Autor Wątek:  Praca na dwóch ekranach - pytanie.  (Przeczytany 5799 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« dnia: 13 Listopada 2016, 12:07:41 »
Cześć :)
W sumie pytanie jest banalne, a ja gdzieś coś być może przeoczyłem. ;)
Do rzeczy, pracuję często na dwóch monitorach. Jest możliwość, aby symek był uruchamiany na dwóch różnych monitorach? Docelowo wyświetla go na monitorze 1 a potrzebuje często porównać coś na drugim monitorze.
Dotyczy Windowsa 7 (głównie) i późniejszych. Ktoś coś? :)

Offline Carmelovy

  • Wiadomości: 523
  • W MaSzynie od 2009r. Maszynista IC
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Listopada 2016, 12:41:29 »
Z tego co wiem to Windows 7 posiada możliwość wyświetlania na wielu monitorach. Moim zdaniem aby symulator był wyświetlany na dwóch monitorach katalogi obydwu MaSzyn musiałyby być na dwóch oddzielnych partycjach. Tak mi się wydaje bo jeśli byłyby dwa katalogi na jednej partycji to wszystko byłoby wyświetlane na jednym.  Tylko jak zrobić aby na dwóch różnych monitorach wyświetlana była zawartość z dwóch różnych partycji?

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Listopada 2016, 12:48:34 »
Nie chodzi o wyświetlanie na obu monitorach naraz, bo to da się zrobić poprzez zmianę rozdzielczości (drugi ekran robi jako rozszerzenie pulpitu). ;)
Mnie chodzi o to, że docelowo maszyna wyświetlana jest na monitorze 1 (bądź po zwiększeniu rozdzielczości na 1 + 2). A mnie chodzi o to, by móc ją odpalać niezależnie na dwóch różnych monitorach (np. maszyna_1 monitor 1, maszyna_2, monitor 2).
Pozostaje mi więc praca w oknie, bo okno można przenosić. Ale nie o taki efekt walczę :(

Offline Lorem

  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Listopada 2016, 14:30:48 »
W tej chwili kod MaSzyny napisany jest tak, że okno symulacji (w szczególności okno w trybie pełnoekranowym) zawsze będzie otwierało się na monitorze domyślnym. Trzeba by było przebudować funkcję tworzącą okno, aby można było uruchamiać symka na innym monitorze. Aktualnie nie ma na to prostego sposobu bez zmian w exe.

Cytat: maciekkolej
Moim zdaniem aby symulator był wyświetlany na dwóch monitorach katalogi obydwu MaSzyn musiałyby być na dwóch oddzielnych partycjach.
To nie ma tu nic do rzeczy. Aktualnie nic nie powinno stać na przeszkodzie, by uruchomić jednocześnie dwie instancje symulatora w dwóch oknach. Trzeba by tylko uruchamiać je z różnych katalogów, aby sobie exeki logów nie nadpisywały.
A może by tak własny pulpit...

Offline Smok E_ustachy

  • Wiadomości: 262
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 29
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Listopada 2016, 14:48:35 »

Pozostaje mi więc praca w oknie, bo okno można przenosić. Ale nie o taki efekt walczę :(
A nie da się systemowo zamienić monitorów? Chyba się da.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Listopada 2016, 15:39:54 »
W oknie ustawiania rozdzielczości jest opcja "Ustaw ten monitor jako główny" (czy jakoś tak, już nie pamiętam dokładnie) z tym, że przenosi to też wszystkie ikony i pasek narzędzi na ten drugi monitor, ale wtedy też na nim uruchamia się MaSzyna. Co ciekawe, w laptopie też można ustawić zewnętrzny monitor jako główny, jeśli ma się jakiś o większej rozdzielczości/przekątnej i na nim jeździć.

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Listopada 2016, 16:30:03 »
Ja normalnie zawsze działam na 2 monitorach. Ten lepszy mam jako główny, tam mam symulację, na drugim wyświetlam starter, względnie WOS-y i rozkłady. Fajnie jakby się dało MaSzynę na drugi monitor przenieść, można to zrobić ustawieniami systemowymi (ustawić drugi monitor jako główny), ale za dużo zamieszania z tym.

A w symku to by się przydało zrobić obsługę n monitorów jako widok z różnych kamer, ale to byłaby duża zmiana. Próbowałem symka odpalać na połączonych dwóch monitorach w 1 obraz. Nie za dobrze to wygląda. Kiepsko się jedzie. Jakoś się nie wpasowuje dobrze ten obraz. To by działało lepiej, jakbym sobie mógł ustawić kąt widzenia na każdym monitorze i go sobie gdzieś zapisać, żeby szybko wracać do konkretnej kamery.

Offline RUDEK

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 292
  • cisza spokój na tle kolei
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 125
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Listopada 2016, 16:55:16 »
Obsługę wielu monitorów jak najbardziej tak, ale już obsługę wielu kamer mija się z celem, bez porządnego sprzętu, ponieważ pochłania  tak fps ze nawet nie masz pojęcia.;)
« Ostatnia zmiana: 13 Listopada 2016, 16:58:10 wysłana przez RUDEK »

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Listopada 2016, 02:45:54 »
Można podłączyć dwa monitory do jednej karty graficznej. Wtedy są dwie możliwości. Na każdym jest wyświetlane to samo, rozdzielczość monitorów jest niezależna. Tak naprawdę jeden z monitorów można wyłączyć. Druga opcja obraz jest wyświetlany na dwóch monitorach, rozdzielczość jest zależna. Nie ma możliwości wyświetlania na każdym monitorze innego programu. nie wiem co w przypadku zastosowania dwóch kart graficznych?

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Listopada 2016, 10:42:10 »
Od wielu lat na jednej karcie graficznej można wyświetlać na 2 monitorach co się chce. Rozdzielczość jest niezależna, każdy monitor może mieć inną. Zarówno 1 program może wyświetlać dowolne treści na obu monitorach, jak i dowolna ilość programów może wyświetlać na dowolnej ilości monitorów.

Jedynym ograniczeniem jest ilość wyjść video karty graficznej. Standardem są dziś 2 wyjścia. 2 karty graficzne dają możliwość obsługi do 4 ekranów.

System operacyjny Windows obsługuje dowolną ilość ekranów tworzących wirtualny pulpit. Od strony aplikacji to jakby 1 duża mapa. Prawidłowo napisana aplikacja pod Windows powinna "być świadoma" wirtualnego pulpitu, tego, że X, Y okna może być ujemne albo większe od 4K. I samego pojęcia ekranów, bo wirtualny pulpit składa się z 1 lub więcej ekranów. Każdy z ekranów może mieć inną rozdzielczość i co ważne - także różne DPI (należy brać je pod uwagę przy wyświetlaniu tekstu, tekst na bardzo dużym DPI może okazać się zbyt mały, żeby być czytelny). Należy także brać pod uwagę rozmieszczenie ekranów na mapie (czyli który jest z prawej, a który z lewej, bo to ustawia się w systemie). Oczywiście możliwe jest też rozmieszanie ekranów w pionie, nie tylko w poziomie.

Osobiście używałem maksymalnie 3 ekranów na laptopie. 1 wbudowany plus 2 zewnętrzne. Na blaszaku też tak można, nawet 4 się da, dwa monitory mogę podłączyć do wbudowanej karty, 2 mogę podłączyć do dodatkowej.

Sam rendering wspomagany oczywiście może używać tylko 1 karty, chyba że mówimy o kartach połączonych ze sobą specjalnym interfejsem.

Co do wymagań sprzętowych: no rosną proporcjonalnie do sumarycznej rozdzielczości. Żeby narysować 1 klatkę na 2 monitorach trzeba zużyć tyle czasu GPU co na narysowanie 2 klatek na 1 monitorze. Chociaż to nie do końca tak, bo przykładowo geometria jest wspólna, tylko końcowa faza renderingu trwa dłużej.

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Listopada 2016, 13:05:13 »
Dostępne są adaptery DisplayLink pozwalające na podłączenie dodatkowych monitorów używając portów USB. Przy USB 2.0 transfer jest oczywiście za mały aby oglądać na tym pełnoekranowe animacje czy filmy, ale do innych aplikacji sprawdza się całkiem dobrze. Jest też wersja na USB 3.0, tu teoretycznie powinno iść płynniej, ale nie testowałem.
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Listopada 2016, 00:28:47 »
To co napisałeś dla mnie jest zagmatwane.
Od wielu lat na jednej karcie graficznej można wyświetlać na 2 monitorach co się chce. Rozdzielczość jest niezależna, każdy monitor może mieć inną. Zarówno 1 program może wyświetlać dowolne treści na obu monitorach, jak i dowolna ilość programów może wyświetlać na dowolnej ilości monitorów.
W stacjonarnym ma kartę graficzną z dwoma wyjściami na dwa monitory, niestety nie sprawdzałem tego. W notebooku po podłączeniu monitora do gniazda, mogłem oglądać obraz na dwóch monitorach. Rozdzielczość była niezależna. Inaczej w przypadku rozdzielenia obrazu na dwa monitory, wtedy rozdzielczość była zależna. System operacyjny Windows XP.   
System operacyjny Windows obsługuje dowolną ilość ekranów tworzących wirtualny pulpit. Od strony aplikacji to jakby 1 duża mapa. Prawidłowo napisana aplikacja pod Windows powinna "być świadoma" wirtualnego pulpitu,
Nie wiem, czego jest świadoma aplikacja Windows. Interesuje mnie wyświetlenie na każdym monitorze innej aplikacji lub programu. A tego się nie da. 

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Listopada 2016, 00:52:50 »
Interesuje mnie wyświetlenie na każdym monitorze innej aplikacji lub programu. A tego się nie da.
Da się. Pozwala na to funkcja rozszerzenia a nie powielenia ekranów. Na każdym z nich można wtedy też ustawić inną rozdzielczość.

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Praca na dwóch ekranach - pytanie.
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Listopada 2016, 22:14:36 »
Tylko trzeba odpalać MaSzynę w oknie ;) Jak ustawisz na pełny monitor to ci włączy na głównym. Czyż nie?
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.