Autor Wątek:  [Nebula] nastawnik  (Przeczytany 11055 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Animus

  • Gość
[Nebula] nastawnik
« dnia: 07 Czerwca 2005, 08:39:42 »
Hej,
Grając w weekend w symka przyszedł mi do głowy pewien szczegół - że nastawnik mógłby być sterowany także scrollem myszki. Większość scrolli ma zapadki, więc byłoby to bardziej "rzeczywiste" niż +/- klawiatury.

pozdrawiam,
Animus

Offline lagerkvist

  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Czerwca 2005, 09:37:52 »
Propozycja bardzo ciekawa, ale moim zdaniem tylko jako alternatywa dla znaków + / - .

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Czerwca 2005, 12:14:54 »
Chyba mi się nie oberwie za bardzo jak uchylę rąbka tajemnicy :D

W nebuli jest sterowanie myszą (po wskazaniu przez kursor i kliknięciu LPM pozycja +1 (czegokolwiek - nastawnik, bocznik, światła, patyki), PPM -1), natomiast nastawnik i bocznik na 99% będzie obłsugiwany jedyną słuszną kombinacją klawiszy strzałek kursora (lewo prawno - nastawnik; góra dół - bocznik).
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Czerwca 2005, 12:32:07 »
Tak z ciekawosci... a gdyby byla alternatywa sterowania w postacji 'klikasz i przytrzymujesz wajche i przesuwajac mysza nastawiasz ja', podobnie jak np w trainz ?

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Czerwca 2005, 12:40:21 »
To by się już "góra" wypowiedzieć musiała odnośnie uwarunkowań technicznych.
Moim skromnym zdaniem jest to raczej kiepski pomysł - w końcu nastawnik się obraca a nie przesuwa w jedenj płaszczyźnie (jak kran na przykład - oczywiście następuje tam obrót, jednak ze względu na skalę ruchu (nie ma obrotu o 360 stopni) przesuwanie myszą w pionie by wystraczyło).
Natomiast wyobraź sobie taką sytuację - pomykasz sobie siódemką 120 km/h i widzisz We8. Jak wyobrażasz sobie schodzenie z nastawnikiem do 0? bo mnie by chyba biurka brakło, a "łapać" koło kilka razy i ciągnąć w dół mało odda realizm.
Zupełnie inaczej by było, gdyby można było operować nastawnikiem przez "kręcenie kółek" nad nim, ale wciąż kursor porusza sięw płaszczyżnie prawie prostopadłej do rzeczywistego nastawnika.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Czerwca 2005, 12:59:51 »
Cytat: "Quark-t"
Natomiast wyobraź sobie taką sytuację - pomykasz sobie siódemką 120 km/h i widzisz We8. Jak wyobrażasz sobie schodzenie z nastawnikiem do 0? bo mnie by chyba biurka brakło, a "łapać" koło kilka razy i ciągnąć w dół mało odda realizm.


Dlatego rownolegle ze sterowaniem gryzoniem powinno byc sterowanie klawiatura. Z drugiej strony klikanie x-razy PPM aby zejsc do zera chyba zajeloby wiecej czasu niz klikniecie i sciagniecie myszy.

Wogole to najlepiej by zrobic interfejs w postaci kola nastawnika. I powiem ze jest to do zrobienia (sam kilka nocy nieprzespalem myslac nad rozwiazaniem takowym). Wystarczy wykorzystac mechanizm stosowany np w roznego rodzaju wiezach HiFi - cyfrowe pokretlo glosnosci, badz inny jog. Wtedy zrobic odpowiednie mapowanie tegoz urzadzenia podlaczanego najpewniej pod game port (najprostrze w konfiguracji) i podejrzewam ze hulaloby nieziemsko. No i ten 'realizm' posiadania kola. Podobnie rzecz sie ma z kranem oraz nawrotnikiem. Oczywiscie we wszystkich tych urzadzeniach nalezaloby mechanicznie ograniczyc zakres ruchow.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Czerwca 2005, 13:05:02 »
Cytat: "kruger"
Cytat: "Quark-t"
Natomiast wyobraź sobie taką sytuację - pomykasz sobie siódemką 120 km/h i widzisz We8. Jak wyobrażasz sobie schodzenie z nastawnikiem do 0? bo mnie by chyba biurka brakło, a "łapać" koło kilka razy i ciągnąć w dół mało odda realizm.


Dlatego rownolegle ze sterowaniem gryzoniem powinno byc sterowanie klawiatura. Z drugiej strony klikanie x-razy PPM aby zejsc do zera chyba zajeloby wiecej czasu niz klikniecie i sciagniecie myszy.
No i dlatego jest sterowanie klawiszami kursora :)
Cytat: "kruger"

Wogole to najlepiej by zrobic interfejs w postaci kola nastawnika. I powiem ze jest to do zrobienia (sam kilka nocy nieprzespalem myslac nad rozwiazaniem takowym).(...)


Jakbyś tyle nie myślał po nocy, tylko użył szukajki, to byś znalazł to: http://www.eu07.pl/forum/viewtopic.php?t=1938 :D
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Czerwca 2005, 13:10:38 »
Cytat: "Quark-t"
No i dlatego jest sterowanie klawiszami kursora :)

Jako podstawa :> mysza jak urozmaicenie :>

Cytat: "Quark-t"
Jakbyś tyle nie myślał po nocy, tylko użył szukajki, to byś znalazł to: http://www.eu07.pl/forum/viewtopic.php?t=1938 :D

To mnie zagiales:P chyba przeoczylem ten post w czasach jak byl, albo to 2 rownolegle pomysly :P

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Czerwca 2005, 13:15:41 »
Cytat: "kruger"

To mnie zagiales:P chyba przeoczylem ten post w czasach jak byl, albo to 2 rownolegle pomysly :P

Rozczaruję Cię - widziałem fotki manipulatora NBMX'a jak jeszcze tego forum nie było :D
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4338
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 312
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Czerwca 2005, 13:37:32 »
Ja się zastanawiam cały czas jak moj realny nastawnik od ET22 zainstalowac w maszynie no i kran hamulca oerlikona :) To mi wystarczy ale bedzie jazda i hałas w domu bo troche glosno nastawnik pracuje.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Animus

  • Gość
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Czerwca 2005, 14:37:02 »
Cytat: "Quark-t"
W nebuli jest sterowanie myszą (po wskazaniu przez kursor i kliknięciu LPM pozycja +1 (czegokolwiek - nastawnik, bocznik, światła, patyki), PPM -1)

może więc LPM+scroll, PPM+scroll? Możnaby wtedy przestawić o kilka pozycji naraz :) A sterowanie klawiaturowe swoją drogą, musi zostać.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Czerwca 2005, 14:40:57 »
Cytat: "Animus"

może więc LPM+scroll, PPM+scroll?

Sprawdź sobie ergonomię tego rozwiązania najpierw dobra?
Jak już scroll, to wystarczy samo wskazanie elementu, po co klikać?
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Animus

  • Gość
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Czerwca 2005, 14:44:29 »
Cytat: "Quark-t"
Sprawdź sobie ergonomię tego rozwiązania najpierw dobra?


sprawdzałem - zbyt wygodne to nie jest niestety

Cytat: "Quark-t"
Jak już scroll, to wystarczy samo wskazanie elementu, po co klikać?


też prawda, w każdym razie scroll mógłby być przydatny.

pozdrawiam,
Animus

Marcin_EU

  • Gość
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Czerwca 2005, 17:23:26 »
Quark: ja nie mam nic przeciwko uchylania rabkow, po to jest wielu wtajemniczonych abym ja nie musial robic raportow co sie z symkiem dzieje :)

Jesli chodzi o przestawianie scrollem to ustawilem to w skryptach, po prostu przypisalem do ruchu kolka w gore to samo co do wcisnietego lewego przycisku myszy a do ruchu w dol to samo co przycisniecie prawego przyciku. Efekt uboczny jest taki ze teraz kolkiem mozna przelaczac wszystko. Troche durnie to wyglada przy przyciskach 'chwilowych' bo kolko wysyla komunikaty o przycisniecu i zwolnieniu zaraz po sobie wiec nie zdazymy zauwazyc ze przycisk na chwile sie wcisnal ale to drobiazg, i tak takie przyciski powinno sie normalnymi przyciskami myszy wciskac.

Co do sterowania dzwigniami tak jak w trainz to tego sie tak latwo zrobic nie da i chyba nie ma po co bo to i tak byloby niewygodne.

Offline Radek87

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
    • http://www.radek.kolej.szczecin.pl
  • Otrzymane polubienia: 0
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Czerwca 2005, 18:34:39 »
Jeśli myszka będzie używana do różnych rzeczy, to w jaki sposób będziemy poruszać "głową"?

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Czerwca 2005, 19:11:00 »
Cytat: "Radek87"
Jeśli myszka będzie używana do różnych rzeczy, to w jaki sposób będziemy poruszać "głową"?

Sluszne pytanie. Chyba ze glowa bedzie zafixowana albo jakies inne klawisze :> chociaz i jest wyjscie z tej sytuacji (vide wspomniany wczesniej trainz): wcisniety przycisk myszy na 'neutralnym' polu, czyli tam gdzie nie ma zadnego przelacznika/wajchy, oraz ruszanie mysza wraz ze wcisnietym przyciskiem.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Czerwca 2005, 20:08:40 »
Obecnie jest to rozwiązane tak jak powiedział @kruger - wciskasz scrolla i głowa lata w każdą stronę :D do tego END i można czytać Rozkas pisemny "O" nr 230 :D
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Grand

  • Wiadomości: 382
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Czerwca 2005, 09:28:09 »
Ja mam nadzieje ze jednak klawiatura bedzie nadal uzywana, nie wyobrazam sobie sterowania wszystkim myszka. Wszystko wtedy bedzie takie sztuczne :/ Klawiatura jest najlepsza do tego.
/ \  / \  / \

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Czerwca 2005, 09:32:47 »
Cytat: "Grand"
Ja mam nadzieje ze jednak klawiatura bedzie nadal uzywana, nie wyobrazam sobie sterowania wszystkim myszka. Wszystko wtedy bedzie takie sztuczne :/ Klawiatura jest najlepsza do tego.

To oczywiste, sterowanie mysza byloby jako dodatek.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Czerwca 2005, 14:46:01 »
@Grand - nie bój się, mysza jest jakby równoległym interfejsem. Klawiatura pozostaje uzyteczna tak jak była. Osobiście zdecydowanie wolę bardziej prowadzić loka mając ręce na klawiaturze niż na myszy. Ona tylko do ruszania głową się nadaje.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Żuk

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1085
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Czerwca 2005, 19:12:32 »
A ja odbiegne od tematu i zastanawiam się czy będzie multiplayer w nebuli. Fajnie by było gdybym z kimś od was mijał się na szlaku, lub jechał jako kanar:D. Łączność przez radio. Radio można by było zrobić za pomocą programu team speak, kórego używaja wirtualni piloci.

Offline Winger

  • Administrator
  • Wiadomości: 1466
    • Zobacz profil
    • http://www.winger.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 25
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Czerwca 2005, 19:53:33 »
Multiplayer jest mozliwy, ale tyle jest najpierw do zrobienia iz na razie bym o tym zapomnial.

Co do wirtualnych lotow, to uzywa sie najnowszego SquawkBoxa, a nie teamspeaka, bo ten sie nie nadaje do symulacji rozmow glosowych w lotnictwie :-)
Pozdrawiam,
Winger

Offline tidit

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Czerwca 2005, 00:09:12 »
Ale myślę że SquawkBox 3 nadałby się i do EU07 Ech rozmarzyłem się ;)

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
[Nebula] nastawnik
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Czerwca 2005, 00:11:55 »
Cytat: "tidit"
Ale myślę że SquawkBox 3 nadałby się i do EU07 Ech rozmarzyłem się ;)
Nie wiem czy przypadkiem skype nie bylby lepszy.