Autor Wątek:  Nasza Maszyna vs. symulator DB  (Przeczytany 2471 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dżyszla

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
    • mgr inż. Dżyszla Homepage
  • Otrzymane polubienia: 6
Nasza Maszyna vs. symulator DB
« dnia: 20 Lipca 2021, 15:10:41 »
Może to uznacie za mały spam, ale mam nadzieję, że wybaczycie, bo chciałbym się podzielić czymś (po mojej wieloletniej nieobecności na forum).
Miałem okazję dziś odbyć szkolenie na symulatorze lokomotywy Vectron (konkretnie: X4E) DB Cargo. Powiem Wam - prawie nie czułem różnicy między tym symulatorem, a Maszyną. Może nieco ciekawiej warunki pogodowo (głównie wiatr) się dostrzegało, ale poza tym powiedziałbym, że to ten sam program. Przesiadka na symulator DB w ogóle nie była problemem (choć na Maszynie bardzo mało aktualnie się bawię). I chyba w takim momencie tym bardziej mogę docenić to, co zostało zapoczątkowane tu wiele lat temu i jak się to rozwinęło.
A co do samego Vectrona i sterowania - choć zawsze uważałem, że wielkie koło i cały panel przełączników i kontrolek sprawiał, że to wszystko miało duszę, to przyznać muszę, że prowadzenie tych skomputeryzowanych jednostek jest faktycznie bajecznie proste.

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 151
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Nasza Maszyna vs. symulator DB
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Lipca 2021, 17:35:37 »
A kto mówił, że symulatory kolejowe są jakieś skomplikowane? Niestety do symulatorów dla szkolenia pilotów im dużo brakuje. Szkoliłem się już na kilku symulatorach i niekiedy maszyna lepiej odzwierciedla niektóre sytuacje. Zaletą symulatorów do szkoleń jest to, że można zadawać różne, dzwine symulacje na szlaku.

A co do jazdy nowoczesnymi pojazdami to tak jak zawsze, są plusy i są minusy.

Offline Dżyszla

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
    • mgr inż. Dżyszla Homepage
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nasza Maszyna vs. symulator DB
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lipca 2021, 20:13:56 »
Pewnie dlatego, że w przyparku lotnictwa działa tylko kilka światowych producentów, którym też zależy na szkoleniu (wiadomo: mniej wypadków = więcej kasy - w największym skrócie). Przy lokomotywach nie ma już takich pieniędzy, takich międzynarodowych zasięgów producentów.

Moją najdziwniejszą z symulatora był... fortepian na torach :D No i ta pogoda - normalnie jak w 2050 - wichura, ulewa, burza, śnieżyca, pożar przy torach, jakiś pył - wszystko na raz :)

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 151
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Nasza Maszyna vs. symulator DB
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lipca 2021, 22:20:29 »
Ja uważam, że gdyby się przyłożyć do tych symulatorów to byłoby to wspaniałe narzędzie do trenowania postępowań w sytuacjach awaryjnych tak jak to ćwiczą piloci. Bo te wygłupy z fortepianami czy jak ja miałem z wózkami ze sklepów albo bijatyką na peronie to nie wiem w czym ma pomóc :P

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6086
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2066
Odp: Nasza Maszyna vs. symulator DB
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lipca 2021, 22:24:31 »
Różne incydenty się zdarzają. Wersalka zrywająca sieć trakcyjną i uszkadzająca lokomotywę już była.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Nasza Maszyna vs. symulator DB
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lipca 2021, 22:26:29 »
Każdy z nas w tym i Ty może się jakoś przyłożyć/dołożyć, nie ma problemu jeśli chodzi o MaSzynę. To często żmudna, nudna praca, dużo roboczogodzin pracy i to za darmo, no może za kilka ciepłych słów i to niekoniecznie.

Offline Dżyszla

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
    • mgr inż. Dżyszla Homepage
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nasza Maszyna vs. symulator DB
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Lipca 2021, 20:18:41 »
Kiedyś muszę się wziąć w ogóle za przepisanie STV i HTV pod nowszy kompilator, żeby w ogóle było użyteczne. A i z perspektywy ponad 10 lat ten kod wygląda strasznie (choć wtedy miałem już ponad 10 doświadczenia). Ale - z przykrością muszę stwierdzić - praca zawodowo strasznie mnie wypaliła i nie mam kompletnie już zapału do pisania poza pracą tak, jak dawniej to robiłem.
Pytanie tylko - czy ktoś jeszcze korzysta z tych narzędzi? :)
« Ostatnia zmiana: 21 Lipca 2021, 20:19:54 wysłana przez Dżyszla »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Nasza Maszyna vs. symulator DB
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Lipca 2021, 23:29:56 »
HTV działa. Binarka się odpala na win10, jest w paczce, przeżył dodanie większej ilości parametrów do dat. Jakubg1 coś kombinował niedawno z analogicznym programem ale z wizualizacją wzorowaną na współczesnym sofcie do odczytu danych rejestratora.
STV to odpalałem dawno temu i w sumie nie pamiętam po co. Rainsted jest dużo lepszy jako narzędzie diagnostyczne do prac przy mapie/scenariuszu, choć nie ma overlayów właściwości torów.
« Ostatnia zmiana: 21 Lipca 2021, 23:32:01 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube