Autor Wątek:  [FOTO] - Fotografowanie taboru - poradnik  (Przeczytany 27380 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szogun

  • Wiadomości: 5636
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 569
[FOTO] - Fotografowanie taboru - poradnik
« dnia: 18 Lutego 2011, 21:24:13 »
Przyklejam 28/09/2016 | @macius5991

Pewnie wielu z was ma aparat, ale niewielu robi zdjęcia na tekstury. Powód? Część osób z którymi rozmawiałem po prostu nie wie jak ma się za to zabrać. O zdjęciach taboru poradnik już jest, więc tutaj postanowiłem skupić się przede wszystkim na fotografowaniu kabin.
A więc co trzeba wiedzieć, aby robić dobre zdjęcia?

1. Fotografujemy przy zwiększonej ogniskowej;
2. Używamy lampy błyskowej tylko gdy jest ona konieczna;
3. Dla zdjęć z małej odległości (zazwyczaj >80cm) używamy trybu makro;
4. Staramy się robić zdjęcia pod kątem prostym;
5. Zdjęcia robimy w dzień pochmurny, ale jasny;
6. Robimy "konkretne" zdjęcia;;
7. Dzielimy boki na części.

Zaczynamy...

1. Fotografowanie przy zwiększonej ogniskowej.
   
Pewnie niektórzy zastanawiają się co to jest ta ogniskowa. Jest to po prostu kąt widzenia obiektywu. Ogniskową zwiększa się przez zwiększenie zoom'a w aparacie.
Cytuj
A po co mi to?
Ponieważ jeżeli będziemy robić zdjęcia "bez zoom'a", otrzymamy efekt "beczki", tak jak na obrazku niżej. Aby go uniknąć należy zwiększyć zoom optyczny, do np. 2x.


Uwaga!
Jeśli na zdjęciach występuje efekt beczki, nie oznacza to że zdjęcia są nieprzydatne. Można je naprawić za pomocą programu graficznego, a unikanie beczki jeśli jest to możliwe, ma być tylko ułatwieniem dla osób wykorzystujących te zdjęcia ;)

2. Użycie lampy błyskowej tylko gdy jest ona konieczna.

Wiele osób robi błąd, polegający na fotografowaniu z małej odległości z użyciem lampy błyskowej. Efektem tego jest zdjęcie z paskudnym odbiciem światła (przykład na obrazku niżej), które bardzo ciężko skorygować. Dlatego jeżeli już robimy zdjęcia z lampą, to staramy się aby robić je z większej odległości.3. Używanie trybu makro.

Jest to po prostu tryb do robienia zdjęć z małej odległości. Nie będę się rozpisywał; obrazki mówią wszystko ;)4. Kąt prosty.

Zawsze należy starać się trzymać aparat pod kątem jak najbardziej zbliżonym do prostego, względem obiektu. Takie zdjęcie łatwiej jest obrobić, a chyba chcemy ułatwić pracę teksturowcom/modelarzom, a nie utrudnić ;)5. Robienie zdjęć w pochmurny dzień.

Zasada znana nie od dziś. Aby zapobiec niepożądanym cieniom, prześwietleniom na zdjęciach, wybieramy taki dzień, żeby nie świeciło słońce, ale też żeby było jasno.6. Tylko konkretne zdjęcia.

Tu jest problem... Zrobienie kilku dobrych zdjęć wszystkim pulpitom, ścianom w kabinie, czy też  boków lokomotywy wystarczy. Niektórzy robią pojedyncze zdjęcia dowolnym przełącznikom, wskaźnikom, kiedy nie zdadzą się one na wiele. Poniżej jak mniej więcej powinno się sfotografować EP09 (według mnie, inni twórcy mogą chcieć zupełnie czego innego, poza tym na zdjęciu brakuje ścian itp.), oraz kilka dobrze wykonanych zdjęć na tekstury (oczywiście są zmniejszone. Autorem zdjęć jest @Sigman).
7. Dzielimy boki na części.

Boki taboru należy dzielić na części, ponieważ pozwoli nam to "wyciągnąć" jak najwięcej detali na zdjęciach. Jak to robić zostało opisane tutaj http://eu07.pl/forum/index.php/topic,5365.0.html.


Przed rozpoczęciem fotografowania, warto jest przejrzeć opcje, jakie posiada nasz aparat. Bardzo przydatną opcją, jest posiadana przez niektóre aparaty (np. mojego Samsunga ES65) "Pomoc w fotografowaniu". Można dzięki temu dokładnie poznać funkcje naszego aparatu, oraz poćwiczyć robienie zdjęć.

Tak więc jak widzicie, aby robić dobre zdjęcia nie trzeba mieć lustrzanki. Wystarczy zwykły kompakt i stosowanie się do powyższych zasad.

Przenoszę do poradników.
adsim
« Ostatnia zmiana: 24 Października 2018, 21:06:09 wysłana przez matek123 »
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio