Autor Wątek:  [WAV] - obróbka nagrań radiotelefonicznych  (Przeczytany 15453 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1232
[WAV] - obróbka nagrań radiotelefonicznych
« dnia: 21 Grudnia 2016, 17:34:55 »
Przepisuję poradnik autorstwa @Benka z jego strony (http://benek.cinnamon.i8p.eu/rt/rt.html). Wrzucam tutaj, aby poradnik był zawsze dostępny.

Obróbka nagrań
Jakość symulatora MaSzyna z roku na rok jest coraz lepsza, toteż i zachodzi potrzeba pisania coraz lepszych scenariuszy. A te można w różnoraki sposób udoskonalać, dodając choćby rozmowy RT czyli rozmowy radiotelefoniczne. Coraz większa liczba użytkowników posiada już swoje skanery nasłuchowe, co powoduje powszechność tychże nagrań. Jednak samo nagranie to nie wszystko. Zanim taki plik będzie można wykorzystać w symulatorze, należy go odpowiednio przygotować. W tym celu pomocny może być opis, który znajduje się poniżej.

W Internecie można znaleźć wiele darmowych programów, które służą do obróbki plików dźwiękowych. Jeden z nich, publikowany na podstawie licencji Shareware, posiada na tyle dużo funkcji, że w zupełności wystarczy do odpowiedniego przygotowania plików. Program nosi nazwę GoldWave.

Głównymi narzędziami potrzebnymi do obróbki są: przycinanie/wycinanie, kopiowanie/wklejanie, podgłaśniaanie/przyciszanie oraz zmiana parametrów nagrania. Po otworzeniu interesującego pliku ukazuje się (zazwyczaj) zielony wykres. Czasem może mu towarzyszyć także czerwona funkcja (mono/stereo).


Najeżdżając kursorem myszy na lewą i prawą krawędź ograniczającą wykres(y), wyświetli się element służący do przesuwania zakresu aktywności. Łatwo można się o tym przekonać przyciskając żółtą strzałkę w górnym pasku po lewej stronie. Odtwarza się tylko dźwięk leżący w podświetlonym fragmencie.


Wycinanie dowolnego fragmentu jest już teraz proste. Po jego zaznaczeniu trzeba wcisnąć ikonkę Cut na górnym pasku. Ów fragment znika z pierwotnego pliku. Operację można cofnąć kombinacją klawiszy Ctrl+Z. Można także przekopiować wybraną część do innego pliku dźwiękowego. W tym celu należy, po zaznaczeniu interesującej części, przycisnąć Copy, przejść do kolejnego pliku (np. otwartego w nowym oknie) i wkleić w wybranym miejscu za pomocą ikonki Paste.


Często zachodzi potrzeba podgłoszenia słabo słyszalnego dźwięku lub wyciszenia głośnych szumów. Pomocna przydaje się opcja Change Volume znajdująca się na pasku tuż nieopodal licznika czasu. Po jej kliknięciu ukaże się okno, w którym można dowolnie zmieniać poziom natężenia dźwięku w stosunku do pierwotnego. Wygodny jest przelicznik procentowy mieszczący się w panelu.


Gotowy plik można zapisać, lecz trzeba pamiętać o odpowiednich parametrach, które spowodują poprawne odtworzenie dźwięku przez EXE MaSzyny. Najpierw należy zadbać o to, by częstotliwość dźwięku wynosiła 22 050 Hz. Trzeba odszukać ikonkę z napisem Hz podpisaną jako opcja Resample. Po kliknięciu pokaże się panel z rozwijaną listą, na której będzie też częstotliwość poszukiwana.


Teraz można zapisać ostatecznie plik. W tym celu należy kliknąć na File, następnie Save As... Wybrać typ zapisu Wave(*.wav) a atrybuty jako 8 bit mono. W tym konkretnym przypadku będzie to PCM unsigned 8 bit, mono.

PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Transkei

  • Deweloper
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 884
Odp: [WAV] - obróbka nagrań radiotelefonicznych
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Maja 2020, 22:54:34 »
Dorzucam coś od siebie w tym temacie – poradnik obróbki dźwięku Audio-city. Przedstawia on procedurę przygotowywania nagrań radiotelefonicznych w darmowym edytorze Audacity. Dodatkowo w archiwum z wersją edytowalną znajdują się nagrania szumów i trzasków, które wykorzystuję przy tworzeniu nagrań do scenariuszy.

https://eu07.pl/userfiles/23326/Audio-city_poradnik_obrobki_dzwieku.pdf

I wersja edytowalna:
https://eu07.pl/userfiles/23326/poradnik%20obrobki%20dzwieku%20wersja%20edytowalna.7z