Autor Wątek:  Unitra Safari/Diora 5  (Przeczytany 6658 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Unitra Safari/Diora 5
« dnia: 07 Sierpnia 2014, 10:05:46 »
Cześć narodzie :)
Chciałbym od Was zaczerpnąć informacji na temat tegoż o to radia, jakim jest kultowa Unitra Safari 5 (lub też Diora - źródła różnie podają, dla pewności, zdjęcie).
Prosto z mostu, chodzi o to, że mam owe radio w samochodzie no i jak na złość mam z nim spore problemy. Stąd proszę o rady co z nim można zrobić.
Radio jest już przestrojone na fale U (ultrakrótkie), więc spokojnie można odbierać aktualne stacje radiowe. Jednak dziwnym jest dla mnie to, że radio strasznie szarpie i gubi zasięg, dodatkowo nie odbiera wszystkich fal, np. na terenie Krakowa ma problem z falami 101,3 i 104,1 (Antyradio i Radio Zet), przy czym tej pierwszej w ogóle nie chce złapać.
Ostatnią sprawą jest to, że samochód mój, jako że jest na prądnicy, ma problemy z ładowaniem (jak to Maluch). Czy załączone podczas jazdy radio tego typu bardzo obciąża akumulator i zżera prąd? Czy gdzieś po prostu jest zwarcie?
Help, bo "Klasyk" cierpi bez radia :<

Offline Technik

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Unitra Safari/Diora 5
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Sierpnia 2014, 11:50:08 »
Weź przestrój je na pasmo PKP :). A tak na poważnie, jesteś pewien, że to nie problem z anteną?

Offline dak

  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Unitra Safari/Diora 5
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Sierpnia 2014, 14:08:42 »
Jeżeli masz zwarcie, to na przewodzie antenowym. Gdzie masz zamontowaną antenę? I jaką? Bo w tym radiu po przestrojeniu to ważne. A co do pożerania prądu, to jest jeden z najlepszych sprzętów do "malacza", był konstruowany pod ten samochód.
Edit:
Jeżeli masz oryginalną antenę, to zobacz, czy nie ma zwarcia do masy.
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpnia 2014, 14:10:11 wysłana przez dak »

Offline matfre96

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 594
  • m-sta
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 40
Odp: Unitra Safari/Diora 5
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Sierpnia 2014, 21:23:23 »
[OT]A nalepka Pionner na szybie jest? Bo bez tego nie zadziała :)[/OT]

A tak na poważnie, to czy jak jest zwarcie to nie powinno wcale nie działać?
Autoryzacja: EU07, EP07, EP08, EP09, EU160, ED160, ED161, ED250, SM42, 18D, 6Dh-1, 15D, E6ACTd, E6ACTadb, T448p, 6Dg

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Unitra Safari/Diora 5
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Sierpnia 2014, 21:23:40 »
Jeśli antena ma zwarcie do masy, nie byłoby żadnego odbioru. Jeśli radio jest dobrze przestrojone, rodzaj anteny i miejsce instalacji jest nieistotne. To radio ma niski pobór prądu, jednak ze 126p, które ma kłopot z ładowaniem akumulatora, bilans energii może być pod kreską. Trzeba pamiętać, że teraz obowiązkowo jeździmy na światłach całą dobę. Krótko - elektryka musi być sprawna w aucie, aby nie zostać zaskoczonym. Nie piszesz jak zostało radio przestrojone, a to istotne. Nie wiadomo czy takiej niesprawności nie miało wcześniej. Jak dla mnie możliwości są dwie. Przestrojono głowicę UKF, ale jest ona niesprawna. Głowica strojona jest za pomocą pokrętła, wysuwającego elementy ferrytowe, strojąc w ten sposób heterodynę i obwody wejściowe. Jeśli tam są jakieś luzy lub inne uszkodzenia, może być problem z odbiorem właśnie niektórych częstotliwości. Po drugie, jeśli wstawiono konwerter, to harmoniczne mogą zakłócać niektóre częstotliwości.
Cytuj
Radio jest już przestrojone na fale U (ultrakrótkie)
To radio od początku miało UKF, zmiana dotyczy zakresu częstotliwości z 65,5 -74,5 na 88,0-108,0 i to jest problem, ponieważ szerokość pasma zmieniła się z 9 mhz na 20 mhz. Unitra to cały segment przemysłu, Diora to kilka zakładów, Safari 5 produkowano w Dzierżoniowie i było zarąbiaste

Online ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Unitra Safari/Diora 5
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Sierpnia 2014, 22:54:46 »
Odpowiadając na pytanie, antena jest najprostsza z możliwych, zainstalowana po prawej stronie auta pod przednią szybą.
@Krzysiu, niestety nie wiem jak ono zostało przestrojone dokładnie, gdyż nie ja to robiłem. Dlatego pytam co z tym można zrobić. W ostateczności będę walczył a kasetową wersję Safari (a mam czego słuchać z kaset. Grunt by głowice były sprawne).