Autor Wątek:  Co oznacza relokacja lokomotywy?  (Przeczytany 2304 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

KKMINT

  • Gość
Co oznacza relokacja lokomotywy?
« dnia: 13 Sierpnia 2021, 23:15:20 »
Witam serdecznie,

chciałem zapytać co oznacza określenie "relokacja lokomotywy". Skąd takie pytanie? Przeglądałem sobie dziś Ilostan Pojazdów Trakcyjnych i natrafiłem na lokomotywy wyłączone z eksploatacji- m. in 09-046 i 09-020.. O naprawie P4 rodzynka 046 wiem, natomiast zaciekawiły mnie losy lokomotywy EP09-020. Niedawno ją widziałem, wyglądała jak nowa. Zerknąłem na wydarzenia z życia lokomotywy i widzę:

Relokacja lokomotywy w związku z wejściem w życie lokomotyw EU160... Ogólnie wszystko rozumiem, ale co może stać się z tą lokomotywą? Przejdzie do innego przewoźnika? EP09? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp: Co oznacza relokacja lokomotywy?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Sierpnia 2021, 08:12:31 »
Jak wiemy, każdy pojazd jest na stanie jakiejś lokomotywowni X. Jest to, że tak to ujmę, jego lokomotywownia macierzysta. Relokacja oznacza przeniesienie pojazdu na stan innej lokomotywowni Y, co często jest równoznaczne ze zmianą przewoźnika który będzie ten pojazd od tej chwili eksploatował. Przyczyn relokacji może być wiele, może nią być np wypożyczenie taboru innemu przewoźnikowi (tak jak niegdyś bardzo często można było zobaczyć lokomotywę PKP Cargo w pociągu Przewozów Regionalnych) czy też po prostu sytuacja, gdzie firma kupiła nowe maszyny, i chce umieścić je w swojej "flagowej" lokomotywowni w mieście, w którym bieg rozpoczyna większość pociągów lub te najbardziej dochodowe.

Co do EP09-020 to została ona przeniesiona z Warszawy do Krakowa, lecz nie zmieniła właściciela; dalej będzie jeździć w PKP IC.
Przeniesienie nastąpiło gdyż "ICki" odebrały nowe Newagowskie Griffiny (EU160) i chcą je mieć w Warszawie, gdyż tam początek ma większość najbardziej dochodowych połączeń.

Offline biovital1

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 349
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 241
Odp: Co oznacza relokacja lokomotywy?
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Sierpnia 2021, 09:25:11 »
Jak wiemy, każdy pojazd jest na stanie jakiejś lokomotywowni X. 
Co do zasady nie zawsze tak jest. Do niedawna pod rządami tzw. "bankomatów" wszystkie elektrowozy PKP-CARGO SA. były na stanie...Centrali. Dopiero w okolicy 2016 roku powrócono do sprawdzonych rozwiązań i poprzydzielano bezpańskie maszyny do poszczególnych zakładów i sekcji.

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Co oznacza relokacja lokomotywy?
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Sierpnia 2021, 11:19:11 »
Relokacja oznacza przeniesienie pojazdu na stan innej lokomotywowni Y, co często jest równoznaczne ze zmianą przewoźnika który będzie ten pojazd od tej chwili eksploatował.

Trochę zagmatwałeś to. Relokacja, choć bardziej przyjaznym słowem jest "przeniesienie", funkcjonowała przede wszystkim za czasów starego PKP. Wtedy maszyny niektórych serii przenoszono z jednej MD do drugiej lub wysyłano w... delegację. Dziś ta skala jest inna, bo nie ma już tylu lokomotywowni, nie ma już tylu maszyn, a są za to potężne zakłady. O zakładach tych można by się rozpisywać, ale może innym razem. Co do drugiej sprawy, przeniesienie/relokacja nie jest równoznaczne ze zmianą przewoźnika i nie ma tu znaczenia, czy jest to często, czy nie - jeśli zmienia się właściciel to cała ta operacja nazywa się wtedy sprzedażą/kupnem lokomotywy, a więc handlem pomiędzy przewoźnikami.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 151
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Co oznacza relokacja lokomotywy?
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Sierpnia 2021, 12:50:08 »
Akurat w tym przypadku co kolega tu pyta, chodzi o to że praktycznie wszystkie EP09 (oprócz tych z czeskim systemem bezpieczeństwa) zostały przeniesione z Zakładu Centralnego do Zakładu Południowego. Cała filozofia, a ilostan niekiedy niepotrzebnie komplikuje niektóre sprawy.

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Co oznacza relokacja lokomotywy?
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Sierpnia 2021, 13:28:00 »
Czyli w tym przypadku dokładnie mówiąc z szopy Warszawa Olszynka Grochowska do depo Kraków Prokocim...
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"