Autor Wątek:  Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny  (Przeczytany 9921 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sebeq

  • Wiadomości: 318
  • Projekt: Wschodnia Lubelszczyzna - 62% ukończenia
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 101
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #30 dnia: 13 Sierpnia 2022, 10:10:53 »
A ile za niego chcesz dać? Bo może w tej cenie da się coś lepszego dobrać z wyższej półki bez zmiany ceny.
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpnia 2022, 10:15:43 wysłana przez Sebeq »
z MaSzyną od PC2010

Offline JC118

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Sierpnia 2022, 10:56:46 »
Tak w przedziale cenowym 2800-3300 zł. Laptop nie jest sprawą jakąś pilną bo i tak mam komputer stacjonarny z i5 11400f, 16 GB ramu DDR4 3200 MHz oraz GTX 1650 OC 4GB GDDR6, na którym Maszyna w Full HD oraz z pełnym rendererem chodzi bardzo dobrze. Laptop ma zastąpić HP EliteBooka 840 G1 który ma i5 4300u 8 GB ramu DDR3 1600 Mhz oraz posiada AMD Radeona 8750m 1 GB GDDR5.

Offline Sebeq

  • Wiadomości: 318
  • Projekt: Wschodnia Lubelszczyzna - 62% ukończenia
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 101
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Sierpnia 2022, 10:59:03 »
W takim bądź razie ok, bo myślałem że za tą cenę chcesz kupić kota w worku, ale ten laptop co zaproponowałeś powinien wystarczyć na full HD stary render i detale normalne-wysokie
z MaSzyną od PC2010

Offline tor424

  • Wiadomości: 129
  • Spokojny człowiek
    • Zobacz profil
    • Wielkopolska galeria kolejowa.
  • Otrzymane polubienia: 68
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Sierpnia 2022, 14:35:36 »
2GB pamięci VRAM może nie wystarczyć, jeśli chcesz grać na maksymalnych ustawieniach. Wystarczy natomiast to na średnie/niskie ustawienia - Ja również mam w laptopie kartę nvidii z 2GB vram i na takich ustawieniach jak w załączniku mam te 60fps z maksymalnymi spadkami do 40 na większych stacjach.

Jeśli chcesz grać na maksymalnych ustawieniach to szukaj czegoś z minimum 4 GB VRAM i więcej. Dla mnie 2 gb wystarcza, ponieważ nie potrzebuję tekstur w 4K.

Pasjonat elektroniki, informatyki i programowania - C++,C#,Lua i reverse engineering

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #34 dnia: 08 Września 2022, 21:40:59 »
Odświeżę nieco temat, gdyż zacząłem poważnie rozważać zakup karty spod szyldu AMD zamiast nVidia - czy jest ktoś w stanie napisać jak działają najnowsze sterowniki na serii Radeonów 6xxx? Czy są problemy z wydajnością / wyświetlaniem grafiki?

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #35 dnia: 08 Września 2022, 21:44:20 »
Było kilka zgłoszeń na artefakty kaskady shadowmapy. Z wydajnością ponoć lepiej.
Mój kanał youtube

Offline Joachimowicz

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 1701
  • Nazywam się N'Avoie
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1950
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #36 dnia: 08 Września 2022, 21:46:08 »
Na rx590 z 7-9 fpsów w wolicy zrobiło się 20-30 (30 po wyłączeniu cieni). Cienie się popsuły. W emergency 4, która też miała problem z amd, nie wczytuje się ui, albo w ogóle nie wyświetla ekranu.
| Z maszyną od 20 Kwietnia 2010! |

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #37 dnia: 08 Września 2022, 22:14:49 »
Było kilka zgłoszeń na artefakty kaskady shadowmapy. Z wydajnością ponoć lepiej.
Dotyczyło to kart z obecnej generacji 6xxx czy starszych?
BTW. z tego co pamiętam, to technologia upscalingu FSR od AMD jest opensource, ale nie wiem czy implementacja do MaSzyny jest w ogóle możliwa. Temat był kiedyś ruszany przez devów?

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Komputer pod MaSzyne
« Odpowiedź #38 dnia: 30 Listopada 2022, 15:09:29 »
Zrobiłem sobie ostatnio eksperyment. Nie mam wypasionej kary bo tylko GTX1050Ti. Zrobiłem próbę na kilkunastu kilometrach średniej trasy l053-day-tlk83202. Ustawienia w starterze mam dość wysokie i z cieniami. Jeśli włączę Ogranicz FPS to oczywiście trzyma się 50 FPS jak to mój TV ma standardowo i zajętość karty jest w okolicy 50%. Niestety zauważam lekkie przycinanie się obrazu w niektórych momentach. Jeśli wyłączę ograniczanie FPS to oczywiście karta chodzi na 100% (i grzeje się tym samym na 60st). FPSy w zależności od miejsca wahają się między 65, a 145 i nie widać tych problemów z przycinaniem. Dla mnie trochę to dziwne, że ograniczanie wprowadza te ścinki. Wolałbym ograniczyć FPS bo wtedy karta się dużo mniej grzeje ale to zachowanie nie jest fajne. Dlaczego tak się dzieje?
Widzę, że znacznie stabilniej to działa jak się nie włączy ograniczenia w Starterze, a ograniczy w ustawieniach 3D NVidii. Też ogranicza FPS ale nie dostaje czkawki i GPU nie jest obciążone na max'a i trochę mniej się grzeje.
« Ostatnia zmiana: 30 Listopada 2022, 16:39:14 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Grudnia 2022, 03:55:55 »
Z racji tego, iż jakiś czas temu zaopatrzyłem się w nowe GPU oraz CPU, postanowiłem zrobić szybki benchmark na scenerii/stacji, która została wymieniona kilka postów wyżej jako ta z najniższym fps.

Specyfikacja:
CPU: AMD Ryzen 5 5600 (delikatny undervolting)
GPU: AMD Radeon RX 6800 16GB (najnowsze sterowniki z 1. grudnia)
RAM: 32 GB DDR4 3200MHz
SSD: M2 SATA
OS: Win10
EU07: 22.11 (czysta wersja)

Test wykonałem na scenerii Wrzosy, stacja Wolica (wrzosy_roj66582), w fullscreen 2560x1440, wszystkie ustawienia graficzne na ultra/max (screen w załączniku). Po uruchomieniu scenariusza, standardowy widok z kabiny to stałe 40 fps, przy obrotach kamerą na boki można dobić do 50-60 fps.

Obserwacje:
* Na ilość klatek nie ma wpływu rozdzielczość ekranu ani rozdzielczość bufora - zmieniłem z ciekawości na 1080p oba parametry i dalej jak wół 40 fps na widoku startowym - logika podpowiada że to nie jest normalne zachowanie, ale być może jest coś co pominąłem przy teście na szybko.
* Przesuwając suwaki dostępne z poziomu symulatora (F12), tj. pogoda, odbicia, cienie: wybierając bezchmurne niebo, np. latem, fps spadają, a dodając zachmurzenie/opad liczba klatek rośnie; odbicia w stopniu '2' drastycznie obniżają fps - po zmianie poziomu odbić z 2 na 0 uzyskałem blisko 2x więcej fps; odległość cieni nie ma wpływu na fps, lub niedokładnie zweryfikowałem zmianę tego parametru.
* Aberracja chromatyczna działa dziwnie, tj. na całym polu widzenia a nie na krawędziach ekranu - albo ten shader się sypie na kartach AMD, albo implementacja jest dosyć dziwna. Nie ma wpływu na fps.
* Pojawiają się artefakty przy renderowaniu cieni, zwykle tych cienkich - wzajemne przenikanie się z teksturami na które rzutują. Nie testowałem innych ustawień MaSzyny, ale jest ryzyko że karta od czerwonych tu coś psuje.
* FOV nie ma wpływu na wydajność, mimo większego kąta widzenia i obszaru/ilości obiektów do renderowania.
* Rozmywanie/wygładzanie krawędzi wg ustawień symulatora działa kiepsko - migotanie drobnych szczegółów (np. kratownica bramki od sieci trakcyjnej) przypomina to z SimRaila. Wycinek screena w 1:1 z rozdzielczości 1440p w załączniku. W najbliższym czasie spróbuje wykorzystać ustawienia sterowników AMD do wygładzania i dam znać jakie efekty wizualne/wydajnościowe.

Dla porównania, w SimRail Playtest (wersja na dzień 12.12.22) na stacji Sosnowiec, w kabinie Elfa miałem stałe 100 fps, po ostatniej aktualizacji jeszcze nie sprawdzałem.

Ponieważ sam wątek dotyczy kart graficznych a nie stricte benchmarków, dodaję ciekawostkę/subiektywne odczucia: niedawna wymiana sprzętu dotyczyła CPU (Ryzen 3500X), GPU (GTX 960) i RAM (16 GB) - przyznam szczerze, że na potrzeby 1440p@170Hz jak najbardziej było warto i nie żałuję zakupu. Jeśli interesuje kogoś koszt takiego ulepszenia, to łącznie za nowe CPU, GPU i dodatkowy RAM wyszło ok. 3500 zł, przy czym nie sprzedawałem starych podzespołów i posiadałem kupony rabatowe na amazon.pl oraz morele.net, które wykorzystałem na zakup dopiero gdy trafiła się bardzo dobra okazja.
Z uwagi na odświeżanie monitora, w sterownikach AMD ustawiłem fps limit: 172, aby nie obciążać niepotrzebnie karty - chociaż i tak uważam że te 170 fps to też raczej sztuka dla sztuki, bo z racji tego iż różnicę powyżej 100-120 fps realnie już ciężko jest wyczuć, to zmuszanie karty do intensywnej pracy nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego. :)

Może nie napiszę niczego odkrywczego, ale może choć do jakiejś części osób uda mi się dotrzeć i oszczędzić im wydatków: podobna sytuacja z 'odczuwanymi wrażeniami' tyczy się również ślepego ustawienia 'wszystko na ultra' i różnej maści wykresów które można znaleźć w internecie - kilkukrotnie przeglądając przed zakupem te wszystkie zestawienia kart, filmy na YT z porównaniami etc., złapałem się na tym, że sugeruję się cyferkami i słupkami, zamiast racjonalnym podejściem - przecież bardzo często jest tak, że między ustawieniami ULTRA a np. WYSOKIMI nie ma znaczącej różnicy w detalach, a i tak im gra bardziej dynamiczna, tym mniej zwracamy uwagę na szczegóły. Morał z tego taki, iż nie należy się sugerować wykresami i tabelkami, bo one przedstawiają typowe benchmarki dla CPU/GPU, a nie reprezentują średni fps przy racjonalnie wyważonych ustawieniach graficznych. Jako przykład mogę podać Doom Eternal, gdzie na starym sprzęcie zmieniając niektóre ustawienia graficzne z Ultra (Nightmare) na Wysokie nie zauważyłem praktycznie żadnej różnicy w wyglądzie, ale za to zyskałem ok. 20-30% fps. Dlatego jestem zdania, że gdy gra nie jest w stanie wyciągnąć np. 60 czy 100 fps (w zależności od potrzeb/monitora), to zanim zaczniemy się napalać na RTX 4090 i szykować się do sprzedaży nerki, warto popróbować z obniżeniem ustawień graficznych - oczywiście bez przesady, nie ma sensu bawić się w 'lowspecgaming' i ustawiać grafikę na poziomie ziemniaka czy minecrafta. ;) Sam do np. MaSzyny nie mam zamiaru zostawiać tych ustawień które wykorzystałem do powyższych testów - po zakończonej zabawie w porównywanie wydajności na pewno zjadę z parametrami w dół.

Odpalałem również na szybko tytuły sprzed 4-5 lat w ustawieniach na ultra (na potrzeby testowania i porównywania wydajności z poprzednim sprzętem) i obecnie mój zestaw wyciąga w średnio-starszych tytułach spokojnie >150 fps, o ile sama optymalizacja gry na PC nie jest zepsuta. W najbliższych miesiącach mam zamiar bardziej intensywnie zweryfikować możliwości tej karty (przez zakup/uruchomienie gier które odkładałem 'na później' z racji posiadania słabego sprzętu), a także chcę przetestować technologię RSR/FSR (której btw. w MaSzynie nie udało mi się uruchomić), i jeśli nie będzie widocznych spadków poniżej ~100 fps przy racjonalnie dopasowanych ustawieniach graficznych (pomijam tytuły typu MSFS2020), to będę mógł polecić tę kartę każdemu 'przeciętnemu' graczowi do 1440p, ale w tej kwestii dam znać za jakiś czas - o ile rynek GPU nie wywróci się do góry nogami. :)

Za wszystkie błędy w tekście przepraszam, barbarzyńska godzina.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #40 dnia: 12 Stycznia 2023, 16:55:25 »
To jest ciekawe, bo ja dla sprawdzenia zamieniłem dotychczasowego GTX1050Ti z 4GB na RTX2070S z 8GB i w Wolicy po starcie też mam w okolicy 45-48 FPSów przy wysokich ustawieniach. Karta chodzi na 40%-50%, więc wygląda jakby miała zapas ale coś trzyma klatki poniżej 50. Nie mam włączonej blokady w starterze i w sofcie nVidii też ustawienia domyślne.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Marcin E2rD

  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
    • http://ag.bocznica.org/
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #41 dnia: 12 Stycznia 2023, 17:06:07 »
Zapewne procesor. W drugiej kolejności obstawiałbym RAM.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #42 dnia: 12 Stycznia 2023, 17:12:41 »
A jeśli to procesor to nie powinien być jakoś mocno obciążony jeśli to on miałby być przyczyną? On ma ze 30% obciążenia teraz.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline JAN21

  • Deweloper
  • Wiadomości: 486
  • Tory se robie se
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1421
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #43 dnia: 12 Stycznia 2023, 18:50:31 »
* Aberracja chromatyczna działa dziwnie, tj. na całym polu widzenia a nie na krawędziach ekranu - albo ten shader się sypie na kartach AMD, albo implementacja jest dosyć dziwna. Nie ma wpływu na fps.
Wszystkie milkopochodne-exeki mają ten tandetny szejder. Z tego co kojarzę to wystarczy pobrać jakieś shadery od TMJa i podmienić plik "postfx_chromaticaberration.frag". Tam jest już prawidłowy szejderek.


Dobrowolne wsparcie: Tipply

Offline Marcin E2rD

  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
    • http://ag.bocznica.org/
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Stycznia 2023, 22:33:02 »
A jeśli to procesor to nie powinien być jakoś mocno obciążony jeśli to on miałby być przyczyną? On ma ze 30% obciążenia teraz.

A tak w ogóle jaki masz proc i ile ramu? Ja na i3-12100 mam klatek aż za dużo, a kartę mam sprzed dwóch generacji.
Nie trafiłem na miejsce na jakiejkolwiek scenerii gdzie miałbym jakaś przycinkę. Wszystko chodzi ultrapłynnie.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #45 dnia: 12 Stycznia 2023, 23:17:54 »
16GB RAMu ale procesor raczej wiekowy bo to i5-4460. U mnie płynnie też wszystko chodzi i nie narzekam ale z ciekawości zastanawia mnie po prostu dlaczego taki jest efekt. Jeśli nie mam ograniczeń klatek w starterze i prawie wszystko ustawione na max, to jest zwykle od ok 50 do prawie 200 na szlakach. Przycinania nie obserwuję. Zdziwiło mnie tylko, że przykładowo na Wolicy GPU pracuje na ok 50%, CPU na jakieś 40%, a FPS jest poniżej 50.
« Ostatnia zmiana: 13 Stycznia 2023, 10:21:18 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Marcin E2rD

  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
    • http://ag.bocznica.org/
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #46 dnia: 12 Stycznia 2023, 23:58:33 »
Wg mnie bankowo wina leży po stronie CPU. Miałem i5-4570 i procek nie wyrabiał. Oczywiście jeździć się dało, i to nawet całkiem płynnie, ale o stabilnych 60fps w bardziej zasobożernych miejscach nie było mowy.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #47 dnia: 13 Stycznia 2023, 10:18:02 »
No tego nie sprawdzę, bo zmiana procesora wymagałaby zmiany płyty głównej bo do mojego Asus'a H81M-PLUS raczej tylko procesory 4 generacji można wsadzić. Mogę najwyżej podmienić z drugiego komputera, gdzie siedzi i5-4690 ale to niewielka różnica.
Swoją drogą jeśli procesor nie wyrabia, to powinien być mocno zajęty, a nie na 30-40%. Skąd wiadomo, że CPU jest wąskim gardłem w takim przypadku?
« Ostatnia zmiana: 13 Stycznia 2023, 10:22:41 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Marcin E2rD

  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
    • http://ag.bocznica.org/
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #48 dnia: 13 Stycznia 2023, 10:31:59 »
A jak sprawdzasz obciążenie procesora? Widzisz użycie każdego rdzenia i każdego wątku? Jeśli nie, proponuję żebyś sprawdził sobie co pokaże Ci np. MSI Afterburner.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #49 dnia: 13 Stycznia 2023, 10:38:28 »
Zakładka Wydajność w Managerze zadań ale sprawdzę jeszcze na MSI Afterburner.
Dwa rdzenie CPU trzymają w okolicy 65-75%, a drugie dwa 30-35%. Użycie GPU w okolicy 50%.
« Ostatnia zmiana: 13 Stycznia 2023, 11:43:55 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Marcin E2rD

  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
    • http://ag.bocznica.org/
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #50 dnia: 13 Stycznia 2023, 16:39:10 »
Myślę, że to jednak wskazuje na wąskie gardło, jakim jest CPU. Nie napisałeś też gdzie robiłeś test. Na torze doświadczalnym czy na jakiejś bardziej wymagającej scenerii.
Wczytałem teraz Wrzosy, mam monitor ultrawide (2560x1080) i tam wykorzystanie procka wynosi 20-30%.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Pomoc w doborze karty graficznej do Maszyny
« Odpowiedź #51 dnia: 13 Stycznia 2023, 16:53:39 »
Tak jak pisałem, testy robiłem w Wolicy na Wrzosach tak jak Czeski Kretek. Na tej stacji jest mniej, dalej na szlaku jest sporo więcej.
Jak wspominałem, nie tnie mi przy wysokich ustawieniach więc na razie nie mam nacisku na kolejne wydawanie kasy. Na razie badam co ma największy wpływ. Do pulpitu chciałem mieć spore "okno" więc jest TV 32". Też nie najnowszy i w 1080p, i to się też długo nie zmieni.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.