Autor Wątek:  Ustawienia sprzętowe  (Przeczytany 2037 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hubo221

  • Wiadomości: 174
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Ustawienia sprzętowe
« dnia: 18 Września 2020, 15:50:17 »
Intel Core i5-8400 2,80 GHz
RAM: 8 GB
GeForce GTX 1050Ti 4 GB

Historia zaczyna się w momencie, gdy pojawiły się skoki fps przy stacjach i (nawet) przystankach. Nie zależnie czy przy ograniczonym fps do 60, czy nie - występowało lekkie, bo lekkie, ale jednak wkurzające przycinanie. Stwierdziłem, że coś z tym zrobię... No i zrobiłem.

Ustawiłem opcje zasilania na "wysoką wydajność". Było na "zrównoważony". OK. Pierwszy powód powyższego stanu rzeczy.
Poszedłem jeszcze dalej. W konfiguracji systemu -> rozruch -> opcje zaawansowane -> liczba procesorów było ustawione 1. W sumienie nie widzieć dlaczego. Ustawiłem na max, czyli 4.
Wyłączyłem też GUI przy uruchamianiu komputera.

No i wesół uruchomiłem ponownie komputer. Potem MaSzynę. No i efekt tego taki, że teraz takie skoki fps oraz (co za tym idzie) non stop występujące przycinki występują cały czas. Czy to na ograniczeniu fps, czy bez.
Sam komputer przyspieszył. Czuć to.
Zainstalowałem też sterownik do grafiki z płyty. Nie pomogło.

Na logikę symulator powinien śmigać. A nie śmiga.

Co schrzaniłem?
Dziękuję z góry za pomoc.

EDIT: A... Przy braku ograniczenia fps, mam 120 - 160. Tylko cholernie skacze. Tak jakby komputer chciał, a się dławił.
« Ostatnia zmiana: 18 Września 2020, 15:52:54 wysłana przez hubo221 »

Offline Celuś

  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 354
Odp: Ustawienia sprzętowe
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Września 2020, 15:59:09 »
Nie napisałeś niestety czy, i jakich oczekujesz oprócz płynności działania symulatora efektów wizualnych, ale jeśli nie interesuje Cię to aż tak bardzo, to możesz tryb renderowania ustawić na 'stary'. Stary tryb jest o wiele mniej zasobożerny i przy innych ustawionych wysoko opcjach (tj.: multisampling) potrafi wyglądać bardzo schludnie. Jeśli jednak zależy Ci na efektach, to przede wszystkim zmień promień projekcji cieni, 400m to jest trochę dużo, a wygląda to estetycznie nawet przy 100. Możesz też kompletnie wyłączyć shadery, ale zostawić sobie odbicia i motion blur (rozmycie podczas ruchu), co przy pochmurnej, bezsłonecznej pogodzie będzie się ładnie zgrywało.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Ustawienia sprzętowe
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Września 2020, 16:06:09 »
Przycięcia na stacjach to problem z transferem danych ram/swap>vram. Upewnij się, że masz dość wolnego ramu podczas gry. Czy coś nie jest zrzucane do swapa. Powyłączaj zasobożerne rzeczy w tle.
Wiele nie zdziałasz, bo musisz na raz doczytać masę siatek oraz tekstur dekoracji dworcowych i/lub składów na stacji. Okodź asynchroniczne doczytywanie assetów, to najwyżej będziesz miał widoczne doczytywanie siatek w kadrze i różowe tekstury. :v
Mój kanał youtube

Offline hubo221

  • Wiadomości: 174
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Ustawienia sprzętowe
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Września 2020, 16:13:00 »
Menedżer zadań twierdzi, że na luzie (no z Firefoxem) zużycie pamięci wynosi 34%. A z Firefoxem i MaSzyną 65%. Wydaje mi się, że to nie jest tragedia :|
Może to kurde jakiś wajrus? :|
« Ostatnia zmiana: 18 Września 2020, 16:14:01 wysłana przez hubo221 »

Offline irekskyline

  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 18
Odp: Ustawienia sprzętowe
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Września 2020, 16:21:29 »
Skoki=spadki?
Mam ten sam sprzęt. Spadki mi się zdarzają ale są bardzo krótkie i sporadyczne, podejrzewam że jak maszyna coś doczytuje bo mój głośny HDD się wtedy odzywa. Rozważam kupno SSD jako magazyn danych/gier m.in z tego powodu. Co nie zmienia faktu że MaSzyna powinna przyjemnie chodzić na tym co masz. Ja bym sprawdził Afterburnerem wykorzystanie RAM, CPU i GPU podczas symulacji żeby namierzyć problem. Potem możemy grzebać dalej.
Załączam też swoją konfigurację, nie wiem czy pomoże bo ty masz jeszcze niższe niektóre ustawienia, ale możesz spróbować skręcić AA i cienie.

Offline hubo221

  • Wiadomości: 174
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Ustawienia sprzętowe
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Września 2020, 18:45:55 »
Ja mam SSD.
Cytuj
Spadki mi się zdarzają ale są bardzo krótkie i sporadyczne, podejrzewam że jak maszyna coś doczytuje
W normalnych warunkach przydławia się przy ładowaniu taboru (np. jadącego z naprzeciwka). Empirycznie stwierdzone. I to uznaję za (powiedzmy) normalne.
Martwi mnie to, że po prostu dławi się na stacjach/przystankach, skoro nie dławił się wcześniej.

EDIT: Coraz mniej już to rozumiem :v
Procesor graficzny tj. biedny GTX 1050 miał wykorzystanie na poziomie 40% i temperaturę 58*C. Teraz nic nie dotykałem i magicznie jest wykorzystywany na poziomie 80% i grzeje się do 68*C... Ale przynajmniej nie ma takich wahań fps.
Ten komputer żyje własnym życiem...
 
« Ostatnia zmiana: 18 Września 2020, 19:03:03 wysłana przez hubo221 »

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Ustawienia sprzętowe
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Września 2020, 04:01:33 »
Tryb pelnoekranowy z zalaczonym VSync potrafi na niektorych konfiguracjach zauwazalnie szarpac mimo wysokiej ilosci malowanych klatek. Przyczyna lezy prawdopodobnie w jakies kombinacji sterownikow karty graficznej, systemu operacyjnego i biblioteki GLFW z ktorej korzystamy, ale nie jestem niestety w stanie dojsc konkretnej przyczyny.

Mozliwe (w miare sensowne) sposoby na obejscie tego problemu sa trzy:

1/wylaczyc vsync w trybie pelnoekranowym

2/ zamiast trybu pelnoekranowego uzyc trybu pracy w oknie, tutaj zarowno tryb vsync jak i bez niego wydaje sie pracowac zgodnie z oczekiwaniami

3/ w trybie pelnoekranowym z zalaczonym vsync skorzystac dodatkowo z opcji dostepnej w sterownikach dla karty graficznej NVidii, "Max Frame Rate" i ustawic tam wartosc zgodna z czestotliwoscia odswiezania monitora (zazwyczaj 60 fps) To ostatnie rozwiazanie to czystej wody szamynstwo pokroju skrapiania komputera krwia czarnego koguta, niemniej "u mnie dziala".

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Ustawienia sprzętowe
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Października 2020, 18:11:57 »
Rozważam kupno SSD jako magazyn danych/gier m.in z tego powodu.
Pamiętaj też o tym żeby zakupić w miarę pojemny dysk jeśli chcesz SSD do gier, pełne parametry dysku oraz całą jego stabilność wykorzystasz gdy będzie na każdej partycji wolne co najmniej 30-35% wolnego miejsca, wtedy dyski SSD najlepiej pracują.
^^PR Rzeszów^^