Autor Wątek:  Pierwszy autonomiczny pociąg towarowy  (Przeczytany 2768 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waldi 1978

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 106
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 22
Pierwszy autonomiczny pociąg towarowy
« dnia: 13 Lipca 2018, 18:58:57 »
Autonomiczny pociąg z ładunkiem 28 000 tom rudy żelaza odbył swój pierwszy samodzielny kurs z kopalni w Tom Prince do Port of Cape Lambert. Licząca 280 kilometrów trasa wiodła przez Zachodnią Australię.
Skład AutoHaul, opracowany przez górniczego giganta Rio Tinto, jest kontrolowany przez znajdujące się 1500 kilometrów dalej Centrum Operacyjne w Perth. Pociąg był sterowany przez pokładowe komputery, a nadzór nad rejsem sprawowało Perth. Inżynier Lido Costa, odpowiedzialny za rozwój AutoHaul, wyjaśnia, że ten największy robot na świecie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i produktywności. Jak mówi Costa, pociąg prowadzony przez człowieka zatrzymałby się po drodze około trzykrotnie, co oznaczałoby godzinne opóźnienie. Dla firmy wydobywczej to olbrzymia oszczędność, gdyż transport kolejowy jest niezbędny w prowadzonych przez nią operacjach. Jeśli zapobiegniemy niepotrzebnym przestojom, cała sieć kolejowa będzie sprawniej działała, co z kolei pozwoli na przetransportowanie większej ilości rudy i jej bardziej efektywne dostarczanie klientom, stwierdza Lido.
Główną korzyścią jest poprawa bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy wyeliminować konieczność wożenia maszynistów na łączną odległość 1,5 miliona kilometrów rocznie. Transport taki związany jest z koniecznością zapewnienia odpowiedniej rotacji zmian. Ponadto w autonomicznym pociągu komputery dbają o to, by skład nie przekraczał limitów prędkości, upewniają się, że nie wjedzie on w inny pociąg, ani że inny pociąg nie wjedzie w niego, pilnują, by nic nie zakłócało przejazdów przez skrzyżowania z drogami lądowymi, mówi inżynier.
Pierwszy system w pełni autonomicznego transportu kolejowego rozpocznie rutynową pracę jeszcze w bieżącym roku.
Prace nad autonomicznym transportem towarowym nabierają coraz większego rozpędu. W kopalniach Rio Tinto już pracują autonomiczne ciężarówki, a w przyszłej dekadzie na oceanach pojawią się pierwsze autonomiczne statki handlowe.
http://kopalniawiedzy.pl/autonomiczny-pociag-AutoHaul-Rio-Tinto,28492
Całkowite oddanie ''lejcy'' automatowi? jakoś mnie to  nie przekonuje że może być to takie bezpieczne.

Offline Quark-t

 • Administrator
 • Wiadomości: 3590
 • Automaty liczą...
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Pierwszy autonomiczny pociąg towarowy
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Sierpnia 2018, 21:55:16 »
Całkowite oddanie ''lejcy'' automatowi? jakoś mnie to  nie przekonuje że może być to takie bezpieczne.
A dlaczego nie? Pociąg (i transport szynowy ogólnie) ma tę przewagę nad samochodem, że nagle nie skręci uliczkę wcześniej :) ETCS już dziś podaje dystans do sygnału i oczekiwaną przy nim prędkość a systemy pociągu pozwalają dopasować się do krzywej hamowania / przyspieszania pociągu. Najtrudniejsze w zapewnieniu bezpieczeństwa, to reagowanie na sytuacje zewnętrzne jak np. łowca RP1 w skrajni. Ale na to i człowiek z ręką na kranie nie zawsze jest w stanie pomóc.
Co prawda po angielsku, ale sporo wyjaśni ten artykuł:
https://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_train_operation
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t