Autor Wątek:  Najprostszy projekt nastawnika z wyczuwalnymi pozycjami  (Przeczytany 1444 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Technik

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Najprostszy projekt nastawnika z wyczuwalnymi pozycjami
« dnia: 17 Sierpnia 2014, 16:20:50 »
Witajcie!

Jakiś czas temu szukałem jakiegoś sensownego, taniego i łatwego w wykonaniu projektu interfejsu nastawnika do komputera. Niestety nie znalazłem, opracowałem więc własny.

Potrzebne części:

- sam nastawnik, najlepiej kierownica od żuka - cena bardzo różna

- grubsza blacha, ~3mm - ~5zł

- magnesy neodymowe, jeden na każdą pozycję + dodatkowy magnes z drugiej strony. - ~4zł (aliexpress.com)

- kontaktrony niskonapięciowe - ~2$ (aliexpress.com)

- sterowanie. Osobiście polecam płytkę ewaluacyjną Funduino Mega (klon Arduino Mega). Wbudowany kontroler USB. Emulacja klawiatury jest banalne prosta, na przyszłość można przerobić na RS232 over USB lub emulację PoKeys - 9$ (aliexpress.com)

- jakieś pudło do zamocowania tego - ~10zł?


Oto jak miałoby to wyglądać:



W blaszy wywiercona jest dziura, gdzie włożony jest zamocowany "nosek" kierownicy. Do kierownicy przymocowany jest z boku magnes neodymowy, który przyciąga się z magnesami na blaszce ("duże kwadraty"), co daje efekt wyczuwalnego przeskakiwania pozycji. Przy okazji kontaktrony ("małe kwadraty") "wyczuwają", na której pozycji znajduje się koło nastawnika. Oprogramowanie w AtMega na Funduino liczy pozycje, i wysyła Num+ i Num- do komputera. Podłączenie elektroniczne:

Każdy kontaktron z jednej strony podpięty jest do VCC. Z drugiej strony do GPIO mikrokontrolera.

Jestem ciekawy opinii na temat projektu.

Reg. obowiązki 2.
Proszę poprawić.
Benek


Odwiedziłeś forum dwukrotnie, nie poprawiłeś wiadomości ani nie nawiązałeś ze mną kontaktu. Możesz napisać raz jeszcze, ale grafiki umieść w załączniku.
Benek
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpnia 2014, 19:13:29 wysłana przez Benek »