Autor Wątek:  Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców  (Przeczytany 4602 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline blachamc

  • Wiadomości: 203
  • Puławskie Klimaty Kolejowe
    • Zobacz profil
    • Puławskie Klimaty Kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 3
@Krzysiek626
To wytłumacz mi jak to jest możliwe, że jako krótkofalowiec mogę pracować na sprzęcie zbudowanym własnoręcznie który nie posiada żadnych świadectw zgodności CEPT :D. CEPT to nie żadne świadectwo ani norma.
Mylisz kolego radiotelefony profesjonalne i amatorskie z CB Radiem, które posiada świadectwo homologacji, a które ty używając nie potrzebujesz już pozwolenia ale nie wolno ci też zmieniać jego parametrów na inne niż w homologacji określone. Ja ze swoimi TRXami mogę zrobić wszystko co mi się podoba zarówno z konstrukcjami własnoręcznymi jak i ze sprzętem fabrycznym (stracę tylko gwarancję) nie mogę tylko zakłócać i przekraczać przydzielonej mocy.
Dlatego właśnie do tych chinek i innego sprzętu tego rodzaju są dostępne akcesoria do modyfikacji, oprogramowania, interfejsy.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2014, 16:26:39 wysłana przez blachamc »
Nic z koleją mnie nie łączy poza pasją.
www.facebook.com/klimatykolej
www.youtube.com/playlist?list=PLmwojp1jg_bxDYm5UEGPKXQ5fapI-MzAE
CPU: Intel® Core™2 Quad Processor Q9300 3GHz, RAM: 8 GB
NVIDIA GeForce 9600GT 1GB, Win7 HP 64bit

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
@blachamc, odpowiedź wysłałem na PW, aby nie śmiecić w wątku.

W takim razie usuwam pozostałe posty.
Benek
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2014, 00:25:25 wysłana przez Benek »

Offline blachamc

  • Wiadomości: 203
  • Puławskie Klimaty Kolejowe
    • Zobacz profil
    • Puławskie Klimaty Kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 3
Zeszliśmy z tematu i to dalekooo :)
@radzik1998 odpowiedź na Twoje pytani brzmi: tak będziesz mógł odbierać PKP. Jeżeli nie jest zablokowane nadawanie będziesz mógł również nadawać na częstotliwościach PKP, mało tego będziesz mógł również wysyłać RadioStop gdy znudzi Ci się już słuchanie. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że możesz ten sprzęt kupić legalnie i legalnie go posiadać, użytkować pod warunkiem, że nie nadajesz. Jednak jak będziesz korzystał z tego urządzania zależy tylko od Ciebie i tylko Ty poniesiesz odpowiedzialność karną za nie uprawnione wciśnięcie PTT.
@Krzysiek626 dzięki za dyskusję.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2014, 16:29:48 wysłana przez blachamc »
Nic z koleją mnie nie łączy poza pasją.
www.facebook.com/klimatykolej
www.youtube.com/playlist?list=PLmwojp1jg_bxDYm5UEGPKXQ5fapI-MzAE
CPU: Intel® Core™2 Quad Processor Q9300 3GHz, RAM: 8 GB
NVIDIA GeForce 9600GT 1GB, Win7 HP 64bit

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Zeszliśmy z tematu i to dalekooo :)
@radzik1998 odpowiedź na Twoje pytani brzmi: tak będziesz mógł odbierać PKP. Jeżeli nie jest zablokowane nadawanie będziesz mógł również nadawać na częstotliwościach PKP, mało tego będziesz mógł również wysyłać RadioStop gdy znudzi Ci się już słuchanie. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że możesz ten sprzęt kupić legalnie i legalnie go posiadać, użytkować pod warunkiem, że nie nadajesz. Jednak jak będziesz korzystał z tego urządzania zależy tylko od Ciebie i tylko Ty poniesiesz odpowiedzialność karną za nie uprawnione wciśnięcie PTT.
@Krzysiek626 dzięki za dyskusję.
Nie zgodzę się, legalne kupno =/= legalne posiadanie i użytkowanie -> http://prawo.ws/telekomunikacyjne/art208.htm
Inny przykład masz z antyradarami i jammerami, zakupić możesz, posiadać go w samochodzie nie możesz - po mimo odłączonych przewodów od zasilania, policjant może oświadczyć że urządzenie pracowało i komu sąd uwierzy?

Ps. Przeprowadź jeszcze w tym temacie instruktarz "Jak krok po kroku wysłać w eter sygnał ALARM z radiotelefonu nieposiadającego Select V", a "Miłośnicy" węgla czy fabrycznie nowych czterech kółek będą zadowoleni i wdzięczni - nie będzie potrzeby wspinać się na semafory w celu zamiany miejscami szkiełek, czy rzucania się na skład z celu jego zatrzymania/wysypania zawartości - BRAWO.
Dlatego uważam, że Scanner -> Odbiornik Szerokopasmowy, jest "bezpieczniejszym" urządzeniem dla MKola od jakiegokolwiek TRXa.

Reg. zakazy 9, obowiązki 11a.
Bocznica i ostrzeżenie za nagminne cytowanie całej wiadomości.
Benek
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2014, 00:37:16 wysłana przez Benek »
Interesant.

Offline blachamc

  • Wiadomości: 203
  • Puławskie Klimaty Kolejowe
    • Zobacz profil
    • Puławskie Klimaty Kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 3
Tak samo jest z urządzeniami nadawczymi. Możesz kupić legalnie ale nie możesz nadawać bez pozwolenia już w paragrafie 1 cytowanego przez Ciebie art. 208 prawa telekomunikacyjnego piszę to jak wół.
Cytuj
Dlatego uważam, że Scanner -> Odbiornik Szerokopasmowy, jest "bezpieczniejszym" urządzeniem dla MKola od jakiegokolwiek TRXa.

O to właśnie mi chodziło.
Co się tyczy radiostopu jeżeli potrzebujesz instrukcji to ja jej nie dam, szkoda że zawiodłem zainteresowanych. Ale potrafi to zrobić ośmiolatek który zaczyna swoją przygodę z radiem w klubie krótkofalarskim i to nie jest żadna tajemnica. Myślę, że większość z was na tym forum potrafiłaby to zrobić. Świadczy to tylko o tym jak bardzo archaiczny jest to system. Ale wątek nie o tym.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2014, 23:43:46 wysłana przez blachamc »
Nic z koleją mnie nie łączy poza pasją.
www.facebook.com/klimatykolej
www.youtube.com/playlist?list=PLmwojp1jg_bxDYm5UEGPKXQ5fapI-MzAE
CPU: Intel® Core™2 Quad Processor Q9300 3GHz, RAM: 8 GB
NVIDIA GeForce 9600GT 1GB, Win7 HP 64bit

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Jest pytanie retoryczne. Czy przy zakupie omawianego radiotelefonu jest potrzebne zezwolenie? Czy po prostu kupujemy i sprzedawcę to nie interesuje. Z tym zezwoleniem na nadawanie w eterze to nie jest, jak rozumiem tak do końca. Znalazłem coś takiego Pozwolenie radiowe indywidualne na pracę w sieci . Czyli jak rozumiem można nadawać, bez procedury uzyskania zezwoleń i licencji. Pozwolenie to jest imienne i przypisane do danego urządzenia. Czy warto kupować coś, czego nie będzie się użytkować?

Offline blachamc

  • Wiadomości: 203
  • Puławskie Klimaty Kolejowe
    • Zobacz profil
    • Puławskie Klimaty Kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 3
Jest pytanie retoryczne. Czy przy zakupie omawianego radiotelefonu jest potrzebne zezwolenie? Czy po prostu kupujemy i sprzedawcę to nie interesuje. Z tym zezwoleniem na nadawanie w eterze to nie jest, jak rozumiem tak do końca. Znalazłem coś takiego Pozwolenie radiowe indywidualne na pracę w sieci . Czyli jak rozumiem można nadawać, bez procedury uzyskania zezwoleń i licencji. Pozwolenie to jest imienne i przypisane do danego urządzenia. Czy warto kupować coś, czego nie będzie się użytkować?
Dokładnie jest jak piszesz, przy zakupie jakiegokolwiek urządzenia nadawczo-odbiorczego w tym kraju nikogo nie interesuje czy posiadacz pozwolenie radiowe czy nie, a szkoda bo są kraje gdzie bez takiego papierka radia nie kupisz.
Pozwolenie radiowe na pracę w sieci to nie to samo co pozwolenia radiowe wydane przez UKE. To co znalazłeś w sieci to nic innego jak tani chiński chwyt marketingowy. Polega na tym, że importer czy sprzedawca tanich chińskich sprzętów wykupuje z reguły dwie częstotliwości na 2m i 70 cm i te dwie częstotliwości udostępnia Tobie jak zakupisz u niego radio i tylko z tego radia możesz tam teoretycznie nadawać, bo w tym "pozwoleniu" masz wpisany numer seryjny.
Cytuj
Czyli jak rozumiem można nadawać, bez procedury uzyskania zezwoleń i licencji.
Tak ale tylko na tych kanałach częstotliwościach, które sprzedawca Tobie udostępnił. Wszędzie indziej jesteś zwykłym unlisem (czyt. piratem).

Reg. obowiązki 11a.
Bocznica.
Benek
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2014, 00:23:36 wysłana przez Benek »
Nic z koleją mnie nie łączy poza pasją.
www.facebook.com/klimatykolej
www.youtube.com/playlist?list=PLmwojp1jg_bxDYm5UEGPKXQ5fapI-MzAE
CPU: Intel® Core™2 Quad Processor Q9300 3GHz, RAM: 8 GB
NVIDIA GeForce 9600GT 1GB, Win7 HP 64bit

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Jest pytanie retoryczne. Czy przy zakupie omawianego radiotelefonu jest potrzebne zezwolenie? Czy po prostu kupujemy i sprzedawcę to nie interesuje. Z tym zezwoleniem na nadawanie w eterze to nie jest, jak rozumiem tak do końca. Znalazłem coś takiego Pozwolenie radiowe indywidualne na pracę w sieci . Czyli jak rozumiem można nadawać, bez procedury uzyskania zezwoleń i licencji. Pozwolenie to jest imienne i przypisane do danego urządzenia. Czy warto kupować coś, czego nie będzie się użytkować?
Tak, jest wymagane pozwolenie, bo:
1) Sprzęt nie spełnia wymagań jako sprzęt PMR446MHz (moc powyżej 0.5W i demontowana antena);
2) Przy zakupie jako sprzęt krótkofalarski (z ograniczeniem na pasma amatorskie 144-146MHz i 430-440MHz odbiór/nadawanie);
3) Pozwolenia Radiowe "HamRadioShop" czy też "Navcomm", odwołują się tylko do pracy w "ich" sieciach, obydwa sklepy widnieją w UKE jako Operatorzy Telekomunikacyjni.

blachamc, są w PL sklepy z prawdziwego zdarzenia które interesuje czy kupujący ma stosowne uprawnienia np. http://www.avanti-radio.pl/index.php, ale większość handlarzyków z alledrogo i serwisów CB ma na to ...
Ps. nie będę się powtarzał już o tym pisałem.

Reg. obowiązki 11a.
Bocznica.
Benek
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2014, 00:24:09 wysłana przez Benek »
Interesant.

Offline blachamc

  • Wiadomości: 203
  • Puławskie Klimaty Kolejowe
    • Zobacz profil
    • Puławskie Klimaty Kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 3
Cytuj
blachamc, interesuje sklepy z prawdziwego zdarzenia np. http://www.avanti-radio.pl/index.php, ale większość handlarzyków z alledrogo i serwisów CB ma na to ...
Wiem do czego zmierzasz ale ja się zaopatruję w Consparku (przepraszam za reklamę) sklep dla radioamatorów i profesjonalistów i uwierz mi, że ani razu nikt pozwolenia radiowego ode mnie nie chciał. Zależy od sprzedawcy ale ustawowego wymogu żądania nie ma.
Dlatego też uważam, że zwykły skaner dla osoby bez "papierów" jest bezpieczniejszy ponieważ PTT nie kusi. Ale kupują właśnie takie Navcommy czy inne chinki, bo sprzedawca da im pozwolenie radiowe na pracę w sieci, a później na pasmach słyszy się piratów, a w wiadomościach informację, że znów kogoś złapali jak się bawił radiostopem. A wystarczyłoby przedstawić przed zakupem odpowiedni papier.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2014, 23:54:20 wysłana przez blachamc »
Nic z koleją mnie nie łączy poza pasją.
www.facebook.com/klimatykolej
www.youtube.com/playlist?list=PLmwojp1jg_bxDYm5UEGPKXQ5fapI-MzAE
CPU: Intel® Core™2 Quad Processor Q9300 3GHz, RAM: 8 GB
NVIDIA GeForce 9600GT 1GB, Win7 HP 64bit

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Kiedyś kierownika pociągu do nich wysłałem po Baofenga (miał jakieś problemy ze służbowym radiotelefonem), zanim doszło do finalizacji transakcji, musiał okazać stosowne pozwolenia.

  Dodano: 06 Grudnia 2014, 00:00:39
Ps.
Co się tyczy radiostopu jeżeli potrzebujesz instrukcji to ja jej nie dam, szkoda że zawiodłem zainteresowanych. Ale potrafi to zrobić ośmiolatek który zaczyna swoją przygodę z radiem w klubie krótkofalarskim i to nie jest żadna tajemnica. Myślę, że większość z was na tym forum potrafiłaby to zrobić. Świadczy to tylko o tym jak bardzo archaiczny jest to system. Ale wątek nie o tym.
Czy potrafisz rozróżnić sarkazm/ironię od wypowiedzi na serio?

Reg. obowiązki 11a.
Bocznica.
Benek
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2014, 00:24:45 wysłana przez Benek »
Interesant.