Autor Wątek:  Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?  (Przeczytany 23101 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bizon.

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Witam,
jakiś czas temu brałem udział w spotkaniu rekrutacyjnym do zawodu maszynisty w spółce PKP CARGO. Niedawno dostałem telefon zapraszający mnie na tzw. psychotesty związane z planowaniem rozpoczęcia kursu na licencję maszynisty. Testy odbędą się w następnym tygodniu. Czego na takich badaniach psychotechnicznych mogę się spodziewać? Z tego, co udało mi się dowiedzieć na psychotestach czekają na mnie do rozwiązania takie zadania jak:
-MATRYCE RAVENA
-TABLICA POPPELREUTERA.
Tyle, ile już wiem jeśli chodzi o fachowe nazewnictwo tych dwóch zadań. Dowiedziałem się też, że na psychotestach najprawdopodobniej będę musiał skreślać jakieś kwadraciki z ogonkami. Następnym testem który ponoć często pojawia się na tych badaniach jest wykreślanie liczb z odwrotu kartki (na której tych cyfr jest mniej) i odnalezienie ich na pierwszej stronie tej samej kartki. Czy ktoś z Was orientuje się jaką nazwę mają te dwa opisane przeze mnie zadania? Czy gdzieś w Internecie można znaleźć te kwadraciki z ogonkami i te powtarzające się liczby? Chciałbym trochę potrenować przed psychotestami. Jeśli chodzi o takie zadania logiczne, to czy coś więcej przychodzi Wam do głowy, co pamiętacie, a czego powinienem się spodziewać na psychotestach?
Natomiast z badań na refleks słyszałem o aparacie krzyżowym i aparacie Piórkowskiego.
Z tego, co się orientuję w kwietniu ruszył kurs na maszynistów w Cargo - sekcja: Poznań. Może ktoś z obecnych poznańskich kursantów czyta ten wątek i mógłby mi zdać taką jeszcze całkiem świeżą relację z psychotestów w Poznaniu?
Proszę o pomoc każdego ze zorientowanych w tym temacie Forumowiczów. Życzę miłej dyskusji.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Czerwca 2018, 10:23:55 »
Dokładnie jest wszystko to co wymieniłeś, plus jeszcze ciemnia. Ale to chyba tylko taki krakowski folklor, że ciemnie zalicza się tam gdzie psychotesty. Jest jeszcze test wiedzy technicznej - w która stronę będą się kręciły poszczególne zębatki, jakieś takie proste pytania z elektryki, mechaniki. Generalnie mocno na wyobraźnie.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline gravition

  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 82
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Czerwca 2018, 16:34:48 »
Testami, kwadracikami się nie przejmuj, przejdziesz to bez problemu przy 1 podejściu, te testy są po to żeby odsiać ludzi z refleksem szachisty, zakładając, że idąc na maszynistę jesteś pewien swojego zdrowia i swojego refleksu, masz prawo jazdy kategorii B i jeździsz samochodem, to przejdziesz to bez problemu, pozdro i trzymam kciuki

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Czerwca 2018, 18:08:07 »
Nie stresuj się, ogonków nie rób na szybkość, tylko dokładnie, bezbłędnie jak najwięcej, bo jak pomylisz się w pierwszej linii, to reszty już Ci nie zaliczy. We Wrocławiu też jest ciemnia na psychotestach, potem patrzysz na wprost na 3 patyczki i musisz 2 skrajne dosunąć do tego środkowego (poczucie odległości). Dodatkowo jeszcze miałem zbijanie jakby czuwaka (6-7 strzałek zapalających się losowo).

Offline Bizon.

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Czerwca 2018, 18:28:36 »
OK, dzięki Panowie. Czyli żadnych dodatkowych zadań na cyfrach i figurach raczej spodziewać się nie mogę? Z tego co się dowiadywałem, to w Szczecinie jest tych testów nieco więcej. Może dlatego, że wstępne badania psychotechniczne są bardziej rozbudowane? Wiadomo coś na ten temat? Czy nie ma to żadnego znaczenia, czy to wstępne (moje pierwsze) czy okresowe psychotesty, a zależy natomiast od miejscowości w której te badania się przechodzi? Mnie czeka Poznań. Jest ktoś w posiadaniu informacji jak to wygląda w Poznaniu i ile tam trwają wstępne badania psychotechniczne oraz z jakich zadań się składają? Pani od której odbierałem skierowanie powiedziała mi, że psychotesty w Poznaniu trwać będą ok. 2h. Natomiast od znajomego słyszałem, że ktoś z jego dalszej rodziny na badaniach okresowych w Poznaniu nie spędził dłużej jak 50 minut. Jak to faktycznie wygląda na Poznań jeśli chodzi o badania wstępne? Na wstępnych psychotestach mam spodziewać się tych zadań/testów które wymieniliśmy w poprzednich postach czy szykować się jeszcze na coś dodatkowego? Podkreślam, że maszynistą jeszcze nie jestem, a dopiero ubiegam się o przyłączenie mnie do kursu.

Offline Wolny Kanał

  • Wiadomości: 6
  • Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem.
    • Zobacz profil
    • Strona Wolny Kanał
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Czerwca 2018, 19:29:59 »
Widzę, że badania na maszynistę są bliźniacze w stosunku do badań na kierowcę zawodowego czy na pojazdy uprzywilejowane. Refleks, ciemnia, matryce Ravena, tablice Poppelreutera, patyczki czyli test na widzenie przestrzenne i ocenę odległości i tym podobne. Jeśli mogę coś doradzić ze swojego doświadczenia z tymi badaniami (już nawet nie pamiętam ile razy je zdawałem, tyle tego było) to, robiąc tablice Poppelreutera, warto się dobrze skoncentrować i na spokojnie podejść do tematu. Przy jednym błędzie psuje się cały wynik, bo ocena zależy od ciągłości prawidłowych wyników. Może być ich mniej, ale ważne aby była ciągłość zachowana. Przy matrycach Ravena ciężko coś doradzić, bo tu chodzi o spostrzegawczość, logiczne myślenie i analizę i jak czytam w opisach to: "Test ten diagnozuje tzw. inteligencję niewerbalną niezależną od doświadczenia osoby badanej, jej wykształcenia, pochodzenia itp.".
Przy badaniach na kierowców zawodowych dużą uwagę przykłada się do badania "na patyczkach", czyli widzenie przestrzenne. Nie tak dawno, jeśli na jednym urządzeniu nam się nie powiodło, mogliśmy poprosić o test na innym. Tu sprawa jest prosta. Jeśli mamy problemy z widzeniem przestrzennym to niestety nic nie wskóramy.
Przy badaniu na refleks, podczas wciskania światełek, czy to na skrzyżowaniu dwóch linii czy to w jednej linii, jeśli mamy kilka pomyłek, nic się nie stanie o ile po pomyłce nie stracimy koncentracji i przysłowiowo "podniesiemy się" po błędzie. Raz miałem taką sytuację. Psycholog powiedział mi, że miałem pomyłkę, ale podobało mu się, że po błędzie nie zdekoncentrowałem się tylko nawet wręcz bardziej zmobilizowałem i wyciągnąłem wynik. Zauważyłem, że na takich badaniach psychologowie patrzą na zaangażowanie i nawet przy średnich wynikach, jak widzą, że człowiek dzielnie walczy to puszczą dalej.
Przy ciemni jest chyba około 8 minut w zupełnej ciemności na adaptacje wzroku. Po tym czasie będziesz w stanie w tej czerni dostrzec kontury kształtu, wtedy urządzenie wyświetla Ci podświetlone figury geometryczne i przykładowo musisz jak najszybciej odnaleźć przerwę na obwodzie i wskazać ją. W tym teście chodzi o szybką adaptację wzroku z warunków ciemnych do jasnych i odwrotnie. Doskonale jest to widoczne przy wjeździe do tunelu i wyjeździe z niego. Tak samo przy oślepieniu słońcem. Inna nazwa tego badania to test na widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie.
A czy na testach na maszynistę jest zestaw różnych pytań? Jest ich ponad sto bodajże. Jeśli tak to warto ustalić sobie jedną wersję odpowiedzi. To znaczy pytania się powtarzają tylko inaczej sformułowane. Przykładowo jeśli z jednego pytania wynika, że jesteśmy cholerykiem, a z innego , że melancholikiem to psycholog zauważy tę nieścisłość i punkty polecą w dół, a niektóre pytania potrafią być zaskakujące.

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Czerwca 2018, 20:26:03 »
Bizon. U neurologa za dużo się nie rozgaduj. Cedź słowa i nie mów więcej niż to konieczne - zwłaszcza jak będziesz te badania robił na Paczkowskiej 26.
To wykreślanie liczb z odwrotu kartki to tzw. "totolotek" masz na to chyba 5 minut czasu. Mam to gdzieś na dysku. Nie wiem czy we Wrocławiu to robią, ale będziesz miał jeszcze "maszyny". Jedna z nich wygląda tak jak w załączniku.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Czerwca 2018, 20:53:04 »
We Wrocławiu tej maszyny nie było. A co do ciemni, nie wierz w tą adaptację wzroku, wszędzie ludzie piszą, że siedzisz 10 minut i wzrok ma się przyzwyczaić... Babeczka wsadziła mnie od razu z pokoju (odbijało słońce) i od razu wyświetla figury i szukanie przerwy. Przeszedłem to, ale nie dostałem czasu na adaptację do warunków.

Offline Bizon.

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Czerwca 2018, 09:24:11 »
Tego samego dnia, co psychotesty, będę  przeprowadzone miał jeszcze badania wstępne lekarskie/zdrowotne w charakterze mechanika, ponieważ - jak wiadomo - kurs na maszynistę rozpoczyna się od warsztatu. Wiem, że sprawdzi mnie okulista, laryngolog i neurolog. I tu pojawia się pytanie: czy na tych badaniach lekarskich na mechanika oddawane są krew i mocz? Jeśli tak, to przy oddawaniu krwi i moczu należy być na czczo - to oczywiste. I teraz... skoro przyjdę na czczo to może to nieco odbić się na koncentracji podczas psychotestów właśnie. Trochę jedno z drugim nie współgra. Dlatego pytam o te oddawanie krwi i moczu na badaniach w charakterze mechanika. Pani, która skierowała mnie na badania nie wspomniała nic o tym, by przyjść na czczo. Nie mówiła też nic, abym zaopatrzył się w pojemnik do analiz moczu. Jak to właśnie wygląda podczas badań na mechanika? W przypadku lekarskich do zawodu maszynisty wiem, że pobieranie moczu i krwi jest konieczne. A jak w tym przypadku?

Offline RUDEK

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 292
  • cisza spokój na tle kolei
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 125
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Czerwca 2018, 09:38:27 »
Wątpię byś miał psychotesty tego samego dnia co badania lekarskie, no chyba ze będzie kilka osób. Moim zdaniem, nie powinno się wykonywać badan psychotechnicznych i lekarskich w jeden dzień.

Offline Bizon.

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Czerwca 2018, 10:34:17 »
Wątpię byś miał psychotesty tego samego dnia co badania lekarskie, no chyba ze będzie kilka osób. Moim zdaniem, nie powinno się wykonywać badan psychotechnicznych i lekarskich w jeden dzień.

Pierwotnie dostałem telefon z informacją, że zapraszają mnie na wstępne badania psychotechniczne na godz. 11. Gdy przyszedłem do biura po odbiór skierowania, dostałem też następną kartkę, która okazała się drugim skierowaniem, tym razem na wstępne badania lekarskie. Zapytałem więc w biurze: ile mam czasu na wykonanie tych wstępnych badań lekarskich? Odpowiedziano mi, żebym przybył do medycyny pracy tego samego dnia, kiedy mam zaplanowane psychotesty i już od godz. 8 zaczął "robić" lekarzy, tak aby tego samego dnia mieć już przeprowadzone i lekarskie i psychotechniczne.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Czerwca 2018, 23:43:00 »
Dokładnie tak jest we Wrocławiu, niektórzy rozbijają badania na 2 dni, ale większość robi wszystko pierwszego. Od 7 już ludzie czekają w kolejce, pierwsze co to robią krew i mocz. Po tym sobie spokojnie możesz coś zjeść i wypić, a potem lecisz na około np. 10 na psychotesty. Osobiście byłem tak zestresowany, że i tak nie miałem ochoty nic przełykać (pierwsze badania na licencję) :D

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Czerwca 2018, 11:37:02 »
Wątpię byś miał psychotesty tego samego dnia co badania lekarskie, no chyba ze będzie kilka osób. Moim zdaniem, nie powinno się wykonywać badan psychotechnicznych i lekarskich w jeden dzień.
Jest to wykonalne. W Poznaniu przy dobrym planowaniu i zgraniu badań wszystko w jeden dzień idzie ogarnąc. Ale np przy brakach lekarzy albo innym poślizgu ze strony przychodni nawet 3 dni potrafi to trwać… Co do wykonywania badań psychotechnicznych i lekarskich w jeden dzień. Czemu miałoby to przeszkadzać? Jak ktoś nie ogarnia psychotestów tłumacząc się badaniami lekarskikimi to to słabe jest…
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Bizon.

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Czerwca 2018, 13:24:48 »
Bizon. U neurologa za dużo się nie rozgaduj. Cedź słowa i nie mów więcej niż to konieczne - zwłaszcza jak będziesz te badania robił na Paczkowskiej 26.
To wykreślanie liczb z odwrotu kartki to tzw. "totolotek" masz na to chyba 5 minut czasu. Mam to gdzieś na dysku. Nie wiem czy we Wrocławiu to robią, ale będziesz miał jeszcze "maszyny". Jedna z nich wygląda tak jak w załączniku.

Czy mógłbyś wysłać mi ten "totolotek" na @? Mój adres e-mail: rubens007@o2.pl
Z góry dzięki!

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Czerwca 2018, 19:05:53 »
Tia… "Sprawność refleksu"…
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Sierpnia 2018, 11:55:08 »
Do pobrania "totolotek" - oczywiście celem poćwiczenia jakby się komuś zbliżały okresowe/zerowe/kontrolne ;)

http://eu07.pl/userfiles/24578/-productGfx_5252d7de5e716b61e15bf80154f4d01f.jpg

Offline EP07-385

  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Sierpnia 2018, 16:36:16 »
Tylko się na pamięć nie uczcie, bo jak miałem wstępne dwa tygodnie temu, to miałem zupełnie inne liczby :P
Z MaSzyną od 2004 roku | to już 17 lat! | Koleje Wielkopolskie

Offline ic_kolobrzeg

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 536
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 51
Odp: Badania psychotechniczne na licencję maszynisty - jakie testy i zadania?
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Sierpnia 2018, 18:24:29 »
Ja maszynistą nie jestem ale w ruchu mamy wszystko to samo co maszyniści, poza ciemnią.
Osobiście największy problem sprawiają mi tablice Poppelreutera (nigdy nie wiem czemu). Popieram uwagi wcześniejsze, nigdy nie wychylaj się za bardzo, odpowiadaj tylko na zadawane pytanie, nie dodając nic od siebie, chyba, że psycholog poprosi Cię o to.
Kwadraciki z ogonkami są bardzo proste, jednak jest tam presja czasu - staraj się ogarnąć wzrokiem jak największą ich ilość. Skreślanie liczb z kartki obracając je, proste jest.
Zasubskrybuj mój kanał YT--> https://www.youtube.com/channel/UCAlVu9PI4F9bbKKffC5Eu3Q
Zestawienia pociągów Spółki PKP IC ->http://bocznica.eu/
PKP Polskie Linie Kolejowe, Zakład Linii Kolejowych  Szczecin, Sekcja Eksploatacji Koszalin