Autor Wątek:  Do kogo należą dworce kolejowe?  (Przeczytany 5941 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline carmel4a

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 175
    • Zobacz profil
    • Moja stronka na Tumblrze z changelogiem ze STAREGO projektu.
  • Otrzymane polubienia: 35
Do kogo należą dworce kolejowe?
« dnia: 29 Czerwca 2015, 23:48:37 »
Mam dosyć głupie pytanie, szukałem i jeszcze bardziej się pogubiłem w tym wszystkim. Do kogo należą dworce kolejowe? Chodzi o budynek. Próbuje rekonstruować budynek do scenerii (z 75 bardzo źle zrobionych zdjęć), którą robię. W desperacji postanowiłem dowiedzieć się czy może właściciel dworca ma jakieś zdjęcia archiwalne (przed rozbiórką) i czy byłby skłonny je udostępnić, bo wydaje mi się, że podobna dokumentacja może istnieć. Tyko, że nie mam pojęcia gdzie słać maile/listy. Byłby ktoś w stanie pomóc?
Toruń robię.
Ma ktoś stare zdjęcia z Bydgoszczy Głównej?

Podczas tworzenia dodatków nie muszę uwzględniać (co nie oznacza, że nie mogę) uwag które nie dotyczą zagadnień w przyklejonych wątkach TD.

Offline Piotr93

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1673
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1075
Odp: Do kogo należą dworce kolejowe?
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Czerwca 2015, 11:41:06 »
Jedynie co znalazłem to:
Cytuj
PKP są jednym z największych zarządców nieruchomości w Polsce – samych dworców kolejowych ma obecnie w swoim majątku ponad 2,5 tys., ale tylko na 596 obsługiwani są pasażerowie. Co się dzieje z pozostałymi dwoma tysiącami budynków? Najczęściej niestety niszczeją, czekając na swoje lepsze jutro. Co drugi jest przygotowywany do sprzedaży lub przekazania samorządom – resztę czeka najpewniej rozbiórka – a szkoda, bo niektóre to prawdziwe perełki architektoniczne.
W rękach samorządów jest 211 dworców kolejowych. W ostatnich latach tempo ich przejmowania przez poszczególne miasta i gminy znacząco wzrosło – o ile jeszcze w 2011 roku nowego właściciela znalazło tylko 7 obiektów, w 2012 było to już 58, a w 2013 roku rekordowe 84. W tym roku PKP planuje przekazać kolejnych 60. W ofercie dla samorządowców pozostaje 865 dworców. Jeżeli spojrzeć na tempo przekazywania tych obiektów w ostatnich latach, to kolejarze zrealizują swoje plany w ciągu najbliższych 15 lat. Tempo może się wydawać dość powolne, ale spółka ma istotne ograniczenia ustawowe i za każdym razem musi udowadniać, że dalsze zostawianie danego obiektu we własnych zasobach generuje o wiele większe koszty i na dłuższą metę negatywnie wpływa na rachunek ekonomiczny PKP
Wynika z tego że głównym zarządcom nieruchomości dworców kolejowych w Polsce jest PKP, więc musiał byś się zwrócić najpierw do PKP, a oni powinni dać ci odpowiedź do kogo należy dany budynek dworca, jeżeli należy do nich to powinni udostępnić ci dane dotyczące tego budynku, chyba że jak wyżej pisałem należą do samorządu.

Źródło: http://republikanie.net/dworce-musza-zmienic-wlasciciela/

Offline carmel4a

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 175
    • Zobacz profil
    • Moja stronka na Tumblrze z changelogiem ze STAREGO projektu.
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Do kogo należą dworce kolejowe?
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Czerwca 2015, 12:43:25 »
Chodzi o BDG Główną, więc raczej na pewno należy do PKP, tylko do którego oddziału(?). Bo trochę tam tego jest (Energetyka/nieruchomości/PLK/...) i nie wiem czy to jeszcze się jakoś nie dzieli. Bo gdybym wysłał maila na główną pocztę PKP, to zwyczajnie by mnie olali, więc chce się zwrócić gdzieś bardziej konkretnie. Jedyne co znalazłem to PKP S.A., Oddział Dworce Kolejowe, tylko nie mogę znaleźć ich strony. Istnieje jeszcze PKP Nieruchomości. Tylko pierwsze jest oddziałem PKP S.A, a drugie osobną spółką (należącą do PKP). Chyba najłatwiej będzie pójść na dworzec i się dowiedzieć :/
Toruń robię.
Ma ktoś stare zdjęcia z Bydgoszczy Głównej?

Podczas tworzenia dodatków nie muszę uwzględniać (co nie oznacza, że nie mogę) uwag które nie dotyczą zagadnień w przyklejonych wątkach TD.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Do kogo należą dworce kolejowe?
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Czerwca 2015, 17:45:51 »
Ja zaczalbym od stowarzyszenia MK, niz bawic sie w oficjalne pisma do PKP (chyba, ze to juz zrobiles).

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Do kogo należą dworce kolejowe?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Czerwca 2015, 18:14:04 »
[...] tylko do którego oddziału(?). Bo trochę tam tego jest (Energetyka/nieruchomości/PLK/...) [...]
Mylisz oddziały ze spółkami. PKP Polskie Linie Kolejowe to spółka należąca do grupy PKP, zaś "nieruchomości" (a konkretnie Oddziały Gospodarowania Nieruchomościami) to oddział(y) PKP. Tu masz adresy do konkretnych oddziałów: http://pkpsa.pl/kontakt/oddzialy.html

Zresztą jeśli okaże się, że oni nie są zarządcą, najprawdopodobniej napiszą Ci, do kogo masz się zwrócić.
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Do kogo należą dworce kolejowe?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lipca 2015, 11:25:53 »
Budynek należy do PKP Dworce Kolejowe.
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline Siecool

  • Deweloper
  • Wiadomości: 983
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 233
Odp: Do kogo należą dworce kolejowe?
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Lipca 2015, 19:58:03 »
Wykaz dworców, które należą do PKP S.A. jest na ich stronie: http://pkpsa.pl/pkpsa/nasze-dworce/