Grudnia 2022, 00:10:44 »
Na stronie Intercity ponownie pojawiły się oferty szkoleń licencja + świadectwo w lokalizacjach widocznych w załączniku.
POLREGIO S.A. Zakład Zachodniopomorski