Autor Wątek:  Koniec aplikacji Mój Pociąg  (Przeczytany 7241 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline koper

  • Wiadomości: 247
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 173
Koniec aplikacji Mój Pociąg
« dnia: 27 Października 2017, 22:50:33 »
No i PKP PLK dobiło całkowicie najlepszą aplikację z rozkładem jaka kiedykolwiek powstała czyli Mój Pociąg. Ta apka to była moja prawa ręka na szlaku gdy chciałem na szybko sprawdzić rozkład czy opóźnienie. Była szybka, intuicyjna i funkcjonalna w przeciwieństwie do aplikacji Rozkład Kolejowy PKP PLK która długo się ładuję, jest mało przejrzysta i po prostu do bani. Brawo PLK, właśnie utrudniliście życie setkom jak nie tysiącom pasażerom i nie tylko.
Cytuj
Z rynku zniknęła darmowa aplikacja mobilna z rozkładem jazdy Mój Pociąg. Stracili na tym pasażerowie i sama PLK, która walczyła z aplikacją. Wygranych nie widać – pisze w komentarzu Jakub Madrjas, redaktor naczelny portalu „Rynek Kolejowy”.
W środę rano użytkownicy aplikacji „Mój Pociąg” otrzymali informację o treści "Aplikacja umiera...". "Wygląda na to, że PKP PLK uśmierciła tę darmową aplikację. Co więcej, na autora nasłała policję. Wszystko dla <<dobra pasażera>>.... Stałym użytkownikom dziękuję za korzystanie z aplikacji i dotychczasowego wsparcie duchowe" – napisał autor. Aplikacja wciąż jest do pobrania w sklepie Google Play, ale nie działa i nie będzie działać. – Mam już dość. Poświęciłem wystarczająco nerwów i energii – powiedział mi Adrian Łubik, jej autor.

Zarządca infrastruktury od wielu miesięcy prowadził walkę z darmową aplikacją, udostępniającą rozkład jazdy i informacje o opóźnieniach pociągów z Portalu Pasażera PLK. Więcej na temat samej aplikacji oraz działach na linii autor – PLK można przeczytać tutaj.

W prawie, ale wbrew rozsądkowi

Otrzymałem od spółki wiele tłumaczeń, jakie są przyczyny tej walki – porównujące działanie autora do kradzieży książki z biblioteki, włamania do domu itd. Spółka tłumaczyła, że jest okradana z gotowego rozkładu jazdy, na którego opracowanie poświęciła siły i środki. Nie dowiedziałem się niestety, jaką korzyść odnosi spółka z walki z aplikacją – i jaką korzyść odnosi z tego pasażer.

Nie przeczę, że państwowa spółka, blokując rozpowszechnianie rozkładu jazdy w sposób sprzeczny z regulaminem, działała zgodnie z prawem. Miała nawet prawo zgłosić sprawę do prokuratury (czemu sama PLK zaprzecza zaprzecza). Jednak moim zdaniem za tymi działaniami wcale nie stoją bezduszne przepisy – które przecież można zmienić – tylko ich interpretacja. Interpretacja, która mówi „Dobro pasażera jest dla nas najważniejsze… ale to my określimy, co jest dla niego dobre”.

Inni po prostu udostępniają dane

Odmienne podejście do udostępniania danych widoczne jest u wielu samorządowych przewoźników czy organizatorów transportu. Np. MPK Wrocław i Tramwaje Warszawskie same udostępniają wygodne dla programistów api, zachęcając do opracowywania własnych aplikacji. Wychodzą bowiem z założenia, że w Internecie jest wielu entuzjastów i prywatnych firm, którzy mogą mieć nowatorskie pomysły na taki program. Pasażer ma dzięki temu większy wybór aplikacji, a koszty takich działań są minimalne. Dane o rozkładzie udostępnia nieodpłatnie też na przykład brytyjski zarządca infrastruktury kolejowej Network Rail czy niemiecki DB Netz.

Delegowanie przez państwową spółkę własnych informatyków i płacenie im pensji za to, żeby miesiącami walczyli z lubianą przez pasażerów aplikacją ułatwiającą korzystanie z kolei brzmi jak absurd. Można było tego uniknąć, gdyby PLK zdecydowała się udostępnić api z dynamicznym rozkładem. Wciąż może zresztą to zrobić - nie dlatego, że zobowiąże ją do tego prawo (jak np. w Belgii) ale wyłącznie dlatego, że to korzystne dla pasażera.
Na prośbę PKP PLK załączam stanowisko spółki w sprawie mojego felietonu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w pełni respektują ideę otwartych danych publicznych i korzystania z nich, z poszanowaniem obowiązujących przepisów prawa. Zasady ich udostępniania uzależnione są od wypracowanych pomiędzy stronami warunków na podstawie obowiązujących przepisów prawa i uregulowań Spółki. Spółka na podstawie zawartych umów i porozumień, współpracuje w zakresie wymiany danych i ich udostępniania m.in. z przewoźnikami oraz innymi podmiotami.

Aplikacja „Mój Pociąg” korzystała z Portalu Pasażera w sposób nieautoryzowany i niezgodny z Regulaminem dostępnym na stronie. Takie działania powodowały nie tylko konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów przez Spółkę, ale również utrudnienia dla podróżnych korzystających z Portalu Pasażera i Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

Pomimo czytelnie określonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zasad – opartych o obowiązujące prawo i regulamin, potencjalni partnerzy nie byli zainteresowani akceptacją warunków współpracy. Takie zachowanie jest jedyną przyczyną zaistniałej sytuacji.
http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/ostateczny-koniec-aplikacji-moj-pociag-stracil-pasazer-84150.html

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Października 2017, 04:30:53 »
PLK to nie kolej. To stan umysłu.
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Października 2017, 17:01:11 »
Ja w tym sporze popieram jednak PLK-ę:
- prawo. Aplikacja łamała zapisy regulaminu korzystania z serwisu.
- wyszukiwarka połączeń: aplikacja nie posiadała własnej wyszukiwarki połączeń, a korzystała z wyszukiwarki Portalu Pasażera PLK, przez co generowała ruch na serwerach PLK, na który to ruch PLK nie musiała być przygotowana. Posiadając jedynie własne aplikacje (aplikacja mobilna PLK i Portal Pasażera) PLK potrafi się przygotować na większy ruch, dokładnie wiedzą ile aplikacji jest w użyciu. A gdy mamy inne aplikacje, które korzystają z naszej wyszukiwarki i naszych serwerów - nie wiadomo tak naprawdę nic. Można podać kontrargument To niech PLK-a się przygotuje na zwiększony ruch. No tak, ale to są kolejne koszta (serwery i ich obsługa), których PLK niekoniecznie chce ponosić.
- PLK od samego początku twierdzi że dane rozkładowe to informacje publiczne, bezpłatne. Natomiast nikomu w PLK nie uśmiecha się aby udostępniać bezpłatnie swoją wyszukiwarkę połączeń. Jeżeli będą chętni aby zapłacić, to z pewnością będzie można wspomnianą wyszukiwarkę wykorzystać.
- aplikacja podawała też informacje o opóźnieniach pociągów. PLK dostarcza informację o opóźnieniach pociągów przewoźnikom jako "produkt", część wyznaczenia trasy pociągu. My mamy do tego dostęp przez serwis infopasażer.intercity.pl ale to tylko dlatego że dane dla IC dostarcza PLK więc IC "kupując" przejazd pociągów po sieci PLK dostaje również informację o opóźnieniach. Dlaczego więc ktoś ma dostawać informacje o opóźnieniach bezpłatnie, skoro inni za nią płacą?
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Października 2017, 17:26:25 »
100% racji. Po co ułatwiać pasażerowi dostęp do informacji o ruchu pociągów? Jest świetna aplikacja Rozkład Kolejowy. Jak podróżnemu będzie bardzo zależało, to może po milionie kliknięć uda mu się znaleźć poszukiwane informacje. A jak się nie podoba to zawsze można słuchać zapowiedzi na peronie. Niech żyje wielka PLK!
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Października 2017, 17:38:22 »
Z Rozkładu Kolejowego (android) wydawanego przez PLK korzystam i jestem zadowolony. Opóźnienia też są podawane.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Października 2017, 17:40:11 »
Opóźnienia też są podawane.
Szkoda, że nie są podawane prognozowane godziny przyjazdu.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Października 2017, 17:42:30 »
Nie rozumiem o co Ci chodzi. Autor aplikacji złamał prawo, wspomniany regulamin serwisu. Regulamin ma 10 punktów, jedna strona A4 (https://portalpasazera.pl/Content/PDP_Regulamin.pdf):
Cytuj
5. [...]Kopiowanie, pobieranie, wykorzystywanie, dalsze rozpowszechnianie, przedrukowywanie,
udostępnianie w jakiejkolwiek formie (w tym formie elektronicznej lub w formie dalszego
przekazywania danych za pomocą środków porozumiewania na odległość), przetwarzanie
w całości lub w części, za wyjątkiem zapoznawania się z informacjami przez klientów
indywidualnych do ich użytku osobistego, wymaga pisemnej zgody PKP PLK.
Cytuj
7. PKP PLK dopuszcza wykorzystanie danych zawartych w Portalu w innych serwisach i
aplikacjach, wyłącznie przez umieszczenie bezpośredniego odnośnika do strony
rozklad.plk-sa.pl
Poza tym to nie jest tak, że pasażer został całkowicie pozbawiony dostępu do informacji, wciąż przecież może korzystać z aplikacji PLK.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Października 2017, 17:47:29 »
Mnie o nic nie chodzi. Zachwalam PLK, że pozbyła się daremnej, niekomercyjnej aplikacji. Teraz na rynku pozostał tylko świetny Rozkład Kolejowy. Kolejny raz wygrał pasażer! xD
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 902
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Października 2017, 17:47:40 »
Autor aplikacji złamał prawo, wspomniany regulamin serwisu.
Mógł złamać regulamin, a nie prawo.
No i czym jest taka aplikacja jak nie "zapoznawania się z informacjami przez klientów indywidualnych do ich użytku osobistego"?

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Października 2017, 17:55:53 »
Mnie wystarcza zwykla przegladarka w androidzie z odpowiednio skonfigurowanymi zakladkami. Jesli moge uzyskac cos za pomoca fabrycznego oprogramowania smartfona, to nie widze powodow do instalowania apek, ktore niepotrzebnie zasmiecaja pamiec (dysk i dostepny ram). To kwestia zaradnosci radzenia sobie w okreslonych warunkach. Porownywanie tego do nierestrykcjnych regulaminow MPK, czy podobnych przewoznikow jest nieporozumieniem. PLK obsluguje caly kraj, a MPK najwyzej kilkanascie lini tramwajowych i autobusowych. Zakres ilosci udestepnianych danych jest nieporownywalny. Do tego dochodza prawa licencyjne i prawa tworcow, autor apki nie prosil o pisemna zgode na dostep danych PLK za.pomoca swojej aplikacji.

Offline Sebzio361

  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Października 2017, 18:05:43 »
A tak w ogóle to jest jakaś aplikacja do przeglądania danego pociągu czy jedzie zgodnie z planem czy nie?

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Października 2017, 20:24:06 »
Może mam jakieś ułomne telefony, ale aplikacja PLK-i jest moim zdaniem bardzo niewygodna w użyciu. Korzystałem z niej kilka lat temu i myślałem, że to jakieś drobne bugi, które szybko zostaną naprawione, ale ostatnio chciałem znaleźć w niej opóźnienia i za cholerę nie mogłem ich znaleźć. Może ktoś powie, że nie potrafię korzystać z telefonu, ale nawet jeśli (chociaż nie podzieliłbym tej opinii), to na pewno większości społeczeństwa to zadanie nie wychodzi o wiele lepiej. Aplikacja jest dla użytkownika, a nie odwrotnie - to nie jest łaska PLK-i, że oni mi dali "jakieś coś", co może i działa jako tako, ale jest i mam się z tego powodu cieszyć. Komercyjne aplikacje, np. Jakdojade nie pozwolą sobie na taki interfejs, bo straciłyby użytkowników. PLK jest bezkarna. Może i prawo stoi po ich stronie, ale to wcale nie oznacza, że ktoś mógłby podjąć decyzję o zmianie niektórych zapisów - dla korzyści pasażerów. Przecież i tak w PL się dopłaca do kolei, tak jak wszędzie zresztą... Suma zapytań z MojegoPociągu i oficjalnych aplikacji PLK-i była miarą rzeczywistego zapotrzebowania pasażerów na te informacje. Jak nie ma MojegoPociągu, to już nie będą się odpytywali serwera, co z ich pociągiem?
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline koper

  • Wiadomości: 247
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 173
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Października 2017, 21:24:15 »
Ja rozumiem że autor Mojego pociągu złamał regulamin ale nie można było się jakoś dogadać. Tymbardziej że Mój Pociąg jest a właściwie był przykładem jak powinna wyglądać aplikacja na miarę XXI wieku. Ten cały "Rozkład Kolejowy" to istny cyrk na kółkach, pierdyliard razy trzeba kliknąć żeby wogóle zareagował, ładuję się wieczność, zero funkcjonalności a jakość wizualna pozostawia wiele do życzenia. Te nieroby programiści PLK powinni się wziąść za robote i zrobić apke na wzór Mojego Pociągu albo czeskiej aplikacji Muj Vlak w końcu za to im płacą.
« Ostatnia zmiana: 30 Października 2017, 21:25:41 wysłana przez kacper52115 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Października 2017, 21:49:19 »
Myślę, że zamiast aplikacji wystarczyłoby opracować sensowne, dobrze udokumentowane, otwarte API. Resztą zajmą się inni.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Października 2017, 22:13:04 »
... Te nieroby programiści PLK powinni się wziąść za robote...
Oj, ostro i niegrzecznie. W profilu masz wpisany wiek 15 lat. Nie dorosles jeszcze do wydawania takich opinii.
@SKP, przegladarka internetowa w androidzie swietnie sobie radzi z portalem PLK, IC oraz podobnymi. Dzialanie jest dokladnie takie samo jak na laptopie, lub komputerze PC. Nie widze potrzeby instalacji dodatkowych apek. Przy czestych podrozach odpowiednie podstrony warto zachowac w zakladkach. Nie bronie monopolisty, jedynie chce pokazac, ze lamentowanie w tej sprawie nic nie da, a apke latwo zastapic przegladarka.

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Października 2017, 22:46:15 »
Krzysiek626, zacząłem korzystać z wersji przeglądarkowej, bo tylko w niej byłem w stanie znaleźć np. lokalizację pociągu. Tylko jej problem jest taki, że nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych (bo na tel. jest teoretycznie aplikacja). MójPociąg rozwiązywał wszystkie problemy. Ale bez niego jakoś przeżyję.

Generalnie zgadzam się z Twoim podejściem i sam np. nie mam aplikacji do wczytywania prognozy ICM Meteo, bo mam w przeglądarce zakładki prowadzące do meteogramów dla konkretnych miejscowości, w których często przebywam, i jest po sprawie. Ale gdybym miał za każdym razem wchodzić na ich stronę, wczytywać listę miejscowości według województw, później według pierwszych liter alfabetu, a na koniec musiał trafić w tę "wymarzoną" nazwę miejscowości, to pewnie pomyślałbym o jakiejś aplikacji. Podczas oczekiwania na pociąg, szczególnie zimą, nie zawsze mam ochotę bawić się telefonem - chcę jak najszybszej odpowiedzi, a nie gimnastyki z telefonem. Dlatego jednak trochę będzie szkoda tej aplikacji, chociaż faktycznie - bez niej też można sobie poradzić.
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline koper

  • Wiadomości: 247
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 173
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Października 2017, 22:55:23 »
... Te nieroby programiści PLK powinni się wziąść za robote...
Oj, ostro i niegrzecznie. W profilu masz wpisany wiek 15 lat. Nie dorosles jeszcze do wydawania takich opinii.
Napisałem najgrzeczniej jak się dało, nie da się ukryć że tak jest. A tak poza tym nie obraź się Krzysiek ale twoje uwagi są irytujące. Mam takie małe wrażenie że robisz ze mnie durnia tylko dlatego że brakuje mi 2,5 roku do skończenia 18 lat. Jakbyś mógł na przyszłość powstrzymać się od takich komentarzy.
A wracając do tematu to wg mnie robieniem aplikacji dla PLK powinna się zająć jakaś poważna firma z branży I.T. napewno efekt końcowy byłby lepszy. Chodzą pogłoski że powstaje Bilkom2 już jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

Offline pat

  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 15
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Października 2017, 09:17:15 »
Tak jak pisano wcześniej, wystarczy wypuścić sensowne API i problem się rozwiązuje. PLK moze mieć swoją aplikację a każdy kto uważa że jest w stanie zrobić lepszą może zrobić swoją; użytkownik ma wybór czego chce używać, a wybór zawsze jest lepszy niż jego brak.

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Października 2017, 14:42:23 »
Ja rozumiem czemu to PLK-a zrobiła (bo w pracy mieliśmy identyczny problem) ale sposób załatwienia tematu to już jaskrawy przykład niedasizmu. Jak sytuacja wyglądał u mnie: daliśmy przykładową stronę internetową na której były prezentowane informacje podobne do tych na stronie PLK-i. Jedną z rzeczy na tej stronie są skrypty JS-a, które odwołują się bezpośrednio do wewnętrznego API bazydanych za webserwerem. To zostało tak zaprojektowane po to, aby była informacja na zewnątrz ale wstępnie bez szerokiego udostępniania danych. Oczywiście studenci wzięli kod i zrobili bardziej funckjonalne i fajne strony z tymi samymi informacjami ale podawanymi w innej formie, w związku z czym musieli wykonywać większa liczbę zapytać poprzez wewnętrzne API niż oryginalna strona (wewnętrzne API nie było projektowane pod kątem innym niż wewnętrzne wykorzystanie). Zaczęły się problemy z wydajnością podsystemu ze względu na przeciążenie. Czyli prawdopodobnie identyczna sytuacja jaką miało PLK, tylko głośno o tym nie mówiło.
I teraz najfajniesze, czyli coś co jest przeciwne temu co zrobiła PLK: zamiast udupiać wszystkich dookoła stwierdziliśmy, że bez sensu wojowanie, nie chcemy robić super wypaśnej strony, bo i tak nie wygramy wyścigu ze studentami. Żeby ustabilizować system zrobiliśmy ograniczenie zapytań na sekundę na stronie (bije troszkę w naszą stronę, ale jak się chce można też ograniczyć zapytania z zewnątrz - nam się bardzo nie chciało, do tego problem występował sporadycznie i w efekcie nie widać w ogóle tego). Teraz robimy przetarg na proxy do udostępniania tych danych z własnym api, które będzie dostępnie publicznie włącznie z przepisaniem naszej pierwotnej strony do korzystania z tego samego interfejsu i wyłączenia starego.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Koniec aplikacji Mój Pociąg
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Października 2017, 16:47:51 »
Napisałem najgrzeczniej jak się dało, nie da się ukryć że tak jest. A tak poza tym nie obraź się Krzysiek ale twoje uwagi są irytujące. Mam takie małe wrażenie że robisz ze mnie durnia tylko dlatego że brakuje mi 2,5 roku do skończenia 18 lat. Jakbyś mógł na przyszłość powstrzymać się od takich komentarzy.
Mylisz sie, to nie jest grzeczny to dyskusji, wrecz obrazliwy. Ja obrazac sie nie mam zamiaru. Przytoczylem Twoj wiek z profilu bo dla mnie jestes dzieckiem, a moglbys byc wnuczkiem. Jako nastolatek nie masz prawa odnosic sie do ludzi per " nieroby", za malo przezyles i tak na prawde nie trafiles w zyciu jeszcze porzadnych klopotow. Wariata z Ciebie nie zrobie, nie mam takiej mocy i ochoty, wiec bez obaw. Jednak to co piszesz w postach, moze czytajacym sie niepodobac. Bardzo dobrze problem ujal Grzegorz, wykazal zrozumienie jednoczesnie pokazujac problem bez przypisywania komukolwiek brzydkich cech. Dla mnie temat sie wyczerpal, stanowisko PLK jest znane, tak samo jak stanowisko czesci uzytkownikow. Predzej czy pozniej powstanie oprogramowanie zadowalajacej jakosci.