Autor Wątek:   Linia 61_v2  (Przeczytany 29261 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bohunIC

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1407
  • Ну погоди
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Linia 61_v2
« dnia: 25 Września 2015, 20:58:11 »
Moze byscie chcieli dodac nie publikowane nowosci, jak dzworzec CZ. Osobowa, odcinek LBC - Toszek?
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:13:06 wysłana przez Sawi »

Online ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Września 2015, 21:20:53 »
@bohuniasty, ale gdzie tam do Osobowej? To trzeba by dużą część Częstochowy zrobić żeby ją dodać/zrobić. W zasadzie, to Kaliska - Sieradz ma układ torowy do Osobowej, to można by coś kminić.
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:17:06 wysłana przez Sawi »

Offline bohunIC

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1407
  • Ну погоди
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Września 2015, 21:22:36 »
Ja mam zrobione wszystko od Stradomia do Osobowej, z namiastka Towarowej. Poprostu by sie 5min dluzej jechalo :)
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:16:56 wysłana przez Sawi »

Online ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Września 2015, 21:29:08 »
Ja mam zrobione wszystko od Stradomia do Osobowej, z namiastka Towarowej. Poprostu by sie 5min dluzej jechalo :)

Było tak od razu ;)
Zastanawiam się nad nagraniem otoczenia za pomocą kamery, coby móc zrobić pół-realistyczne miasto.
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:16:46 wysłana przez Sawi »

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Września 2015, 23:05:30 »
W zasadzie to tam za wiele obiektów po drodze nie ma - jadąc od strony Stradomia jest zakład Stradom S.A. otoczony dosyć wysokim murkiem, kilka dawnych zakładów, magazynów, charakterystyczny wysoki komin dawnego zakładu Wełnopol, szopa z wieloma odstawionymi EN57, pomnik historii Ol49 i w zasadzie już się wjeżdża na obszar stacji CO. Z samej stacji widać budynek Poczty Polskiej, dworzec PKS, dawne zakłady po wschodniej stronie stacji (również odgrodzone wysokim murem), budynek dawnego DH Merkury, pomnik historii TKt48, dawna lokomotywownia i to w sumie tyle.
Część obiektów fotografowałem dla @Bohuna lata temu, w razie gdyby na poważnie ktoś się zajął projektem mogę coś obfocić bo wreszcie odzyskałem moją lustrzankę. Ale to musi być konkretna deklaracja bo czasu wolnego ostatnio u mnie mało i nie chcę latać bez potrzeby.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Września 2015, 03:53:52 »
Ja nie mam ambicji na rozbudowę scenerii, ale jeśli ktoś ma gotowe fragmenty, to pomogę obrócić i dopasować do obecnego układu torowego. Obecnie tylko Lubliniec jest umieszczony na względnie prawidłowej wysokości i stamtąd jest najbardziej sensownie zacząć rozbudowę. Stradom nie ma ustalonej wysokości, można by tam ewentualnie podpiąć Osobową, niestety ta z Kaliskiej się zupełnie nie nadaje (a szkoda, bo prawie kompletna) — załącznik. Fosowskie nie są w ogóle ustawione zgodnie z mapą — gdyby tam miał być jakiś dodatkowy odcinek, to trzeba by trochę poprzesuwać. Ponieważ wyjazd na Ozimek jest skopany, a innego szlaku nie miałem,  to było mi obojętne ustawienie Fosowskich i zostawiłem bez zmian. Ewentualnie można też rozbudowywać od Herbów Nowych, gdzie do ustalenia są wysokości.

Obecnie przesuwam perony w Blachowni, bo na przejeździe przy nich są ograniczenia, a kilometraż się tam rozjeżdża o 800m i tuszowanie tego nierówno ustawionymi słupkami byłoby przegięciem (na zachód od przejazdu trzeba by je ustawiać co 130m, a na wschód co 50m).
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:16:34 wysłana przez Sawi »
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Online ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Września 2015, 11:12:29 »
@eR, wiem, że ta informacja to pierdyłka, ale jak się okazuje i sam JuraPark w Krasiejowie jest dobrze umieszczony ;) Inaczej mówiąc, że pod względem wysokości i zróżnicowania terenu jest to dobrze odwzorowane w tym miejscu aż do Ozimka.
Tego dinozaura co jest tam wstawiony naprawdę widać z wagonu (no, w zasadzie tylko głowę, ale jednak).
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:16:25 wysłana przez Sawi »

Offline up5358

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Października 2015, 20:11:50 »
Na Drawinowie mamy (poczatek trasy - Grodzisk) po lewej dwa tory ze slupami trakcyjnymi "nowego typu" (metalowe, z kratownica). Mam taka propozycje, by te slupy wstawic na zmodyfikowana linie 61. Przynajmniej na szlak. WOS dac wspolczysny. Perony dac nowe, te takie z rozowa kostka (o ile sie nie myle to na zadnej scenerii nie sa jeszcze wykorzystane). U nas bylby to odcinek: Czestochowa Stradom - Lubliniec, Lubliniec - Ozimek ( - Opole Gl). Propozycje ta popieram faktem, iz obecnie fragment L61 zawarty w tej scenerii jest po modernizacji. Tylko nie wiem na ile jest to teraz mozliwe, by przy okazji modyfikacji scenerii dostosowac od razu parametry pod to co jest "na gruncie".
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:16:17 wysłana przez Sawi »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Października 2015, 20:58:36 »
Po modernizacji to jest już kompletnie coś innego. Zmienione układy torowe (przynajmniej w Kochanowicach i Lisowie), inne słupy trakcyjne, wymieniona dawna sygnalizacja w Herbach Starych na współczesną itd. Moim zdaniem jest to propozycja oderwana od rzeczywistości. Ale nie widzę przeszkód, żeby ktoś chętny i z umiejętnościami to zrobił. Jakieś 2000 roboczogodzin powinno wystarczyć.

  Dodano: 06 Października 2015, 21:35:44
Poza tym, po modernizacji nie ma tam ruchu regionalnego, więc cała nie-towarowa użyteczność scenerii skończyłaby się na dwóch TLK, po jednym w każdą stronę (symulacji Pendolino nie mamy).
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:16:06 wysłana przez Sawi »
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline PiterCC

  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Października 2015, 18:35:52 »
Z tym ruchem regionalnym już nieaktualne, od grudnia będzie 6 par Częstochowa-Lubliniec i 1 para TG-Herby Nowe-Częstochowa.
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:15:57 wysłana przez Sawi »

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Października 2015, 16:51:33 »
@up5358 z tego co mi wiadomo bohuniasty zrobił linię 61 v2 bardziej zmodernizowaną. Czekam aż to udostępni i wtedy będziemy wiedzieli co dokładnie tam jest do roboty by to dokończyć. Zatem miejmy nadzieję iż to nic straconego.
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:15:46 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline klimczok_mk

  • Wiadomości: 1315
  • tester
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Października 2015, 17:21:29 »
Ze screenów które bohun prezentował bardzo ciekawie wyglądała jego modernizacja l61.
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:15:37 wysłana przez Sawi »

Offline up5358

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Października 2015, 17:33:42 »
Tak z ciekawosci zapytam: @Ra robi "upgrade" tej trasy w oparciu o wersje pierwsza (ta, po ktorej "jezdzimy"), czy ta nowsza wersje(v2), o ktorej @Sawi pisal?
//@bohun oficjalnie nie wydał swojej v2 zatem zapewne na poprzedniej wersji. Gdyby to była ta v2 bym o nią nie pytał i nie czekał :). Sawi
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:15:28 wysłana przez Sawi »

Offline bohunIC

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1407
  • Ну погоди
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Października 2015, 21:25:50 »
Mam propozycje.

Jechalem ostatnio, duzo sie pozmienialo, w zasadzie to bardzo duzo, jest juz nowa trakcja, nowe podklady, szyny jak i SRK, itd. Moze by tak zrobic  porzadnie L61 wg aktualnej mapy zgodnej z tym co robi @Ra. Modele, mam, teren znam, cala reszta to bagatela.

Moznaby zrobic ta linie od nowa na faktach autentycznych, no i teraz tak, zeby to sie udalo trzeba rozlozyc prace:

Ja zrobie:

- modele
- trakcje na stacjach/wezlach
- teren

Ktos:

- podesle prawidziwy zgodny z GPS uklad torowy
- polozy siec trakcyjna tylko na szlaku - ale fachowo, kotwy, odciagi co 1200m itd, siec na 160km/h metalowe szare slupy/wysiegniki
- SRK i cala zabawa z semkami itd
- wymodeluje troche domkow, blokow, dupereli

Idzie zima, laptop naprawiony, moge robic, we wspolpracy moze z tego wyjsc cos naprawde na poziomie, ale trzeba sie przylozyc. L61 v2 niema sensu wydawac, jesli mozna zrobic cos od nowa, szybciej i lepiej.

« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:15:16 wysłana przez Sawi »

Offline up5358

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Października 2015, 21:39:15 »
Ja ze swojej strony moge przygotowac tekstury pod obiekty, ktore beda mialy byc na scenerii (pod warunkiem, ze bede mial zdjecia). Mapowanie i modelowanie do kogos innego. Pomysl popieram i w ten sposob moge pomoc w projekcie.
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:15:05 wysłana przez Sawi »

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Modyfikacja linii 61
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Października 2015, 22:05:29 »
Ja mógłbym ogarnąć SRK zgodnie z przepisami lub stanem faktycznym.
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:14:51 wysłana przez Sawi »
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Października 2015, 23:19:45 »
@Ra o ile mi wiadomo nie robi aktualnej mapy tylko bazuje nadal na v1. A znając jego chęci zakończy prace tam gdzie automat już sobie nie poradzi :). Co do pomysłu jestem za. Niebawem Seba wrzuci większą ilość elementów nowej sieci. Zatem będzie co kłaść. Widziałem maxy i scenerię testową i z tego co kojarzę zostało do ukończenia raptem jakieś 15%. Miedzy innymi poprawki bramek i pół bramek, ince LPN itp. Pewnie po drodze jeszcze coś się znajdzie.
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2015, 23:24:53 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline bohunIC

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1407
  • Ну погоди
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Października 2015, 17:02:20 »
Zbierajmy ekipe i zacznijmy prace. Prosze o PW z propozycja i zakresem pomocy.

  Dodano: 14 Października 2015, 08:54:03
Wstepnie mamy juz ludzi od:

-przygotowania textur
-modelarza, ktory zajmie sie SRK itd

Poszukujemy:

-szalenca do polozenia trakcji na szlaku
-kogos kto ogarnie I przygotuje project pod wzgledem aktualnej Paczki Calosciowej, tak aby to nie sypalo bledami
« Ostatnia zmiana: 14 Października 2015, 08:54:03 wysłana przez bohunIC »

sebastian82

  • Gość
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Października 2015, 17:41:52 »
To szaleńca od tkania i sekcjonowania sieci już macie w zespole. Proszę mnie dopisać do listy. Co do poszukiwania błędów i poprawek Maciej z WPC jest w tym świetny. Myślę, że reszta chłopaków z WPC też się tym zajmie.
« Ostatnia zmiana: 14 Października 2015, 17:44:49 wysłana przez sebastian82 »

Offline Felix

  • Wiadomości: 42
  • Projekt Tarnowskie Gory - L131/137/143/144 i 152
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Października 2015, 19:04:34 »
Tutaj macie filmy z wyremontowanej trasy :
Częstochowa Stradom od  1:50:00




Można sobie zobaczy różnice wzgledem starej trasy sprzed remontu. Od siebie póki co mogę dać trochę podglądowych fot Lublińca. A pofocić coś wzdłuż trasy najprędzej bym mógł  w grudniu.
« Ostatnia zmiana: 14 Października 2015, 19:06:09 wysłana przez Felix »

Offline bohunIC

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1407
  • Ну погоди
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Października 2015, 20:42:59 »
bardzo dobrze!

Wiec jak widze kazdy sobie juz okreslil zakres prac, co mnie cieszy. Ja czekam az dostane uklad torowy zgodny z GPS, albo mowiac inaczej taki ktory by odwzorowywal realne odcinki, poloze itd jak na google.maps

Offline danniel

  • Wiadomości: 309
  • Degustator w Lokalnym Centrum Lepienia Pierogów
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 94
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Października 2015, 21:05:15 »
Akurat GPS jest kiepskim pomysłem, obecnie w Rainsted można dokładnie układać tory wg zdjęć lotniczych.
Pierogi lepić! A nie, na szołtbuksach siedzić.

Offline bohunIC

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1407
  • Ну погоди
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Października 2015, 21:12:31 »
Akurat GPS jest kiepskim pomysłem, obecnie w Rainsted można dokładnie układać tory wg zdjęć lotniczych.
Wlasnie takie potrzebuje, czy jest ktos chetny?

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Października 2015, 21:59:48 »
Rozwieje wasze marzenia gdyż nawet starter Rainsted nie jest mega dokładny. Tak jak pisałem tobie na PW wstępnie zajmę się tym wraz z Sebą. Co z tego wyjdzie się okaże.
« Ostatnia zmiana: 15 Października 2015, 22:08:56 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Pawel205

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Października 2015, 22:35:25 »
Jeśli chodzi o profil pionowy to czy wystarczyłby pomiar nawigacją samochodową? Nie wiem czy takie urządzenie ma chociaż akceptowalną dokładność lecz mimo to wykonałem kiedyś taki pomiar dla jednej z linii kolejowych na Śląsku, jadąc w kabinie z włączoną nawigacją na baterii. Wyszedł z tego plik .gps, który można otworzyć w Google Earth i wyciągnąć profil pionowy trasy.

Offline bohunIC

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1407
  • Ну погоди
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Października 2015, 08:59:47 »
Juz wyjasniam, obecny uklad torowy jest nie najgorszy, ale jak wiadomo wrogiem dobrego jest jeszcze lepsze!
Chodzi mi o to zeby polozyc tory wg czegos co odwzoruje realnosc tego szlaku, luki, itd a przede wszystkim odleglosci zeby hektometry mialy sens. Uklad torowy na stacjach, Lubliniec, Herby Nowe, Stare, Blachownia, Stradom jest w miare ok, bedzie kwestia dlugosci torow lub skrucenia i o to mi sie rozchodzi.
Jak juz robic to porzadnie nie powielajac bledow z wersji V2. A no i mysle ze podsypki raczej ich wysokosc powinna tez byc juz w miare jak w realu, a nie plaskostopie jak to mamy obecnie.
Ja poszukam dobrych tekstur na mapowanie terenu, moze sie uda zrobic nawet z normal mapping o ile symek obsluguje.
« Ostatnia zmiana: 16 Października 2015, 18:01:22 wysłana przez Sawi »

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Października 2015, 17:59:36 »
Zatem skoro jest jakiś układ to nie widzę potrzeby dublowania i można by jego użyć dopasowując.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline bohunIC

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1407
  • Ну погоди
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Listopada 2015, 21:30:48 »
Jak tam idzie robota przy modelach otoczenia, bo @Sawi dostal juz uklad torowy V2 i niebawem bedziemy startowac z robota.

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Listopada 2015, 21:34:03 »
Profil pionowy linii jest dostępny w PKP PLK za darmo. Nie trzeba jeździć z GPSami.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Linia 61_v2
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Listopada 2015, 14:47:31 »
Bohuniasty chcę od razu wraz z Sebą na starcie ustalić jak ma wyglądać ten układ torowy. Zatem stąd oficjalnie pytam jak to sobie zamierzyłeś? By potem nie było żadnych niedomówień. Odpisz tutaj by była pełna jasność.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".