Autor Wątek:  Rozświetlenie scenerii  (Przeczytany 3608 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline koko123

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Rozświetlenie scenerii
« dnia: 30 Grudnia 2020, 01:30:40 »
Witam, gdy załączę reflektory rozświetla mi się cała sceneria. Wiem był już kiedyś osobny wątek w tym temacie, jednak nie znalazłem tam niczego co mogłoby pomóc. Procesor: Intel Core i5-3320M do 3,3GHz
Pamięć ram: 8GB DDR3
Dysk twardy: Nowy 512GB SSD
Matryca: 13,3" 1366x768
Karta graficzna: Intel HD Graphics 4000
Porty: mini HDMI; USB 3.0; VGA
System: Windows 7 Pro                                                                                                                     

Offline Adm

  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Grudnia 2020, 02:24:41 »
Grasz na not padzie 13 Cali?

Offline koko123

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Grudnia 2020, 08:54:39 »
No tak
Ale mi to nie przeszkadza, zresztą zawsze można podłączyć monitor.
Tylko nie wiem co zrobić z tym rozświetlaniem scenerii.

Offline Hubertnator23

  • Deweloper
  • Wiadomości: 661
  • Specjalista ds. kiszenia nieukończonych dodatków
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 416
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Grudnia 2020, 09:46:23 »
Załącz plik "log.txt".

Offline Turbokibel

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1598
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1293
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Grudnia 2020, 09:48:45 »
Tu nie trzeba loga, włączony stary tryb renderowania i karta graficzna zintegrowana = takie anomalia.
Otrzymałem permanentnego bana na 6h xD

Offline koko123

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Grudnia 2020, 10:11:00 »
Czyli niestety nic się nie da zaradzić ?

Offline Hubertnator23

  • Deweloper
  • Wiadomości: 661
  • Specjalista ds. kiszenia nieukończonych dodatków
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 416
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Grudnia 2020, 10:11:48 »
Jedyne co możesz zrobić, to zmienić tryb renderowania na "Pełny", albo kupić nową kartę graficzną.

Offline koko123

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Grudnia 2020, 12:26:03 »
Ustawiłem tryb renderowania na pełny, mimo to nawet na najniższych ustawieniach po uruchomieniu symulacji wszystkie tekstury "latają". Czasami nawet pudło wagonu ustawia się do pionu, nic prawie nie widać. Czy takie zachowanie jest możliwe, przez to że nie pobrałem odznaczonych przy instalacji  (o ile dobrze pamiętam) bibliotek UCTR
« Ostatnia zmiana: 30 Grudnia 2020, 12:28:44 wysłana przez koko123 »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Grudnia 2020, 13:47:50 »
Nie. Raczej, że taki sprzęt nie wyrabia z pełnym rendererem. Jakby to były tylko anomalie z materiałami, to można by jakieś pomijanie postprocesów próbować, ale jak modele latają, to raczej nie ma co kombinować i zostaje legacy.
Mój kanał youtube

Offline koko123

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Stycznia 2021, 15:42:50 »
Wielka szkoda...
Sprzętu niestety prędko nie zmienię ):
Dodatkowo tekst, na ekranie wczytywania jest w postaci ''piktogramów'' np.  strzałki czy kratki #''.
Natomiast np. rozkład jazdy na scenerii działa prawidłowo, ale po załączeniu kolejnego okienka oba stają się  niewidoczne, takie "zamazane".
Rozumiem że jest to wina mojego komputera ?

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Stycznia 2021, 18:27:24 »
Nikt do tej pory nie zgłaszał błędów wyświetlania UI od przejścia na imgui kilka lat temu.
Mój kanał youtube

Offline koko123

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Stycznia 2021, 21:37:05 »
Na poprzednim laptopie napisy wyświetlały się prawidłowo, więc dziwne.
Po ponownym zainstalowaniu to samo.

Offline koko123

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Stycznia 2021, 17:53:43 »
Mam nadzieje że problem z napisami ustąpi po wgraniu systemu windows 10 i ewentualnej aktualizacji sterowników.
Jeżeli chodzi natomiast o rozświetlenie scenerii, może i to ustąpi, na pełnym renderowaniu komputer wydoli.
Jednak zastanawia mnie bardzo fakt, iż teraz mam ustawiony tryb renderowania na uproszczony,
ustawienia graficzne nie są na najniższym poziomie, ogólnie biorąc na średnim,  i śmiga świetnie nawet na bardziej wymagających sceneriach (nawet na domyślnych ustawieniach z uproszczonym renderem) tylko czasami mnie wyrzuca (''program przestał działać''), ale może jest to kwestia '' odbicia jako cubemapa''  (lub mam nadzieje że coś błahego, nie dzieje się to zawsze). Wszystko działa pięknie, oprócz  rozświetlania scenerii po załączeniu świateł, co niestety wszystko psuje...
Czytałem że zmiana karty graficznej w ustawieniach na tę mocniejszą jeżeli jest zintegrowana może pomóc, ale ja się nie znam na komputerach od tej strony, a jestem ''uzależniony'' od tego symulatora, gdyż kocham kolej i ten symulator (:
Co ciekawe wcześniej miałem znacznie słabszy komputer, i po wejściu tych '' nowych świateł''  również sceneria się rozświetlała. Jednak po uruchomieniu exe z shaderami i ustawieniami grafiki na najniższą. Symulacja się uruchamiała, sceneria nie rozświetlała się tylko strasznie cieło, ale ''chodziło'' a na tym lepszym laptopie na pełnym czy na uproszczonym shaderowym  tekstury normalnie '' latają''.
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2021, 17:59:07 wysłana przez koko123 »

Offline koko123

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Grudnia 2021, 17:15:03 »
Witam ponownie, po aktualizacji sterowników modele tak jak pisałem powyżej (specyfikacje również) na renderze pełnym nie występuje już żadne ''tańczenie tekstur'' oraz napisy wyświetlają się już poprawnie.
Oraz co najważniejsze sceneria się nie rozświetla, ale nie do końca jest tak fajnie...
Do momentu gdy nie załączę świateł w lokomotywie symulacja działa stosunkowo płynnie         -
(w uśrednionych, średnich z plusem ustawieniach graficznych). Gdy wykonam ową czynność symulacja zaczyna zauważalnie przycinać oraz w kabinie lokomotywy np. na suficie występuje rozświetlony mały obłok (jak poprzez przyświecenie latarką), a dookoła zauważalne są prawie niewidoczne linie przybierające odcień światła reflektorowego. Jak przypuszczam powinny wyświetlać się one przed lokomotywą. Rozważam wymianę sprzętu komputerowego ale z powodu różnych osobistych względów nie w tym czasie, więc staram się dojść do kompromisu na tym sprzęcie który aktualnie posiadam. Więc mam pytanie, czy jest opcja aby temu zaradzić (w trybie uproszczonym shaderowym również nie występuje rozświetlanie scenerii, symulacja chodzi wyraźnie płynniej, ale nadal nie tak jak w trybie uproszczonym, oraz dalej występuje efekt  "latarki')
Nie chce odpalać jednak symulacji przy użyciu trybu uproszczonego shaderowego ponieważ występuje zauważalny mocny spadek oświetlenia scenerii... Co ciekawe komputer radzi sobie (w mojej ocenie) bardzo dobrze, płynnie przy wyższych ustawieniach graficznych (tryb uproszczony) ale niestety znów, tutaj wszystko niszczy rozświetlanie całej scenerii, w tej właśnie opcji rendera...

Na koniec dodam że ustawiłem dynamiclights na wartość 1, oraz przy niższych, niskich ustawieniach w renderze pełnym nadal występuje przyciananie oraz efekt "latarki"
Czy można jeszcze metodą prób i błędów poprawić sytuacje ? Dlaczego następuję wyraźny, mocny spadek płynności symulacji po załączeniu oświetlenia czołowego lokomotywy...
« Ostatnia zmiana: 03 Grudnia 2021, 17:21:29 wysłana przez koko123 »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Grudnia 2021, 18:53:42 »
Pokaż jak to światło w kabinie wygląda. Światła czołowe to technicznie jeden emiter z ciasteczkiem na trzech kanałach, odsunięty wgłąb pojazdu, by stożek miał już jakąś szerokość na czole.
Mój kanał youtube

Offline koko123

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Grudnia 2021, 00:22:37 »
Dodam jeszcze że po wyjściu z kabiny również nie jest widoczny obłok świetlny, a w kabinie jak widać jest, ale nie tam gdzie trzeba...

Offline KibelAtomowy

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 38
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Grudnia 2021, 14:32:15 »
Cześć.
Też mam Intela HD (w sumie mam praktycznie ten sam spec, tylko laptop 15") i miałem ten sam problem - albo rozświetlona sceneria, albo bug ze smugami światła na
pełnym rendererze.
Wypróbuj renderer Angle
https://eu07.pl/forum/index.php?topic=33158.0

U mnie podziałało - da się grać na nocnych sceneriach, są smugi światła.
Jedyny minus jest taki, że mam buga z ustawieniem bezchmurnym - niebo jest szare jak kupa, ale olałem to.


Polecam ogarnąć za grosze monitor zewnętrzny 1360x768 większy niż te 13".
Albo na 1600x900. Ja kupiłem za 30 zł na olx. ;)

« Ostatnia zmiana: 11 Grudnia 2021, 14:34:36 wysłana przez KibelAtomowy »

Offline koko123

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Rozświetlenie scenerii
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Grudnia 2021, 14:00:45 »
Dziękuję bardzo za odpowiedź, jednak nie wiem jak rozpocząć proces pobierania zawartości symulatora, ponieważ w sprawach bardziej złożonych, tego typu za bardzo się nie znam.
Potrzebny jest już pobrany symulator z oficjalnej strony symulatora, czy nie jest to "nakładka" ?
tzw. pamiętam jak kiedyś, gdy był jeszcze starter rainsted i tam był właśnie wybór exe.
Przesyłam zdjęcie strony z linku.

Co do monitora to mam podpięty zewnętrzny (;