Autor Wątek:  Pozycja szeregowa nastawnika  (Przeczytany 2415 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał V-R

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Pozycja szeregowa nastawnika
« dnia: 23 Sierpnia 2022, 01:37:55 »
Witam, czasami w podpowiedziach symualtora pokazuje mi sie info: "ustawic nastawnik w pozycji szeregowej". Bywa to w ET22, Nastawnik mam ustawiony na ostatnią pozycje, chyba 43 - podaje z pamieci. No i nie bardzo wiem, co ja mam zrobić. Bede wdzieczny za pomoc, bawię się symualatorem od niedawna, więc nie wiem wwszytkiego. Będe wdzieczny za wyjasnienie. Aha, bawiłem sie pradem niskim, wysokim, nie pomaga. Jakby jeszcze ktos mi wyjasnil, kiedy uzywac pradu niskiego i kiedy wysokiego. Szukalem w googlach, ale nic nie znalazlem.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Pozycja szeregowa nastawnika
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Sierpnia 2022, 01:57:10 »
Możliwe że jest to powiązane. Zmienić nastawę prądową można tylko na pozycji szeregowej lub zerowej. Dlatego gdy na wyższej zacząłeś kręcić przełącznikiem, zasugerowało byś skręcił nastawnik na szeregową, by zadana nastawa mogła wskoczyć. W innych przypadkach raczej jest sugestia bardziej ogólna zwiększenia/zmniejszenia siły pociągowej. Nie bardzo wiem gdzie szukać podpowiedzi w kodzie, to nie sprawdzę niestety.
Normalnie jeździsz na nastawie niskiej. Na nastawie wysokiej masz blokadę do układu szeregowego. Wyższe pozycje nastawnika nie wejdą. Używa się jej do rozruchu bardzo ciężkich składów i podjazdów pod strome wzniesienia, gdy na niższym prądzie siły oporu by przeważyły i pociąg by nie pojechał. Jakiś czas temu AI zostało nauczone z niej korzystać, więc możliwym jest, że dostałbyś w pomocniku sugestię użycia, gdy zostaną spełnione warunki. Z tym, że nie kojarzę żadnego miejsca na sceneriach wydanych w paczce, gdzie byłaby taka potrzeba.
Mój kanał youtube

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 151
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Pozycja szeregowa nastawnika
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Sierpnia 2022, 09:05:30 »
Przy jeździe pod wzniesienia to ja bym tego nie używał, ponieważ ustawienie wysokiego rozruchu jest tylko na 5 minut. Później uruchamia się buczek i należy wyłączyć.

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Pozycja szeregowa nastawnika
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Sierpnia 2022, 15:27:57 »
To może tak po chłopsku... ET22 ma takie stopnie rozruchu:

- na połączeniu szeregowym: 21,
- na połączeniu szeregowo - równoległym: 15,
- na połączeniu równoległym: 12.

To oznacza wprost:
- poz. 1 - 20 układ szeregowy,
- poz. 21 bezoporowa (możliwe jest bocznikowanie),
- poz. 22 - 35 układ szeregowo - równoległy,
- poz. 36 bezoporowa (możliwe jest bocznikowanie),
- poz. 37 - 47 układ równoległy,
- poz. 48 bezoporowa (możliwe jest bocznikowanie).

Zatem @Michał V-R, jeśli podpowiedzi sugerują "ustawić nastawnik w pozycji szeregowej", to musisz zejść do pozycji 21 albo ewentualnie do 0. Najpewniej jednak do poz. 21, aby nie jechać na oporach.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpnia 2022, 15:35:00 wysłana przez Jaco »
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Michał V-R

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Pozycja szeregowa nastawnika
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Sierpnia 2022, 18:31:55 »
Dziękuję wszystkim za pomoc. Myślę, że sobie już poradzę

Offline Barmaniusz

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Pozycja szeregowa nastawnika
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Grudnia 2022, 21:34:08 »
Wydaje mi się, że przyczyną pojawiania się takiego komunikatu może być zbyt niska wartość napięcia w sieci trakcyjnej. Zauważyłem to w scenariuszu testowym (EU07 jeżdżąca po owalu). W tym scenariuszu można "bawić się" napięciem w sieci przy użyciu Shift+5, 6, lub 7. Podczas jazdy na układzie równoległym, przy obniżeniu napięcia sieciowego, pojawia się komunikat właśnie o tym, aby zejść na układ szeregowy.
« Ostatnia zmiana: 23 Grudnia 2022, 21:42:18 wysłana przez Barmaniusz »