Autor Wątek:  Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro  (Przeczytany 7346 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MishutkAviation

  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« dnia: 15 Września 2019, 21:15:10 »
Informuję tutaj o problemie ze scenerią Całkowo, a konkretnie Całkowo_retro, poc. ROS88143, SP45 z Bipami.
Dojechałem normalnie do stacji Paszki Wielkie, czekając pod semaforem wyjazdowym. Powinienem się tu minąć ze Stonką z pociągiem osobowym, ale ona nie nadjeżdżała. Czekałem ponad 20 minut, ale nadal nie nadjeżdżała, nadal wyjazdowy na "Stój".
Wyszedłem z loka (F4) i przeniosłem się na następną stację z mijanką, tj. Całkowo. Tam znalazłem Stonkę stojącą w połowie peronu, a dokładniej lekko wystawała za semafor wyjazdowy wskazujący Sr2 "Wolna droga".
Miała zapalone światła czerwone na czole składu i wrzucony kierunek przeciwny do tego, jaki powinna mieć. Po wejściu do niej i włączeniu autopilota wjechała poprawnie na peron (zadanie "Prowadzić skład wg sygnałów i rozkładu") i dalej się zatrzymała - nie zmieniając kierunku.
Skąd takie problemy? Da się temu jakoś zaradzić?
Z góry dziękuję
         MishutkAviation

Offline Piotr93

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1650
  • stonko majster
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1053
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Września 2019, 21:16:14 »
Załącz log.txt

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Września 2019, 21:23:59 »
Mój kanał youtube

Offline MishutkAviation

  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Września 2019, 20:34:19 »
Dziękuję za pomoc. Co do log.txt to nie miałem włączonego zapisywania tego pliku.

Offline djkubek

  • Wiadomości: 79
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Października 2019, 23:09:12 »
Nie pobierałem powyższej korekty, ale problem nadal występuje. Dwa razy uruchamiałem Całkowo Retro i to samo. ROS88156 Zamiast odjechać z całkowa o 14:09 stoi pod podniesionym semaforem wyjazdowym i nie wiem na co czeka :) Mnie nie wpuszcza i stoję pod wjazdowym do Całkowa. Pomaga jedynie wejście w zawieszoną SP42 przejechanie nią Całkowa i powrót do swojego pociągu, wtedy wszystko się naprawia.

EDIT
Po nadpisaniu events_retro.ctr  wszystko cacy. Mijanka w Całkowie itd. Także trzeba ją w głównej instalce podmienić.
« Ostatnia zmiana: 23 Października 2019, 00:54:54 wysłana przez djkubek »

Online MP5

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sierpnia 2021, 18:24:40 »
Odgrzebuję wątek, bo w aktualnej wersji maszyny pojawia się znowu ten problem - SP42 kierowane przez AI  nie przechodzi w tryb pociągowy i blokuje inne pociągi. Na początku spróbowałem usunąć jeden wagon, ale nic to nie zmieniało.
Jednak po podmianie SP42 na SN 61 sytuacja się naprawia. Jak pokazały trzy próby, AI wykonuje oczywiście manewry oblotu nieistniejących wagonów, ustawia się pod semaforem F/ tarczą Tm6 w Całkowie a nie w peronie (w końcu próbuje spiąć się z nieistniejącymi wagonami)  ale poza tym przechodzi w tryb pociągowy i wyjeżdża na szlak.   

Działa to jak sprawdziłem z SN61. Raz na zimowym Całkowie podmieniłem SM42 na SA132 - i problem pojawił się ponowie. Sprawdzę jeszcze 810 - podejrzewam ze brak członów/wagonów tu jest decydujący z jakiegoś powodu. Ale jakieś rozwiązanie jest. 

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Sierpnia 2021, 18:29:57 »
Ale tan sam problem co w poście otwierającym? Że przed oblotem odstawiła wagony za blisko semafora i potem się nie zmieściła, przez co dostała sygnał od odwrotnej strony pojazdu niż powinna? Miałem taką sytuację na którymś całkowskim scenariuszu przy testach przed 21.04 no i zostało. Nie mam pomysłu jak to rozwiązać. Padła wtedy koncepcja komendy odstawienia na dystans, ale nic w tym kierunku nie było robione.
Mój kanał youtube

Online Marconi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 407
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 62
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Sierpnia 2021, 20:20:34 »
Zrób sobie kopię zapasową pliku events_retro.ctr i spróbuj na tym z załącznika. Problemem jest rozkład jazdy, który po wczytaniu przez Sp42 powoduje zmianę kabiny na przeciwną do zamierzonego kierunku jazdy. Ponadto można by później pobawić się, aby wagony zatrzymywały się w peronach i nie pod semaforem.
Pozdrawiam.

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Sierpnia 2021, 20:40:15 »
Odgrzebuję wątek, bo w aktualnej wersji maszyny pojawia się znowu ten problem - SP42 kierowane przez AI  nie przechodzi w tryb pociągowy i blokuje inne pociągi. Na początku spróbowałem usunąć jeden wagon, ale nic to nie zmieniało.
Jednak po podmianie SP42 na SN 61 sytuacja się naprawia. Jak pokazały trzy próby, AI wykonuje oczywiście manewry oblotu nieistniejących wagonów, ustawia się pod semaforem F/ tarczą Tm6 w Całkowie a nie w peronie (w końcu próbuje spiąć się z nieistniejącymi wagonami)  ale poza tym przechodzi w tryb pociągowy i wyjeżdża na szlak.   

Działa to jak sprawdziłem z SN61. Raz na zimowym Całkowie podmieniłem SM42 na SA132 - i problem pojawił się ponowie. Sprawdzę jeszcze 810 - podejrzewam ze brak członów/wagonów tu jest decydujący z jakiegoś powodu. Ale jakieś rozwiązanie jest.

Panie, a jak by tak SP42 zamienił na np. SU45 ? Domyślam się iż problem pojawia się w SA13x z powodu takiego iż jest dwuczłonowy. W SP42 myślę iż problem siedzi w tym, że AI próbuje przejść do drugiej kabiny, której to faktycznie nie ma.
Nie jestem tu szpecem, lecz myślę tak na chłopski rozum. Proszę mnie poprawić jeśli źle myślę.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Sierpnia 2021, 20:43:36 »
Problem wynika z tego, że lokomotywa wystaje za semafor i otrzymuję komendę z komórki o wektorze przeciwnym do planowanej jazdy. I zgodnie z nią, chce pchać wagony, gapiąc się na wygaszony semafor po przeciwnej stronie peronu. Zobaczę co Marconi wymyślił. :)
Zmienił znak kierunku po otrzymaniu rozkładu. Czyli lokomotywa dalej będzie wystawać za semafor, ale pojedzie do tyłu względem jego. Gorzej, jak jakimś cudem odstawi wagony kawałek dalej, tak że się zmieści środkiem za słupek i znowu zgłupieje gdzie ma jechać. :P Punkt odstawienia jest na tyle precyzyjny, że takie obejście zawsze działa?
Jeszcze kwestia, czy skład ten jest dostępny dla gracza? Bo człowiek sobie zostawi miejsce przy podstawieniu i będzie z właściwej strony semafora przy otrzymaniu komendy. A jak dostanie z minusem, to mu pomocnik każe cofać.
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpnia 2021, 20:52:15 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Sierpnia 2021, 20:47:00 »
Coś podobnego, o ile mnie pamięć nie zawodzi, działo się na L053 w wersji Szamyny 19.04. Skład 23113 wystawał w Dębicy za semafor, siódemka się dołączała lecz pamiętam że skład ruszył i jechał prawidłowo.

Online Marconi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 407
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 62
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Sierpnia 2021, 23:30:47 »
Przesunąłem skład w taki sposób, że cały pociąg mieści się w peronie przed wskaźnikiem W4. Myślę, że teraz powinno być dobrze. Proszę o przetestowanie poprawki.
Pozdrawiam.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Sierpnia 2021, 00:25:47 »
Czyli on dostaje komendę urwania z opóźnieniem i akurat mieścił się w tym miejscu? Czy dojeżdżał do naszego nieszczęsnego semafora, czekał na timer i dopiero urywał? W którym momencie ją dostaje? Na stówkę zwolni głowicę po drugiej stronie?
Mój kanał youtube

Online Marconi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 407
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 62
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Sierpnia 2021, 07:58:33 »
Dostaje komendę z opóźnieniem i dopiero się urywa. Wymusiłem zatrzymanie się w peronach skracając czas wyzwolenia timera. W oryginale czas wyzwolenia timera wynosi 75 sekund, co w zupełności wystarcza na dojechanie do semafora. Skróciłem ten czas do 35 sekund. Nie powinien blokować przeciwległej głowicy, ponieważ przejechałem ten scenariusz i oba składy w Całkowie pięknie się mijają. Dobrze by było, żeby kilka osób to sprawdziło.
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpnia 2021, 08:02:54 wysłana przez Marconi »
Pozdrawiam.

Online MP5

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Sierpnia 2021, 12:10:27 »
Ale tan sam problem co w poście otwierającym? Że przed oblotem odstawiła wagony za blisko semafora i potem się nie zmieściła, przez co dostała sygnał od odwrotnej strony pojazdu niż powinna? .

Tak dokładnie ten sam problem się pojawił.

Przesunąłem skład w taki sposób, że cały pociąg mieści się w peronie przed wskaźnikiem W4. Myślę, że teraz powinno być dobrze. Proszę o przetestowanie poprawki.

Dzięki, będę testować. Dam znać jak to u mnie wygląda. 

Online Marconi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 407
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 62
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Sierpnia 2021, 12:21:11 »
Właśnie przejechałem scenariusz w obie strony, zero problemów. Jest jedna mała usterka niemająca wpływu na przebieg misji. SP45 gubi w Jarkawkach wagony i wraca sama lokomotywa. Przyjrzę się temu w wolnym czasie.
Pozdrawiam.

Online MP5

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Sierpnia 2021, 12:45:32 »
Potwierdzam, dojechałem właśnie do mijanki w Paszkach Wlk i osobowy z SP42 przyjechał o czasie. Będę jeszcze sprawdzać, także to czy pojawi się problem w Jarkawkach. 

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Problemy z AI na scenerii Całkowo_retro
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Sierpnia 2021, 14:44:24 »
Skoro wam działa, to wrzucam poprawkę Marconiego ze skróceniem timera w rewizji 7327.
Mój kanał youtube