Autor Wątek:  Wybór komputera (Pomoc)  (Przeczytany 17037 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Wybór komputera (Pomoc)
« dnia: 26 Maja 2016, 13:53:03 »
Witam, nie bardzo się orientuję na temat parametrów komputera, więc proszę kogoś kto jest obcykany w kompach. Mam na oku dwa komputery i zastanawiam się który wybrać do domu. Oto propozycje:

http://www.arest.pl/produkt/Komputery/desktop/62,239,,,,,,Magazyn:0,20/52062/DELL-Vostro-3900-i7-4790-8-GB-1-TB-DVDRW-USB3-0-nV-GTX-745-4GB-CR-Win8-1-Pro/

http://www.arest.pl/produkt/Komputery/desktop/62,239,,,,,,Magazyn:0,20/50944/HP-ProDesk-490-G3-i7-6700-16-GB-1-TB-USB3-0-iHD-Win10-Pro/
Różnica w cenie niecałe 200 złotych.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Maja 2016, 14:19:36 »
Ja od prawie dwóch lat używam komputera z procesorem i7-4090k ( ta nieco tańsza oferta) i szczerze powiem nie narzekam. Polecono mi go ze względu na to iż można go podkręcać. Jednak póki co tego nie robiłem i zbytnio nie mam zamiaru. Tego drugiego procka nie znam.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Maja 2016, 14:23:41 »
@darek71wrc: powiem tak: bierz wszystko byle nie było nic z AMD+ATI (osobiste doświadczenia ze sterownikami i z tym co ludzie piszą, jakie te karty odstawiają "cyrki" w MaSzynie). Kup sobie komputer z duetem Intel+Nvidia i miej święty spokój <fala hejtu na mnie za 3 ...2...1>. Po drugie, nie bierz nic z Windows 10, gdyż jest on niedopracowany i są podejrzenia o szpiegostwo (telemetria). Więc jeżeli coś, ja wziąłbym zestaw nr 1 czyli "Komputer DELL Vostro 3900" z Windowsem 8.1 Pro. Ma lepsze bebechy i jest o 100 zł tańszy. Ale zrobisz jak uważasz.
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2016, 14:27:58 wysłana przez RoboBatman »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Maja 2016, 14:39:39 »
Z mojej strony, jeśli potrzebny jest on ci tylko do internetu i maszyny, a nie skomplikowanych obliczeń/renderowania/gier z bieżącego roku, kup sobie coś za dwa kawałki, AMD+ATI. W zupełności wystarczy a zaoszczędzisz.
Mój kanał youtube

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Maja 2016, 14:45:35 »
Robo, w jednym i drugim kompie jest możliwość instalacji Win 7 Pro, więc pod tym kątem też się zastanawiałem.

Benek

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Maja 2016, 17:59:28 »
Wzial bym dela, ze wzgledu na karte graficzna, ktora nie jest wbudowana, tylko jest karta wymienialna i to wystarczajacej jakosci. HP ma intelowska karte wbudowana, ktora nie powala wynikami. Dodatkowo intelowskie karty tez robia fochy jak ati. Del co prawda ma mniej ramu, ale przy 8gb, nie ma to znaczenia. O ile wiem, nie obrabiasz wielkoformatowych skanow w Photoshopie, 8gb bedzie dosc. Jest jeszcze cos, ten del ma win8.1 i za nic bym go nie aktualizowal do 10. W sumie to zazdroszcze Tobie ze mozesz kupic takiego kompa.

Offline ShaXbee

  • Administrator
  • Wiadomości: 1984
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Maja 2016, 18:49:38 »
Postawilbym na komputer z i7-6700 i zostawil opcje pozniejszego dodania dedykowanej karty grafiki.
GTX 745 ~745 GFLOPS, GTK 640 ~ 420 GLOPS, zintegrowana grafa w i7-6700 to ~450 GFLOPS i do MaSzyny powinna wystarczac.

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Maja 2016, 19:52:07 »
Może wzorem wydawnictw MSTS, TS, Trainz warto by było podać minimalne optymalne "wartości" sprzętu, przy którym oficjale i patch'e pracują dobrze? Sami zobaczcie, że wiele osób ma problemy z FPS. Podejrzewam, że Twórcy mają "mocniejsze" kompy, a reszta + nowi "gracze" instalują MaSzynę, która im przycina FPS i klatkowanie eliminuje ich z dalszego działania. Może to jest też przyczyną do braku testowania niektórych scn itd.?
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2016, 19:53:32 wysłana przez Jaco »
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Maja 2016, 19:59:31 »
Niektórzy twórcy mają kompy sprzed 10 lat i starsze. Jedne ma nawet win98 jeszcze.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Maja 2016, 20:29:49 »
Żebyś się nie ździwił, mój komp kupiony był w roku 2003, z późniejszymi przeróbkami aż w końcu szlag go trafił w listopadzie zeszłego roku. Postęp idzie do przodu i chcąc nie chcąc, trzeba kupić nowy sprzęt komputerowy.
Shax dzięki za podpowiedź, ja sam też się zastanawiam nad tym kompem z i7-6700, tylko nie bardzo rozumiem to, że karta graficzna jest zintegrowana.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Maja 2016, 21:01:34 »
Karta graficzna zintegrowana to karta, która jest wbudowana do płyty głównej.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Maja 2016, 21:37:22 »
Czyli,że jak bym chciał kiedyś wymienić (dokupić)kartę graficzną to nie można?

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Maja 2016, 21:51:28 »
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-core-i7-6700k-skylake-4790k-haswell-porownanie-wydajnosci.html  z tego co tu piszą podobno można ją jeszcze podkręcić, ale tak czy siak jej nie wymienisz.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Maja 2016, 22:18:36 »
Czyli,że jak bym chciał kiedyś wymienić (dokupić)kartę graficzną to nie można?
Po pierwsze, karty graficznej zintegrowanej w płycie głównej się nie wymienia-wymieniasz ją razem z płytą główną. Niektóre płyty główne mają możliwość zainstalowania osobnej karty graficznej pomimo istnienia zintegrowanej karty graficznej z płytą główną. Mam nadzieję, że pomogłem i rozwiałem wątpliwości.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Maja 2016, 23:04:56 »
Tak naprawdę to trudno wybrać. Takie coś się daje z wyższej półki a coś z niższej. Komputer DELL-a ma zamontowaną kartę graficzną dobrej i znanej marki. Karty pamięci DDR3 które już są leciwe. Jakby niebyło ja z 2009 roku mam karty pamięci DDR3. Wprawdzie ma 2 gniazda wolne kart pamięci, ale czy kupimy DDR3. HP ma kartę graficzną zintegrowaną na płycie głównej. Wprawdzie można zamontować kartę graficzna, gdyż ma gniazdo rozszerzeń 1 x PCIe 3.0 x 16, ale za to się dodatkowo płaci. Ciekawe że nie ma podane, jaki jest rodzaj i model płyt głównych.

Offline PiterCC

  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Maja 2016, 23:31:55 »
Przepraszam, ale dlaczego chcesz przepłacić za komputer tylko dlatego, że jest on marki DELL? Na Allegro dostaniesz w tej samej cenie zestawy z normalnych sklepów komputerowych, które będą miały lepsze parametry - przede wszystkim lepszą kartę graficzną, a różnica między GTX 945 a 960 jest duża - fakt że na Maszynę wystarczy 945, ale kupujesz komputer na kilka lat, nieprawdaż? (piszę z kompa z GTX 260 z 2009 roku, która przez kilka lat wystarczała do naprawdę każdej gry i programu).
Wpisałem model procesora z pierwszego linka (i7 4790), dałem ten przedział cenowy 3700-3800 i wyskoczyło kilka modeli, fakt że większość jest bez systemu, ale znalazłem też taki z Win 8.1, a gdybym poszukał na większym zakresie to bym znalazł więcej:
http://allegro.pl/intel-i7-4790-16gb-1tb-gtx960-windows-8-1-64-wifi-i5708500597.html

Fakt że ja miałem do tej pory same dobre doświadczenia z Allegro, a ty zrobisz jak uważasz. Polecam też przejrzenie portali o sprzęcie komputerowych pod hasłem "komputer dla gracza".
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2016, 23:34:10 wysłana przez PiterCC »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Maja 2016, 08:38:54 »
Z integorwana karte graficzna mozna wylaczyc w biosie, po dokupieniu karty na gniazdo pci expres, bez wymiany plyty glownej. To wynika z postu Shaxby i specyfikacji tego hp i della. Zreszta integrowane karty grafiki w dziesiejszych czasach mieszcza sie w obudowie procesora, a nie na plytach glownych. Kupienie komputera markowego jak dell czy hp daje nam 2 lata gwarancji na wszystkie podzespoly, skladaki maja roznie. Mam intela e6300, dwa rdzenie, 4gb ramu i gf9600 z pasywnym chlodzeniem. Na plycie glownej wylaczona z integrowana grafika intela. Zmontowalem ten zestaw sam w 2009r i do kwietnia nie narzekalem na dzialanie czegokolwiek. Plyta glowna padla (na moje zyczenie), ale jak tylko otrzymam nastepna, to wszystko przeloze. Doradzac jest trudno, ja nie wyobrazam sobie dokladania karty graficznej po kilku miesiacach, czy latach uzytkowania. Predzej i taniej mozna dolozyc pamieci, nawet z rynku wtornego co sam uczynilem. Podsumuje, zestaw ktory posiadam ma juz 8 lat. Nadal jest dla mnie wystarczajacy, mimo ze w momencie zakupu nie prezentowal wydajnosci najwyzszych lotow. Dobrany byl wedlug moich potrzeb, do internetu, symulatora i kilku mniej wymagajacych aplikacji i gier. Nie na wyrost, bo sie przeplaca i zwykle jest zbedne. Zalozylem, ze jesli moj apetyt na moc wzrosnie, to pomysle o zmianie sprzetu. Jak widac, tylko dolozylem druga kosc ramu 2gb. Po dlugim weekendzie mam otrzymac plyte glowna na g31 tego samego producenta (gigabyte), obejdzie sie bez nowej instalacji systemu. Zapomnial bym o twardzielach, mam 4 dyski o lacznej pojemnosci 2tb. Jeden sluzy jako kopia danych i jest wlaczany (fizycznie) tylko gdy zachodzi potrzeba archiwizacji. Od 2000 roku, nie utracilem ani jednego bajta danych. Darku, zycze zadowolenia z podjetej decyzji.
« Ostatnia zmiana: 27 Maja 2016, 08:40:12 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Maja 2016, 15:15:05 »
Ja bym się nie obawiał karty w procesorze. Mają naprawdę przyzwoitą wydajność. Jedynym mankamentem może być jakość sterowników intela, ale ta też się poprawia. Ja w lapku mam i5-3320 a więc model starszej generacji i integra ma może połowę wydajności tej z i7 a mimo wszystko symka da się na niej odpalić. Kartę zewnętrzną łatwo się kupuje jakby był jakiś problem z wydajnością.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline byczek

  • Wiadomości: 142
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Maja 2016, 15:35:30 »
Jeśli musi to być i7 to wziąłbym Skylake. Ma niezłą grafikę zintegrowaną więc wytrzyma sporo. Co prawda Wiedźmina nie pociągnie, ale do takich prostych jest dobra.

Offline ShaXbee

  • Administrator
  • Wiadomości: 1984
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Maja 2016, 20:17:26 »
Obecnie integry nawet nie trzeba wylaczac. Po prostu wkladasz karte w slot PCI-E x16 (jest tylko jeden w tym Dellu z i7-6700) i podpinasz kabel wideo. Od Win7 wzwyz system zaladuje sie do wystarczajacej rozdzielczosci zeby sciagnac sterowniki, w Win 10 sciagaja sie automatycznie i obecnie juz nie ma z nimi problemu.

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Maja 2016, 11:38:44 »
Zapomniałem w tym wszystkim dodać, że mam dwa stare dyski SATA i chciałbym je wpiąć do nowego kompa. Jest taka możliwość?

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Maja 2016, 12:16:00 »
Są do tego o ile się nie mylę specjalne kable.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Maja 2016, 12:45:08 »
Pomyliłeś coś Piotrku. Jeśli to są dyski SATA (a nie ATA) to standardowy kabel jest jak najbardziej ok. Na płycie głównej powinno być więcej portów (najmniej 4) więc nie powinno być problemu. Zawsze też można dać do zewnętrznej kieszeni i przez USB.
//Nie byłem pewien czy to SATA, czy ATA. Dzięki za wyprowadzenie z błędu. Pedrosiasty
« Ostatnia zmiana: 28 Maja 2016, 12:58:18 wysłana przez Pedrosiasty »
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Maja 2016, 13:20:03 »
To widze jeszcze jeden problem. Wlozenie starego dysku do zaplombowanego komputera wiaze sie z utrata gwarancji. Nalezy zasiegnac informacji czy obudowy sa plombowane. Tak czy inaczej, jest mozliwosc podlaczenia dyskow sata do gniazda usb, za pomoca adaptera/przejsciowki.

Offline byczek

  • Wiadomości: 142
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Maja 2016, 13:48:24 »
Z tego co wiem, to komputery marki np. HP, Dell itp. mają plomby z tyłu, więc właśnie otwarcie obudowy kończy się z utratą tej gwarancji.

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Maja 2016, 14:00:01 »
Koleżanka ma HP i 4 dyski podpięte przez USB. 5 leży bo portów brakuje ;)
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Maja 2016, 14:18:28 »
Trudno, jakoś przeboleję tą gwarancję, na tamtych dyskach SATA mam kupę zdjęć do maszyny lokomotyw i dużo symulatorów maszyny.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Maja 2016, 11:03:43 »
To nie można tak. Niech coś się stanie lub nie działa. To co wtedy? Można kupić obudowę na dwa dyski zewnętrzne połączyć przez USB. Wymagają osobnego zasilania. Możliwe że z tyłu obudowy jest wyjście na dodatkowe dyski z portem zasilania.

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Maja 2016, 08:10:17 »
Jeśli masz plombę i kupujesz kompa za 3k to 100 zł Cię nie uratuje a tyle będą kosztowały dwie obudowy usb na dyski 3,5". Nie warto tracić gwarancji, a po jej zakończeniu możesz sobie wrzucić je do środka. A tak zawsze masz obudowy do zrobienia zewnętrznego back-up'u.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline byczek

  • Wiadomości: 142
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Maja 2016, 16:49:29 »
Ja mam pytanie, czy złożenie komputera wchodzi w grę? Wtedy żadnego problemu nie będzie z plombami gwarancyjnymi.