Autor Wątek:  Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow  (Przeczytany 18669 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline up5358

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 649
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 4
Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« dnia: 14 Października 2015, 16:09:38 »
Witam,
Chce pomoc @bounowi w projekcie linia61_v2.  Potrzebuje zdjec na tekstury dla nastepujacych obiektow (tekst oryginalny od @bohunaIC):

"-domki jednorodzinne
-ploty drewno,siatka,beton
-bloki mieszkalne
-fabryki, sklady budowlane, hurtownie (ogolnie obiekty przemyslowe)"

Dobrze, by bylo, gdyby to byly jakies charakterystyczne obiekty znajdujacej sie przy linii kolejowej, pomiedzy stacja Czestochowa Osobowa - Czestochowa Stradom - Herby - Lubliniec. Zdjecia robimy, tak jak kazde jedne na tekstury. Jesli sa na obiektach jakies charakterystyczne znaki, tabliczki, itp to zblizenia.
« Ostatnia zmiana: 14 Października 2015, 17:23:37 wysłana przez Benek »

Offline Cesky Kretek

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 1705
 • Trust no one.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 137
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Grudnia 2015, 19:42:42 »
http://eu07.pl/userfiles/785/foto-czestochowa_2010.part1.rar   95.00 MB
http://eu07.pl/userfiles/785/foto-czestochowa_2010.part2.rar   95.00 MB
http://eu07.pl/userfiles/785/foto-czestochowa_2010.part3.rar     95.00 MB
http://eu07.pl/userfiles/785/foto-czestochowa_2010.part4.rar   95.00 MB
http://eu07.pl/userfiles/785/foto-czestochowa_2010.part5.rar   95.00 MB
http://eu07.pl/userfiles/785/foto-czestochowa_2010.part6.rar   95.00 MB
http://eu07.pl/userfiles/785/foto-czestochowa_2010.part7.rar   63.89 MB

Zdjęcia robiłem w 2010 roku, wysyłałem je wtedy Bohunowi, ale mogły gdzieś zaginąć - stąd reupload. To są fotki różnych rzeczy (do każdych zdjęć są opisy + mapa co gdzie jest) ze stacji Częstochowa Osobowa.

Do tego posiadam jeszcze dokładny schemat urządzeń SRK z oryginalnego projektu - kto teraz najbardziej pracuje nad układem torowym? @Ra czy @Bohun?


Offline Jeremi

 • Wiadomości: 15
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Grudnia 2015, 00:27:32 »
Witam.
Ucząc się używania blendera postanowiłem zrobić sobie model Dworca Częstochowy Osobowej.
Jednak google maps ani dostępne zdjęcia, w tylnej części tego dworca (od strony torowiska) za bardzo się nie przydają gdyż nie bardzo co widać i więcej trzeba kombinować oraz się domyślać. Ogólnie model robię na zasadzie domysłów i przyjęcia miary "kostki" okna czy panelów pod dachem. Dlatego miałbym prośbę jeżeli ktoś by przebywał koło dworca i miał czas aby coś zmierzyć tudzież pstryknąć parę fotek i się tym podzielić ułatwiło by mi to pracę.

Przeglądając zdjęcia wrzucone powyżej, to są one przydatne do wymodelowania peronów i przejścia ale przydały by się też wymiary podpór i odległości w ich rozstawieniu, bo tam to już konkretnie na oko, gdyż nie ma żadnego odniesienia.

Ogólnie przydały by mi się zdjęcia i wymiary bocznych przestrzeni wystających z elewacji, oraz zdjęcia tego małego budynku dworca po drugiej stronie, a tak konkretniej:

Korzystając z pliku przod_need na zielono zaznaczyłem gdzie potrzebuję zdjęcia na wprost do danej powierzchni a na czerwono wymiar (z jednej lub drugiej strony).
- Głównie interesuje mnie wymiar tych kostkowych okien oraz  jak bardzo wysunięte są te lustrzane przeszklone prostokąty i jak wysoko są od podłoża.
- Czy szyby przy wejściu są w jednej płaszczyźnie czy w różnej.
- Zdjęcia z wejścia podziemnego i jego głębokość w stronę torów nie w stronę ziemi (chociaż to jak będzie to też się zrobi).
- Dobrze by było wiedzieć w jakiej odległości od siebie są belki konstrukcyjne schodów tych na plac. Można to zmierzyć mierząc barierki od słupka do słupka i odległość pomiędzy pojedynczymi szczebelkami (w sumie to by też się przydało, o ile w ogóle można tam wejść). Rozmiar podpór i fundamentu do podpór. Wysokość i głębokość schodów.

Korzystając z tyl_need zaznaczyłem na żółto wyjście z budynku gdzie przydało by się więcej szczegółów tak żeby nie zasłaniał słup oraz w wnętrza tego przejścia, jak odległość, Na zielono w obszarze przydały by się zdjęcia z góry jeżeli ktoś dysponuje dronem albo mega podskokiem ;)
Na niebiesko obszar gdzie przydało by się więcej zdjęć z różnych miejsc oraz wymiary i rozstaw słupów, a także zdjęcia "sufitu" i jak się da po kostkach i odstępie elewacji kostkowej od podłoża, to wysokość.
Na szaro gdzie przydały by się wymiary tego czerwonego czegoś.
Szczerze to dopiero tam zaglądam więc jeszcze nie rozkminiałem, dokładnie co i gdzie można wymyślić.

Istotną sprawą jest też ten wystający twór Jak bardzo jest oddalony od końca dachu można zmierzyć po kostkach. Zdjęcie na wprost też by pomogło. Jak bardzo wystaje to od elewacji głównego budynku jak i tego małego budynku oraz jakiej jest szerokości. Najlepiej chyba zmierzyć mierząc i licząc kostkę brukową. Ale wymiarami panelów prostokątnych na elewacji też bym nie pogardził.
Zdjęcia z różnych miejsc żeby można było policzyć wysokość i szerokość przy znanym jakimś parametrze.
To tak z grubsza ;)

Jeżeli ktoś by miał czas chęć aby to zrobić, a jest to sporo pracy, to z góry dziękuję za podzielenie się wszelkimi informacjami.

Pozdrawiam i życzę owocnego oraz udanego nowego roku.
Jeremi

Offline Cesky Kretek

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 1705
 • Trust no one.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 137
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Grudnia 2015, 13:21:18 »
Dzięki za ten post - oznacza to, że są konkrety, a jak są konkrety, to można poświęcić swój wolny czas. :)
Będę w styczniu w Częstochowie (nie znam jeszcze dokładnego terminu) to postaram się zrobić to wszystko według Twoich wytycznych, chyba że dostanę wcześniej służbę dzienną do Częstochowy to podczas przerwy na stacji pobiegam z aparatem i zrobię tyle na ile starczy mi czasu.
Czy będziesz potrzebował bardzo dokładne wymiary, czy mogą być szkicowane rysunki + pomiar cząstkowych elementów - czyli np. szerokość jednego schodka * ilość stopni = szerokość całych schodów? Czy masz zamiar wymodelować w późniejszym czasie przejście nad peronami + perony + ewentualnie otoczenie? Jeżeli tak, to opisz jeszcze czego Ci dokładnie potrzeba (wymiary, zdjęcia itp.). Te zdjęcia które wrzuciłem były robione w 2010 roku i w zasadzie bardziej poglądowo niż na tekstury - było wtedy strasznie zimno i jak widzę znowu czeka mnie bieganie po śniegu, ale dla słusznej sprawy mogę się poświęcić. :)

Offline Jeremi

 • Wiadomości: 15
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Grudnia 2015, 20:48:44 »
Zasadniczo docelowo chciałbym zrobić cały pas od dużego dworca przejście naziemne dachy i mały budynek dworca. Przeglądając Twoje zdjęcia w sumie można by zrobić jeszcze nastawnię bo w porównaniu do budynku dworca i przejścia to jest to raczej prosty klocek, tylko przydały by się zdjęcia bocznych elewacji i jakiś wymiar. Reszty terenu jeszcze nie oglądałem. Póki co to, a później się zobaczy co dalej. Co mi konkretnie potrzeba na przyszłość to wyjdzie w praniu, ogólnie zdjęć na wprost do powierzchni. Zdjęcia takie jak robiłeś z peronu na peron tak żeby było widać rozłożenie poszczególnych elementów (ławek koszy, tabliczek, itd) to już musisz zweryfikować czego Ci brakuje, albo będę się mógł określić jak już tam dojdę.

Wymiary wystarczy, że spiszesz na kartce to i to w tym miejscu ma tyle i tyle. Przy załączonym zdjęciu ja sobie policzę i dopasuję. Co do milimetra inwentaryzacji i odwzorowania się nie zrobi, chyba że by się dorwać do planów.
Gdy będę wiedział, że kostka brukowa ma tyle i tyle od "fugi" do "fugi" albo słupy są w jakiejś odległości a między nimi jest ileś fal blachy to już z tej blachy można coś dalej określić, a jak będę miał zdjęcie z widoczną kostką czy blachą, to można już wymiar oszacować.
Najgorzej chyba jest wysokościami danych elementów.
Odległość między podstawą dachu a peronem można określić po wysokości schodów, że tyle i tyle schodów jest od dachu do peronu schodek ma taką wysokość no to dach jest na x*schodek.
Itd.

Jeżeli chodzi o przejście naziemne to np przydała by się szerokość najszerszego okna + "framuga". Daje to możliwość określenia szerokości tych 10 paneli nad oknami z zewnątrz co przełoży się na pozostałe wymiary.

Jak byś miał możliwość wejścia na piętro budynku dworca i zrobienia zdjęcia z okna (o ile jest ono w zasięgu) lub przez szybę na stronę przejścia naziemnego. Jak jest możliwość wyjścia  na zewnątrz ze "statków ufo" nad torami, na zdjęciach widać że jest zewnętrzna konstrukcja oraz barierki z 1.5m i okna, to tam też można by pomierzyć tą metolową konstrukcję odległość między nimi albo odległość okien do zewnętrznej krawędzi. O ile jest tam dostęp.
Czy schody wychodzą w osi peronu.
Dzięki za zaangażowanie, jak będzie to będzie, bez spiny ;) ja tam pomału od weny do weny będę  to rzeźbił.
A przede mną  jeszcze ogarnięcie teksturowania ;)

  Dodano: 31 Grudnia 2015, 02:06:35
P.S No to model dworca już domknąłem. Jeszcze słupy i dalej wchodzę na perony w nowym roku.
Jeżeli już by ktoś był, to ogólne zdjęcia elewacji z daleka obu budynków dworców oraz jednego modułu przejścia naziemnego, elementów na krawędziach i rogach poszczególnych styków elementów z bliska, również na końcach dachów od peronów. Bo są tam jakieś pół okna,  dopełnienia do tych kwadratów, tak żeby można było poskładać z małych elementów powielając czy sklejając do całości przy teksturowaniu. Potrzebowałbym też kostkę brukową z góry oraz krawężniki, bo jest jej kilka rodzai np na przejściach. Opcjonalnie fontannę i rondo.
W sumie im więcej zdjęć tym lepiej, w im większej rozdzielczości tym lepiej.

Udanego Nowego Roku oraz wielu sukcesów zawodowych jak i osobistych.
Pozdrawiam
Jeremi
« Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2015, 02:06:35 wysłana przez Jeremi »

Offline Cesky Kretek

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 1705
 • Trust no one.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 137
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Stycznia 2016, 04:30:52 »
Mistrzu, no to jak - potrzebowałeś zdjęć, a teraz już model ogarnąłeś? Dalej potrzebujesz tych materiałów o których rozmawialiśmy? Zarzuć jakimiś screenem z ciekawości. :)

Offline Jeremi

 • Wiadomości: 15
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Stycznia 2016, 14:36:28 »
No mam google mapsowe  zdjęcia, to co tam wypatrzę to kombinuje. Natomiast tekstur z tego nie mogę użyć, chyba że do własnego użytku, ani szczegółów tam nie wypatrzę. Więc co sobie wydedukuję, to jest, ale jest to na "oko" wszystko. Jeszcze trochę słupów zostało do wstawienia i kompletnie nie wiem co jest pod tym obniżeniem. No i masa roboty jeszcze, ale jakaś podstawa już jest. ;)
I np ten daszek na przejściem jest kompletnie od pały wstawiony i nie wiem jak się ma do rzeczywistości, tak samo schody, cały tył jest domknięty bo akurat mi się spasowało.
Także mając szczegóły, będę mógł urealnić model, bo teraz jest fantastyka na temat.

  Dodano: 05 Stycznia 2016, 11:57:08
To robiąc naziemne przejście mogę stwierdzić, że przydały by się zdjęcia z poziomu schodów na wysokości dachów oraz z poziomu peronu zdjęcia w górę żeby wyłapać lepiej konstrukcję tego przeszklenia nad schodami oraz rozpoczęcie zadaszeń.


Reg. obowiązki 2.
Proszę zmniejszyć wagę załącznika oraz pozbyć się białych połaci.
Benek
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia 2016, 22:15:50 wysłana przez Jeremi »

Offline bohunIC

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 1407
 • Ну погоди
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Stycznia 2016, 22:24:21 »
Mysle Jeremi ze powinienes zeman na gg pogadac :)

Swietna robota!

Offline Jeremi

 • Wiadomości: 15
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Stycznia 2016, 06:36:04 »
Mała aktualizacja stanu pracy, z pierwszą texturą i  modelem od dworca do dworca.
Dziergam z tego co mogę wyciągnąć ze zdjęć kolegi Cesky Kretek, jednak poziom filozofowania i kombinowania zabiera dużo czasu. ;/
Filmy też by mogły być z przejścia po peronie z uwzględnieniem dziwnych rzeczy jak przejście dachów na 1 peronie,  czy z pod konstrukcji nadziemnego, jak by ktoś miał możliwość;)
A przeglądałem okolicę to tam taki fajny ceglany domek przed małym dworcem jest od strony 1 peronu.
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2016, 07:58:40 wysłana przez Jeremi »

Offline Cesky Kretek

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 1705
 • Trust no one.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 137
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Stycznia 2016, 21:07:02 »
Hej Jeremi,
cieszę się i podziwiam Twoje zaangażowanie - model dworca, układ wiat jest super. Znam już dokładny termin mojego pobytu w Częstochowie - 26-28/29 stycznia. 27 przejdę się z aparatem na stację i wykonam pierwsze fotografie + pomiary. Całość udostępnię Ci w tym wątku tego samego dnia, więc liczyłbym na szybki feedback aby następnego dnia znów zrobić zdjęcia innym obiektom lub zrobić poprawki/braki.

Który domek masz na myśli? Screenshot ze Streetview byłby spoko. :)

Offline Jeremi

 • Wiadomości: 15
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Stycznia 2016, 13:29:34 »
Hej, tak... też jestem pod wrażeniem jak to mnie wciąga ;)
Miło, że Ci się podoba, chociaż do jakości super to jeszcze brakuje ho ho  ho i jeszcze kawałek. Póki co, to dla mnie jest taka wersja bardzo bardzo bardzo... podstawowa, czyli ogólny, przybliżony zarys brył ;)
Chodzi mi o tzw konduktorownie,  masz kawałek tego budynku na zdjęciach w katalogu koniec_1a zdjęcie dsc_7274 w sumie ten mur ceglasto wapienny(?) też jest bajeczny. ;)

Nie wiem czy tak na szybko będę w stanie przetworzyć taką masę zdjęć ;) Generuję listę potrzeb, ale jeszcze mi to trochę zajmie :)
« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2016, 13:30:56 wysłana przez Jeremi »

Offline Cesky Kretek

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 1705
 • Trust no one.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 137
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Stycznia 2016, 15:04:27 »
Wszystko do zrobienia. :)
Jednak muszę całość przełożyć na 28, bo przyjadę jednak dzień później do Częstochowy, także pozostaje 28-29 na robienie zdjęć - mam nadzieję, że będzie dobra pogoda na zdjęcia.

Jak pójdzie mi w miarę sprawnie to postaram się zrobić jeszcze budynki na odcinku Częstochowa Osobowa - Częstochowa Stradom.

Offline Jeremi

 • Wiadomości: 15
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Stycznia 2016, 18:57:11 »
Podsumowując potrzeby dotyczące dworca Częstochowa Osobowa.

Skala ważności: +5 (bardzo istotne) do 0
w. - wymiary (szerokość*wysokość*głębokość (jeśli jest jakaś większa i mierzalna))(szerokość/wysokość z jedną fugą)
Zdjęcia najlepiej ogólne powierzchni, ujmując detal, porównawcze do innej powierzchni której znamy wymiar kostka, blacha falista)
Zdjęcia w nocy też bym chętnie zobaczył światła dworców sposób rozchodzenia się świateł na peronach.

#DBD - Duży Budynek Dworca:
front - od placu rady europy, lewa strona - tam gdzie schody, prawa - z wieżą, tył - od peronów

+5 wysokość od ziemi do pierwszego pełnego okna bądź płytki (wygląda na tą samą)
+5 w. kwadratowego okienka lustrzanego oraz **innych niewyglądających że trzymają wymiar
+5 w. płytek elewacji jak i przejścia z tyłu tych szerszych i węższych w kolorze piaskowym

+5 w. kostki przy półkolistej wieży (to jest klatka schodowa?) (z prawej strony)

+4 w. kostki brukowej od tyłu tej prostokątnej jak i 6 kątnej (2 kolory co najmniej) lub innej jeśli występują
+3 w. krawężników od tyłu (0 innych w koło budynku) (w sumie ten punkt podchodzi pod strefę między DBD a peronami)
+3 w. przeszklenia nad przejściem podziemnym(?) z tyłu, to półkole na murku
+2 w. płytek przy wejściach od strony front lewa
+1 w. słupów prostokątnych z tyłu jak i z lewej pod schodami chociaż można będzie ze zdjęć)
+1 w. schodków z lewej strony (dsc_7298)
+1 w. przęsła barierki do schodów (jw)
0  w. belki metalowej między którymi są schody (z lewej strony) (-1 ile jest od powierzchni schodów do górnej krawędzi belki, analogicznie od spodu
   (można to zmierzyć na wypłaszczeniu)).
0  odpowiedź na pytanie jak się ma powierzchnia szyb nad wejściami, obok wejść do powierzchni drzwi innymi słowy czy są w jednej płaszczyźnie.

Zdjęcie: (dookoła, z naciskiem na tylną część)
+5 pojedynczego lub poczwórnego kwadratowego lustra vel szyby na elewacji jak i dachu wraz z obramowaniem
  (jak da się uchwycić bez odbicia jakiś kształtów to było by wybitnie, ewentualnie z wyższych partii jak odbija niebo)
+5 p. k. powierzchni matowej z obramowaniem, tej od lewej strony przy schodach
+5 płytek elewacji, pojedynczej, poczwórnej z ramką
+5 z prawej, styk wieży z kostką brukową tak żeby można było wyliczyć jej wymiary
+5 zadaszenie na 4 peronie do przejścia podziemnego
+4 elewacji żeby uchwycić całość budynku dookoła oraz poszczególnych wystających lub wklęsłych elementów
+4 kostki od spodu dachu, są pełne i z czymś czarnym (otwór?) chyba są w dwóch kolorach
+4 słupy prostokątne z tyłu aby uchwycić ich rozstawienie i wymiar albo po kostkach albo po dachu
+4 zakamarków, jak i ścian pod parkingiem.
+3 na stykach powierzchni płaszczyzn
+3 zbliżenie na głowicę białej kolumny (przy dachu)
+2 schody, wejście od strony schodów

będąc przy wejściu od strony schodów zdjęcie na dach peronu, jak połączenie dachu peronu z dachem nad schodami

+2 prostopadle do jednej ze ścian świetlika, tak żeby uchwycić pochyloną górną ramę
+1 wnętrze świetlika
+1 wejścia do przejścia podziemnego jego elementy
0 kostki na placu rady europy jak i na tym placu z lewej, te V jak i inne wzory tak żeby uchwycić w kwadracie
0 wewnątrz budynku

#Przejście naziemne między budynkami dworca a peronami:
+ w. okien z jedna ramą, szerokość ramy między oknami (przy p4)
+ przejście przy p1 (tam to nic nie wiem)

jak się da z wewnątrz przejścia określić:
 rozstaw czerwonych słupów po rozstawie okien bądź płytek
 wysokość do dachu wewnątrz przejścia
 oraz zmianę wysokości przejścia między dworcem a przejściem w strefie peronów
 odległość od elewacji DBD do środka schodów wewnątrz przejścia
 odległość od końca dachu nad schodami do Małego BD
 
zdjęcia:
+5 na zewnątrz, od spodu
+5? jeżeli się da zrobić zdjęcie z okna DBD na 1 pietrze tak żeby uchwycić dachy i połączenie dachów schodów z dachami przejścia i peronu
+5 od spodu przy czarnym słupie w górę tak aby uchwycić szerokość belki metalowej w porównaniu do szerokości słupa
+4 połączenia metalowej konstrukcji pod spodem
+4 blachę dachu tą z boku nad oknami
+4 połączenie przejścia z DBD na bocznych ścianach jak i  pod spodem
+3 patrząc z wnętrza na to co jest za oknami do słupów
0 wewnątrz wejście, podłoże, sufit ten cały podjazd czy co tam jest w środku

#Przejście górne i schody na peron
UD - ufo domek, między peronami nad torowiskiem
Zakładam, że schody są identyczne w obie strony na każdym peronie, różnica jest w konstrukcji dachów/osłon na p1 i p4 w stronę połączeń z budynkami.

+ w. schodków, grubość płyt "marmurowych" (_schody/dsc_7155)
+ długość "półpiętra" między schodami
+ w. barierki, jednego przęsła
+ oszacować na którym schodu rozpoczyna się dach peronu
+ w. wsporników odchodzących od schodów
Jeżeli się da:
 zmierzyć wysokość wewnętrznej pionowej części dachu, szerokość fali blachy
 oszacować na którym schodku kończy się UD
 zmierzyć jakąś konstrukcję metalową, która jest pod dachem od schodów i belkę metalową konstrukcyjną UD
 szerokość między konstrukcją metalową UD a ścianą (pomiedzy2_3a)
 wyjść na zewnątrz ud to w. belek metalowych odległość między belkami pionowymi (pomiedzy2_3a)
 wymiary żółtej barierki UD (pomiedzy2_3c)

Zdjęcia:
+ pod dachem uwzględniając przejście dachu schodów w dach peronu
+ w stronę DBD na przez szybę i w dół
+ połączenie konstrukcji schodów z konstrukcją UD
+ na dach sąsiedniego peronu (na 4 peronie chyba z jednej strony jest szyba a z drugiej nie ma żadnej osłony, ewentualnie jak da się wyjść na UD )
+ tablice informacyjną nad schodami z obu stron jak i pod spodem (na schodach można wyłapać prostopadłe zdjęcie, a od peronu poglądowe
+ ze schodów wysunięcia konstrukcji dachu peronu
+ które uchwycą ewentualną przestrzeń między schodami a UD lub boczną szybą.
- UD wewnątrz na zewnątrz
- czy okna dochodzą do podłogi czy jest jakaś przestrzeń, może się da to uchwycić gdzieś na schodach

#Perony
+ w. kostki (_chodnik/dsc_7230)
+ w. płyt tworzących krawędź peronu (_chodnik/dsc_7227)
+ w. przęsła płotu na p4 lub p1 (powinny być te same) ilość przęseł na poszczególnych odcinkach
? czy słupy na peronach  które idą w łuk zmieniają kąt czy pozostają równoległe do płaszczyzny schodów?

Zdjęcia:
+ od elementu do elementu, tak żeby uchwycić odległości po kostkach lub dachu między elementami
+ konstrukcje trzymające powtarzacze czy inne elementy wystające z dachu
+ słupki czarne od dachu do peronu ławkę
+ tablice informacyjne po sztuce jeżeli się powtarzają to poglądowo
+ dachy przy słupach przy zwężeniach od spodu zwłaszcza przy pojedynczych czy wąsko rozstawionych słupach
+ zdjęcia peronu obok z p4 na p3 i za płot, z p3 na p4 i p2, z p2 na p3 i p1, z p1 na p2 i za płot
+ dach na p1 w miejscach gdzie się zwęża
- wnętrze wiat
p4: wiata do przejścia podziemnego tak żeby było widać jaka jest zależność murka do słupów podtrzymujących dach

@strefa środkowa między schodami
 ? czy konstrukcja słupów nośnych (czarne grube) różni się na peronach
  (p4 i p1 powinny być identyczne tylko odwrócone, na p3 i p2 powinny być identyczne ? czy jest różnica między tymi parami.)
 + w. słupów (grube czarne) trzymających konstrukcję przejścia nadziemnego (znając kostkę może być zdjęcie)
 + w. murku okalającego przejście podziemne (_barierki/dsc_7126 w górnej części zdj na peronie)
+ w. elementu barierki przejścia podziemnego (od słupka do słupka, szerokość słupka)

 zdjęcia:
 + tablicy nad wejściem do przejścia
 + płytki na murku od przejścia podziemnego
 + płytki na murku okalające małe słupy
 + między słupem a końcem peronu aby uchwycić ilość kostek (na p4 do płota, na p1 do budynku czy co tam jest)
 + między słupami jw.
 + w górę przy słupie, od strony schodów, połączenie stelaża schodów z główną konstrukcją  opartą na słupach
 (tam jest belka łącząca stelaż jak i są wypustki na słupach coś potrzymujące)
 + w górę między słupami
 + u góry konstrukcję belek metalowych opartych na słupie (może przy włączonych lampach będzie coś widać bardziej)

MBD - mały budynek dworca:
+ w. okna kwadratowego
+ w. słupków pod dachem

zdjęcia: elewacje
 - połączenie przejścia z budynkiem
 - rozstaw słupków pod dachem
 - kratownica pod dachem
 - zegar pod dachem
 
inne obiekty
0 konduktorownia, parowozownia, nastawnia, budynek poczty
-1 fontanna, elementy placów
-2 rondo po prawej tak żeby można było policzyć szerokość drogi

To tak z grubsza. ;)

  Dodano: 18 Stycznia 2016, 19:08:38
O w czwartek to mogę wrócić późno do domu więc ewentualną informację będziesz miał na rano jeśli zdołam ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Lutego 2016, 03:07:02 wysłana przez Jeremi »

Offline Cesky Kretek

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 1705
 • Trust no one.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 137
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Stycznia 2016, 23:58:05 »
Trochę tego jest i nie wszystko rozumiem co mam zmierzyć. ;) Daleko mieszkasz od Częstochowy?

Offline Jeremi

 • Wiadomości: 15
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Stycznia 2016, 01:05:06 »
No jest to duży obiekt ;) Trochę podlinkowałem ze streetviewa, jak jeszcze coś nie jasne to pisz ;) się wyjaśni.
Czy daleko mieszkam, pojęcie względne, 160km, to jest i blisko i daleko, aktualnie jest to bardzo daleko, może będzie bliżej pod koniec marca lub na początku kwietnia, co nie zmienia faktu, że i tak nie mam aparatu.

Offline Cesky Kretek

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 1705
 • Trust no one.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 137
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Stycznia 2016, 14:51:12 »
Byłem co prawda przez ostatnie kilka dni w Częstochowie, ale kilka spraw się pokomplikowało - jedną z nich była pogoda, a drugą sprawy rodzinne - codziennie miałem kurs autem do Katowic i z powrotem. Aparat wiozłem niepotrzebnie, ale liczę, że w lutym na 2-3 dni chociaż się pojawię i zrobię co należy. :)

Offline Jeremi

 • Wiadomości: 15
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Lutego 2016, 02:38:44 »
Dzięki koledze @Kolekcjoner205, który mieszka w Częstochowie większość pracy wymiarowej została zrobiona, miał zrobić odrobinę, zrobił prawie wszystko, za co WIELKIE DZIĘKUJĘ. Także troszkę poskreślałem listę, tak na szybko.
Z tego co widziałem dworzec przeszedł modernizację tablic, ławek, koszy, chyba dodano kostki antypoślizgowe. Teraz mam dylemat którą wersję robić czy przed modernizacją czy już po. Aktualnie będzie można zrobić więcej materiału zdjęciowego.
« Ostatnia zmiana: 03 Lutego 2016, 14:43:46 wysłana przez Jeremi »

Offline Krzysiek626

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 5916
 • EXIT
  • Zobacz profil
  • Krzysiek626
 • Otrzymane polubienia: 433
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Lutego 2016, 10:05:47 »
A dwie wersje? Być może popłynąłem, ale jak trzeba wybrać, to wskażę wersję aktualną na dziś.

Offline Benek

 • Moderator
 • Wiadomości: 4502
 • fb.com/benek.maszyna
  • Zobacz profil
  • Moja strona o MaSzynie
 • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Lutego 2016, 11:58:25 »
Zrób aktualną. A jak masz motywację na dwie wersje, to rozpocznij od tej aktualnej, później zabierz się za wersję przeszłą.

Offline Pawel205

 • Wiadomości: 58
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Lutego 2016, 11:04:16 »
@Jeremi
Mogę pomóc jednakże potrzebowałbym nowej listy, bez skreśleń, najlepiej w nowym poście. Jeśli możesz to postaraj się jeszcze bardziej opisać, podlinkować gdyż niektórych rzeczy nie kumam do końca. Mieszkam ok. 30 km od Cz-wy więc 2-3 wypady na dworzec mógłbym zrobić.

Offline Cesky Kretek

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 1705
 • Trust no one.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 137
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Lutego 2016, 11:17:21 »
Podsumowując potrzeby dotyczące dworca Częstochowa Osobowa.

Skala ważności: +5 (bardzo istotne) do 0
w. - wymiary (szerokość*wysokość*głębokość (jeśli jest jakaś większa i mierzalna))(szerokość/wysokość z jedną fugą)
Zdjęcia najlepiej ogólne powierzchni, ujmując detal, porównawcze do innej powierzchni której znamy wymiar kostka, blacha falista)
Zdjęcia w nocy też bym chętnie zobaczył światła dworców sposób rozchodzenia się świateł na peronach.

#DBD - Duży Budynek Dworca:
front - od placu rady europy, lewa strona - tam gdzie schody, prawa - z wieżą, tył - od peronów


+3 w. krawężników od tyłu (0 innych w koło budynku) (w sumie ten punkt podchodzi pod strefę między DBD a peronami)
+2 w. płytek przy wejściach od strony front lewa
+1 w. schodków z lewej strony (dsc_7298)
+1 w. przęsła barierki do schodów (jw)
0  w. belki metalowej między którymi są schody (z lewej strony) (-1 ile jest od powierzchni schodów do górnej krawędzi belki, analogicznie od spodu
   (można to zmierzyć na wypłaszczeniu)).
0  odpowiedź na pytanie jak się ma powierzchnia szyb nad wejściami, obok wejść do powierzchni drzwi innymi słowy czy są w jednej płaszczyźnie.

Zdjęcie: (dookoła, z naciskiem na tylną część)
+5 pojedynczego lub poczwórnego kwadratowego lustra vel szyby na elewacji jak i dachu wraz z obramowaniem
  (jak da się uchwycić bez odbicia jakiś kształtów to było by wybitnie, ewentualnie z wyższych partii jak odbija niebo)
+5 p. k. powierzchni matowej z obramowaniem, tej od lewej strony przy schodach
+5 płytek elewacji, pojedynczej, poczwórnej z ramką
+5 z prawej, styk wieży z kostką brukową tak żeby można było wyliczyć jej wymiary
+5 zadaszenie na 4 peronie do przejścia podziemnego
+4 elewacji żeby uchwycić całość budynku dookoła oraz poszczególnych wystających lub wklęsłych elementów
+4 kostki od spodu dachu, są pełne i z czymś czarnym (otwór?) chyba są w dwóch kolorach
+4 słupy prostokątne z tyłu aby uchwycić ich rozstawienie i wymiar albo po kostkach albo po dachu
+4 zakamarków, jak i ścian pod parkingiem.
+3 na stykach powierzchni płaszczyzn
+3 zbliżenie na głowicę białej kolumny (przy dachu)
+2 schody, wejście od strony schodów

będąc przy wejściu od strony schodów zdjęcie na dach peronu, jak połączenie dachu peronu z dachem nad schodami

+2 prostopadle do jednej ze ścian świetlika, tak żeby uchwycić pochyloną górną ramę
+1 wnętrze świetlika
+1 wejścia do przejścia podziemnego jego elementy
0 kostki na placu rady europy jak i na tym placu z lewej, te V jak i inne wzory tak żeby uchwycić w kwadracie
0 wewnątrz budynku

#Przejście naziemne między budynkami dworca a peronami:
+ w. okien z jedna ramą, szerokość ramy między oknami (przy p4)
+ przejście przy p1 (tam to nic nie wiem)

jak się da z wewnątrz przejścia określić:
 rozstaw czerwonych słupów po rozstawie okien bądź płytek
 wysokość do dachu wewnątrz przejścia
 oraz zmianę wysokości przejścia między dworcem a przejściem w strefie peronów
 odległość od elewacji DBD do środka schodów wewnątrz przejścia
 odległość od końca dachu nad schodami do Małego BD
 
zdjęcia:
+5 na zewnątrz, od spodu
+5? jeżeli się da zrobić zdjęcie z okna DBD na 1 pietrze tak żeby uchwycić dachy i połączenie dachów schodów z dachami przejścia i peronu
+5 od spodu przy czarnym słupie w górę tak aby uchwycić szerokość belki metalowej w porównaniu do szerokości słupa
+4 połączenia metalowej konstrukcji pod spodem
+4 blachę dachu tą z boku nad oknami
+4 połączenie przejścia z DBD na bocznych ścianach jak i  pod spodem
+3 patrząc z wnętrza na to co jest za oknami do słupów
0 wewnątrz wejście, podłoże, sufit ten cały podjazd czy co tam jest w środku

#Przejście górne i schody na peron
UD - ufo domek, między peronami nad torowiskiem
Zakładam, że schody są identyczne w obie strony na każdym peronie, różnica jest w konstrukcji dachów/osłon na p1 i p4 w stronę połączeń z budynkami.

+ oszacować na którym schodu rozpoczyna się dach peronu
Jeżeli się da:
 zmierzyć wysokość wewnętrznej pionowej części dachu, szerokość fali blachy
 oszacować na którym schodku kończy się UD
 zmierzyć jakąś konstrukcję metalową, która jest pod dachem od schodów i belkę metalową konstrukcyjną UD
 szerokość między konstrukcją metalową UD a ścianą (pomiedzy2_3a)
 wyjść na zewnątrz ud to w. belek metalowych odległość między belkami pionowymi (pomiedzy2_3a)
 wymiary żółtej barierki UD (pomiedzy2_3c)

Zdjęcia:
+ pod dachem uwzględniając przejście dachu schodów w dach peronu
+ w stronę DBD na przez szybę i w dół
+ połączenie konstrukcji schodów z konstrukcją UD
+ na dach sąsiedniego peronu (na 4 peronie chyba z jednej strony jest szyba a z drugiej nie ma żadnej osłony, ewentualnie jak da się wyjść na UD )
+ tablice informacyjną nad schodami z obu stron jak i pod spodem (na schodach można wyłapać prostopadłe zdjęcie, a od peronu poglądowe
+ ze schodów wysunięcia konstrukcji dachu peronu
+ które uchwycą ewentualną przestrzeń między schodami a UD lub boczną szybą.
- UD wewnątrz na zewnątrz
- czy okna dochodzą do podłogi czy jest jakaś przestrzeń, może się da to uchwycić gdzieś na schodach

#Perony
+ w. przęsła płotu na p4 lub p1 (powinny być te same) ilość przęseł na poszczególnych odcinkach
? czy słupy na peronach  które idą w łuk zmieniają kąt czy pozostają równoległe do płaszczyzny schodów?

Zdjęcia:
+ od elementu do elementu, tak żeby uchwycić odległości po kostkach lub dachu między elementami
+ konstrukcje trzymające powtarzacze czy inne elementy wystające z dachu
+ słupki czarne od dachu do peronu ławkę
+ tablice informacyjne po sztuce jeżeli się powtarzają to poglądowo
+ dachy przy słupach przy zwężeniach od spodu zwłaszcza przy pojedynczych czy wąsko rozstawionych słupach
+ zdjęcia peronu obok z p4 na p3 i za płot, z p3 na p4 i p2, z p2 na p3 i p1, z p1 na p2 i za płot
+ dach na p1 w miejscach gdzie się zwęża
- wnętrze wiat

@strefa środkowa między schodami
 ? czy konstrukcja słupów nośnych (czarne grube) różni się na peronach
  (p4 i p1 powinny być identyczne tylko odwrócone, na p3 i p2 powinny być identyczne ? czy jest różnica między tymi parami.)
 + w. murku okalającego przejście podziemne (_barierki/dsc_7126 w górnej części zdj na peronie)

 zdjęcia:
 + tablicy nad wejściem do przejścia
 + płytki na murku od przejścia podziemnego
 + płytki na murku okalające małe słupy
 + między słupem a końcem peronu aby uchwycić ilość kostek (na p4 do płota, na p1 do budynku czy co tam jest)
 + między słupami jw.
 + w górę przy słupie, od strony schodów, połączenie stelaża schodów z główną konstrukcją  opartą na słupach
 (tam jest belka łącząca stelaż jak i są wypustki na słupach coś potrzymujące)
 + w górę między słupami
 + u góry konstrukcję belek metalowych opartych na słupie (może przy włączonych lampach będzie coś widać bardziej)

MBD - mały budynek dworca:
+ w. okna kwadratowego
+ w. słupków pod dachem

zdjęcia: elewacje
 - połączenie przejścia z budynkiem
 - rozstaw słupków pod dachem
 - kratownica pod dachem
 - zegar pod dachem
 
inne obiekty
0 konduktorownia, parowozownia, nastawnia, budynek poczty
-1 fontanna, elementy placów
-2 rondo po prawej tak żeby można było policzyć szerokość drogi


Offline Jeremi

 • Wiadomości: 15
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Lutego 2016, 17:46:44 »
Najważniejsze rzeczy zostały już na tym początkowym etapie zmierzone przez kolegę Kolekcjonera205, aktualnie czekam na materiał zdjęciowy, wtedy będę mógł powiedzieć czego mi brakuje najbardziej. Chociaż po kostkach brukowych czy dachach będzie można oszacować większość wymiarów tak aby model trzymał proporcje. Raczej nieliczni bywalcy dworca realnego i wirtualnego odnajdą różnice w wielkościach i rozłożeniu elementów. ;) Z pomiarów niemierzalnych nie rzucającą się w oczy techniką pomiaru, są wysokości, które obecnie szacowane są po wysokości schodów lub elewacji dworca. Wysokość drutu nad torowiskiem pod ufo też by pomogła (tu podobno powinna gdzieś być jakaś tabliczka informacyjna) upewniając mnie, iż moje oszacowanie jest dobre, a pociągi nie zaginają pantografów do środka ;)
Póki co jednak duża masa ostrych zdjęć jest najbardziej potrzebna. A co do wyjaśnień to wszystko co mogłem już podlinkowałem do streetviewa lub do zdjęć z paczki zrobionej przez @Cesky Kretek, także jak coś jest niejasne to proszę o PW.

Offline Cesky Kretek

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 1705
 • Trust no one.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 137
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Marca 2016, 00:55:23 »
Mam przeloty przez CO więc zrobiłem kilka nocnych zdjęć poglądowych. Dzisiaj zauważyłem, że chyba rozpoczyna się modernizacja peronów. Jak będzie pogoda to w święta wybiorę się z aparatem na stację.

Przepraszam za rozmiar, wrzucamy z telefonu.

Offline Cesky Kretek

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 1705
 • Trust no one.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 137
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Kwietnia 2016, 05:24:48 »
Wiaty będą na biało?

Offline Jeremi

 • Wiadomości: 15
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #24 dnia: 12 Kwietnia 2016, 15:51:36 »
Nowa blacha jest srebrna ;)

Offline Stele

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 10132
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 2601
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Września 2016, 18:20:27 »
Będę w Częstochowie w ten weekend. Co z dworców jeszcze potrzeba obfocić? Nic nie obiecuję, bo pogody nie zaczaruję, ale spróbować można.
Mój kanał youtube

Offline ST44-003

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 2902
 • EU07-001
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 254
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Września 2016, 07:18:04 »
Stradom modyfikują, więc można by się pokusić o jakieś ładne zdjęcia przejść podziemnych i może trochę elementów dookoła.
@Antek, a jesteś się wstanie przejechać na Gnaszyn? Wkurza mnie bardzo, że odcinek Stradom - Gnaszyn jest pustynią, a wystarczyło by paręnaście zdjęć z jednej i drugiej strony, żeby trochę urealnić otoczenie.

Offline GOPdriver

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 88
 • Ten, co wydrukował scenerię
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 36
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Września 2016, 09:13:36 »
Jesli udaloby mi sie zabrac z Antkiem to moge sie przejechac i pofocic.
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Offline Stele

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 10132
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 2601
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Września 2016, 09:18:46 »
Jadę eip w obie strony, więc nawet okna nie otworzę. Na Stradomiu będę tylko i to po ciemnicy, ale może znajdę chwilę by skoczyć na dworzec i coś pofocić.
Mój kanał youtube

Offline Stele

 • Zasłużony dla Symulatora
 • Wiadomości: 10132
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 2601
Odp: Potrzebne materialy fotograficzne roznych obiektow
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Września 2016, 08:42:27 »
Nocleg w "hotelu" Polonia (pelna komuna) 50m od osobowej. Zjem sniadanie i lece na foty. Pogoda idealna. :)
Słoneczko wyszło w połowie sesji, ale coś z tego będzie. Natrzaskane zdjęć do zapchania karty i padu baterii. A latając po peronach przeleciały mi dwie EP09 w okleinie "15 lat PKP IC". Byłyby idealne na 15-lecie Maszyny. Niestety zdążyłem tylko jeden bok i czoło w kąta strzelić, a i tak nie wiem czy do czegokolwiek się nadadzą.

http://eu07.pl/userfiles/23180/foto-czestochowa_osobowa1.7z [235MB]
http://eu07.pl/userfiles/23180/foto-czestochowa_osobowa2.7z [265MB]
« Ostatnia zmiana: 19 Września 2016, 20:45:49 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube