Autor Wątek:  Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE  (Przeczytany 31880 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Technik

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« dnia: 01 Czerwca 2014, 01:19:59 »
Witajcie!

Może na początku się przedstawię. Mam na imię Szymon, jestem z zawodu programistą aplikacji mobilnych, pasjonuje się elektroniką, szczególnie programowalną.

Mam trzy sprawy:

1. Czemu kod źródłowy MaSzyny nie jest na GPLu?? Ogólnie jestem ogromnym zwolennikiem wolnego oprogramowania, moim zdaniem otwarcie MaSzyny przyniosłoby same korzyści.

2. Czemu MaSzyna jest tylko na przestarzałą architekturę x86? Dlaczego nie jest dostosowana do ekranów dotykowych?

3. Z uwagi na moją pasję, mógłbym zacząć produkować coś w rodzaju pulpitu do podpięcia do kompa. Słyszałem, że powstaje jakaś nowa MaSzyna pod nową marką, może zrobilibyśmy sklep.maszyna.pl lub coś takiego, tam możnaby było kupić gotowe pulpity maszynisty do podpięcia do kompa. Dochód z tego szedł by na dalszy developing MaSzyny. Dodatkowo mógłbym pomóc w portowaniu tej nowej MaSzyny na Androida.

Co o tym sądzicie?

W ogóle koncept tych paneli maszynisty jest taki:

- Jako przełączniki dajemy zwykłe "pstryczki hebelkowe", podłączone pod jakiś expander I2C, który to z kolei podłączony jest do AtMegi8, wersji z wbudowanym kontrolerem USB.

- Jako te wskaźniki ciśnień damy zwykłe woltomierze analogowe, oczywiście z wymienioną "karteczką", podpięte pod PWMy.

- Jako nastawnik... O właśnie - oto jest pytanie. Ja myślałem o jakiejś starej metalowej kierownicy ze złomu, przypiętej do enkodera cyfrowego, który jest też wpięty do naszego mikroprocka.

- z kontrolkami nie ma problemu, zwykłe ledy/małe żaróweczki

- Jako główna płyta do której wszystkie komponenty będą przymocowane będzie paminat epoksydowo-szklany, oklejony odpowiednim materiałem.

Offline marczi-arczi

  • Wiadomości: 65
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Czerwca 2014, 05:09:21 »


Słyszałem, że powstaje jakaś nowa MaSzyna pod nową marką, może zrobilibyśmy sklep.maszyna.pl lub coś takiego, tam możnaby było kupić gotowe pulpity maszynisty do podpięcia do kompa. Dochód z tego szedł by na dalszy developing MaSzyny. Dodatkowo mógłbym pomóc w portowaniu tej nowej MaSzyny na Androida.



Ta nowa MaSzyna to coś w ten deseń:

Offline szogun

  • Wiadomości: 5627
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 552
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Czerwca 2014, 08:58:43 »
Nic z tych rzeczy, to pulpit zrobiony na oryginalnych częściach podpięty do obecnej maszyny.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Czerwca 2014, 09:01:36 »
1. Kod maszyny nigdy nie był dla każdego, odpowiedź jest na tym forum, trzeba tylko zapoznać się z historią MaSzyny.
2. Ekrany dotykowe są stosunkowo nową technologią w monitorach do PC i laptopów. Systemy operacyjne obsługujące tę technologię również powstały dużo później niż MaSzyna. .Jesteś pierwszą osobą która o to pyta. Nie jest priorytetem wykonanie takiej wersji symulatora, uważam że przydatność z tej funkcji jest żadna! Priorytetem jest poprawienie błędów, także wprowadzenie nowych funkcji taboru, także infrastruktury kolejowej.
3. Należałoby skwitować to milczeniem, ale... Od ręki widać, że nie przeczytałeś wątków dotyczących pulpitu. Takie pulpity powstają, mają konkretne rozwiązania i to bardziej zaawansowane, niż to co proponujesz. Pomysł ze sklepem jest nietrafiony kompletnie, miejsca gdzie można zakupić potrzebne elementy, są znane. Budowa struktury dystrybucji tych elementów dodatkowo podniesie ich koszty.
Co sądzę o tym? Jestem przeciwnikiem przystosowania MaSzyny do obsługi ekranów dotykowych, także tworzenia przez Ciebie pulpitu, kto chciałby kupić od Ciebie coś takiego? Sądząc po propozycjach "konceptu" nie będzie to pulpit udany (stara kierownica ze złomu). Kod exe ma taką licencję jaką ma. Jeśli ktoś zasługuje, wykaże się odpowiednią wiedzą zawsze dostaje dostęp do źródeł. Nie ma potrzeby zmieniać licencji.

@marczi-arczi, znów wprowadzasz zamieszanie. Wartość Twojego postu to tylko link gdzie pokazałeś koledze że pulpity i to zaawansowane powstają. Natomiast, to nie jest żadna nowa MaSzyna. Nowy projekt symulatora jest, powstaje w działach niewidocznych na forum dla przeciętnego użytkownika. Nie ma także żadnych materiałów pokazujących działanie nowego elementu.
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2014, 09:03:58 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Technik

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Czerwca 2014, 13:49:52 »
Dobra, rozumiem, ekran dotykowy nie jest faktycznie prioryretem.

Przejrzałem posty o pulpicie. Po pierwsze, są to posty dość stare, oparte na przestarzałych komponentach. (Atmel AT89x? to mówi samo za siebie)... Po drugie, chodzi o to, że te pulpity nie są dostępne dla przeciętnego użytkownika MaSzyny. Po trzecie...

@Krzysiek626 - Nie przeczytałeś chyba dokładnie mojego postu. Napisałem tam, że w środku dajemy enkoder, a nie wiem czym na zewnątrz zakończyć ten "nastawnik".W wielu pulpitach z forum jest jako nastawnik jakaś zabawkowa kierownica, wycofuje pomysł o klawiaturze ze złomu. Myślę, że najlepiej byłoby wydrukować ORYGINALNY model nastawnika na drukarce 3D.

Tak sobie myślę, taki sklep mógłby zacząć działalność razem z wypuszczeniem "nowej MaSzyny", SPT...

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:06:09 »
Do meritum odniosę się w późniejszym czasie, na teraz tylko kilka zdań.

Przejrzałem posty o pulpicie. Po pierwsze, są to posty dość stare, oparte na przestarzałych komponentach. (Atmel AT89x? to mówi samo za siebie)
Mówisz o pulpicie Mariusza? Obecnie puplpity są budowane z układem Pokeys jako wejście–wyjście, mikrokontrolery z reguły pełnią funkcje dodatkowe i nie są konieczne.

Po drugie, chodzi o to, że te pulpity nie są dostępne dla przeciętnego użytkownika MaSzyny.
Nie wiem, czy patrzenia na przeciętnego użytkownika MaSzyny jest dobre. Tylko pełnowymiarowy pulpit jest w stanie zapewnić wystarczające wrażenia. Powstaje pytanie, czy przeciętny użytkownik będzie chciał inwestować trochę pieniędzy i miejsce w domu na taką zabawkę.

W wielu pulpitach z forum jest jako nastawnik jakaś zabawkowa kierownica
Wg moich informacji:
– liczba pulpitów z zabawkową kierownicą — 1,
– liczba pulpitów z rzeczywistym kołem nastawnika (EU07, ET22) — 4 5,
– liczba pulpitów z nastawnikiem w postaci dźwigni (EN57) — 3.

EDYCJA: Okazało się, że ta zabawkowa kierownica już została wymieniona.

Myślę, że najlepiej byłoby wydrukować ORYGINALNY model nastawnika na drukarce 3D.
Chyba prościej, szybciej i taniej będzie jednak kupić kierownicę od żuka. Przykładowo, koło nastawnika w EP09 ma ok. 40 cm średnicy. Osobiście nie do końca widzę drukowanie czegoś tak dużego, ale nie siedzę w tej branży i mogę się mylić.

Tak sobie myślę, taki sklep mógłby zacząć działalność razem z wypuszczeniem "nowej MaSzyny", SPT...
Ostatnia aktywność w temacie SPT wskazuje, że go jednak nie będzie.
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2014, 14:32:04 wysłana przez youBy »
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline bprog

  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:08:31 »
Z całym szacunkiem, ale myślę, że mierzysz za wysoko.
[...]Po drugie, chodzi o to, że te pulpity nie są dostępne dla przeciętnego użytkownika MaSzyny.[...]
Nie sądzę, żeby przeciętny użytkownik MaSzyny byłby zainteresowany posiadaniem takiego osprzętu. Poza oczywistym aspektem kosztu takiego urządzenia dochodzą jeszcze problemy natury logistycznej i ze znalezieniem miejsca w swoim mieszkaniu. Kto natomiast wyraża chęć posiadania tego typu pulpitu może go skonstruować sam, jak np. pulpit @mechatronika czy w/w symulator w Sosnowcu. Ze strony @Ra, z tego co się orientuję mamy już wsparcie dla PoKeys55/56: http://rainsted.com/pl/Symulator/MaSzyna/Informacje_zwrotne/PoKeys55. Poza tym powątpiewam w opłacalność konstrukcji. Jednocześnie jednak nalegam do nie zniechęcania się, bo każda para rąk się przyda. Wszystko jest kwestią czasu, a obecnie jesteśmy skupieni raczej na poprawianiu scenerii pod nowe EXE i łatanie innych błędów.
Pozdrawiam!

Edit: @youBy mnie uprzedził. W razie potrzeby proszę na bocznicę.
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2014, 14:10:18 wysłana przez bartiprog »

Offline Technik

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:10:39 »
PoKeys to zwykła AtMega z USB właśnie, proponowana przeze mnie, tylko ze specjalnym wsadem...

Ja taki pełnowymiarowy pulpit wyceniam (jak ja bym miał go sprzedawać) na 250 zł.
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2014, 14:12:54 wysłana przez szy_mat »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:11:48 »
Ad.1. Virtual Bus jest niby GPL, a jakoś nie widać samych korzyści ani ogromu chętnych do poprawiania kodu. Użytkownicy preferują nowszy i komercyjny OMSI. Poza tym, problemem nie jest licencja kodu źródłowego, tylko brak nowych scenerii, czy raczej brak materiałów do ich tworzenia (wymiarowe rozjazdy, wysięgniki, znaki drogowe, modele skrzyżowań dróg, profile pionowe linii kolejowych, modele budynków, tekstury podsypek).

Ad.2. Bo tak wyszło i nikt nie czuje potrzeby, aby to zmieniać. Co do ekranu dotykowego, to faktycznie jesteś pierwszym, który o to pyta. Pomijając już, że trzeba by opracować całą koncepcję sterowania ekranem dotykowym, to obecne działanie kabiny jest mocno uzależnione od klawiatury typu RT i trzeba je wymienić w całości.

Ad.3. Mi nic nie wiadomo o "nowej marce", może masz na myśli symulator dla Kolei Mazowieckich? Obecnie wykonanie pulpitu to jest koszt rzędu 2000 zł. Swego czasu był jeden wystawiony na aukcji z ceną minimalną 3500 zł, ale jakoś chętnych chyba nie było.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:17:04 »
Ja taki pełnowymiarowy pulpit wyceniam (jak ja bym miał go sprzedawać) na 250 zł.
Proszę napisz co w tym zestawie by się znalazło.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Technik

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:19:36 »
"Nowa marka" - SPT, rzekomy następca MaSzyny.

2000 zł? Laminat/pleksa to koszt może 15zł, pstryczki hebelkowe jakieś 0,10gr za pstryczek, woltomierze analogowe jakieś 5zł za jeden, wykonanie PCB w profesjonalnej firmie (nie potrafię sam wytrawiać, zawsze nadtrawiam) to jakieś 35zł. AtMega 8zł. Enkoder(y) 1zł. Diody  to w sumie jakieś 2zł. Wychodzi jakieś 110, robocizna 50 zł, zysk 80zł na panelu zostaje na developing maszyny.

@Ra - gdzie Ty tu widzisz 2000 zł ???
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2014, 14:35:16 wysłana przez szy_mat »

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:22:42 »
Łeee to Ty chcesz robić protezy, a nie pulpity do MaSzyny.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Technik

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:23:17 »
Możesz rozwinąć myśl?

Offline R4TCH3T

  • Wiadomości: 246
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:30:01 »
@mechatronik chyba miał na myśli w pełni wymiarowy ze szczegółami wiernie oddający oryginalność pulpit lokomotywy.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:37:13 »
@szy_mat jeśli Ciebie satysfakcjonowałby taki "pulpit" no to ok. W chwili obecnej podejrzewam, że większości użytkowników to by nie zadowalało. Proponujesz zrobienie płytki z paroma LEDami, kilkoma przełącznikami i badziewnymi miernikami z plastikową wskazówką za 5zł. Ludzie głowią się i troją żeby zdobyć oryginalne części z lokomotywy -zastanów się po co. Nie mówię, że nie znalazłbyś parę osób, które by coś takiego chciały ale jeśli to ma być ta Twoja "nowa marka MaSzyny" to gratuluję. Chcesz tworzyć nową markę to idź w kierunku symulatora w TK w Sosnowcu, a nie takich tworów. Z resztą. Jeśli jesteś przekonany co do projektu to czemu go nie zrealizujesz? Co stoi na przeszkodzie żebyś wykonał taką płytkę z przełącznikami i zobaczył czy jest jakiekolwiek zainteresowanie? To jest góra dzień, dwa pracy. Pozwolenia nie potrzebujesz, a błogosławieństwa raczej nikt tu nie da.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Technik

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:38:52 »
Będzie pełnowymiarowy, będzie bardzo szczegółowy - laminat będzie oklejony okleiną drukowaną na mojej drukarce fotograficznej wielkoformatowej. Nastawnik też będzie szczegółowy bo drukowany na drukarce 3D (koszt materiału wliczony w robociznę). Jedyna różnica między prawdziwą lokomotywą będzie taka, że mój pulpit będzie również w wersji z zawiasami, że pulpit będzie można złożyć na 4, że będzie dość komfortowy do przechowywania.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:42:37 »
No to czekamy z niecierpliwością na prototyp :) Za ile możemy się go spodziewać?
Jedyna różnica między prawdziwą lokomotywą będzie taka, że mój pulpit…
Bardzo śmiałe podejście do tematu :)
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Technik

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:43:51 »
Dobra, mechatronik:

MÓWIĘ PO RAZ 100 ŻE "NOWA MARKA" TO NIE JEST MOJE OKREŚLENIE NA PULPITY, A PO PROSTU SPT, RZEKOMY NASTĘPCA MASZYNY...

Nie zdobędziesz oryginalnych części z lokomotywy na taką skalę i za taką cenę!

Zrobię model 3D jak taki pulpit by wyglądał w jakimś programie, i pokaże tutaj. Na razie z tego co widzę 99% osób opiera się na jakichś swoich wyobrażeniach...

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:46:52 »
Nie no, niektórzy mają za sobą jakąś tam praktykę w budowie pulpitów.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Technik

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:57:24 »
Za jakieś 2h wrzucę model pulpitu "kibelka".

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Czerwca 2014, 21:30:20 »
@Krzysiek626 - Nie przeczytałeś chyba dokładnie mojego postu. Napisałem tam, że w środku dajemy enkoder, a nie wiem czym na zewnątrz zakończyć ten "nastawnik".W wielu pulpitach z forum jest jako nastawnik jakaś zabawkowa kierownica, wycofuje pomysł o klawiaturze ze złomu. Myślę, że najlepiej byłoby wydrukować ORYGINALNY model nastawnika na drukarce 3D.
Tak sobie myślę, taki sklep mógłby zacząć działalność razem z wypuszczeniem "nowej MaSzyny", SPT...
Nic nie napisałeś, to nie doczytałem. Twój pomysł jest pozbawiony szczegółów, jakieś ogólniki które nie dają żadnego wyobrażenia i szansy rzetelnej oceny. Ja chcę zobaczyć Twój zbudowany pulpit, jego estetykę, funkcjonalność i atrakcyjność. Najpierw niech powstanie SPT, zdaje się nie doczytałeś co @youBy napisał w tej sprawie, dopiero myśl o sklepie. Tak widzę, że chcesz uzyskać informację czy warto pakować się w taki interes. Nie warto, widać to po wszystkich postach w tym wątku i tej wiadomości nie chcesz przyjąć. Twoją rzetelność już widać, z 2 godzin zrobiło się już 8.

Offline Technik

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Czerwca 2014, 21:37:41 »
Już wysyłam wizualizację, miałem problemy z netem. Uzgadniałem szczegóły z Ra. On byłby zainteresowany współpracą, tak samo jak zacząłem dostawać PW o chęci kupna pulpitu. Wszystkich informuję, że dwa pulpity "Kibla" powstaną, bo mam zapewnionych kupców. Zrobię zdjęcia, nakręce filmy jak to działa, i zobaczymy.
Oto prosta wizualizacja 2D panelu, tak na szybko. Wszystkie rzeczy to REAL FOTO części, które mam na warsztacie. Oczywiście wskaźniki zostaną "przekarteczkowane", aby pokazywały właściwą jednostkę (bar, amper), a nie volty. Kontrolki mam na warsztacie, niemalże identyczne jak w oryginalnym kiblu, tu wstawiłem takie "poglądówki". Znalazłem w necie zdjęcie kibli po modernizacji, tam zamiast kwadratowych, dużych kontrolek są po prostu diodki. (hasło "en57 pulpit" w google). Może to jest lepsze wyjście?
Część z hebelkami nie jest tu ujęta. W miejscu amperomierzy "papierowych" są znaki zapytania, nie wiem co tam wstawić aby było w miarę podobne. Aha, przepraszam za "Woltomierz NN" :)
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwca 2014, 00:18:48 wysłana przez szy_mat »

Offline pkp.

  • Wiadomości: 144
  • ECCO RAIL Maszynista
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Czerwca 2014, 23:31:24 »
2. Czemu MaSzyna jest tylko na przestarzałą architekturę x86? Dlaczego nie jest dostosowana do ekranów dotykowych?
Ja się zastanawiam czemu nikt nie odpowiedział na pierwszą części pytania tylko każdy skupił się na ekranie dotykowym.
Po za tym na twoim miejscu postawił bym jeszcze pytanie " Dlaczego maszyna nie obsługuje wielordzeniowych procesorów?".
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2014, 23:33:32 wysłana przez pkp. »

Offline Technik

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Czerwca 2014, 00:21:55 »
Wielordzeniówki, zgadza się. To samo z architekturą x86-64. Teraz wszystkie procesory są wielordzeniowe i mają 64 bitową szynę danych. A potem wszyscy narzekają że MaSzyna wolno działa. Wolno działa bo wykorzystuje jakieś 30% mocy przeciętnego procesora... A wersja na ARM to już szczyt marzeń.

Offline Czomo

  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Czerwca 2014, 00:47:10 »
Nie jesteś pierwszy który narzeka na MaSzyne jaka to ona przestarzała, a w dodatku chcesz sobie urządzać komercje czym jest sprzedaż pulpitów i to moim zdaniem tandetnych... z resztą wole swoją klawiaturę. Ale żebym nie było że kogoś tu karcę za swoje wizję, może się pomylę ale skoro MaSzyna jest projektem nie komercyjnym to niech taki pozostanie, a podczepianie pod to sprzedaży pulpitów czy czegoś innego to przynajmniej moim zdaniem zarabianie na bezpłatnym symulatorze a co za tym idzie zarabianie na czyjejś pracy społecznej dla innych miłośników kolei. Czyli po prostu wiele osób którzy poświęcają swój wolny czas na rozwój MaSzyny bez pobierania jakiś opłat oddają swoją prace również bezpłatnie dla nas wszystkich abyśmy się tym cieszyli nie wydając ani grosza, to ktoś będzie na tym w jakiś sposób zarabiał, nawet jeśli pieniążki miały by iść na rozwój MaSzyny to nie wiem czy by to przyspieszyło pracę nad symulatorem, lepiej niech już będzie MaSzyna niekomercyjna i dostępna dla wszystkich niż nagle miała by się stać mniej dostępna bo nie każdego jest stać na kupno czy też wydatek rzędu 200 - 300 zł za oryginał, dlaczego to napisałem? Uważam że zaczyna się od takiego czegoś a w którymś momencie staje się wszystko komercją łącznie z samym symulatorem, który na obecną chwile jest jednym jeśli nie jedynym symulatorem nie komercyjnym o tak zaawansowanej fizyce jazdy.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Czerwca 2014, 02:47:02 »
Po za tym na twoim miejscu postawił bym jeszcze pytanie " Dlaczego maszyna nie obsługuje wielordzeniowych procesorów?".
Zaproponuj, w jakim zakresie ma to działać oraz kwotę wynagrodzenia, jaką przelejesz na moje konto, a ja odpowiem, czy biorę tę robotę, czy nie. Póki nikt nie popiera swoich oczekiwań konkretnymi kwotami i nie ma większych narzekań na wydajność (nie licząc użytkowników kart graficznych firmy Intel® oraz innych kilkuletnich), to ja wolę pracować np. nad rozwojem scenerii realistycznych, czy poprawą zachowania AI, niż żeby ktoś miał 60 FPS zamiast 30. Możesz też sam siebie zapytać, dlaczego jeszcze tego nie zrobiłeś sam, skoro uważasz to za najważniejsze?

skoro MaSzyna jest projektem nie komercyjnym to niech taki pozostanie, a podczepianie pod to sprzedaży pulpitów czy czegoś innego to przynajmniej moim zdaniem zarabianie na bezpłatnym symulatorze a co za tym idzie zarabianie na czyjejś pracy społecznej dla innych miłośników kolei. Czyli po prostu wiele osób którzy poświęcają swój wolny czas na rozwój MaSzyny bez pobierania jakiś opłat oddają swoją prace również bezpłatnie dla nas wszystkich abyśmy się tym cieszyli nie wydając ani grosza, to ktoś będzie na tym w jakiś sposób zarabiał, nawet jeśli pieniążki miały by iść na rozwój MaSzyny to nie wiem czy by to przyspieszyło pracę nad symulatorem, lepiej niech już będzie MaSzyna niekomercyjna i dostępna dla wszystkich niż nagle miała by się stać mniej dostępna bo nie każdego jest stać na kupno czy też wydatek rzędu 200 - 300 zł za oryginał,
Póki co, licencja jest jaka jest, a przez 7 lat mojej obecności na forum nie zauważyłem żadnej inicjatywy, mającej na celu zmianę w tym zakresie (było kilka zapytań o możliwość wydania MaSzyny — zakończyły się odpowiedzią, że skontaktowanie się z wszystkimi autorami w celu uzgodnienia innych warunków licencji jest praktycznie niemożliwe). Oznacza to (na ile rozumiem licencję), że kopie MaSzyny mogą być udostępniane jedynie bezpłatnie. Więc nie wiem, skąd się bierze lament "bo nie każdego jest stać na kupno czy też wydatek rzędu 200 - 300 zł za oryginał" — chyba z nieprzeczytania licencji.

Licencja dotyczy programu w sensie plików i nie reguluje kwestii innych sposobów zarabiania (niż dystrybucja kopii), np. sprzedaży pulpitów, gadżetów, czy zbudowania pulpitu, który będzie następnie odpłatnie udostępniany chętnym. Licencja nie ogranicza też kwestii zlecenia komuś odpłatnego wykonania jakiegoś dzieła, które następnie zostanie dołączone do MaSzyny i będzie rozpowszechniane zgodnie z licencją (czyli bezpłatnie). Jest wiele projektów, przy których ludzie normalnie zarabiają, a mimo to dla użytkowników są one bezpłatne (np. Wikipedia, Linux). Obecna licencja prac nad symulatorem nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie, obserwując forum widzę, że wiele osób — po kilku latach zdobywania wiedzy o MaSzynie oraz umiejętności modyfikowania plików — przepada bez wieści.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Czerwca 2014, 08:29:16 »
2. Czemu MaSzyna jest tylko na przestarzałą architekturę x86? Dlaczego nie jest dostosowana do ekranów dotykowych?
Ja się zastanawiam czemu nikt nie odpowiedział na pierwszą części pytania tylko każdy skupił się na ekranie dotykowym.
Po za tym na twoim miejscu postawił bym jeszcze pytanie " Dlaczego maszyna nie obsługuje wielordzeniowych procesorów?".
Pisałem, że są ważniejsze priorytety niż zmiana architektury x86. Dodatkowo x86 nadal nie jest w pełni wykorzystana ze względu na brak pełnej optymalizacji modeli, infrastruktury i samego exe. Optymalizacja wyznacza priorytety, odpowiedź padła. Co do obsługi wielu rdzeni, u mnie w czasie symulacji obciążenie procesora rozkłada się na wszystkie rdzenie, pisałem już o tym wiele lat temu. Narzekanie w tym temacie na jakość jest idiotyzmem, SPT miało rozwiązać wszystkie poruszone przez Was zarzuty, nic tylko dołączyć i wspomóc nowy projekt. Odniosę się jeszcze do załącznika mającego przedstawiać pulpit EN 57 - żenada, brak podobieństwa, estetyki. Nie widać ani pomysłu, ani umiejętności i tyle.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Czerwca 2014, 08:46:27 »
... to ktoś będzie na tym w jakiś sposób zarabiał, nawet jeśli pieniążki miały by iść na rozwój MaSzyny to nie wiem czy by to przyspieszyło pracę nad symulatorem...
Skoro teraz zasiadam i coś robię, to jakbym dostawał za to pieniądze, to zasiadałbym częściej. To jest chyba logiczne? Jak dla mnie to mógłbym tworzyć MaSzynę do końca życia, jeśli dostawałbym comiesięczną wypłatę, oczywiście nie 1500 zł, bo to żadne pieniądze, zwłaszcza dla osoby która musi nauczyć się programowania, obróbki grafiki, dźwięku i modelowania. Teraz nawet jak chcę tworzyć scenerię realistyczną, to nie mogę, bo muszę iść do pracy.

Offline janek32

  • Wiadomości: 567
  • EMIT Ghp400M4C
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Czerwca 2014, 09:39:33 »
Wielordzeniówki, zgadza się. To samo z architekturą x86-64. Teraz wszystkie procesory są wielordzeniowe i mają 64 bitową szynę danych. A potem wszyscy narzekają że MaSzyna wolno działa. Wolno działa bo wykorzystuje jakieś 30% mocy przeciętnego procesora... A wersja na ARM to już szczyt marzeń.
Żeby jeszcze pomyśleć nad natywnymi 64-bitami to rozumiem. Ale na co Ci MaSzyna działająca na ARMie? Jeżeli ta architektura w ogóle będzie w stanie kiedykolwiek zastąpić x86 w komputerach, to jeszcze bardzo daleka droga do tego, więc po sobie zawracać głowę?

Natomiast co do wolnego działania - w przypadku MaSzyny najwięcej zależy od karty graficznej, nie procesora. Swego czasu miałem komputer na Athlonie 1200 z GeForcem 2 MX 200. Na linii 61 jakieś 8 FPS na stacjach i 15 na szlaku było szczytem wydajności. Po wymianie na GeForce 6200A nagle okazało się, że na stacjach może być 26-28 FPS, a na szlaku nawet 60 przy tym samym procku i karcie graficznej podłączonej pod APG 4x.
W obecnej chwili, mając Phenoma II X4 955 i GeForce GTS 450, nawet na Całkowie (sceneria z najbardziej rozbudowanym otoczeniem) mam rezerwy FPS.
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwca 2014, 09:42:21 wysłana przez janek32 »
-Środa 844012.
-Zgłaszam się.
-Zapytaj energetykę, czy zapłacili rachunki, luzem ciągniemy i jest 2900.

Offline pkp.

  • Wiadomości: 144
  • ECCO RAIL Maszynista
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programista, pomysł na nowy brand... WAŻNE
« Odpowiedź #29 dnia: 02 Czerwca 2014, 12:24:08 »
Co do obsługi wielu rdzeni, u mnie w czasie symulacji obciążenie procesora rozkłada się na wszystkie rdzenie, pisałem już o tym wiele lat temu.
Ciekawa teoria ale ja ci powiadam że to tylko teoria albo twoje tezy wyssane z palca. Odpalam maszynę na windows 7 procesor amd fx-8350 i jak że inną prawdę od twojej wskazuje menadżer zadań dowody poniżej.

Ra dziękuje za szczerą odpowiedź.