Ankieta

Czy pomysł ma sens?

Tak
6 (100%)
Nie
0 (0%)

Głosów w sumie: 6

Głosowanie skończone: 23 Stycznia 2020, 21:13:29

Autor Wątek:  Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe  (Przeczytany 4964 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Spy007

  • Wiadomości: 36
  • Lubię wąskotorówki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« dnia: 19 Stycznia 2020, 17:45:30 »
Witam.Szukam informacji na temat wąskotorowych wagonów osobowych i motorowych.Jeśli chodzi o wagony osobowe szukam typów mniej znanych,najlepiej przejętych po DRG,ale polskie też mogą być.Z motorówek szukam głównie tych,które NIE NALEŻAŁYdo serii MBxd1.
Mogą być plany,zdjęcia i opisy.
« Ostatnia zmiana: 19 Stycznia 2020, 17:48:11 wysłana przez Spy007 »

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Stycznia 2020, 18:23:28 »
Pytasz bardzo ogólnie o wiele rzeczy na raz. Przez lata wiele takich informacji pojawiło się w PL w różnych publikacjach. Podaję przykłady pierwsze z brzegu:
1. "Świat Kolei", jakieś 15 lat temu sporo było tam o Słupskiej Kolei Powiatowej (Stolper Kreisbahn) - było tam info o taborze, autor R.Witkowski,
2. "Kolej Gliwice Trynek - Rudy - Racibórz", K.Soida, EMI-PRESS,
3. "Koleje Wąskotorowe na Żuławach", R.Witkowski, KOLPRESS,
4. "Atlas kolei wąskotorowych", P.Korcz, KOLPRESS.

Takich pozycji jest więcej i w każdej jest po trosze tego i owego, co by Cię zainteresowało. Temat rzeka... Jeśli czegoś szukasz, to proponuję zacząć od np. jednej z w/w. Najpierw jednak: internet (polskie i niemieckie strony).

Zajrzałem głębiej do moich zbiorów i warto zapoznać się także z:
5. "Koleje wąskotorowe na Pomorzu Zachodnim", R.Burzykowski, EUROSPRINTER.

Są tam (pkt.5) m.in. opisy i rysunki różnego taboru jak np. MBc1, MBd1, ale także MBxd1 (musisz wiedzieć, że MBxd1 na torze 750 i 1000 mm to różne konstrukcje i odmiany, a więc pochopnie nie rezygnuj z serii MBxd1).

« Ostatnia zmiana: 19 Stycznia 2020, 18:38:54 wysłana przez Jaco »
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Spy007

  • Wiadomości: 36
  • Lubię wąskotorówki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Stycznia 2020, 14:57:00 »
No wiesz,miałem w zamyśle zrobić z tego taką małą encyklopedie...Trochę tego i owego,kto co znajdzie w sieci i w książkach

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Stycznia 2020, 17:39:08 »
No wiec bierz się do roboty :)! Działaj! Ja na pewno nie będę za Ciebie grzebał w książkach, bo wyszło by na to, że sam sobie zrobił bym encyklopedię. Swoją drogą, ktoś kiedyś w necie powiesił fajną stronę o wąskich torach nawet ze statystykami, ale od lat nie było aktualizacji i nawet nie wiem, czy ta strona jeszcze istnieje.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Spy007

  • Wiadomości: 36
  • Lubię wąskotorówki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Stycznia 2020, 20:47:36 »
No to zaczynamy:)
Na początek wszystkim znane wagony Bxhpi.To tej "rodziny" należały trzy typy:
1Aw,produkowany w Fabryce wagonów w Świdnicy w liczbie 126 sztuk,
https://e-sochaczew.pl/n/muzealne-konserwacje/51524

3Aw,stanowiący wersję rozwojową produkowanych dla wąskotorówek ZSRR 2Aw,wyprodukowany dla PKP w 75 sztukach,
https://e-sochaczew.pl/n/muzealne-konserwacje/57019

A20D-P,stanowiących część zamówienia z Rumuni,dotyczącego wagonów motorowych,znanych na PKP jako MBxd2.Dostarczony w 38 egzemplarzach.
https://kolejzulawska.pl/o-nas/tabor/wagony-a20dp/

Motorówki serii MBxd1.
Jeśli się orientuję,na PKP oznaczenie to nosiły 4 serie:
Pierwsza,jaka trafiła na inwentarz PKP to wyprodukowana po raz pierwszy przez Lilpop,Rau i Loewenstein MBxd1-(341-344) dla Grójeckiej Kolei Dojazdowej(Po raz pierwszy,ponieważ miała jeszcze dwie "miniserie"produkowane w latach 1952-1953(MBxd1-(349-354) i 1962(MBxd1-(356-358)
https://pl.wikipedia.org/wiki/MBxd1_341-358#/media/Plik:MBxd1-348.jpg

MBxd1-(114-116)
Niestety,o tej serii wiem tylko tyle,że była pochodzenia niemieckiego i służyła na Wrocławskiej KD
https://polska-org.pl/8112416,foto.html

MBxd1-(161-169),czyli 1Aw/M
Powstała ona metodą "gospodarczą". Najpierw w warsztatach Krotoszyńskiej KD w Pleszewie,później 8 sztuk zbudowano w Krośniewicach,
http://enkol.pl/Plik:DSC01492am3.JPG

Ostatni to MBxd1-(201-204),czyli 1Mw
Jedyny chyba w tym zestawieniu wagon z Kolei Dojazdowych,który po wojnie był produkowany seryjnie.Powstał w zakładach Konstala w Chorzowie.Też miały krótki epizod na kolejce w Krotoszynie.Taka też jednocześnie śmieszny i smutny fakt.To jedyny z tej grupy wagon zdolny do jazdy(chociaż i tak nie jeździ,bo stacjonuje w Krośniewicach).

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Stycznia 2020, 20:59:04 »
MBxd1-(114-116)
Niestety,o tej serii wiem tylko tyle,że była pochodzenia niemieckiego i służyła na Wrocławskiej KD
https://polska-org.pl/8112416,foto.html

Zobacz tutaj: https://de.wikipedia.org/wiki/DR_137_322_bis_325. Na kolejce w Zittau nadal jest w ruchu VT137-322.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Spy007

  • Wiadomości: 36
  • Lubię wąskotorówki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Stycznia 2020, 21:12:37 »
Dzięki:)
Przy okazji wstawiam ankietę,czy pomysł wart czegokolwiek,czy sobie odpuścić.

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Stycznia 2020, 18:46:20 »
Od siebie dodam dwie strony: http://www.tabor.wask.pl/ i https://enkol.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna .

Warto by było coś takiego zrobić dla całego taboru. UTK posiada pewien czarodziejski system, do którego wgląd mają nieliczni i jest tajemnicą państwową, a szkoda - bo wtedy nie byłoby takiego bałaganu, który wprowadza ilostan pojazdów trakcyjnych z forum kolejowego i jemu podobne strony.

Offline Spy007

  • Wiadomości: 36
  • Lubię wąskotorówki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Stycznia 2020, 09:11:42 »
Więc lud zagłosował:-)
Pomysł spotkał się z dość dużą akceptacją,za co bardzo dziękuje.
Powinno coś dzisiaj wpaść,ale może nie będę miał czasu,bo mam urodziny:)

Offline Czarodziej

  • Wiadomości: 350
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 93
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Stycznia 2020, 10:30:27 »
Wszystkiego najlepszego.

Offline Spy007

  • Wiadomości: 36
  • Lubię wąskotorówki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Stycznia 2020, 15:11:01 »
No więc od taty na urodziny otrzymałem książkę "Parowozy wąskotorowe produkcji polskiej" Bogdana Pokropińskiego i tak się zastanawiałem,czy nie zrobić z tego tematu strony internetowej.Co myślicie?

Offline Czarodziej

  • Wiadomości: 350
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 93
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Stycznia 2020, 15:27:21 »
A ty co myślisz? Jesli masz potrzebę, czas i chęci - rób. Tylko pamiętaj, że pan Bogdan może się obrazić, jak zaczniesz przepisywać jego książkę :D
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia 2020, 15:29:02 wysłana przez Czarodziej »

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Stycznia 2020, 16:04:03 »
Zapał masz, ale musisz zrozumieć kilka rzeczy: nie twórz strony internetowej na podstawie tylko jednego źródła (B.Pokropiński czasem mylił fakty), a przede wszystkim jak napisał @Czarodziej - nie przepisuj czyjegoś dzieła, bo nie o to chodzi do końca... Pamiętaj też, że nie tylko ty jesteś posiadaczem przedmiotowej książki (ja bardziej z sentymentu do WKŁ, aby była na półce) i może nie oferuj tego co wielu już zna. Musisz z czasem wejść w posiadanie większej biblioteki, a od razu zorientujesz się, że z danymi bywa różnie. Pojawiają się wtedy nieścisłości, błędy, różnice, ale do tego kiedyś dojdziesz. Jeśli twój wiek jest taki jak podajesz to wybacz, ale długa droga przed tobą, aby zrozumieć o co chodzi w "świecie kolejowym". Dla mnie twoja encyklopedia była by zbyteczna.

Tak, czy inaczej zbieraj dane, porównuj, analizuj...
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Spy007

  • Wiadomości: 36
  • Lubię wąskotorówki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Stycznia 2020, 10:31:35 »
No chyba masz rację...Za młody chyba jestem na takie zabawy.No ale cóż,będę zbierał i jak coś się wydarzy,to się odezwę.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Stycznia 2020, 12:15:14 »
Jeszcze poczytaj sobie co to są prawa autorskie i prawo cytatu.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Spy007

  • Wiadomości: 36
  • Lubię wąskotorówki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Lutego 2020, 22:27:52 »
No to mam pytanie.Otóż przeglądając internet,odnalazłem archiwalne zdjęcie prezentujące stację w Sulmierzycach(ś.p.) i zaintrygowała mnie jakże piękna lokomotywa parowa.Ma ktoś może info jej dotyczące?
https://polska-org.pl/4895843,foto.html?idEntity=4787625

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Lutego 2020, 18:08:16 »
Może to być parowóz typu C1n2t znany także pierwotnie jako seria Txb1. Po zmianie zasad oznaczania parowozów bodaj w 1960 mógłby lub otrzymał oznaczenie serii Tyb1. Oczywiście do serii Tyb1 wchodziły różne podobne konstrukcje, ale to inny temat. Na kolejce wrocławskiej maszynka mogła mieć nr boczny 1201 (Txb1-1201), a wcześniej po prostu nr 10. Producentem tego wozu byłby wtedy monachijski Krauss. Dla jasności, maszyna miała układ osi 0-3-1.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Spy007

  • Wiadomości: 36
  • Lubię wąskotorówki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Lutego 2020, 14:11:11 »
Witam ponownie kolegów forumowiczów!
Dzisiaj prezentuje chyba najbardziej znane zdjęcie przedstawiające Kolej Wrocławsko-Trzebnicko-Prusicką w czasach Międzywojennych
https://polska-org.pl/824564,foto.html?idEntity=512576
Poszperałem trochę i dowiedziałem się,że była to maszyna produkcji Kraussa.Na zdjęciu można zauważyć numer boczny (5) i układ osi (0-3-1,tak jak pojazd ze stacji w Sulmierzycach,który prezentowałem ostatnio[dzięki Jaco za odpowiedź]). Zastanawiałem się,czy nie były nawet robione na podstawie tej samej dokumentacji.

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Wagony Wąskotorowe Osobowe i Motorowe
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Marca 2020, 16:36:20 »
Zastanawiałem się,czy nie były nawet robione na podstawie tej samej dokumentacji.
Maszyny z dwóch omawianych obrazków różnią się choćby długością skrzyni wodnej. Na pewno wiele rozwiązań było podobnych, bo to przecież jeden producent, ale ewidentnie to różne maszyny.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"