Ankieta

Najlepsza skala dla pulpitu

1:1
27 (56.3%)
1:2
7 (14.6%)
1:3
1 (2.1%)
1:3.7664
6 (12.5%)
1:4
2 (4.2%)
1:5
0 (0%)
1:5.5
3 (6.3%)
1:6
0 (0%)
1:8
2 (4.2%)

Głosów w sumie: 34

Autor Wątek:  Budowa pulpitu w skali  (Przeczytany 7469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Budowa pulpitu w skali
« dnia: 05 Czerwca 2014, 04:52:24 »
Myślę o tym, aby sobie również zbudować pulpit, jednak chciałbym, aby nie był zbyt duży. Nie zależy mi na wiernym odzwierciedleniu wnętrza pojazdu ani nawet zachowaniu odległości. Istotna jest również kwestia transportu — miniaturowy pulpit można bez problemu zabrać ze sobą i komuś zademonstrować, a zrobi lepsze wrażenie niż uruchamianie symulacji z klawiatury. Mniejszy rozmiar to również mniejszy koszt, a także możliwość posiadania osobnych pulpitów dla kliku różnych pojazdów. Pierwszym krokiem jest wybór skali. Robiąc przegląd dostępnych w handlu przełączników ustaliłem, że minimalna wymiar obudowy to około 8mm (mniejsze są droższe). Z drugiej strony mamy lampki LS48, które można montować (1:1) w rozstawie 5cm i jest to chyba najmniejsza odległość, jaką trzeba uwzględnić. Myślę, że lepiej by było się zdecydować na jakąś jedną skalę niż próbować robić pulpity w kilku różnych.

1:6 — moim zdaniem najmniejsza sensowna skala. Jest popularna w modelarstwie (aczkolwiek głównie w figurkach o tematyce wojskowej, które są z kolei wypierane przez mniejsze/tańsze 1:8). Lokomotywa w tej skali miała by około 50cm szerokości (da się wsiąść), a tor normalny miały by rozstaw 24cm. Średnica nastawnika wyszła by około 7cm. Trzeba by używać najmniejszych dostępnych przełączników dźwigienkowych. Za to lampki LS48 można by modelować diodami świecącymi o przekroju kwadratowym i boku 5mm.

1:5.5 — tzw. skala X, znana też jako rozstaw szyn 10¼" (26cm), stosowana w miniaturowych kolejkach parkowych. Współczynnik podziału jest trochę mało okrągły, za to nadrabia popularnością, gdyby ktoś chciał zbudować model całej lokomotywy i coś z nim dalej robić.

1:5 — mniej popularna niż dwie powyższe, za to wygodny współczynnik podziału. Rozstaw normalny to 28.7cm, szerokość lokomotywy — ok. 60cm. Średnica nastawnika ok. 8cm.

1:4 — kolejny wygodny dzielnik, za to ze znikomą popularnością (14", 36cm).

1:3.7664 — czyli rozstaw 15" (38cm) — chyba najbardziej popularny z kolejek nadających się do jeżdżenia w terenie. Lokomotywa szerokości ok. 80cm, nastawnik — 11cm. To jest chyba największa skala, przy której nie ma jeszcze problemów z rozmiarami.

Przy większych skalach (1:3 czy 1:2) trzeba raczej zrezygnować z pełnej szerokości kabiny na rzecz ograniczenia się do najbardziej istotnej części pulpitu. A Wam — pomijając 1:1 — jaka skala by najbardziej odpowiadała?
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Czerwca 2014, 12:44:53 »
Zawsze można zrobić 1:1 łączone w moduły, aby nie było problemów przy transporcie :) Ostatnio nad czymś takim myślałem. Z robieniem pulpitu w skali jest ten problem, że nie będziesz mógł wykorzystać oryginalnych części. Ale jeżeli nie wierne odwzorowanie miało by być tu kluczowe, to pokusiłbym się o zrobienie czegoś nowszego na dżojstikach - problem tylko, że w maszynie nie mamy póki co jeszcze zbyt dużego wyboru.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Czerwca 2014, 15:04:33 »
Okiem modelarza polecałbym zrobienie 1:8

Ja się zabieram za budowę EU07, w skali 1:20, ale to prototyp z plexy.
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Czerwca 2014, 15:11:06 »
1) Czy nierównomierna skala wchodzi w grę?
2) Czy przewidujesz też mierniki?
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Czerwca 2014, 15:18:19 »
Oryginalne części są zbyt duże/ciężkie, nie zależy mi na wierności. Pulpit ma być kompletny i działający, w tym mierniki, przy czym pojedyncze urządzenia nie muszą być dokładnie w skali. Zastanawiałem się nad pozostawieniem zaworu maszynisty w 1:1, ale jeśli można użyć drukarkę 3D, to lepiej utrzymać skalę.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Czerwca 2014, 16:03:08 »
Nie wiem w sumie czy jest sens trzymania się skali... Po prostu wykorzystać elementy, które jak najmniej zajmują, przy czym są lekkie i rozmieścić je jak najwygodniej. Ciężko raczej będzie stworzyć miniatury w skali na drukarce 3D (tak myślę).

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Czerwca 2014, 17:44:37 »
Zależy mi na skali jedynie w zakresie wzajemnego rozmieszczenia elementów oraz rozmiarów całości.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Czerwca 2014, 21:05:21 »
Jak nie będzie wiernym odzwierciedleniem pulpitu, to jak można zademonstrować oryginalny pulpit sterowniczy lokomotywy. Będzie to trochę lepsze, niż sterowanie z klawiatury. Jeszcze posiadanie kilku pulpitów w zależności od pojazdu. Było to już poruszane na forum chociażby ostatnio. Trzeba podejść do tego programowo. Na monitorze dotykowym dotykając odpowiedni buton, wprowadzamy zmiany. Monitory dotykowe są coraz bardziej rozpowszechniane. Można zrobić na zwykłym monitorze, klikając myszką na buton. Każdy przełącznik, przycisk byłby graficznym buttonem. Jest tylko jedno, najlepsza byłaby praca dwumonitorowa.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Czerwca 2014, 21:10:08 »
Będzie to trochę lepsze, niż sterowanie z klawiatury.
Tak właśnie ma być. Nieduże, ale z opisanymi przełącznikami, z możliwością przestawiania przełączników na wyczucie i obserwacji kontrolek kątem oka. Monitor dotykowy czy klikanie myszą tego nie zapewnia.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Czerwca 2014, 18:49:55 »
Nie będę ukrywał, że Twoja propozycja wzbudziła moje zaufanie. To zasługa Twojego zaangażowania w rozwój symulatora, pokazałeś swoje zdolności i wiedzę, to daje większą gwarancję powodzenia. Z tego powodu sam byłbym zainteresowany zbudowaniem pulpitu. Z przytoczonych rozmiarów skala 1:5.5 lub 1:3.7664. Pierwsza ma zaletę popularności i jest rozwojowa (możliwa budowa całego elektrowozu), druga daje swobodę tworzenia z elementów niekoniecznie najmniejszych. Jednak nadal pozostaje otwarte pytanie o szacunkowe koszty. Masz jakieś przemyślenia w tej materii?

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Czerwca 2014, 19:48:02 »
Moim zdaniem 1:2, inaczej koło nastawnika może być nieergonomicznie małe. Poszedłbym nawet w stronę nierównomiernej skali, tzn. nastawnik, hamulec i okolice w skali 1:2, natomiast reszta (przełączniki, przyciski, lampki) rozmieszczona wszerz jak przy skali 1:3, może nawet 1:5. No i nie widzę potrzeby robienia wtedy całego pulpitu, łącznie z panelami od strony pomocnika, a jedynie ograniczenie się do części używanej zwykle (jakieś 2/3 szerokości).
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Tolein

  • Wiadomości: 483
  • Kanapowy Toromistrz
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Czerwca 2014, 01:33:20 »
Ciężko raczej będzie stworzyć miniatury w skali na drukarce 3D (tak myślę).
Ciekawa myśl. Mógłbyś rozwinąć?
"Podejrzewam, że:
1. poświęcają na to niewiele czasu,
2. mają ograniczoną liczbę zwojów mózgowych, przez co są w stanie wykonywać tylko proste i powtarzalne czynności,
3. wydaje im się, że mogą nawet podbić kosmos, ale życie weryfikuje im to negatywnie."

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Czerwca 2014, 11:44:42 »
Tolein: Miałem na myśli to, że trzeba by projektować w 3D wszystkie elementy, pomniejszone o skalę. Dochodzą jeszcze ograniczenia (wymiary maksymalne) drukarki.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Budowa pulpitu w skali
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Czerwca 2014, 02:20:53 »
To nie zakładać skali, tylko przyjąć, że powinien być do umieszczenia na stole, czyli rozmiar 50cm * 30cm. Większość elementów można zastosować dostępne w handlu. Sam @Ra napisał, że nie musi być wiernie odzwierciedlany i zachowane odległości.

« Ostatnia zmiana: 12 Czerwca 2014, 02:24:34 wysłana przez Anrej »