Autor Wątek:  Nowy tabor na Pomorzu?  (Przeczytany 21334 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline koper

 • Wiadomości: 247
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 173
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Stycznia 2018, 17:39:58 »
Na koniec dnia taka znakomita wiadomość. UMWP podjął uchwałę o zakupie 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych. W najbliższych dniach możemy spodziewać się przetargu.
Cytuj
Władze województwa kupią za ok. 133 mln zł pięć elektrycznych zespołów trakcyjnych. Możliwe, że pierwszy z nich pojawi się jeszcze w tym roku. Część EZT-ów w przyszłości pojechać ma po zelektryfikowanej linii PKM.
Zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwałę o zakupie pięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi połączeń w województwie pomorskim. Nowe składy mają wozić pasażerów nie tylko po już zelektryfikowanych szlakach w regionie. Władze województwa w uchwale podkreśliły, że nowe pociągi mają się pojawić na zaplanowanych do elektryfikacji i modernizacji liniach PKM, z Gdyni do Kościerzyny, a także do Kartuz.

- Zabezpieczyliśmy środki na pozyskanie tych składów. Lada dzień ogłosimy przetarg na zakup pociągów. O wyborze firmy, która dostarczy pociągi, ma decydować nie tylko cena, ale także termin dostawy - mówi Ryszard Świlski, zastępca marszałka województwa pomorskiego.

Teraz urzędnicy będą musieli opracować dokumentację do zamówienia.

- Chcielibyśmy, by pierwszy pociąg pojawił się pod koniec tego roku - mówi Świlski.

Władze samorządowe przewidują, że zakup pięciu nowych składów pochłonie 133 mln zł. Około 85 proc. tych kosztów zostanie dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego

Pesa albo Newag

Na polskim rynku w produkcji elektrycznych zespołów trakcyjnych prym wiodą Pesa ze swoim składem pn. Elf oraz Newag z pociągiem Impuls.

W województwie pomorskim na razie kursuje tylko jeden Link w barwach spółki Polregio (dawne Przewozy Regionalne). Elektryczne zespoły trakcyjne pn. Impuls znane są bardzo dobrze mieszkańcom Trójmiasta. Dwa tej serii składy jeżdżą w barwach spółki SKM Trójmiasto.
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Piec-pociagow-dla-wojewodztwa-pomorskiego-za-133-mln-zl-n120056.html

Offline bprog

 • Wiadomości: 186
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Stycznia 2018, 19:19:43 »
No to potężny ten przetarg, faktycznie.

Offline koper

 • Wiadomości: 247
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 173
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Stycznia 2018, 20:32:13 »
Kolejne informacje na temat zakupu nowych EZTów.
Cytuj
133 mln zł chce przeznaczyć Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego na zakup pięciu ezt-ów. Według założeń, pierwsze z nich mają pojawić się na torach jeszcze w tym roku. Docelowo jednostki trafią na zelektryfikowane trasy PKM, według zapisów w podjętej uchwale pojadą z Gdyni do Kartuz i Kościerzyny. Wcześniej będą obsługiwać inne połączenia w regionie. Przetarg na dostawę pociągów ma zostać ogłoszony w ciągu najbliższych dni. O wyborze wykonawcy zadecyduje nie tylko cena, ale także termin dostawy. Urzędowi Marszałkowskiemu zależy na czasie, stąd takie będą kryteria przetargowe. Pierwszy skład miałby pojawić się w grudniu, prawdopodobnie wraz z nowym rozkładem jazdy. Na Pomorzu z nowych ezt-ów mamy tylko dwa Impusly w barwach PKP SKM. Poza nimi całość taboru elektrycznego stanowią jednostki EN57 i EN71. Już to pokazuje jak bardzo nowe pociągi są potrzebne. Newag czy PESA, a może Stadler? I już teraz, nie znając szczegółów przetargu możemy pozgadywać kto będzie zainteresowany zamówieniem. Na pewno Newag, który dostarczył wspomniane Impulsy dla PKP SKM oraz szt-y dla Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Dla tego podmiotu modernizował też EN57. Na pewno PESA, która jest mocno obecna na Pomorzu ze swoimi pociągami spalinowymi. Dla PKP SKM wykonała też modernizacje kilkunastu składów. Czy zamówienie na pięć pociągów będzie intersujące dla Stadlera? Być może. Czekamy na przetarg, będziemy o nim informować na łamach InfoRail.pl.
http://inforail.pl/na-dniach-przetarg-na-5-ezt-ow-dla-pomorza-jest-decyzja_more_101825.html
I tu już niestety gorsza informacja, szczególnie dla mieszkańców spoza aglomeracji Trójmiejskiej:
Cytuj
Wracamy do tematu zakupu nowych ezt-ów przez Pomorski Urząd Marszałkowski. Wiemy, gdzie będą kursować. Zanim trafią na zelektryfikowane trasy PKM pojadą na najważniejszej linii województwa, a więc w ciągu Słupsk – Trójmiasto – Malbork – Elbląg. Potem będą kursować do Kartuz oraz linii 201 z Kościerzyny przez Gdańsk Osowę do Gdyni. Dzięki temu dojazd z Trójmiasta na Kaszuby będzie szybszy i wygodniejszy. Umożliwi to również w przyszłości uruchomienie nowych bezpośrednich relacji pociągów – poinformował Urząd Marszałkowski. Jakie będą nowe ezt-y? To na razie niewiadoma. Wicemarszałek Ryszard Świlski zdradza jedynie, że na pewno będą wyposażone w klimatyzację oraz sieć wi-fi. Będą również rozwijać prędkość do 160 km/h.
http://inforail.pl/nowe-pomorskie-ezt-y-pojada-ze-slupska-do-elblaga_more_101870.html
« Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2018, 17:36:14 wysłana przez kacper52115 »

Offline koper

 • Wiadomości: 247
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 173
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #33 dnia: 16 Stycznia 2018, 18:39:45 »
Przetarg póki co jeszcze nie został ogłoszony ale jest też inna informacja. Niedawno na pomorzu został wprowadzony nowy wymóg dotyczący taboru kolejowego. Polega on na wycofaniu pojazdów EN57 z drewnianymi laminatami lub dermowymi siedzeniami (nie dotyczy pojazdów należących do Urzędu Marszałkowskiego i SKM Trójmiasto). Póki co wycofany został jedynie EN57-675 który przeszedł do Kolei Śląskich, następny w kolejce EN57-1386. Sam nie wiem co o tym myśleć bo z jednej strony wnętrze wizualnie będzie się prezentowało lepiej ale z drugiej strony przykładowo EN57-675 był dwa razy lepszy od niektórych pojazdów "unowocześnionych" wewnątrz.

Offline jakubg1

 • Wydział Repozytorium
 • Wiadomości: 1509
 • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 1139
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #34 dnia: 16 Stycznia 2018, 20:04:07 »
Jestem ciekaw, czy po dostawie tych 5-7 pojazdów znowu poczekamy 20 lat na kolejne nowe pojazdy, kiedy to siedemdziesięcioletnie już EN57 będą dalej królowały na polskich torach.
10 lat na forum MaSzyny!

Offline k. wojak

 • Wiadomości: 154
 • Wojak
  • Zobacz profil
  • Kanał Youtube
 • Otrzymane polubienia: 74
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Stycznia 2018, 13:17:39 »
Ciekawa jest ta nieproporcjonalność. W moim województwie (Zachodniopomorskie) tak szybko wymielili tabor, że nawet oczami nie zdążyłem mrugnąć, a tutaj widzę, że z tym jest problem. Na lubelszczyznie też z tego co wiem jest jeszcze sporo kibli. Na Podkarpaciu również wymieniają tabor. Ciekawa sytuacja z punktu widzenia kraju. Ciekawi mnie to, czemu akurat tyle idzie do Wielkopolski, sporo połączeń regionalnych wykonują tam Koleje Wielkopolskie, więc raczej aż tyle nowych pociągów dla Polregio tam nie potrzeba, przecież jeżdżą tam też Zachodniopomorskie pojazdy. Dałbym je bardziej potrzebującym, województwom (z całym szacunkiem dla wielkopolski), gdzie nie ma takich "ścisłych" kolei regionalnych, jak np. KW.
« Ostatnia zmiana: 17 Stycznia 2018, 14:11:18 wysłana przez k_wojak »
POLREGIO S.A. Zakład Zachodniopomorski

Offline erap2

 • Wiadomości: 96
 • JA
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #36 dnia: 17 Stycznia 2018, 13:53:55 »
@k_wojak, nowy lub zmodernizowany tabor w Wielkopolskim jest wymagany przez organizatora przewozów :P

Offline koper

 • Wiadomości: 247
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 173
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #37 dnia: 31 Marca 2018, 10:26:04 »
Odgrzewam kotleta bo właśnie UMWP ogłosiło przetarg na dostawę nowych EZTów.
Cytuj
Województwo Pomorskie ogłosiło przetarg na dostawę 5 nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych z opcją na 5 kolejnych. Zakup został dofinansowany przez Ministra Inwestycji i Rozwoju, który na zakup nowych pojazdów przeznaczony 10,8 mln zł.

Fundusze, które zostały przekazane samorządowi województwa pomorskiego są wkładem krajowym dla projektu „Zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi przewozów pasażerskich, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020”. Celem projektu jest podniesienie jakości życia mieszkańców dzięki zwiększeniu niezawodności, bezpieczeństwa i komfortu przemieszczania się. Ponadto ma promować kolej jako niskoemisyjny i przyjazny pasażerom środek transportu.

Województwo pomorskie dzięki temu ogłosiło przetarg na dostawę 5 fabrycznie nowych EZT z opcją na 5 kolejnych. Pojazdy będą przeznaczone do obsługi trasy Słupsk-Trójmiasto-Elbląg, a w przyszłości także linii PKM. Oferty można składać do 10 maja. Zamówienie, łącznie z prawem opcji ma zostać zrealizowane do 30 września 2020 roku, przy czym decyzję o skorzystaniu z opcji zamawiający podejmie nie później niż do 30 września 2019 roku.

Kryteria oceny ofert w przetargu przedstawiają się następująco:
– Okres gwarancji / Waga: 8
– Termin dostawy dwóch pierwszych pojazdów / Waga: 9
– Termin dostawy trzeciego i czwartego pojazdu / Waga: 5
– Wskaźnik długości niskiej podłogi / Waga: 8
– Wskaźnik niezawodności technicznej pojazdów / Waga: 10
– Cena – Waga: 60
Szczegóły dotyczące samych pojazdów, takich jak ich długość, liczba członów i wyposażenie opisane będą w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, która pojawi się w najbliższych dniach. O szczegółach dotyczących samych pojazdów będziemy informować na łamach serwisu zbiorowy.info.

Pomijając dwa impulsy należące do SKM Trójmiasto, będą to pierwsze nowe elektryczne zespoły trakcyjne w województwie. Dziś obsługę pociągów regionalnych na liniach zelektryfikowanych w województwie w blisko 100% zapewniają mocno wyeksploatowane zespoły serii EN57, których średni wiek w SKM przekroczył już 30 lat, zaś w Pomorskim Oddziale Przewozów Regionalnych wynosi około 40 lat.

Przetarg miał zostać ogłoszony na początku roku, lecz doszło do opóźnienia, o którym pisaliśmy tutaj.
http://zbiorowy.info/2018/03/ministerstwo-inwestycji-i-rozwoju-wesprze-zakup-nowych-ezt-dla-pomorza/

Offline koper

 • Wiadomości: 247
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 173
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #38 dnia: 03 Kwietnia 2018, 16:14:51 »
Szczegóły przetargu na dostawę pięciu fabrycznie nowych pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych dla województwa Pomorskiego:
Cytuj
Samorząd Województwa Pomorskiego ogłosił przetarg na wykonanie i dostawę co najmniej pięciu elektrycznych pociągów. Poznaliśmy specyfikację zamówienia. Według niej pierwsze pojazdy mogą zostać dostarczone jeszcze w tym roku.
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/jakie-beda-nowe-ezety-wojewodztwa-pomorskiego-86471.html
https://bip.pomorskie.eu/a,59173,2718.html

Reg. obowiązki 7.
Uciąłem cytat, bo wkleiłeś za dużo tekstu.
Benek
« Ostatnia zmiana: 05 Kwietnia 2018, 11:44:27 wysłana przez Benek »

Offline koper

 • Wiadomości: 247
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 173
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #39 dnia: 23 Maja 2018, 22:11:44 »
W dniu wczorajszym Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ostatecznie rozstrzygnął przetarg na 5 nowych pociągów dla Województwa Pomorskiego, które będą jeździć na podstawowej linii w województwie Słupsk-Gdynia-Malbork-Elbląg oraz w przyszłości na PKM. Oczywiście bezkonkurencyjnie wygrał Nowosądecki producent Newag, który wyprodukuje pociągi Impuls.
Dwa pierwsze Impulsy zobaczymy na trasach w Województwie Pomorskim jeszcze w tym roku, mają zostać dostarczone do 10 grudnia 2018. Kolejne dwa do czerwca 2019 i ostatni do września 2019.
Będą to pierwsze fabrycznie nowe pociągi elektryczne w Województwie Pomorskim (nie licząc dwóch Impulsów należących do SKM).
Impulsy dla Pomorza będą pięcioczłonowe, przystosowane do prędkości 160 km/h, będą posiadały 225 miejsc siedzących oraz 20 miejsc na rowery, wyposażone będą w klimatyzację, Wi-Fi, monitoring, gniazdka elektryczne pod każdym fotelem, system zliczania pasażerów, informację pasażerską (wizualną i dźwiękową), defibrylatory AED, ergonomiczne fotele z profilowaną tapicerką siedzenia, oparcia i zagłówka oraz interkom. Na pokładzie pociągu znajdziemy dwie toalety w obiegu zamkniętym w tym jedna przystosowana do osób niepełnosprawnych, w toalecie znajdziemy przewijak dla niemowląt wraz ze specjalnym pojemnikiem na zużyte pieluchy z funkcją pochłaniania zapachu oraz automatyczny kran, dozownik mydła i suszarkę do rąk. Nowe składy oczywiście będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz wyposażone w platformę dla wózków inwalidzkich
« Ostatnia zmiana: 23 Maja 2018, 22:22:50 wysłana przez kacper52115 »

Offline RoboBatman

 • Wiadomości: 1634
  • Zobacz profil
  • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
 • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #40 dnia: 23 Maja 2018, 22:48:56 »
Mnie tylko osobiście ciekawi czy to będzie Impuls I co użytkuje np KM, Polregio (m.in. świętokrzyskie EN63A) czy Zachodniopomorskie, czy to będzie już po całości na bogato czyli Impuls II jak dla łódzkiego  ŁKA.

Offline koper

 • Wiadomości: 247
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 173
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #41 dnia: 23 Maja 2018, 22:49:41 »
Impuls I na 100%.

Offline Mechanick

 • Wiadomości: 82
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 53
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #42 dnia: 23 Maja 2018, 23:31:59 »
A mnie ciekawi jakie malowanie się pojawi, czy Polregio, czy szaro-czarne UMWP.

Offline erap2

 • Wiadomości: 96
 • JA
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #43 dnia: 24 Maja 2018, 12:17:35 »
A skąd wiadomo, że będzie Impuls I? Trochę to dziwne, niby mają nową wersję, ale klepią obie jednocześnie.

@pinio_2002: To chyba jest dość jasne. Skoro kupuje UMWP to malowanie UMWP. Jakby kupowało PolRegio to byłoby PolRegio.

Offline norbis97

 • Wiadomości: 38
  • Zobacz profil
  • Pomorska Kolej w Obiektywie
 • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #44 dnia: 20 Października 2018, 20:16:39 »
Czysto informacyjnie ;)

Zamówione przez pomorski samorząd elektryczne pociągi Impuls 45WE przyjadą na Pomorze już niebawem. Dwa pierwsze pojazdy dotrą  już w listopadzie, a kolejne dwa na Święta Bożego Narodzenia

Fot https://www.facebook.com/samorzadwojewod...morskiego/

Offline koper

 • Wiadomości: 247
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 173
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #45 dnia: 22 Lutego 2019, 20:19:07 »
Odgrzewam kotleta. Na początku grudnia na stronie pomorskie.eu można było znaleźć spis pociągów na których można spotkać Impulsy. Jednak jest on już nieco przeterminowany więc podaję aktualną listę pociągów na których kursują EZT EN90:
85200/1 Słupsk (4:54)-Elbląg (8:29)
58203 Gdynia Gł. (5:25)-Słupsk (7:40)
58205 Gdynia Gł. (7:53)-Słupsk (9:43)
85206 Słupsk (8:36)-Gdynia Gł. (10:26)
85208 Słupsk (10:35)-Tczew (13:25)
50608/9 Gdynia Gł. (11:08)-Elbląg (12:41)
50632/3 Elbląg (11:41)-Gdynia Gł. (13:28)
58209 Gdynia Gł. (11:59)-Słupsk (13:46)
85210 Słupsk (14:11)-Gdynia Gl. (16:14)
58213 Tczew (14:21)-Słupsk (17:16)
58222/3 Elbląg (14:35)-Słupsk (18:41)
85216 Słupsk (17:29)-Gdynia Gł. (19:31)
55438 Gdynia Gł. (17:36)-Tczew (18:24)
58225 Tczew (18:58)-Słupsk (22:03)
85218 Słupsk (19:35)-Gdynia Gł. (21:29)
50642/3 Elbląg (19:40)-Gdynia Gł. (21:31)
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego 2019, 20:25:50 wysłana przez kacper52115 »