Autor Wątek:  Mapowanie wypukłości, tekstura trawy  (Przeczytany 9894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« dnia: 25 Lutego 2015, 02:00:10 »
Zrobiłem nową teksturę trawy, robiąc jej połączenie z kilku dostępnych, następnie zastosowałem Gimpowy filtr Mapowanie wypukłości i wyszło coś takiego, co widzimy tutaj. Jak na razie jest to tekstura o boku 2048px, przy niższych (1024, 512...) nie wygląda to już tak ciekawie. Co o tym sądzicie, jak się prezentuje, coś do poprawienia?
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Lutego 2015, 09:37:31 »
Przypomina trawnik pod moim blokiem, gdzie rośnie sam mech. Nawet z shaderową bumpmapą na trawie chyba nigdy się nie spotkałem.
Jak podbijasz rozdzielczość, to lepszy efekt byłby przy zwykłej fototeksturze ale kafelkowanej na przykładowo 20m co pozwoli na większe nieregularności, plamy gołej ziemi, suche kępki itp. Pod torem dobrze byłoby zastosować rozsypane kamienie podsypki z przejściem w trawę.
Mój kanał youtube

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lutego 2015, 09:55:20 »
Pod torem dobrze byłoby zastosować rozsypane kamienie podsypki z przejściem w trawę.
Bez zaimplementowanego teksturowania przejściowego w exe, nie ma co się podejmować zadania.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Lutego 2015, 12:21:02 »
Czy ja wiem? Siatka przy torze i tak powinna posiadać nasyp/rów co z automatu daje trójkąty pod teksturę przejściową.
Mój kanał youtube

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Lutego 2015, 12:41:23 »
Bez zaimplementowanego teksturowania przejściowego w exe
Żeby coś zrobić w EXE, najpierw ktoś musi opracować sposób robienia tego, opisać to szczegółowo i najlepiej jeszcze przetestować, czy zrobione w taki sposób w ogóle spełnia swoją rolę. Potem jeszcze trzeba określić, czy realizację tego da się zrobić w ramach obecnej składni, czy trzeba wprowadzić nowe elementy — jeśli tak, to jakie będą konsekwencje.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Lutego 2015, 12:43:47 »
Na IRC-u pisałem, że chciałbym wykorzystać normal mapping (przetestować to rozwiązanie w praktyce, dodając mapę na teksturę podsypki), ale Tolein powiedział, że do tego trzeba coś zaimplementować w exe. Na ile to prawda - nie wiem, więc pomysł odszedł na dalszy plan.

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Lutego 2015, 13:08:14 »
Trzeba zaimplementować shadery. Sam shader jest bardzo prosty, tylko trzeba wiedzieć do których elementów go przypiąć.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Lutego 2015, 13:19:27 »
Na IRC-u pisałem, że chciałbym wykorzystać normal mapping (przetestować to rozwiązanie w praktyce, dodając mapę na teksturę podsypki), ale Tolein powiedział, że do tego trzeba coś zaimplementować w exe.
Zrób to w jakimś programie, który to obsługuje i przygotuj teksturę podsypki oraz wypukłości, to będę mógł to przetestować na EXE. Żeby zaimplementować coś w EXE, muszę albo dostać gotowe materiały wraz z opisem rozwiązania, albo przygotować je sobie sam. A sam wolę robić to, co sam chcę.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Lutego 2015, 14:04:25 »
Cytuj
A sam wolę robić to, co sam chcę.
Ja to tak odbieram, jakby ktoś zawłaszczył wspólny autobus, a teraz naprawia tak, aby tylko jemu było wygodnie. To nie będzie popularne, ale wręcz szkodliwe. Musisz zdawać sobie z tego sprawę i mieć mimo wszystko sporą zachętę, do takiego antyspołecznego postępowania.

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Lutego 2015, 15:12:59 »
Na szybko, mapa zrobiona z tekstury za pomocą pluginu do Photoshopa, nałożona na plane w 3DSie. Nie bawiłem się dokładny render wypukłości, ale idzie to zrobić - trzeba wymodelować coś na wzór kamyczków (dużo uproszczone) i przerobienie z renderu mapy normalnych.
1 - zwykły plane,
2 - mapa zrobiona na szybko z pluginu i nałożona w material_bump,
3 - zmodyfikowana tekstura nałożona w material_bump.

Światło ustawiłem w na boku lewym-górnym, w miarę nisko - imitując światła lokomotywy.

EDIT: GIF podglądowy: http://i.imgur.com/EBtqXjs.gif (3,5 MB)
« Ostatnia zmiana: 25 Lutego 2015, 17:41:20 wysłana przez Cesky Kretek »

Offline 3rs

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Lutego 2015, 16:06:17 »
Mnie nadal zastanawia dlaczego nikt nie stworzył jeszcze "modelu" w którym z tekstury trawy wyrastałaby pionowo inna płaska tekstura (tym razem prawdziwej trawy) zwrócona do pozycji kamery z 3 poziomami LOD. Przedstawiony screenshot przez macius5991 pokazuje teksturę, która idealnie nadawałaby się na podkład takiego "modelu".

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Lutego 2015, 16:22:30 »
Ja to tak odbieram, jakby ktoś zawłaszczył wspólny autobus, a teraz naprawia tak, aby tylko jemu było wygodnie. To nie będzie popularne, ale wręcz szkodliwe. Musisz zdawać sobie z tego sprawę i mieć mimo wszystko sporą zachętę, do takiego antyspołecznego postępowania.
Nie widzę przeszkód, żeby inne osoby zaangażowały się na identycznych zasadach jak ja czy youBy. Niby dlaczego mam realizować cudze cele zamiast własnych?
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Lutego 2015, 16:37:31 »
@3rs, robiłem testy takiego rozwiązania i doszedłem do wniosku, że efekt wizualny jest kiepski. Najlepiej robić modele dostosowane do każdego terenu, ja takie zastosowałem na swojej scenerii. Nawet gdzieś wrzuciłem paczkę z nimi, ale okazało się, że są złe technicznie (jak wszystko, co robię).

Zaś Maćku co do trawy, to trudno o każdej coś powiedzieć, bo to raczej kwestia przyzwyczajenia. Ja najbardziej lubię zwykłą grass. Wydaje mi się, że możesz swoją dodać do paczki. Jestem zwolennikiem stosowania wielu różnych tekstur, efekt jest wtedy najlepszy. Nie wszędzie wszak trawa wygląda tak samo, nawet, jeśli to jest ten sam gatunek rośliny.
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Lutego 2015, 17:24:05 »
Cytuj
A sam wolę robić to, co sam chcę.
Ja to tak odbieram, jakby ktoś zawłaszczył wspólny autobus, a teraz naprawia tak, aby tylko jemu było wygodnie. To nie będzie popularne, ale wręcz szkodliwe. Musisz zdawać sobie z tego sprawę i mieć mimo wszystko sporą zachętę, do takiego antyspołecznego postępowania.
Czy zachowanie, na którym opiera się społeczność, jest z zasady antyspołeczne? A może wtedy nie może być mowy o społeczności? Zdajesz sobie sprawę, że taką samą motywację ma pewna/znaczna/cała (niepotrzebne skreślić) grupa twórców? Czy konwencja „jak zrobisz, to będzie” nie wpisuje się przypadkiem w ten sam schemat? Czy to że pozdze chce zrobić Kaliską i robi Kaliską jest dobre, a to że Ra chce wyprostować L61 i prostuje L61 jest złe? Czy jeśli napiszę, że ja wolę bardziej symulację asynchronów od oświetlenia i dlatego będę robić asynchrony zamiast oświetlenia, sprawi, że zostanę zbanowany, wyklęty i przy najbliższej okazji spalony na stosie z powodu niecnych zamiarów? A może będziemy teraz stosować podwójne standardy?

Niby dlaczego mam realizować cudze cele zamiast własnych?
Bo Krzysiek tak powiedział. Zaraz to przetestujemy. Krzyśku, przeprowadzisz ankietę wśród wszystkich twórców, dlaczego robią to, co robią, zamiast zająć się rozjazdami/oświetleniem/realizacją cucdzych celów/[tu możesz wstawić jeszcze kilka opcji] i jaka mimo wszystko spora zachęta stoi za tym antyspołecznym zachowaniem?
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Lutego 2015, 17:46:29 »
A sam wolę robić to, co sam chcę.
Inni też:
Ja bym tego nie ruszał, bo to jest tak małe, że z jednego szlaku widać sąsiedni. Do tego tort (makieta). Jeśli chcesz zrobić coś sensowniejszego, to można np. poprawić zieleń czy zabudowę na Manewrowo3, Tarniowo2 czy w okolicy stacji Mydelniczka.
więc może dla takiego Krzyśka sensowniejsze jest to, czego nie robisz. A to co robisz jest bezsensu. Chyba wszyscy musimy bardziej tolerować twórczość innych, bo znów ktoś porzuci scenerię, jak ja MOP-a.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Lutego 2015, 18:19:15 »
Ja nie mam nic przeciwko, żeby ktoś modernizował Krewektowo, Bizonowo, Kołtomowo, czy Transylwanię, jednak one mają z rzeczywistością tyle wspólnego, co kozica zachodniopomorska.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Lutego 2015, 18:46:39 »
youBy, zastanów się, czemu do Ciebie nikt nie kieruje żadnych wniosków, a do Ra, owszem. Gdyby Wydział promocji i animatorzy exe (to w końcu część najważniejsza w wyznaczaniu możliwości symulacji), przedstawili plan rozwoju symulacji (między innymi mapowanie wypukłości i oświetlenie), to łącznie ze mną, większość będzie grzecznie czekała i pomagała w czym tylko może i potrafi. Wyjdzie na to, że zrobiłem się niepoprawnym oczekiwaczem, bo uznałem oświetlenie za coś co przybliży realizm bardziej, niż prawidłowe współrzędne Kaliskiej, czy innych scn?.
Cytuj
Niby dlaczego mam realizować cudze cele zamiast własnych?
Tego nie można wytłumaczyć. Możemy jedynie prosić o zajęcie się tym, czy owym, decyzja jest Twoja. Maciej się myli, że powodem jest to, co ja chcę. Benek napisał, świetnie oceniając sytuację. Ra robi zmiany w exe, "prostuje" L61, część skubie coś po kątach, reszta boi się zacząć jakiejkolwiek scenerii, lub scenariusza. Pewnie sceneria będzie nierealna, a scenariusz nie będzie działał. Ja nie chcę, aby ktoś modernizował Krewektowo, Bizonowo, Kołtomowo, czy Transylwanię. Chcę, abym mógł pomagać zrobić nową scenerię z wyznaczoną przez nas granicą realizmu. W tej sprawie owszem, można zrobić ankietę.
« Ostatnia zmiana: 25 Lutego 2015, 18:47:45 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Tolein

  • Wiadomości: 483
  • Kanapowy Toromistrz
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Mapowanie wypukłości, tekstura trawy
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Lutego 2015, 18:54:35 »
Może nawet napisałbym odpowiedź, ale raz, że za chwilę wszystkie wątki na tym forum będą dotyczyły tego samego zagadnienia, do czego nie chcę przykładać ręki, a dwa, że wątek nie jest na DEVS, więc uważam, że dyskusja na tym etapie, bez wypracowanego konsensusu, prowadzona na forum publicznym jest błędem.
"Podejrzewam, że:
1. poświęcają na to niewiele czasu,
2. mają ograniczoną liczbę zwojów mózgowych, przez co są w stanie wykonywać tylko proste i powtarzalne czynności,
3. wydaje im się, że mogą nawet podbić kosmos, ale życie weryfikuje im to negatywnie."