Autor Wątek:  Ostrzeżenie zdrowotne  (Przeczytany 5644 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MaciejM

 • Wiadomości: 4097
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 1236
Ostrzeżenie zdrowotne
« dnia: 29 Maja 2018, 22:27:49 »
Powinniśmy dodać do readme, gdzieś na górze ostrzeżenie zdrowotne:

Cytuj
Ostrzeżenie dla użytkowników gier wideo
Ataki padaczkowe
Niektóre osoby narażone na działanie migającego światła lub pewnych jego naturalnych
kombinacji mogą doznać ataku padaczkowego lub utraty przytomności. Przypadłości
te mogą wystąpić podczas użytkowania gier komputerowych u osób, u których nigdy
wcześniej nie rozpoznano padaczki, lub które nigdy wcześniej nie doznały ataków
padaczkowych.
Atak padaczkowy może mieć następujące objawy: zawroty głowy, zaburzenia wzroku,
skurcze mięśni oczu lub innych mięśni, chwilowa utrata przytomności, zaburzenia błędnika,
mimowolne odruchy lub drgawki, dezorientacja. Powodowane przez atak mimowolne
odruchy lub utrata przytomności mogą prowadzić do urazów, powstałych w wyniku upadku
lub uderzenia w znajdujący się w pobliżu obiekt.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast przerwać grę
i skonsultować się z lekarzem. Rodzice powinni zwracać uwagę lub pytać się dzieci, czy nie
występują u nich wymienione objawy – niektóre dzieci lub nastolatki są bardziej podatne na
ataki padaczkowe od innych. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia ataku, należy przestrzegać
poniższych zaleceń:
• Nie siedź zbyt blisko ekranu.
• Graj na niezbyt dużym ekranie.
• Upewnij się, że pomieszczenie, w którym grasz, jest dobrze oświetlone.
• Nie graj, jeśli odczuwasz zmęczenie lub chce Ci się spać.
Jeżeli u użytkownika (lub kogoś z jego rodziny) wystąpiły kiedykolwiek objawy padaczki
lub padaczka, przed rozpoczęciem gry należy zasięgnąć porady lekarza.

Cytuj
Ostrzeżenie dotyczące ataków epileptycznych o podłożu wizualnym
Bardzo niewielki odsetek osób może doznawać ataków epilepsji na skutek oddziaływania pewnych efektów wizualnych, w tym takich jak migające światła czy kompozycje obrazów spotykane w grach wideo. Nawet u osób bez historii tego typu objawów mogą występować niezdiagnozowane schorzenia wywołujące takie ataki epileptyczne o podłożu wizualnym podczas oglądania gier wideo.

Ataki te mogą się objawiać w różny sposób, na przykład zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, drganiem powiek lub mięśni twarzy, niekontrolowanymi ruchami rąk i nóg, dezorientacją czy chwilową utratą świadomości. W najpoważniejszych przypadkach ataki prowadzą do utraty przytomności lub konwulsji. To z kolei rodzi ryzyko upadku lub uderzenia o przedmioty znajdujące się pobliżu, a w efekcie poważnych obrażeń ciała.

Jeśli dostrzeżesz u siebie którekolwiek z tych objawów, natychmiast przestań grać i skontaktuj się z lekarzem. Dlatego rodzice powinni obserwować dzieci lub bezpośrednio pytać je o te objawy. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia istnieje u dzieci w wieku szkolnym i nastolatków,

Ryzyko zaistnienia ataków epileptycznych można ograniczyć za pomocą następujących środków:

Graj w dobrze oświetlonym pokoju;
Nie graj, jeśli czujesz senność albo zmęczenie.
Jeśli u Ciebie lub któregokolwiek z krewnych występowały w przeszłości objawy epilepsji, zacznij od skonsultowania się z lekarzem.

Cytuj
Ostrzeżenie zdrowotne
Zawsze graj przy dobrym oświetleniu. Regularnie rób piętnastominutowe przerwy co każdą godzinę gry. W przypadku odczucia zawrotów głowy, mdłości, zmęczenia lub bólu głowy przerwij grę. Niektóre osoby są wrażliwe na błyski lub migające światła lub wzory i kształty geometryczne. Mogą one mieć niewykrytą padaczkę i podczas oglądania telewizji lub gier może u nich wystąpić napad padaczkowy. Jeżeli cierpisz na padaczkę, przed grą w gry wideo skonsultuj się z lekarzem. Bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem także w przypadku wystąpienia któregoś z następujących objawów: zaburzeń wzroku, drżenia mięśni, innych nieświadomych ruchów, utraty świadomości, dezorientacji i/lub drgawek.

Ostrzeżenie zdrowotne dotyczące obrazu 3D:
Niektóre osoby mogą doznać dyskomfortu (zaczerwienienie, łzawienie, ból lub szczypanie oczu, przemęczenie wzroku lub mdłości) podczas oglądania obrazów wideo 3D lub grania w gry 3D na telewizorach 3D. W razie doznania takiego uczucia należy natychmiast zaprzestać korzystania z telewizora, dopóki dyskomfort nie ustanie.

Generalnie zalecamy unikanie zbyt długiego korzystania z systemu PlayStation® i robienie piętnastominutowych przerw podczas każdej godziny gry. Potrzebna długość i częstotliwość przerw może się jednak różnić w zależności od osoby – przerwy powinny być wystarczająco długie, aby ustało uczucie dyskomfortu. Jeśli objawy się utrzymują, należy skonsultować się z lekarzem.

Wzrok małych dzieci (szczególnie poniżej 6 roku życia) ciągle się rozwija. Skonsultuj się z okulistą lub pediatrą swojego dziecka, zanim pozwolisz mu oglądać obrazy wideo w 3D lub grać w gry 3D. Dorośli powinni dopilnować przestrzegania powyższych zaleceń przez dzieci.

To są trzy aktualne teksty z portali XBOX oraz PlayStation, zredaguję własny tekst i dodam do readme.html

Coś takiego:

Ostrzeżenie dla użytkowników gier komputerowych

Niewielki odsetek osób może doznawać ataków epileptycznych w skutek obserwowania efektów wizualnych takich jak migające światła czy wielokolorowe kompozycje obrazów podczas obserwacji ekranu komputera. Nawet u osób bez tego typu objawów mogą występować niezdiagnozowane schorzenia wywołujące ataki epileptyczne.

Ataki mogą objawiać się w różnorodny sposób: zaburzenia widzenia, zawroty głowy, drgania powiek i innych mięśni twarzy, niekontrolowane ruchy mięśni rąk i nóg. Poważniejsze problemy, które mogą się pojawić to dezorientacja, utrata równowagi, zawroty głowy, nieświadome ruchy, zaczerwienienie oczu, łzawienie, przemęczenie wzroku. Istnieje ryzyko upadku i doznania poważnego urazu. Największe ryzyko wystąpienia objawów dotyczy dzieci i nastolatków, dlatego też rodzice powinni obserwować dzieci podczas grania na komputerze.

Zalecenia: zawsze graj w dobrym oświetleniu, rób 15 minut przerwy na każde 60 minut spędzonych przed komputerem i odpoczywaj do momentu ustania uczucia dyskomfortu, nie siedź zbyt blisko ekranu, nie graj jeśli doświadczasz dyskomfortu lub zmęczenia. Jeśli w przeszłości u Ciebie lub u Twojej rodziny występowały objawy ataków epileptycznych - przed uruchomieniem aplikacji zalecamy zasięgnąć porady lekarza.
« Ostatnia zmiana: 29 Maja 2018, 22:51:54 wysłana przez macius5991 »
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline MaciejM

 • Wiadomości: 4097
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 1236
Odp: Ostrzeżenie zdrowotne
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Maja 2018, 12:37:53 »
Cytuj
Ciekawi mnie dlaczego nikt wcześniej tego nie dodał?
Zwykłe szamyństwo, nikt odgórnie nie zarządza projektem i nie było dotychczas takiego pomysłu. Zamiany dodane na repozytorium.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Mariusz1970

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 3927
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Ostrzeżenie zdrowotne
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Maja 2018, 13:00:03 »
Nie bylo pomyslu, gdyz dawni admini byli powazni i nie zajmowali sie takimi pi..ami, robiacymi z ludzi polglowkow. Jesli jednak idziemy w tym kierunku, to moja propozycja jest taka, abysmy wypisywali negatywne nastepstwa uzytkowania Maszyny i nie tylko te zwiazane z cialem ale i z duchem. Ja dodam, aby byla informacja o dbania o swoj sluch, aby nie za glosno nastawiali swe glosniki, gdyz glosne odtwarzanie dzwiekow z symulatora, moze przyczynic sie do uszerbku na narzadach sluchowych. To dla ciala, a dla ducha, ze mozna sie uzaleznic i tutaj jest pole do popisu wypisujac tysiace skutkow uzaleznienia sie od gier komputerowych. To o wiele liczniejsze grono, niz potencjalni epileptycy (nawet lacznie z nimi). Samo koncentrowanie sie na wybranej i stosunkowo malej grupie osob i pominiecie innych, liczniejszych grup i zjawisk, jest nieuczciwe i hipokryckie.
Poprosic by nalezalo Ra, aby starter wyposazyc w mechanizm, aby przy probie uruchomienia scenerii, zawsze te ostrzezenia sie wyswietlaly w osobnym oknie i aby scenerie uruchomic, nalezy kliknac przycisk "tak zapoznalem sie", gdyz jednorazowa taka informacja np. w instalatorze, moze nie byc wystarczajaca (np. ktos moze ja przeoczyc, uznac za malo istotna a przeciez to jest ISTOTNE). Nie ma smiechu w tym temacie.
« Ostatnia zmiana: 31 Maja 2018, 13:52:06 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline MaciejM

 • Wiadomości: 4097
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 1236
Odp: Ostrzeżenie zdrowotne
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Maja 2018, 16:54:11 »
Cytuj
Nie bylo pomyslu, gdyz dawni admini byli powazni i nie zajmowali sie takimi pi..ami, robiacymi z ludzi polglowkow.
Nie mam zamiaru tego komentować.

1) Informacja o możliwości uszkodzenia słuchu znajduje się w instrukcji laptopa czy głośników. Jak masz chęć to ciągnąć dalej - tak, znajduje się tam również ostrzeżenie dotyczące podłączania sprzętu do prądu. Odpowiedzialność jest przeniesiona na producenta hardware.

Cytuj
Poprosic by nalezalo Ra, aby starter wyposazyc w mechanizm, aby przy probie uruchomienia scenerii, zawsze te ostrzezenia sie wyswietlaly w osobnym oknie i aby scenerie uruchomic, nalezy kliknac przycisk "tak zapoznalem sie", gdyz jednorazowa taka informacja np. w instalatorze, moze nie byc wystarczajaca (np. ktos moze ja przeoczyc, uznac za malo istotna a przeciez to jest ISTOTNE). Nie ma smiechu w tym temacie.
2) Nie jest to potrzebne, informacja w Readme jest wystarczająca.

Cytuj
a dla ducha, ze mozna sie uzaleznic i tutaj jest pole do popisu wypisujac tysiace skutkow uzaleznienia sie od gier komputerowych.
3) każdy powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest uzależniony od gier komputerowych i samodzielnie lub z pomocą lekarza / duchowego przywódcy powinien temu przeciwdziałać. Nie przekraczajmy granicy absurdu.

Cytuj
To o wiele liczniejsze grono, niz potencjalni epileptycy (nawet lacznie z nimi). Samo koncentrowanie sie na wybranej i stosunkowo malej grupie osob i pominiecie innych, liczniejszych grup i zjawisk, jest nieuczciwe i hipokryckie.
4) Epileptycy oraz dzieci powinni podlegać szczególnej ochronie. Ataki epileptyczne są wywoływane przede wszystkim przez bodźce wzrokowe, a korzystanie z gier komputerowych skupia się na stałej obserwacji ekranu. Nie bez powodu producenci gier komputerowych dodają odpowiednie informacje na swoich produktach. Jest to świetnie opisane na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Padaczka_fotogenna
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Mariusz1970

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 3927
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Ostrzeżenie zdrowotne
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Maja 2018, 17:25:41 »
Cytuj
Nie mam zamiaru tego komentować.
Ok, ale moze i warto.
Cytuj
1) Informacja o możliwości uszkodzenia słuchu znajduje się w instrukcji laptopa czy głośników. Jak masz chęć to ciągnąć dalej - tak, znajduje się tam również ostrzeżenie dotyczące podłączania sprzętu do prądu. Odpowiedzialność jest przeniesiona na producenta hardware.
Zakladasz, ze kazdy owa intrukcje ma,posiada i sie do niej stosuje, zwalszcza dzieci, na ktorych tak Tobie zalezy. Smieszne, a juz przenoszenie tego na producenta, to juz wykretna sztuczka. Bo jesli naprawde Ci zalezy na zdrowiu kogos, to tej informacji nie pomijasz a w najgorszym razie ja powielisz. Widac tutaj jak na dloni, cale to zaklamanie.
Cytuj
2) Nie jest to potrzebne, informacja w Readme jest wystarczająca.
Wrozbita? Jesli to naprawde wazne, a jest, prawda? To powinno sie te ostrzezenia wyswiatlac jak najczesciej. Pozostawienie teog w readme, to takie udawanie ze sie cos zrobilo. Zreszta widac, jak ludzie czytaja wszelkie readme i dokumentacje, po pytaniach zadawanych na forum, czacie itp, itd.
Cytuj
3) każdy powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest uzależniony od gier komputerowych i samodzielnie lub z pomocą lekarza / duchowego przywódcy powinien temu przeciwdziałać. Nie przekraczajmy granicy absurdu.
Tak samo, jak kazdy sobie powinien odpowiedziec na pytanie, czy bodzce wzrokowe mu nie szkodza. Jesli ktos poczuje niepokojace objawy, dziecko to wie, odchodzi od komputera. Taki naturalny instynkt, podobnie jak np. z bieganiem (poczuje sie zmeczenie, zaprzetaje sie biegac). Jesli ktos przeciwstawia sie temu instynktowi, to na pewno przestanie, bo byc moze przeczytal to kiedys w readme... (zwlaszcza dziecko).
Cytuj
4) Epileptycy oraz dzieci powinni podlegać szczególnej ochronie. Ataki epileptyczne są wywoływane przede wszystkim przez bodźce wzrokowe, a korzystanie z gier komputerowych skupia się na stałej obserwacji ekranu. Nie bez powodu producenci gier komputerowych dodają odpowiednie informacje na swoich produktach. Jest to świetnie opisane na stronie
A ja probowalem nie tylko zadbac o epileptykow, ale o dzieci i doroslych w ogole.
Oglonie widac, ze Ci nie zalezy. Znaczy sie, jawnie dyskryminujesz nie epileptykow, bo dla nich brak jakichkolwiek ostrzezen.
Dobra, macius, chcecie sobie pisac jakies tam dyrdymaly w readmie, majac poczucie spelnienia misji, ok, piszcie sobie. Jak to sie kiedys mawialo, papier cierpliwy, przyjmie wszystko.
Dla mnie EOT
« Ostatnia zmiana: 31 Maja 2018, 18:09:07 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline jakubg1

 • Wydział Repozytorium
 • Wiadomości: 1547
 • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 1200
Odp: Ostrzeżenie zdrowotne
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Maja 2018, 19:07:08 »
Skoro już poruszane są tematy dzieci, warto dodać ostrzeżenie o wulgarnych treściach/kontrowersyjnych zdjęciach występujących w symulatorze.
10 lat na forum MaSzyny!

Offline bolek

 • Wiadomości: 101
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 22
Odp: Ostrzeżenie zdrowotne
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maja 2018, 19:13:42 »
Jakoś sobie nie wyobrażam 4e bez tego ładnego zdjęcia z tarczą manewrową i pewną panią przy niej.

Offline jakubg1

 • Wydział Repozytorium
 • Wiadomości: 1547
 • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 1200
Odp: Ostrzeżenie zdrowotne
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Maja 2018, 19:28:37 »
Nie mówię, żeby usunąć te rzeczy, tylko żeby dodać informację, że takie rzeczy są w symulatorze.
10 lat na forum MaSzyny!

Offline Stele

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 10133
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Ostrzeżenie zdrowotne
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Maja 2018, 19:31:04 »
Zamykam. Dość trollowania.
Mój kanał youtube