Autor Wątek:  Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.  (Przeczytany 8814 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.
« dnia: 14 Kwietnia 2020, 11:02:42 »
Od prawie trzech lat robię nową SU45 do naszego symulatora współpracując z Adamem z forum Trainza. Od jakiegoś miesiąca zastanawiałem się, czy nie wyrzucić jej do Beta na testy. Wczoraj mocno pożałowałem, że się zastanawiałem... Przynajmniej miałbym kompletną paczkę...
Mój komputer wczoraj chwycił wirusa. Wszystkie pliki na komputerze uległy szyfrowaniu (zniszczeniu, bo nie ma na razie deszyfratora). W tym były wszystkie pliki do nowej SU45. Praca, która zabrała mi ponad dwa lata w ciągu dwóch minut zniknęła bezpowrotnie... Bo nie robiłem od jakiegoś czasu kopii w chmurach mimo, że mam dwie z dużą pojemnością (100GB i 15GB) ani żadnych backupów dysków.
Siedziałem do późnej nocy i udało mi się odzyskać wszystkie pliki *.max z 3Ds'a (niestety sprzed tygodnia a ostatnie dwa dni siedziałem nad szafą NN) i plik MMD do SU45 z chwili awarii (i to tylko dla tego, że Notepad++ robi backupy otwartych plików w razie awarii i niezapisania). Niestety dźwięki, plik FIZ i tekstury poszły się paść.

Nie kiście dodatków i róbcie kopie zapasowe!


Przesuwam, przypinam.
Matek123
« Ostatnia zmiana: 14 Kwietnia 2020, 11:15:57 wysłana przez matek123 »

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Kwietnia 2020, 12:17:07 »
Jest fajna opcja w 3ds ,max pozwalająca wyłączyć nadpisywanie przy normalnym zapisie. Zamiast nadpisywać tworzy się nowy dokument z kolejnym numerem.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Kwietnia 2020, 13:02:49 »
Ale no niestety i to nic nie da, bo ten wirus zniszczył wszystkie pliki. Udało mi się te maxy odzyskać programem do odczytu stanu dysku i plików z punktów przywracania. Na szczęście 6 kwietnia instalowałem sterowniki i zrobiło mi punkt przywracania na dysku systemowym C: gdzie są pliki *.max w dokumentach. Teraz mam włączoną synchronizację odzyskanych plików (udało się jeszcze t3d kabin ze stanu na 3 godziny przed awarią) z... trzema chmurami ;) OneDrive, Dropbox i Dysk Google. "Strzeżonego..." i tak dalej :)

Warto też ustawić jakiś interwał do robienia punktów przywracania dla Windowsa. Ja chyba zrobię co dziennie przy wyłączaniu PCta o ile się da. Pozwala to na odzysk plików sprzed awarii specjalnymi programami.

Wiele chmur oferuje darmowe miejsce. Co prawda nie jest go dużo, ale wystarcza na najważniejsze pliki. Ale co najdziwniejsze, zniszczyło cały komputer a folderu z SU45 i SU46 Adama, gdzie są też pliki tekstur, dźwięki itp. nawet nie tknęło... Serio;)

Offline Turbokibel

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1598
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1293
Odp: Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Kwietnia 2020, 13:06:47 »
Czyli dźwięki i inne pliki zachowane? :D
Otrzymałem permanentnego bana na 6h xD

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Kwietnia 2020, 14:04:46 »
Może z 80% dźwięków, 75% tekstur kabin, t3d kabin, maxy maszynowni i modelu zewnętrznego. Brak FIZ ale to najmniejszy problem. Ale tekstury zewnętrzne zniszczone. Ale ja już nie mam do tego siły i chyba model zewnętrzny zostanie oteksturowany przez kogoś innego. Trzeba teksturę od zera zrobić. Mapowanie jest w pliku max.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Kwietnia 2020, 14:06:59 »
To dobrze, że jest mapowanie zachowane. To się wypali UV i teksturowcy będą dociągać zdjęcia do UV, a  nie będzie dociąganego UV do istniejącej tekstury. :)
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Kwietnia 2020, 14:39:16 »
Na razie potrzeba materiałów na SU45-115. Oczywiście nie nową niebieską, tylko zieloną z pomarańczowymi poręczami. Wszystkie zdjęcia też straciłem. Pod nią jest robiony model zewnętrzny i prawie skończone kabiny. Tak, jest kilka różnic między poszczególnymi numerami. Elementy składowe do kompletowania modelów zewn. pod dane numery też się zachowały. Potem 079 bo pod niego mam maxa kabiny. Do jakiego działu najlepiej rara z maxami wrzucić?

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Kwietnia 2020, 14:44:27 »
Wszystko niezdatne do jazdy do devs. Albo chociaż wgrywaj na upload forumowy aktualną wersję co jakiś czas. Jakby zaraza dopadła, samochód potrącił, czy hakerzy porwali, ktoś może kontynuować.
Mój kanał youtube

Offline Miłosz Dorsz

  • Moderator
  • Wiadomości: 1355
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3471
Projekty skończone i potencjalnie przyszłe: KLIK

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Kwietnia 2020, 21:56:39 »
Kolejny dowód na to, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią back-upy i którzy ich jeszcze nie robią :)
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Kwietnia 2020, 22:28:08 »
Dobrze napisałeś - "jeszcze". Jak już mówiłem backupy plików z SU45 mam od dziś na 3 chmurach. Komputer zacząłem traktować jako coś nietrwałego.

Offline Czarodziej

  • Wiadomości: 350
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 93
Odp: Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Kwietnia 2020, 10:15:56 »
Chmury to akurat nie jest najlepszy pomysł ze względu na licencję dawaną operatorom na materiały, które wrzucasz. Przykład: https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Dropbox#July_2011_Privacy_Policy_update

Offline DzordZ

  • Betatester
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 392
Odp: Nie kiście dodatków! :) I używajcie chmur.
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Maja 2020, 18:54:25 »
Miesiąc nie minął, a dalej warto ostrzec ludzi. Trafiła się awaria jednego z dysków na RAIDzie, toteż jako priorytet kopiuję tymczasowo pierwsze 7-8 lat uwieczniania kolei, na cały proces wymiany dysku przyjdzie pora. Pamiętajcie, że macierze dyskowe nie są gwarantem bezpieczeństwa danych, a jedynie zmniejszają ryzyko ich utraty :)